Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Jakoś mi się niechce wierzyć, że tak mało będę płacił za prąd na CO i CWU za pomocą pompy ciepła powietrze-woda...Pytałem znajomych poza FM którzy mają pompę ciepła gruntową( w kilkuletnim dobrze ocieplonym domu) i płacą 500-700zł za prąd miesiecznie! Pompa gruntowa chyba powinna być bardziej oszczędna i wydajna...

Niewiem może dlatego że rekuperacji nie mają znajomi w domach to tak wysokie rachunki albo wszyscy zadowoleni wypowiadających się na FM mają jakieś sponsorowane posty?

 

Jakie posty?! Sponsorowane...:) Kolego ja akurat jestem osobą która o wielu rzeczach przekonała się na własnej skórze weryfikując błędy i pierwotne przekonania które były spowodowane maglowaniem pewnych rozwiązań przez wszystkich dookoła. Od około 5 lat zajmuję się tym by ludzie płacili jak najmniej w każdym aspekcie użytkowania budynków.... Raz jeszcze powtarzam dom trzeba dobrze zaizolować bo to jest podstawa do niskich kosztów utrzymania zimą. Latem warto pomyśleć o chłodzeniu. Co do pomp gruntowych to niestety koszty inwerstycyjne są bardzo wysokie w ich przypadku co dla mnie jest od razu dyskwalifikujące. Warto pieniądze przesunąć na coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytałem znajomych poza FM którzy mają pompę ciepła gruntową( w kilkuletnim dobrze ocieplonym domu) i płacą 500-700zł za prąd miesiecznie! Pompa gruntowa chyba powinna być bardziej oszczędna i wydajna...

A nie można poczytać w wątku "PCi zużycie" ile płacą ludzie?

Sam przy ogrzewaniu elektrycznym płacę za cały prąd 3100 zł rocznie (wszystko) - w tym CO 1000 zł.

 

Moje posty nie są sponsorowane i nie mam związku z żadną branżą budowlaną - dostałem dużo z FM, więc nieraz napiszę jak mają się sprawy i u mnie - może nowi inwestorzy wezmą przykład, jeśli takie rozwiązania zakładają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można poczytać w wątku "PCi zużycie" ile płacą ludzie?

Sam przy ogrzewaniu elektrycznym płacę za cały prąd 3100 zł rocznie (wszystko) - w tym CO 1000 zł.

 

Moje posty nie są sponsorowane i nie mam związku z żadną branżą budowlaną - dostałem dużo z FM, więc nieraz napiszę jak mają się sprawy i u mnie - może nowi inwestorzy wezmą przykład, jeśli takie rozwiązania zakładają.

 

Izolacja w Twoim przypadku robi swoje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś mi się niechce wierzyć, że tak mało będę płacił za prąd na CO i CWU za pomocą pompy ciepła powietrze-woda...

Matematyka nie kłamie. Z wiarą natomiast się o matematyce i fizyce nie dyskutuje.

 

Pytałem znajomych poza FM którzy mają pompę ciepła gruntową( w kilkuletnim dobrze ocieplonym domu) i płacą 500-700zł za prąd miesiecznie! Pompa gruntowa chyba powinna być bardziej oszczędna i wydajna...

Niewiem może dlatego że rekuperacji nie mają znajomi w domach to tak wysokie rachunki albo wszyscy zadowoleni wypowiadających się na FM mają jakieś sponsorowane posty?

Jakie zapotrzebowanie na ciepło mieli ci znajomi w swoich domach? Z tego zużycia prądu na PC wychodzi, że te ich domy to jakieś dziurawe smoki energetyczne (z zużyciem ponad 25kWh/rok przy założeniu mizernego COP na poziomie 2) a nie "dobrze ocieplone domy". Aha, ja nic nie sprzedaję, też będę się budować w tym roku, a od 3 lat się tutaj uczę, liczę, analizuję -- także na podstawie mojego obecnego domu, jego zużycia energii itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka nie kłamie. Z wiarą natomiast się o matematyce i fizyce nie dyskutuje.

 

 

Jakie zapotrzebowanie na ciepło mieli ci znajomi w swoich domach? Z tego zużycia prądu na PC wychodzi, że te ich domy to jakieś dziurawe smoki energetyczne (z zużyciem ponad 25kWh/rok przy założeniu mizernego COP na poziomie 2) a nie "dobrze ocieplone domy". Aha, ja nic nie sprzedaję, też będę się budować w tym roku, a od 3 lat się tutaj uczę, liczę, analizuję -- także na podstawie mojego obecnego domu, jego zużycia energii itd.

 

Jaki masz swój obecny dom? W zupełności się zgadzam że najlpiej nauczyć się na czymś... niestety większość ludzi stać tylko na jeden dom i warto zrobić go dobrze by potem nie żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest stosunkowo stary, jego początki sięgają lat 70. Potem był rozbudowany w 80, a pod koniec milenium powstało poddasze. Wtedy też dostał ocieplenie po całości. Mizerne bo mizerne, ale widzę ile kosztuje jego ogrzewanie -- dlatego dla mnie nie ma czegoś takiego jak brak wiary w wyliczenia, że można nowy dom ogrzać z pomocą PC (także PW, choć sam będę montować PC GW) za niecały 1000 zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając się troszkę, jaki według was, jest sensowny okres amortyzacji, eksploatacji instalacji grzewczej, który można by przyjąć optymalizujac koszty instalacji i jej późniejszej eksploatacji ?

 

To zależy od rodzaju tej instalacji. Jak wyrzucimy powiedzmy 60 tys. na samo ogrzewanie a takie przypadki znam to będzie zupełnie inaczej wyglądało od osób które dały za ogrzewanie 3 tys zł (same grzejniki atlantic) takie przypadki również znam. Potem koszty ogrzewania to kolejny czynnik który jest uwarunkowany głównie tym jak dom jest zbudowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematyka nie kłamie. Z wiarą natomiast się o matematyce i fizyce nie dyskutuje.

 

 

Jakie zapotrzebowanie na ciepło mieli ci znajomi w swoich domach? Z tego zużycia prądu na PC wychodzi, że te ich domy to jakieś dziurawe smoki energetyczne (z zużyciem ponad 25kWh/rok przy założeniu mizernego COP na poziomie 2) a nie "dobrze ocieplone domy". Aha, ja nic nie sprzedaję, też będę się budować w tym roku, a od 3 lat się tutaj uczę, liczę, analizuję -- także na podstawie mojego obecnego domu, jego zużycia energii itd.

 

Czytałem ogromny wielopostowy temat; pompy ciepła zużycie prądu i są różne wyniki... Planuje wybudować dom który w projekcie ma zapotrzebowanie na ciepło CO i CWU około 9500 kwh/rok.

Czy można samą pompą ciepła powietrzną bez rekuperacji dogrzać dom tanio?

Czy jak zrobię powiedzmy jeden przewód kominowy pod kominek to odrazu będę miał dużo większe zużycie prądu na ogrzewanie?

Czy różńice w poborze prądu przez pompy są głównie spowodowane złą/niedbałą instalacją-montażem lub złym dopasowaniem do budynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ogromny wielopostowy temat; pompy ciepła zużycie prądu i są różne wyniki... Planuje wybudować dom który w projekcie ma zapotrzebowanie na ciepło CO i CWU około 9500 kwh/rok.

Czy można samą pompą ciepła powietrzną bez rekuperacji dogrzać dom tanio?

Czy jak zrobię powiedzmy jeden przewód kominowy pod kominek to odrazu będę miał dużo większe zużycie prądu na ogrzewanie?

Czy różńice w poborze prądu przez pompy są głównie spowodowane złą/niedbałą instalacją-montażem lub złym dopasowaniem do budynku?

Doczytałeś też różnice w zużyciu energii przez te porównywane budynki? Bo to jest elementarne przy porównaniach, tymczasem pokazałeś typową tendencję do porównania domów znajomych (z 10 niewiadomymi) do tego co ja wyliczyłem dla konkretnie przedstawionych danych. Jeśli masz w projekcie niecałe 10kWh/rok, to ogrzejesz to za 1000-1200 zł/rok z pomocą PC PW pracującą ze średnim COP na poziomie 3. Reszta pytań jest bardziej złożona, trzeba to po prostu policzyć. Najlepiej uczyni to audytor OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ogromny wielopostowy temat; pompy ciepła zużycie prądu i są różne wyniki... Planuje wybudować dom który w projekcie ma zapotrzebowanie na ciepło CO i CWU około 9500 kwh/rok.

Czy można samą pompą ciepła powietrzną bez rekuperacji dogrzać dom tanio?

Czy jak zrobię powiedzmy jeden przewód kominowy pod kominek to odrazu będę miał dużo większe zużycie prądu na ogrzewanie?

Czy różńice w poborze prądu przez pompy są głównie spowodowane złą/niedbałą instalacją-montażem lub złym dopasowaniem do budynku?

 

skoro dom w projekcie ma 9500 kWh, to tyle pewnie zużyjesz, jeśli założymy, że obliczenia są poprawne i wykonanie też takie będzie. teraz wszystko zależy od taryfy, w której będziesz grzał i od pogody. nie ma do tego nic rekuperacja, bo rodzaj wentylacji powinien zostać uwzględniony w obliczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tu założenia są takie że wyjściowo ma być dom ogrzany do komfortowej temperatury.. i można to zrobić w różnych pieniądzach - więc jak nie widac różnicy to po co przepłacać..

 

No jest różnica w obsłudze kotła na wungiel i pompy ciepła. A koszty podobne (chociaż pompa wychodzi trochę taniej).

Maluch czy trabant zużywa tyle samo paliwa co współczesne samochody, a jakoś nikt nimi dziś nie jeździ.

 

Za to kotły-śmieciuchy mają nadal wzięcie.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich! :D

 

W marcu odbieramy dom - osiedle domków budowane jest przez dewelopera. Już od dłuższego czasu zastanawiamy się nad ogrzewaniem w domu- zaczynaliśmy od pomysłów na:

1. ekogroszek (bo rodzina ma, poleca, tanio itp.) + kolektory;

2. kominek z płaszczem wodnym + kolektory i gaz ( na chwilę obecną gazu nie mamy jednak doprowadzonego, więc na początku działał by tylko kominek i kolektory);

3. pompa gruntowa lub powietrzna

 

Poniżej przesyłam parametry domu:

 

1. pow. zabudowy: 153,09 m²

2. powierzchnia parteru: 99,80 + garaż 19,5 (120 metrów)

3. niezagospodarowane poddasze - 30 m²

4. kubatura: 750,00 m3

5. budynek wykonany z cegły ceramicznej Wienenberger 25

6. Ławy fundamentowe - żelbetonowe , ściany fundamentowe - murowane z bloczków betonowych fundamenty docieplone 8cm styropian do ław, na to naciągnięta siatka, klej oraz do powierzchni gruntu zabezpieczone abizolem

7. budynek docieplony 15 cm styropianem

8. podłogi docieplone 10cm styropianem +wylewka 5cm

9. okna pięcio komorowe firmy VEKA

 

Niestety nigdzie w projekcie nie znalazłam zapotrzebowania na ciepło :( Czy powyższe parametry będą odpowiednie na zainstalowanie w domu pompy?

Dodam jeszcze, że podłogówka jest w całym domu + w łazienkach 2 grzejniki. Użytkowe poddasze (strych) na chwilę obecną i pewnie przez najbliższe 10 lat nie będzie przez Nas wykańczane - chcemy jedynie na początek rozłożyć styropian - ewentualnie od razu ocieplać wełną (co radzicie?).

 

Z tego co przeczytałam na kilku forach, koniecznym będzie zlecenie wykonania OZC - które zamierzamy zrobić jak najszybciej, może polecacie jakaś firmę w okolicach W-wy?

 

Będę wdzięczna za Wasze sugestie/porady.

 

Poniżej przesyłam jeszcze zdjęcie domu w fazie budowy.

 

 

 

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czy powyższe parametry będą odpowiednie na zainstalowanie w domu pompy?

Dodam jeszcze, że podłogówka jest w całym domu + w łazienkach 2 grzejniki.

KAŻDE parametry domu są odpowiednie do instalacji pompy ciepła,nie słuchaj bzdur,że do pompy ciepła dom ma być dobrze izolowany,jedynym warunkiem jest niskotemperaturowy odbiornik ciepła czyli wodna podłogówka,Ty takowy posiadasz także bez przeszkód pakuj tam źródło ciepła tanie i nie zasyfiajace powietrza i nie trujące Twojej rodziny i dzieci.

Na gruntową nawet nie patrz,bierz jakby co powietrzną,tania i dobra.

O OZC wiesz,to dobrze,szukaj wokół siebie audytora energetycznego,zrobi Ci to.

I chyba wszycho w temacie,no oprócz tego,że ekogroszek jest drogi a nie tani ale zostawmy to ciemnogrodowi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich! :D

 

W marcu odbieramy dom - osiedle domków budowane jest przez dewelopera. Już od dłuższego czasu zastanawiamy się nad ogrzewaniem w domu- zaczynaliśmy od pomysłów na:

1. ekogroszek (bo rodzina ma, poleca, tanio itp.) + kolektory;

2. kominek z płaszczem wodnym + kolektory i gaz ( na chwilę obecną gazu nie mamy jednak doprowadzonego, więc na początku działał by tylko kominek i kolektory);

3. pompa gruntowa lub powietrzna

 

Poniżej przesyłam parametry domu:

 

1. pow. zabudowy: 153,09 m²

2. powierzchnia parteru: 99,80 + garaż 19,5 (120 metrów)

3. niezagospodarowane poddasze - 30 m²

4. kubatura: 750,00 m3

5. budynek wykonany z cegły ceramicznej Wienenberger 25

6. Ławy fundamentowe - żelbetonowe , ściany fundamentowe - murowane z bloczków betonowych fundamenty docieplone 8cm styropian do ław, na to naciągnięta siatka, klej oraz do powierzchni gruntu zabezpieczone abizolem

7. budynek docieplony 15 cm styropianem

8. podłogi docieplone 10cm styropianem +wylewka 5cm

9. okna pięcio komorowe firmy VEKA

 

Niestety nigdzie w projekcie nie znalazłam zapotrzebowania na ciepło :( Czy powyższe parametry będą odpowiednie na zainstalowanie w domu pompy?

Dodam jeszcze, że podłogówka jest w całym domu + w łazienkach 2 grzejniki. Użytkowe poddasze (strych) na chwilę obecną i pewnie przez najbliższe 10 lat nie będzie przez Nas wykańczane - chcemy jedynie na początek rozłożyć styropian - ewentualnie od razu ocieplać wełną (co radzicie?).

 

Z tego co przeczytałam na kilku forach, koniecznym będzie zlecenie wykonania OZC - które zamierzamy zrobić jak najszybciej, może polecacie jakaś firmę w okolicach W-wy?

 

Będę wdzięczna za Wasze sugestie/porady.

 

Poniżej przesyłam jeszcze zdjęcie domu w fazie budowy.

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]346448[/ATTACH]

 

Pewne rzeczy warto zrobić już na etapie budowy czyli np. dobrze zaizolować dom od gruntu, ściany czy dach. Ile będzie w "dachu" izolacji? Jaka wentylacja? Jak coś dałoby się poprawić pod tym względem to byłoby świetnie... Ekogroszek, kominki z płaszczami, gaz.... nie wiem ja wolałbym od tego z dala się trzymać nauczony doświadczeniem. Dziwne że deweloper nie podaję żadnych nawet "przybliżonych" wyliczeń co do zapotrzebowania budynku. Dla mnie 10 cm styropianiu w podłodze na chwilę obecną jeśli ma być dom tani w utrzymaniu to mało, chociaż znajdują się tutaj tacy co twierdzą że OK... Kurcze może takie pytanie, jakie masz wymagania co do swojego systemu grzewczego? :) i związanej z nim eksploatacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KAŻDE parametry domu są odpowiednie do instalacji pompy ciepła,nie słuchaj bzdur,że do pompy ciepła dom ma być dobrze izolowany,jedynym warunkiem jest niskotemperaturowy odbiornik ciepła czyli wodna podłogówka,Ty takowy posiadasz także bez przeszkód pakuj tam źródło ciepła tanie i nie zasyfiajace powietrza i nie trujące Twojej rodziny i dzieci.

Na gruntową nawet nie patrz,bierz jakby co powietrzną,tania i dobra.

O OZC wiesz,to dobrze,szukaj wokół siebie audytora energetycznego,zrobi Ci to.

I chyba wszycho w temacie,no oprócz tego,że ekogroszek jest drogi a nie tani ale zostawmy to ciemnogrodowi ;)

 

szkoda tylko że te 10 cm w podłodze raptem... Zupełna zgoda że gruntowa to do muzeum i dla bogaczy. A węgle ekogroszki i inne tego typu jak widać gdzieniegdzie chcą zakazać więc chociażby jeden już argument przeciw plus innych wiele na nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
szkoda tylko że te 10 cm w podłodze raptem...

Jest mało ale nie tragedia,straty ciepła do gruntu są o wiele niższe niż przez ściany z uwagi na to,że grunt ma stałą w miarę temp.ok.6-8st.C a to nie jest -15st.C na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle sformułowałam pytanie pisząc o parametrach...chodziło mi o to czy zainstalowana pompa ciepła (powietrzna) będzie wydajna przy zastosowanym ociepleniu (styropian 15 cm, okna 5 komorowe + docieplenie podłogi). Być moze pytanie dot. elementarnej wiedzy ale nie chcę wydać pieniędzy na coś co przy tak ocieplonym domu nie będzie wystarczająco wydajne.

 

Mam jeszcze pytanie czy przy pompie powietrza trzeba/można/powinno się instalować inne źródło ciepła ? W domu mamy zrobione wyjście pod kominek z płaszczem wodnym ( tak w razie czego) na który upiera się bardzo druga strona związku ;) , ja natomiast wychowując się w domu nie jestem do końca przekonana że chce mieć kotłownie w salonie- poza tym ponoć szyby w kominku tak `zachodzą` sadzą, że nawet nie widać płomienia - co psuje klimat wieczorów przy kominku.

Zdecydowałabym się jednak na zwykły wkład do kominka; bardziej w formie okazyjnego palenia - z tym że, żal jednak będzie nie wykorzystać ciepła do dodatkowego grzania wody i domu (chyba, że przy wydajnej pompie nie będzie takiej potrzeby).

 

Z uwagi na całkiem spory kredyt na dom, zależy Nam na jak najtańszym opłacaniu miesięcznych rachunków - co do pompy to chcielibyśmy się zamknąć w cenie max. 25 tys. zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...