Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no przy - 20 to może tak być.. no i kwestia wentylacji - jak będziesz mieć WM i wymieniać powietrze normalnie a grzać nie będziesz to wiadomo że szybciej się wychłodzi.. ale jak prądu nie ma to WM też nie działa..

 

Właśnie brak prądu i wszystkie nowe urządzenia siadają...co wtedy z wentylacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ślubna koniecznie chce palić :) jak w tradycyjnym domu...Polecacie jako alternatywne źródło energii cieplnej kominek jakikolwiek?

 

Pierwszy lepszy przyzwoity i w miarę szczelny, bezrusztowy wkład kominkowy małej mocy 5-8kW z niedużą szybą.

W granicach 3-4 tys coś znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ślubna koniecznie chce palić :) jak w tradycyjnym domu...Polecacie jako alternatywne źródło energii cieplnej kominek jakikolwiek?

 

 

Ja mam taki - tylko że z trzema nakladkami akumulacyjnymi ze steatytu (na zdjęciu są dwie)

http://www.westfire.pl/piece-kominkowe/westfire-20.htm

 

Sprawdza się super - moc 3-7kw (średnio 5kw)

Polecam na długie zimowe wieczory - zapraszasz żonę rozpalasz i masz z głowy grę wstępną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku jak wylącze rekuperator to kanały dzialają jak zwykła wentylacja grawitacyjna - pomimu braku zasilania po otwarciu rekuperatora jak wkładam rękę to czuć nawiew cieplego powietrza...

 

A możesz kolego doprecyzować gdzie tę rękę włożyłeś że czułeś jak Ci nawiewa do domu ciepłym powietrzem przy wyłączonym reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku jak wylącze rekuperator to kanały dzialają jak zwykła wentylacja grawitacyjna - pomimu braku zasilania po otwarciu rekuperatora jak wkładam rękę to czuć nawiew cieplego powietrza...

 

A ludziska jakies kominy stawiaja do grawitacyjnej. Ciekawe po co jak wystarcza rurki i to w poziomie ulozone, zeby "grawitacja" dzialala. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam dylemat jakie ogrzewanie wybrać. Wiosną ruszam z budową domu parterowego o powierzchni użytkowej 90 m2, plus garaż i kotłownia - razem 118 m2.

 

Wariant I - ogrzewanie - piec na ekogroszek (trzy funkcyjny)

 

Wariant II - ogrzewanie - gaz plus kominek z płaszczem wodnym.

 

Koszt wariantu II jest nieporównywalnie większy niż wariantu I ale komfort nieporównywalny. Nie mam natomiast pojęcia jak będzie to wyglądało w opłatach za ogrzewanie,

czy ktoś z Państwa mógłby mi doradzić w tej sprawie.

Nadmienię, że dom będzie ocieplony styropianem 15cm, będą okna 3 szybowe i wentylacja mechaniczna, podłogówka na całej powierzchni użytkowej.

 

Witam,

 

Obydwa rozwiązania posiadają oczywiście swoje wady oraz zalety. Pod względem rocznych kosztów eksploatacji tańszym rozwiązaniem jest kocioł na ekogroszek, lecz wymaga on prac związanych z dostarczaniem paliwa oraz emituje zanieczyszczenia w swoim otoczeniu oraz w otoczeniu budynku. Kocioł gazowy nie wymaga natomiast praktycznie żadnych prac podczas eksploatacji. Przy wyborze ogrzewania sugeruję zastosowanie zwykłego kominka bez płaszcza wodnego. Takie rozwiązanie uniezależnia użytkowanie kominka od dostaw energii. Z drugiej strony każdy układ ogrzewania stałopalnego powinien być wyposażony w bufor magazynujący energię. Wówczas kotły czy kominki będą pracowały bardziej ekonomicznie. Niemcy na każdy kW zainstalowanej mocy kominka czy kotła zalecają zwiększanie pojemności bufora o 50l. Jeżeli zdecyduje się Pan na wybór kotła gazowego zachęcam do kontaktu z jednym z autoryzowanych instalatorów

SPAM

W razie pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,

 

________________________________

Konsultant marki Junkers

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ludziska jakies kominy stawiaja do grawitacyjnej. Ciekawe po co jak wystarcza rurki i to w poziomie ulozone, zeby "grawitacja" dzialala. ;)

 

Ty pyxis też myślisz że dom ma szczelność jak łódź podwodna ?? Poza tym kto zabroni otworzyć okno czy drzwi na 1-2 min i przewietrzyć ? Kto jak kto ale ty pyxis powienieneś mieć to latem obcykane ( bo WG latem bez tego nie funkcjonuje zupełnie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze ogrzewania sugeruję zastosowanie zwykłego kominka bez płaszcza wodnego. Takie rozwiązanie uniezależnia użytkowanie kominka od dostaw energii.

 

________________________________

 

Niekoniecznie .

Wybór powietrzny czy wodny zależy także od układu pomieszczeń , nie wszystkie domy można ogrzać kominkiem z dystrybucją grawitacyjną , często lepszym rozwiązaniem jest kominek "wodny"

Bufor jak najbardziej zalecany, daje rozkład grzania w czasie oraz umożliwia palenie w kominku przy optymalnych parametrach spalania nawet wtedy gdy chwilowe zapotrzebowanie na ciepło w domu jest zdecydowanie mniejsze od wytwarzanego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz kolego doprecyzować gdzie tę rękę włożyłeś że czułeś jak Ci nawiewa do domu ciepłym powietrzem przy wyłączonym reku?

 

otworzyłem wyłączony rekuperator który znajduje się na strychy i wyczułem jak z kanału który czerpie powietrze z domu leci cieple powietrze.... kanały działały jak wentylacja grawitacyjna, dodam jeszcze tylko że na zewnątrz było około minus 5st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otworzyłem wyłączony rekuperator który znajduje się na strychy i wyczułem jak z kanału który czerpie powietrze z domu leci cieple powietrze.... kanały działały jak wentylacja grawitacyjna, dodam jeszcze tylko że na zewnątrz było około minus 5st

 

Czyli wywiewało a nie nawiewało ciepłe powietrze. Przy otwartej skrzynce rekuperatora ok ale jak się ją zamknie to już opory w instalacji i na samym wymienniku powodują że grawitacja niewiele zdziała. U mnie przy wyłączonym reku anemometr umieszczony we wlocie lub wylocie ledwie drgnie czyli ruch powietrza grawitacyjny prawie żaden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 9,5 MWh/rok Stosunkowo niewiele. Przy PC zapłacisz 900 zł/rok przy, mizernym jak na obecne zimy, COP 3. Czyli pewnie ze 2500 zł samym prądem przy stosunkowo niskich kosztach instalacyjnych.

 

 

Połowę to raczej wątpliwe abyś zjechał przy takich w zasadzie kosmetycznych modyfikacjach. Ale te 1-1.5MWh może się udać.

 

 

Przy takim zapotrzebowaniu i parametrach domu to wystarczy Ci biokominek :p bo pewnie wyjdzie potrzeba mocy 4kW na największe mrozy, a w przeciętny dzień ze 2kW. Zapomnij o piecu na paliwo stałe czy kominku (o ile ma służyć do ogrzewania, a nie ma być klimatycznym dodatkiem), bo będą z tego same kłopoty. Jeśli chodzi o urządzenia, szczególnie PC, to jest nic innego jak lodówka większej mocy. Reperuje to każdy chłodnik bez większych kłopotów i w zasadzie jedyne co się może zepsuć to sprężarka, albo rozszczelnić układ.

 

Jakoś mi się niechce wierzyć, że tak mało będę płacił za prąd na CO i CWU za pomocą pompy ciepła powietrze-woda...Pytałem znajomych poza FM którzy mają pompę ciepła gruntową( w kilkuletnim dobrze ocieplonym domu) i płacą 500-700zł za prąd miesiecznie! Pompa gruntowa chyba powinna być bardziej oszczędna i wydajna...

Niewiem może dlatego że rekuperacji nie mają znajomi w domach to tak wysokie rachunki albo wszyscy zadowoleni wypowiadających się na FM mają jakieś sponsorowane posty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...