Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

4. Podstawiłem dane do programu cieplowlasciwe.pl - wyszło mi dom typu B - 9,7kW - 74kwh/rok*m2 - ale nie odliczyłem powierzchni garażu w pełni izolowanego

Czyli ~18MWh/rok. Optymistyczne obliczenia, biorąc pod uwagę, że mnie przy lepszych parametrach ocieplenia i o 60m2 mniejszym domu, też wyszło podobnie. Ale ja liczyłem dla 23sC w domu, a Ty dla ilu policzyłeś, dla 18sC?

 

PS gdzieś kiedyś na newsach (pl.misc.budowanie) czytałem o użytkowniku co najlepiej mu się spało przy 10sC. To Ty? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej,

 

nie, to nie ja, ale mam podobnie.

co do parametrow, to liczyłem dla 19oC.

 

Czyli biorac pod uwage koszty ogrzewania na poziomie 3900/rok, to roznica kosztowa pomiedzy PC a gazem, zwroci sie po 10 latach, pod warunkiem, ze PC to koszt 0.

 

W ciagu tych 10 lat PC beda lepsze I tansze, wiec bedzie czas aby powoli cos zmienic :)

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Twojego wyliczenia zwrotu. Skoro koszt PC wynosi 0 to nie będzie się zwracać tylko od początku będzie zysk. Ile kosztuje podpięcie gazu (projekty, wykonanie, etc.) i piec?

 

Pompy Ciepła to piekielnie stare urządzenia (mają już ponad 100 lat), gdyby miały być znacznie lepsze, a podzespoły z których się składają tańsze, to już dawno by się to stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważania są jałowe. Skoro kogoś stać na budowę (choćby samodzielnie), wykończenie, wyposażenie i utrzymanie 230 m2, zapewnienie garażu w bryle na dwa samochody to wyliczanki o oszczędnościach rzędu 150-200 / m-c są tak owocne jak "500 zł na KAŻDE dziecko". Edytowane przez Wykona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie chodzi o to, czy kogoś stac czy nie, bo wbrew pozorom, największymi sknerami są najbogatsi.

Ale wracając do tematu:

1. Koszt pełnej instalacji kotła gazowego (kociol + zbiornik + FA + sterowanie + robocizna) 11tys. - 20kW

2. Pompa ciepła (pompa, odwierty, zasobnik) - 19tys. + 18tys + 3tys + 4tys - robocizna = 44 tys (pompa 13kW)

 

Roznica - 33 tys -

 

To moje obserwacje. Jeśli znalazłbym ofertę na pompę za 30 tys, to nawet bym się nie zastanawiał

 

Pozdrawiam

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nie chodzi o to, czy kogoś stac czy nie, bo wbrew pozorom, największymi sknerami są najbogatsi.

Ale wracając do tematu:

1. Koszt pełnej instalacji kotła gazowego (kociol + zbiornik + FA + sterowanie + robocizna) 11tys. - 20kW

2. Pompa ciepła (pompa, odwierty, zasobnik) - 19tys. + 18tys + 3tys + 4tys - robocizna = 44 tys (pompa 13kW)

 

Roznica - 33 tys -

 

To moje obserwacje. Jeśli znalazłbym ofertę na pompę za 30 tys, to nawet bym się nie zastanawiał

 

Pozdrawiam

 

Maciek

 

Jakbyś uważnie śledził forum to wyczytałbyś, że są tu instalatorzy którzy oferują polską Pci z kolektorem płaskim za 30k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś uważnie śledził forum to wyczytałbyś, że są tu instalatorzy którzy oferują polską Pci z kolektorem płaskim za 30k.

Co więcej, skoro KolesMaz budował dom własnym sumptem, to mógłby pokusić się o wykonanie wymiennika samemu i mógłby się zamknąć w 22-25 tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyłącze to dodatkowe 3 tys., ale I tak je robie bo kuchnia oparta na gazie

 

Nie mów, źe montując pompę robiłbyś beznadziejnie drogie przyłącze, zeby zupę nad ogniem gotować ?

Poza tym, w 3 tyś dośc trudno się zmieścić, za przyłącze, projekt i instalacje po działce, plus wewnętrzna w kuchni.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mów, źe montując pompę robiłbyś beznadziejnie drogie przyłącze, zeby zupę nad ogniem gotować ?

Poza tym, w 3 tyś dośc trudno się zmieścić, za przyłącze, projekt i instalacje po działce, plus wewnętrzna w kuchni.

3 tys. Tak jak niedaleko to da radę ale co z projektem wewnątrz, mapka projektowa, poinwentaryzacyjną, instalacją wewnątrz... Nie pamiętam już dokładnie ale to dodatkowe 3 tys. A co do gotowania to jak na razie na indukcji taniej... Ta instalacja centralnego za 11 tys tez mi się widzi...ale może takie teraz realia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyłącze to dodatkowe 3 tys., ale I tak je robie bo kuchnia oparta na gazie

 

Pomyśl o indukcji. Gniazdo do indukcji 100 razy tańsze, brak stałych opłat tak jak jest w przypadku gazu. Nie wiem czy to prawda ale nie jest łatwo rozwiązać z gazownią umowę. Mam wszystko na prąd i podobnie jak wielu na FM nie wszedłbym w gaz. Co po niektórzy żałują ,że podpisali z nimi umowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o indukcji. Gniazdo do indukcji 100 razy tańsze, brak stałych opłat tak jak jest w przypadku gazu. Nie wiem czy to prawda ale nie jest łatwo rozwiązać z gazownią umowę. Mam wszystko na prąd i podobnie jak wielu na FM nie wszedłbym w gaz. Co po niektórzy żałują ,że podpisali z nimi umowę.

 

Ja z gazu przeszedłem na prąd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...