Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

 

stoję właśnie przed wyborem metody ogrzewania mojego domku. Ale podstawa to, żeby inwestycja nie kosztowała mnie majątek.

dom o podstawie prostokąta 15x10, niepodpiwniczony, z garażem w bryle domu.

Powierzchnia użytkowa 230 m2.

Płyta podłogowa wylana na piasku, izolacja od wylewki 15cm styropianu, sciany ocieplone welna 15cm, poddasze/dach 25cm wełny.

Dach dwuspadowy, bez zadnych dodatków, prosty.

W całym domu tylko ogrzewanie podłogowe, z obszarami wyłączonymi z ogrzewania (lodówka, szafki, kominek, schody).

 

Co polecacie wybrać, jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody.

 

Jaka moc?

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

 

stoję właśnie przed wyborem metody ogrzewania mojego domku. Ale podstawa to, żeby inwestycja nie kosztowała mnie majątek.

dom o podstawie prostokąta 15x10, niepodpiwniczony, z garażem w bryle domu.

Powierzchnia użytkowa 230 m2.

Płyta podłogowa wylana na piasku, izolacja od wylewki 15cm styropianu, sciany ocieplone welna 15cm, poddasze/dach 25cm wełny.

Dach dwuspadowy, bez zadnych dodatków, prosty.

W całym domu tylko ogrzewanie podłogowe, z obszarami wyłączonymi z ogrzewania (lodówka, szafki, kominek, schody).

 

Co polecacie wybrać, jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody.

 

Jaka moc?

 

Pozdrawiam

 

Maciek

OZC i sam odpowiesz sobie zadane pytania bo nikt tutaj nie jest czarnoksieznikiem i nie wie jakie Twój dom ma zapotrzebowanie na ciepło oraz jakie posiada obciążenie cieplne.

Znając życie jako nie świadomy inwestor który leje na wszystko masz już kotłownię a w niej komin ?

Teraz to na pewno nie węgiel...

 

P.S

Majątek to wydales chyba już na dom 230m2 bo takie duże pałace robią majetni ludzie to chyba nie na miejscu pytanie o koszt podstawy i komfortu w domu jakim jest ogrzewanie ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Z tym majątkiem to bez przesady. Dom robiony częściowo własnymi siłami, więc nie wyszło tak dużo.

Pisząc o kosztach, miałem na myśli porównanie PC do kotła gazowego.

Bo moi fachowcy oferują mi kocioł gazowy o mocy 20kW albo PC o mocy 16kW.

I teraz ta kwota za PC na poziomie 5-cio krotnie wyższym, mnie dobija.

 

Nie mam rekuperatora, zdecydowałem się na wentylacje grawitacyjną.

 

Tutaj mnie zaskoczyłeś, czyli świadomy inwestor nie ma kotłowni i komina?

 

Pozdrawiam

 

M.M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

 

Z tym majątkiem to bez przesady. Dom robiony częściowo własnymi siłami, więc nie wyszło tak dużo.

Pisząc o kosztach, miałem na myśli porównanie PC do kotła gazowego.

Bo moi fachowcy oferują mi kocioł gazowy o mocy 20kW albo PC o mocy 16kW.

I teraz ta kwota za PC na poziomie 5-cio krotnie wyższym, mnie dobija.

 

Nie mam rekuperatora, zdecydowałem się na wentylacje grawitacyjną.

 

Tutaj mnie zaskoczyłeś, czyli świadomy inwestor nie ma kotłowni i komina?

 

Pozdrawiam

 

M.M.

 

Świadomy inwestor wie co zrobić na początku aby potem nie żałować i mieć dom tani w utrzymaniu. Ale...z doświadczenia :) świadomości albo można nauczyć się na błędach co zwykle jest za późno albo przemyśleć sprawy wsłuchując się w głosy innych. Jak dla mnie kolego to dom zrób szczelny, dobrze zaizoluj i wstawiaj system grzewczy który z automatu będzie tańszy bo zmniejszą się twoje potrzeby. Gaz....pisałem już chyba powyżej dlaczego nie gaz, nie węgiel itd. poczytaj.

 

Tak, świadomy inwestor nie ładuje kominów, chyba że do okazjonalnego kominka. WM z rekuperacją lub bez wcale droga być nie musi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S

Majątek to wydales chyba już na dom 230m2 bo takie duże pałace robią majetni ludzie to chyba nie na miejscu pytanie o koszt podstawy i komfortu w domu jakim jest ogrzewanie ?

 

to samo miałem pisać.... 230m2 maaaaasakrycznie duża hacjedna :). Z rozmów z ludźmi z podobnymi powierzchniami domów wynika, że nigdy by tak dużego domu już nie postawili ale...z rozmów z ludźmi z małych domków powiedzmy 90m2 zaś że 120m2 byłoby w sam raz. na 230m2 to chyba duża rodzina. U mnie 5tka i mamy 100m2 i jest OK. Ale każdy jest inny. Sam zaś wychowywałem się na 40m2 w 5 osób.

 

Trzeba też pamiętać że potem te 230m2 trzeba utrzymać! Więc jak już taki dom duży się robi to lepiej się przyłożyć by na przyszłość nie mieć problemów z uregulowywaniem rachunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zanim podjąłem się budowy, wybrałem świadomie materiały i sposób wykonania.

Sciany to porotherm 25 klejone (bezposinowe). Na tym wełna rockwool'a 15cm toprock (0,35)

Fundamenty oczywiście izolowane. Kominy mam dwa, jeden do kominka, drugi właśnie do wentylacji, kotłowni + łazienki

Okna, o parametrach 0,8. Poddasze jak pisałem wyżej, ocieplone 25cm wełny. I teraz zastanawiam się nad ogrzewaniem.

To czy dom jest duży, czy nie, to już inna sprawa, rodzina jest duza, i będzie jeszcze większa, ale to już inny temat.

 

Czy użycie programu do OCZ jest dobrym rozwiązaniem do policzenia zapotrzebowania na energię?

 

Pozdrawiam

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zanim podjąłem się budowy, wybrałem świadomie materiały i sposób wykonania.

Sciany to porotherm 25 klejone (bezposinowe). Na tym wełna rockwool'a 15cm toprock (0,35)

.....

Okna, o parametrach 0,8. Poddasze jak pisałem wyżej, ocieplone 25cm wełny. I teraz zastanawiam się nad ogrzewaniem.

....

 

M.

 

Sposób wykonania nie był zbyt swiadomy, bo kto wybiera dobre czy bardzo dobrze okna by potem je otwierac/uchylac z powodu wentylacji grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15cm na elewacji, 25 pod dachem to tak sobie średnio bym powiedział jak na dzisiejsze standardy.. fundamenty, wentylacja grawitacyjna.. słabo to widzę jeśli chodzi o rachunki, które można płacić robiąc wszystko świadomie - sorry ale teraz jak juz (tak zrozumiałem) masz budynek z ociepleniem, oknami to wybierasz czym będziesz grzać?? i pewnie jeszcze grzejniki na ścianach już wiszą?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ani jednego grzejnika w domu. Panowie, krytyka przyjęta, pewne założenia zrobiłem zanim rozpocząłem budowę.

Czy dobre, to się okaże.

Teraz pozostało mi obliczyć zapotrzebowanie na energię i zobaczyć czym grzać dom :)

 

Pozdrawiam

 

M.

 

Założenia zał założeniami pytanie ile zostało zrealizowane i co można podratować poprawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to samo miałem pisać.... 230m2 maaaaasakrycznie duża hacjedna :). Z rozmów z ludźmi z podobnymi powierzchniami domów wynika, że nigdy by tak dużego domu już nie postawili ale...z rozmów z ludźmi z małych domków powiedzmy 90m2 zaś że 120m2 byłoby w sam raz. na 230m2 to chyba duża rodzina. U mnie 5tka i mamy 100m2 i jest OK. Ale każdy jest inny. Sam zaś wychowywałem się na 40m2 w 5 osób.

 

Trzeba też pamiętać że potem te 230m2 trzeba utrzymać! Więc jak już taki dom duży się robi to lepiej się przyłożyć by na przyszłość nie mieć problemów z uregulowywaniem rachunków.

 

Nie widziales chyba duzych domow, ktore stawiaja bogaci ludzie. :)

 

W domu licza sie nie tylko m2 "mieszkalne", ale trzeba tez wziac pod uwage zaplecze gospodarcze. Nie wyobrazam sobie, jak mozna funkcjonowac w domu, gdzie mamy spizarnie 1,5m2 i kawalek sciany i podlogi po prawej stronie garazu. Ja bym nie potrafil, a stawianie "szopki" na narzedzia .... .

Nie po to tez buduje sie dom, zeby za 5 lat stwierdzic, ze rodzinie jest ciasno.

 

Nie zapomne jak mieszkajac w kawalerce 36m2 przyjechalismy z zona ogladac nowe mieszkanie 66m2. Panie! Sale balowe a nie pokoje! 10 lat pozniej nie moglem sie doczekac, kiedy sie z tej klitki w bloku wyniose. :)

 

Zauwaz, ze ani wybudowanie domu 200m2 zamiast 100m2 nie jest 2x drozsze, ani utrzymanie takich domow nie rozni sie o wspolczynnik 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Nigdy nie umiałem wydusić od TB ile bym mniej płacił gdybym dał 30cm :)

Przypomnę że dom 133m2, ale parter to około 80.

Bo żaden z tych mądrali nie umie tego policzyć a jak będziesz za bardzo dociekliwy w tych liczbach to w komitywie i na czele z TB wyleją na Ciebie wszystkie pomyje, prawda Panie Grzesiu? Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, myśli się jak lepiej zbudować by ogrzać tanio i nie przepłacać :)

Czego się uczepiliście chłopa, ze wybudował to czy tamto. Pyta i jakoś nie może się doczekać sensownych wiadomości, i to starzy wyjadacze.

Co polecacie wybrać, jako główne źródło ogrzewania i ciepłej wody.

Maciek

Bezwzględnie zwróć się do kogoś kto zrobi Tobie OZC co by to nie znaczyło, tych co twierdzą, że to jest nie potrzebne omijaj szerokim łukiem, prawda Panie Grzesiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziales chyba duzych domow, ktore stawiaja bogaci ludzie. :)

 

W domu licza sie nie tylko m2 "mieszkalne", ale trzeba tez wziac pod uwage zaplecze gospodarcze. Nie wyobrazam sobie, jak mozna funkcjonowac w domu, gdzie mamy spizarnie 1,5m2 i kawalek sciany i podlogi po prawej stronie garazu. Ja bym nie potrafil, a stawianie "szopki" na narzedzia .... .

Nie po to tez buduje sie dom, zeby za 5 lat stwierdzic, ze rodzinie jest ciasno.

 

Nie zapomne jak mieszkajac w kawalerce 36m2 przyjechalismy z zona ogladac nowe mieszkanie 66m2. Panie! Sale balowe a nie pokoje! 10 lat pozniej nie moglem sie doczekac, kiedy sie z tej klitki w bloku wyniose. :)

 

Zauwaz, ze ani wybudowanie domu 200m2 zamiast 100m2 nie jest 2x drozsze, ani utrzymanie takich domow nie rozni sie o wspolczynnik 2.

 

Nie jest 2 razy, nie jest. Ale jak widać ile ludzi tyle opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...