Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

Klima to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie. Ja bym dał klima plus jakiś grzejnik precyzyjny.

 

Czy moglibyście mi jeszcze doradzić w jednej rzeczy. Faktycznie klimatyzacja to bardzo dobra opcja, ale trochę się waham nad jej zastosowaniem ze względów estetycznych. Domek jest dość stary i drewniany i chcę zachować ten styl. Zainstalowanie klimatyzatora i rozprowadzenie rur we wnętrzu może popsuć cały efekt. Na poddaszu nie planowałem robić sufitu podwieszanego, co też utrudnia prowadzenie rur. Czy da się to zrobić w miarę estetycznie (domek ma np. piwnicę do wykorzystania ale chyba w przypadku klimatyzatora to bez znaczenia). Drugie moje pytanie jakie są w ogóle koszta zainstalowania klimatyzacji dla drewnianego domku ok 100 m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy moglibyście mi jeszcze doradzić w jednej rzeczy. Faktycznie klimatyzacja to bardzo dobra opcja, ale trochę się waham nad jej zastosowaniem ze względów estetycznych. Domek jest dość stary i drewniany i chcę zachować ten styl. Zainstalowanie klimatyzatora i rozprowadzenie rur we wnętrzu może popsuć cały efekt. Na poddaszu nie planowałem robić sufitu podwieszanego, co też utrudnia prowadzenie rur. Czy da się to zrobić w miarę estetycznie (domek ma np. piwnicę do wykorzystania ale chyba w przypadku klimatyzatora to bez znaczenia). Drugie moje pytanie jakie są w ogóle koszta zainstalowania klimatyzacji dla drewnianego domku ok 100 m2?

 

To zależy co wybierzesz, jak split ścienny to wiadomo będzie wyglądał jak wygląda. Przy kanałówce wiadomo roboty dużo więcej, prowadzenie kanałów, ich zabudowa. Co do kosztów to koszt montażu urządzenia zależy od sezonu jak pełnia to ceny wysokie są. Co do samych urządzeń to zależy na jakie byś się decydował. Masz jakiś plan tego domku? Może wystarczy tylko split w jakimś ala salonie a reszta same grzejniki gdzie mało kto przebywa... Trzeba to dobrać do sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy przejazd po Polsce utwierdza mnie w przekonaniu że najtańsze ogrzewanie domu to kiepski węgiel i odpady plastikowe...... Przejedźcie się wieczorem z uchylonym oknem co kawałek nowe doznania zapachowe... i te kolory dymów ...

 

to fakt. ale zastanawiam się, ile z tego syfu to plastik, a ile nieumiejętnie spalany węgiel (na Śląsku czuć sporo węgla)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co wybierzesz, jak split ścienny to wiadomo będzie wyglądał jak wygląda. Przy kanałówce wiadomo roboty dużo więcej, prowadzenie kanałów, ich zabudowa. Co do kosztów to koszt montażu urządzenia zależy od sezonu jak pełnia to ceny wysokie są. Co do samych urządzeń to zależy na jakie byś się decydował. Masz jakiś plan tego domku? Może wystarczy tylko split w jakimś ala salonie a reszta same grzejniki gdzie mało kto przebywa... Trzeba to dobrać do sytuacji.

 

Z remontem mi się nie spieszy, chce to zrobić w tym roku ale nie jest to super pilne, więc mogę się dostosować (w sensie założyć klime poza sezonem). Jeśli chodzi o plan to parter mam już zaplanowany, natomiast poddasze już kończę planować i może nawet dzisiaj pod koniec dnia wrzucę. Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez axlr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy przejazd po Polsce utwierdza mnie w przekonaniu że najtańsze ogrzewanie domu to kiepski węgiel i odpady plastikowe...... Przejedźcie się wieczorem z uchylonym oknem co kawałek nowe doznania zapachowe... i te kolory dymów ...

 

Zgadzam się.... palimy to co mamy pod ręką....

 

Kiedyś kolega opowiadał mi o tym, jak pewna rodzina chciała zainstalować pompę ciepła, w rozmowie wyszło, że jak dzielili się swoimi pomysłami z sąsiadami to sąsiad zapytał - Ale gdzie Ty będziesz śmieci palił?

 

Chyba nic dodać, nic ująć .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiem, że już kilkakrotnie były zadawane podobne pytania, ale w tym temacie ciężko coś odszukać bo bardzo dużo w nim niepotrzebnych kłótni i udowadniania swoich racji. Jestem na etapie projektu swojego domku. Domek będzie z poddaszem użytkowym i będzie miał 90 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie to prawdopodobnie 15 cm fundamentów, 15 cm ściany i 30 dach. Chciałbym żeby w całym domu była podłogówka, ewentualnie w łazience drabinki. Co mi proponujecie jako ogrzewanie. Myślę o gazie, ekogroszku, raczej co do PC jestem nastawiony sceptycznie z uwagi na moją małą wiedzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiem, że już kilkakrotnie były zadawane podobne pytania, ale w tym temacie ciężko coś odszukać bo bardzo dużo w nim niepotrzebnych kłótni i udowadniania swoich racji. Jestem na etapie projektu swojego domku. Domek będzie z poddaszem użytkowym i będzie miał 90 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie to prawdopodobnie 15 cm fundamentów, 15 cm ściany i 30 dach. Chciałbym żeby w całym domu była podłogówka, ewentualnie w łazience drabinki. Co mi proponujecie jako ogrzewanie. Myślę o gazie, ekogroszku, raczej co do PC jestem nastawiony sceptycznie z uwagi na moją małą wiedzę.

 

Witam!

Podejdzmy do tematu poważnie :) nie musisz wywalać lodówki - jak sugeruje kolega, ale możesz się jej przyjrzeć, a dokładnie jak działa takie urządzenie.

Nie moja rola w tym, by Cię na siłe przekonywać do pompy ciepła... ale moge wyjaśnić parę problematycznych kwestii.

Jesli mowa o ekogroszku i gazie to ja zdecydowanie polecam ogrzewanie gazowe- gazowy kocioł kondensacyjny.

 

Na początek możesz sprawdzić orientacyjne ceny takiego urządzenia na konfiguratorze - TUTAJ

 

Jak nie jesteś przekonany akurat do naszej firmy,- zwróc uwagę na nasze warunki gwarancyjne - 10 lat na wymiennik.

24 godzinny serwis - spore doświadczenie i liczne referencje.

 

Jak masz ochotę na więcej informacji, lub jakieś konkretne pytania - służę pomocą!

 

PS. robiłeś już OZC? Jaka moc grzewcza Cię interesuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

wiem, że już kilkakrotnie były zadawane podobne pytania, ale w tym temacie ciężko coś odszukać bo bardzo dużo w nim niepotrzebnych kłótni i udowadniania swoich racji. Jestem na etapie projektu swojego domku. Domek będzie z poddaszem użytkowym i będzie miał 90 m2 powierzchni użytkowej. Ocieplenie to prawdopodobnie 15 cm fundamentów, 15 cm ściany i 30 dach. Chciałbym żeby w całym domu była podłogówka, ewentualnie w łazience drabinki. Co mi proponujecie jako ogrzewanie. Myślę o gazie, ekogroszku, raczej co do PC jestem nastawiony sceptycznie z uwagi na moją małą wiedzę.

 

Jako osoba która przerabiała węgiel, i gaz... Ani tego ani tego... Gaz raz jeszcze przypomnę:

 

1. Koszty podłączenia do sieci.

2. Plany, mapki, instalacja.

3. Gaz jako gaz sam w sobie.

4. Zakup kotła, instalacja co.

5. Stosunkowo wysoki abonament gdy akurat nie grzejemy.

 

Węgiel... Mamy XXI wiek... węgiel w obojętnie jakiej postaci sprawia że system jakby nie było jest uciążliwy oraz charakteryzuje się nadprodukcją ciepła co wbrew pozorom łatwo nie idzie okiełznać. Co więcej jak widać są rejony gdzie banują systemy oparte na tego typu paliwach.

 

Gdybym ja budował teraz dom to zrobiłbym porządną izolację od gruntu skoro chcę mieć podłogówkę powiedzmy 25-30 cm. Na ściany 15 cm nie problem. Domek oparłbym na płycie. W dach wrzuciłbym z 35 cm wełny czy innej dobrej izolacji. To wszystko zrobił dokładnie i szczelnie. Oczywiście do tego wentylacja mechaniczna i system grzewczy. Mnie osobiście podobają się systemy pompa ciepła p-p plus podłogówka elektryczna bądź grzejniki. ZImą ogrzeje latem schłodzi. Koszty instalacji na taki domek to za samą pompę w zależności od rodzaju/klasy od 8,5 tys zł. Ale są i inne opcje:

 

1. Sam prąd kable, czy maty, grzejniki...

2. Pompa powietrze woda. (dla dobrze izolowanego domu można kupić jedną z mniejszych i grzać tanio).

3. Grzejniki elektryczne + kominek...

 

Na forum znajdziesz wiele użytkowników różnych opcji. Wiadomo, że każdy chwali się tym co ma, co polubił, co uważa za fajne rozwiązanie. Dobrze, bo każdy jest inny ale z tego wszystkiego można coś wyciągnąć. Wniosek jeden....grzanie prądem może być tanie. Uwierz mi, że ja kiedyś też myślałem inaczej a teraz sam jadę głównie na samym prądzie i za ten sezon od października 2015 do zapewne połowy kwietnia 2016 za dom 100m2 zmieszczę się z ogrzewaniem i cwu spokojnie poniżej 1,5 tys zł. A dom mam słabo izolowany w stylu ciągłych eksperymentów budowlanych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jedno pytanie.

Moi znajomi do małego 90m2 domku chcą koniecznie kominek. Wiem co się dzieje w małym domu podczas palenia drewnem w kominku, ale pomyślałem, że u nich mógłby się sprawdzić kominek hybrydowy na pellet. Ogrzewanie wyjdzie ze dwa razy wiecej niż PC, ale przy takim metrażu to i tak będzie niewiele. CWU w okresie grzewczym też powinno być ok. Jednak koszt takiego kominka (bez komina) to około 12-14tys. i myślę że to trochę sporo. Nie wiem co im doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jedno pytanie.

Moi znajomi do małego 90m2 domku chcą koniecznie kominek. Wiem co się dzieje w małym domu podczas palenia drewnem w kominku, ale pomyślałem, że u nich mógłby się sprawdzić kominek hybrydowy na pellet. Ogrzewanie wyjdzie ze dwa razy wiecej niż PC, ale przy takim metrażu to i tak będzie niewiele. CWU w okresie grzewczym też powinno być ok. Jednak koszt takiego kominka (bez komina) to około 12-14tys. i myślę że to trochę sporo. Nie wiem co im doradzić.

 

Ten domek rozumiem będzie nowy? No właśnie nie żebym kominki odradzał ale znam już niemałą liczbę osób które mają domki dobrze zbudowane, ciepłe i z kominka korzystają sporadycznie i to jak mróz jest taki pod -20'C z tego powodu że przegrzewa im masakrycznie. Z resztą mówiłem im że tak będzie :) ale chcieli jako awaryjne źródło więc czemu nie. Co do opisywanego przez Ciebie problemu to jakie oni mają priorytety? Podłogówka musi być wszędzie? Jak z obsługą? Ile wody zużywają? Jak rodzina duża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten domek rozumiem będzie nowy? No właśnie nie żebym kominki odradzał ale znam już niemałą liczbę osób które mają domki dobrze zbudowane, ciepłe i z kominka korzystają sporadycznie i to jak mróz jest taki pod -20'C z tego powodu że przegrzewa im masakrycznie. Z resztą mówiłem im że tak będzie :) ale chcieli jako awaryjne źródło więc czemu nie. Co do opisywanego przez Ciebie problemu to jakie oni mają priorytety? Podłogówka musi być wszędzie? Jak z obsługą? Ile wody zużywają? Jak rodzina duża?

 

Dom na etapie fundamentów. Podłogówka wszędzie. Kominek jest zdecydowanie mniej obsługowy od zwykłego. Sam się rozpala i gasi, także dość precyzyjnie dawkuje energię. WM z reku.. Doradziłem poprowadzenie dodatkowych kanałów dla ewentualnej klimy kanałowej. CWU dla trzech osób. Latem raczej grzałka w drugiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym ja budował teraz dom to zrobiłbym porządną izolację od gruntu skoro chcę mieć podłogówkę powiedzmy 25-30 cm.

ZTCW taka wartość na grunt to tylko do pasywniaka. W energooszczędnym tj. 6-10MWh/rok nie warto ładować więcej w podłogę niż 20 bo nakład inwestycyjny nie zwróci się w rachunkach. Ba, są tacy co twierdzą, że powyżej 10cm w podłogę to już przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZTCW taka wartość na grunt to tylko do pasywniaka. W energooszczędnym tj. 6-10MWh/rok nie warto ładować więcej w podłogę niż 20 bo nakład inwestycyjny nie zwróci się w rachunkach. Ba, są tacy co twierdzą, że powyżej 10cm w podłogę to już przesada.

 

Mam 13cm. Za CO płacę około 700zł rocznie. Nigdy nie umiałem wydusić od TB ile bym mniej płacił gdybym dał 30cm :)

Przypomnę że dom 133m2, ale parter to około 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZTCW taka wartość na grunt to tylko do pasywniaka. W energooszczędnym tj. 6-10MWh/rok nie warto ładować więcej w podłogę niż 20 bo nakład inwestycyjny nie zwróci się w rachunkach. Ba, są tacy co twierdzą, że powyżej 10cm w podłogę to już przesada.

 

Powiem Ci tak, jak ktoś chce kable dawać to mówię mu 25-30 cm i jak mu zależy na energooszczędności. Ale generalnie to 20 cm i wtedy podłógówkę jako maty pod płytki czy panele. Są tacy co podłogówki poza kuchnią i łazienką nie chcą. Czy do pasywaniaka...To właśnie znam przypadki gdzie dali 25cm i zero podłogówki i nie czują dyskomfortu. Rzeczywiście podłoga niczego sobie. może nie do chodzenia na boso ale w skarpetkach no problem. Zatem jak komuś nie problem to niby mamy coś za coś :), np. nie ładujemy podłogówki.

 

10 cm. Podłogę ciężko potem poprawić. A nigdy nie wiadomo jak będzie kiedyś. Lepiej dorzucić więcej jeśli chcemy mieć podłogówkę tymnbardziej elektryczną. Wyobraź sobie że w zmie dzwonił do mnie gość, któremu szło 18m3 gazu na dobę przy temp. w okolicach -10'C, okazało się że mu podłogówkę w całym domu zrobili a na parterze miał od gruntu tylko 2 cm styropianu podłożone... Takie kwiatki czasem wychodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 13cm. Za CO płacę około 700zł rocznie. Nigdy nie umiałem wydusić od TB ile bym mniej płacił gdybym dał 30cm :)

Przypomnę że dom 133m2, ale parter to około 80.

 

Bo to nie tak łatwo jednak według mnie obliczyć. 30 cm to dużo nie ma co. Ale też zależy czym się grzeje. Ty masz pompę? Nieprawdaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz pompę? Nieprawdaż?

 

Prawdaż, ale TB nie mógł tego zrozumieć, że ocieplenie również powinno się dobrać względem źródła ogrzewania. Dawanie więcej styropianu niewiele w moim wypadku by zmieniło, natomiast wolę zainwestować za jakiś czas w obniżanie reszty rachunku za prąd panelami PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdaż, ale TB nie mógł tego zrozumieć, że ocieplenie również powinno się dobrać względem źródła ogrzewania. Dawanie więcej styropianu niewiele w moim wypadku by zmieniło, natomiast wolę zainwestować za jakiś czas w obniżanie reszty rachunku za prąd panelami PV.

 

I masz rację. Trzeba patrzeć całościowo na "problem". Ja natomiast mam 5 cm :) Będę dorzucał aerogel pod panele bezpośrednio. Ale ja właśnie dużo siedzę w termomodernizacjach jako że moja chałupka mnie nauczyła tego doświadczalnie co i jak kombinować. Teraz jedynie mam problem z podłogówką a nie dam elektrycznej na 5 cm styro.... Wiesz w czym rzecz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...