Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

czemu! mnie reku "podbija" jeszcze temperaturę nawiewaną do pokojów o kilka albo kilkanaście stopni.. jak jesienią dłużej nie wyjmowałem bypassu i nie włożyłem wymiennika to od razu było to mało komfortowe

Pomijając obniżenie sprawności reku, policzyłeś za ile się zwróci ta inwestycja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Im lepiej ocieplony dom, im mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, tym mniej opłaca sie wydawać 25tyś i wiecej na pompę, a bardziej opłaca się stawiać na tańszy inwestycyjnie prad, czy gaz (jesli jest w działce).

Prad i gaz są droższe w eksploatacji, ale przy niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, pompa bedzie zwracać sie absurdalnie długo (i pewńie tego czasu nie dotrwa).

 

Absurdalne jest wkładanie pompy do domów z 30cm ocieplenia, ciepłymi oknami i rekuperacją.

 

W dobrze zaizolowanym domu gaz....? Nie to jakieś nieporozumienie chyba. Z prądem się zgodzę ale nie gaz. Już nie raz pisałem o tym że można prądem grzać tanio jak dobrze dobierze się systemy ze sobą współpracujące. Chociaż są i tacy co grzeją się samymi konwektorami i też wychodzi im spokojnie poniżej 2 tys zł za rok za ogrzewanie a koszt instalacji był niewielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu! mnie reku "podbija" jeszcze temperaturę nawiewaną do pokojów o kilka albo kilkanaście stopni.. jak jesienią dłużej nie wyjmowałem bypassu i nie włożyłem wymiennika to od razu było to mało komfortowe

 

 

 

mie jest.. tyle że zamiast 10kW wystarczy 5 co inwestycyjnie sporo taniej wychodzi

 

Nie problem jeśli kosztowało Cię to niewiele. Jeśli dał ktoś dobry reku potem GWC za nieco pieniążków to uważam to za zbyt drogie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie liczyłem.. reku zrobiłem sobie sam, kupiłem wymiennik w klingenburgu za około 900 zł..

i tak wentylatory musiałbym kupić i skrzynkę musiałbym robić.. GWC może obniża sprawność reku ale zwiększa sprawność układu..

i jak pisałem wyżej - same wentyle bez wymiennika w reku (bypas wsadzony) powodują że już jesienią zanim wymennk założyłem powodowały nieprzyjemne uczucie chłodu przy anemostacie, z wymiennikiem jest bez problemu.. jak to policzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie problem jeśli kosztowało Cię to niewiele. Jeśli dał ktoś dobry reku potem GWC za nieco pieniążków to uważam to za zbyt drogie rozwiązanie.

 

no jak wyżej.. GWC tylko rury bo robiciznę i koparkę miałem w cene budowy (umówiłem się na kwotę za całość roboty do SSO z jedną ekipą i bez gwc też bym zapłacił tyle samo )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak wyżej.. GWC tylko rury bo robiciznę i koparkę miałem w cene budowy (umówiłem się na kwotę za całość roboty do SSO z jedną ekipą i bez gwc też bym zapłacił tyle samo )

W twoim przypadku ok. Ale jak ktoś kupuje centrale za 9 tys i jeszcze robi antybakteryjne gwc ...szkoda gadac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy z ggwc jest tak samo, obniża sprawność reku?

 

wg logiki kolegów to każde podgrzanie powietrza przed reku obniża jego sprawność (no bo to logiczne, że musi bo wtedy reku "podgrzewa" powietrze zamiast od no. -15 do np. 13, a jak jest gwc - jakiekolwiek- to u mnie od GWC od -15 do 2 a reku od 2 do 18 ).. ale jak pisałem - u MNIE bez wymiennika komfort jest niższy na samym gwc, nie mam czerpni bezpośrednio z zewnątrz więc nie bardzo mogę ominąć gwc.. chyba że wyrzutnią czerpać i wyrzucać na poddasze.. muszę pomyśleć..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, dlaczego pompy ciepła są tak promowane, skoro w nowych budynkach, ktore są w większości dobrze lub bardzo dobrze ocieplone mają małe uzasadnienie ekonomiczne?

 

Bo ktoś na nich musi zarabiać ... Poza tym to tak ładnie brzmi "ciepło z mrozu"...... Stawiasz Pan suszarkę za oknem i z mrozu robi ciepło ... Dobrze ze Eskimosi tego nie stosują boby nas zalały wody z roztopionej Arktyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ktoś na nich musi zarabiać ... Poza tym to tak ładnie brzmi "ciepło z mrozu"...... Stawiasz Pan suszarkę za oknem i z mrozu robi ciepło ... Dobrze ze Eskimosi tego nie stosują boby nas zalały wody z roztopionej Arktyki

 

Co, grunt się pali pod nogami że takie farmazony opowiadasz???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ktoś na nich musi zarabiać ... Poza tym to tak ładnie brzmi "ciepło z mrozu"...... Stawiasz Pan suszarkę za oknem i z mrozu robi ciepło ... Dobrze ze Eskimosi tego nie stosują boby nas zalały wody z roztopionej Arktyki

 

Ktoś zarabia na pompach, ktoś na kominkach.

Tyle, że pompa grzeje taniej i bezobsługowo, więc nie rozumiem, po co ten tekst powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co, grunt się pali pod nogami ............

 

Bez obaw .

Pompy ciepła widuję dość często , opinie o ich efektywności ekonomicznej od użytkowników słyszę po roku.....lub kilku latach, kiedyś bardzo mi się podobała ta alternatywa dla zwykłych sposobów ogrzewania ... Kiedyś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Bez obaw .

Pompy ciepła widuję dość często , opinie o ich efektywności ekonomicznej od użytkowników słyszę po roku.....lub kilku latach, kiedyś bardzo mi się podobała ta alternatywa dla zwykłych sposobów ogrzewania ... Kiedyś...

Kiedyś następny Panie drobny sprzedawczyku ?

Zatem przy okazji dla ciemnogrodu,poniżej sprzedawczyku z "dzisiaj" a nie z kiedyś masz wrażenia wraz z ciepłomierzami:

Witam

 

podsumowanie sezonu 2014/2015.

 

Sezon liczony od 26.09.2014 do 26.09.2015.

Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.513,3 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.

Całkowita energia wytworzona przez PC 51,399 GJ = 14.277,46 kWh -Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.

 

Temperatura wnętrz. nie mniej niż 22,2* C. Praca ciągła, niezależna od stref taryfowych.

CW - grzanie wyłącznie w taniej taryfie.

 

Urządzenia opomiarowane podlicznikiem;

- PC PW T-Cap 9kW, zbiornik CW OSO Hotwater 300l, klimakonwektor Aermec FCL 62 - wyłącznie dla chłodzenia,

- rekuperator Viessman Vitovent 300, praca ciągła 160 m3/h, 47-55 W/h (oboje palimy),

- odkamieniacz Viessmann Aquahome 10N -praca ciągła 4 W/h

 

Odejmując ok. 500 kWh (szacunkowe zużycie na wentylację i odkamienianie wody), roczne zużycie na CO I CW wyniosło 4.013,3 kWh.

SPF na poziomie 3,56.

 

Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

 

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Od 1.05.2014 do 30.04.2015 - co + cwu - 4781 kWh - 1481zł. Energia wyprodukowana 19215 kWh. Dom 300m2, zużycie wody 251m3.

Pompa powietrzna, taryfa G12 4376 kWh II taryfa, 405 kWh w I taryfie. Temp 22,5st -23st. Tylko w łazience więcej ze względu na dzieciaki.

 

Może w końcu ciemnogród od węgla i z węglem przejdzie na współczesne jednostki zużycia energii wyrażane w kWh a nie w tonach przerzuconego syfu ?

 

Zdunie Darku.B,nawracaj swoich pobratyńców ciemnogrodzian z jaskiń i wsi zabitych dechami,że ogień w jaskini,nie wazne czy z drewna czy z węgla to było dobre kiedyś za czasów Freda Flinstona a nie za czasów jak na Marsa puszczamy łazika ;)

No chyba,że na wsiach i małych miasteczkach panuje aż takie słabe dokształcanie,że dzisiaj po szynach nie jeżdżą elektrowozy a dalej parowozy :D

 

Kto z ciemnogrodzian grzejących węglem w nowym domu ma smartfona zasilanego węglem ?

 

Dobrze ze Eskimosi tego nie stosują boby nas zalały wody z roztopionej Arktyki

A tu się Pan mylisz bo większość Skandynawii wśród nich i Eskimosi do ogrzewania domów stosują pompy ciepła powietrze-woda.

Ale jak mówiłem,ciemnogród ma swoje prawa ;)

Ale jakby nie opowiadał podobnych bzdur to każdemu nerwy by uspokoił :)

A dodam jedynie do tego,że jedynie w Polsce występuje tak liczny ciemnogród uważajacy Freda Flinstona z jaskini grzejącego ogniem za wzorzec ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie Arturo72 jest absurdalne, bo skoro "im dom słabiej ocieplony tym pompa ciepła będzie bardziej zasadna ekonomicznie", to oznacza, że najbardziej zasadna ekonomicznie jest pompa przy w ogóle nie ocieplonym domu. Oczywiście przy założeniu niskotemperaturowego ogrzewania.

Staram się być na bieżąco z najnowszymi trendami w ogrzewaniu, ale najwyraźniej ominął mnie bum na downsizing w ocieplaniu budynku.

 

mam ciepły dom. pójdzie u mnie na ogrzewanie w tym sezonie wg cen Taurona 3000 kWh, co w taniej taryfie daje 810 zł. przy pompie ciepła byłoby to 250-300 zł. zysk to 600 zł miesięcznie. grzałka kosztowała mnie 400 zł. pompa za kilkanaście tys. zł zwracałaby się w ogrzewaniu kilkadziesiąt lat.

 

Bez obaw .

Pompy ciepła widuję dość często , opinie o ich efektywności ekonomicznej od użytkowników słyszę po roku.....lub kilku latach, kiedyś bardzo mi się podobała ta alternatywa dla zwykłych sposobów ogrzewania ... Kiedyś...

 

sprzedawca się odezwał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam ciepły dom. pójdzie u mnie na ogrzewanie w tym sezonie wg cen Taurona 3000 kWh, co w taniej taryfie daje 810 zł. przy pompie ciepła byłoby to 250-300 zł. zysk to 600 zł miesięcznie. grzałka kosztowała mnie 400 zł. pompa za kilkanaście tys. zł zwracałaby się w ogrzewaniu kilkadziesiąt lat.

Podobnie tyle zwracałby się pelet oraz inne "eko"węgle (pomijając konieczność obsługi i trucie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie tyle zwracałby się pelet oraz inne "eko"węgle (pomijając konieczność obsługi i trucie).

 

oczywiście. pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie dla przeciętnego czy ciepłego domu, ale bardzo ciepłego. jak się wszystko dobrze zaplanuje, to koszt inwestycji w pompę jest całkiem przyzwoity. ale nie należy słuchać różnych "doradców", forumowych sprzedawców itd. podstawa to OZC, kalkulator i proste umiejętności z zakresu matematyki (mnożenie ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie pewnie będzie koło 7MWh, ale oczywiście zleć obliczenia audytorowi OZC. Zakładając 3 os. i 1 MWh/rok/os. na CWU zamkniesz się w całości grzania w 10MWh. Przy PC to około 3,5MWh więc przy dobrych wiatrach typu COP 3 i zarwaniu 30% w 1T ogrzewanie roczne powinno się zamknąć w 1200 zł. Ale wszystko się rozjaśni po wykonaniu OZC. :) Ja mogę tylko jeszcze polecić rozważenie wentylacji mechanicznej.

 

Dzięki za informacje!:) Znalazłam model pompy- panasonic t-cap (ktoś ma? poleca?) - w zależności jak wyszłyby badania OZC dopasowana została by moc. Mam jedynie pewne wątpliwości, na forum nie znalazłam bezpośrednich opinii użytkowników pomp:

 

1. Czy pompa może być jedynym źródłem ciepła?

2. Czy jest wydajna do temp. - 20/-25?

3. Jakie są koszty roczne opłat za prąd? - na kilku forach znalazłam niezadowolonych użytkowników, którzy płacili b. duże miesięczne rachunki? Od czego to zalezy - przewymiarowania urządzenia?

4. Może banalne - ale jaki jest koszt wentylacji mechanicznej?

5. Czy jest sens inwestować w PC z wariantami ogrzewanie i chłodzenie, czy wyłącznie ogrzewanie? Z chłodzeniem wychodzi drożej, a nie wiem czy nie byłby to niepotrzebny wydatek (?).

 

Dom jest niestety już wykończony- pewnie za 2 tygodnie będzie do odbioru, więc na dołożenie tych dodatkowych cm w podłodze niestety za późno :( Z wełną zrobię zgodnie z radami użytkownika SUSPENSER ;)

Edytowane przez Martas89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Dzięki za informacje!:) Znalazłam model pompy- panasonic t-cap (ktoś ma? poleca?) - w zależności jak wyszłyby badania OZC dopasowana została by moc. Mam jedynie pewne wątpliwości, na forum nie znalazłam bezpośrednich opinii użytkowników pomp:

 

1. Czy pompa może być jedynym źródłem ciepła?

2. Czy jest wydajna do temp. - 20/-25?

3. Jakie są koszty roczne opłat za prąd? - na kilku forach znalazłam niezadowolonych użytkowników, którzy płacili b. duże miesięczne rachunki? Od czego to zalezy - przewymiarowania urządzenia?

4. Może banalne - ale jaki jest koszt wentylacji mechanicznej?

Po pierwsze,na forum jest mnóstwo użytkowników Panasa,którzy dzielą się swoimi spostrzeżeniami,od trzech lat mam sam T-CAP-a,T-CAP to droga pompa 9kW,pytanie czy musi być aż T-CAP czy może być jedno lub trójfazowa zwykła 9kW ? Na to pytanie odpowie Ci OZC.

Pompa ciepła jak najbardziej może być jedynym źródłem ciepła w domu.

Rachunki za ogrzewanie zależą od domu,od strefy zamieszkania,od odbiorników ciepła i na to pytanie również odpowie Ci OZC,podzielisz sobie wynik przez COP3 i będziesz miała swoje rachunki za ogrzewanie.

Najniżej pompa u mnie pracowała przy -18st.C i w tym czasie grzała ok.10h na dobę bo tyle było potrzeba,zeby utrzymać 23st.C,sądzę,że przy -25st.C pracowałaby nie 10h na dobę a 14h ale i tak byłoby 23st.C w domu :)

Koszt wentylacji WM z reku zależy też od dużo czynników a głównie od budzetu i pomysłu,wykonana samodzielnie ok.5-6tys.zł,przez firmę do 20tys.zł.

 

Parę postów wyżej masz cytaty kolejnych dwóch uzytkowników T-CAP-a:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?222305-Najta%C5%84sze-ogrzewanie-domu&p=7073917&viewfull=1#post7073917

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy pompa może być jedynym źródłem ciepła?

Tak, musi być oczywiście odpowiednio dobrana do strat cieplnych budynku, stąd konieczność wykonania OZC.

 

2. Czy jest wydajna do temp. - 20/-25?

Jak wyżej. Po za tym PC nie przestaje grzać nawet przy -50sC.

 

3. Jakie są koszty roczne opłat za prąd? - na kilku forach znalazłam niezadowolonych użytkowników, którzy płacili b. duże miesięczne rachunki? Od czego to zalezy - przewymiarowania urządzenia?

Tu jest tyle zmiennych, że nie będę zgadywać. Zbyt duże straty, zbyt mała pompa, źle skonfigurowana, brak taryfy G12 itd.

 

4. Może banalne - ale jaki jest koszt wentylacji mechanicznej?

6-20 tys. zł w zależności od użytych materiałów i wykonawcy.

 

5. Czy jest sens inwestować w PC z wariantami ogrzewanie i chłodzenie, czy wyłącznie ogrzewanie? Z chłodzeniem wychodzi drożej, a nie wiem czy nie byłby to niepotrzebny wydatek (?).

Ja tam sobie planuję klimatyzację... kwestia priorytetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...