Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

KW SA ( Retopal, Rokita, Groszek 5 - 25 Chwałowice i Ziemowit, miały 23, 24 i 25 Piast i Ziemowit itepe ) obniżyła ceny o około 8% w okolicach 20 stycznia. Tauron Wydobycie ( Jaret, Jaret Plus, miał 20 Janina itepe ) obniżył podobnie od 1 marca. Węglokoks ( Skarbek z Bobrka i Piekar ) też od 1 marca. Sprzedawcy też obniżą, jak skończą sprzedaż starych dostaw albo kiedy rynek ich zmusi - znaczy kiedy inni już poobniżają. Zresztą większość już zareagowała. W nawiasach opał stosowany w kotłach z podajnikiem pochodzący z kopalni które wprowadziły obniżki.

 

Nie pale ekogroszkiem i podobnymi klasami. Do kozy obok drewna dodaję kilka kawałków węgla grubego tj. Orzech lub Orzech 1. Palę w kozie (moc 5 kW) tylko okazjonalnie i wyłącznie dla "klimatu" ponieważ jej centralne umiejscowienie ma wpływ na sterownik pokojowy, a co za tym idzie zaburza cykl podłogówki. U mnie orzech konfekcjonowany > 23 zł/25kg, a 1m3 buka 180-190 zł.

Edytowane przez Wykona
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ALe skąd mam wiedzieć jakie będę miał okna i drzwi( o jakich współczynnikach) na etapie adaptacji projektu ?

Przeciesz nieznam cen ....OZC wyliczone zostanie dla najdroższych materiałów(na które i tak nie będzie mnie stać..)?

 

Oczywiście, że architekt nie zna cen - no może rząd wielkości. Do takich ustaleń wykonuje się kosztorys tzw. ofertowy. OZC nie odnosi się do kosztów. Domknięcie budżetu budowlanego to sztuka i z doswiadczenia wiem ze niewielu udaje sie zmiescic w zalozonych ramach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regułą to jest, że się rzucasz jak wrzód na dupę, gdy tylko ktoś zapyta o twoją uczciwość na forum. Moja stopka mówi o tym dobitnie :p

 

Twoja stopka to nie prawda objawiona, ale nie powiem gdzie mozesz sobie ją wsadzic bo byłoby troche nieładnie, co do uczciwosci na forum to ilu innym zwracałes uwage na ich postepowanie i nieuczciwosc wzgledem forum, wiesz co to jest hipokryzja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie tutaj zadać pytanie, może mnie nikt nie wyrzuci... :)

Jest dom szkieletowy, który rodzice chcą ogrzać. Pow. parteru to ok 60m2 (2 pokoje, kuchnia i łazienka) plus nieużytkowe poddasze. Podloga ocieplona 5cm styropianem :/ ściany mają między płytami OSB chyba 15cm wełny plus 10cm styropianu z zewnątrz. Okna są 3, nowe, drewniane i szczelne (przynajmniej nic nie czuć by wiało..), w wylewce jest położone ogrzewanie podłogowe, ale rzadko, więc raczej nie będzie efektywne.

Chcemy móc jechać tam czasem i móc posiedzieć w środku bez marznięcia. Obecnie nie ma ogrzewania, jedynie taki kaloryfer/farelka, czyli żadne ogrzewanie..

 

Pojawiła się myśl, by zakupić piec akumulacyjny dynamiczny, który szedłby w 2 taryfie i w dzień oddał ciepło plus programator. Wyczytałam, że można tak ustawić, że np. ciepłe powietrze szłoby, gdy temperatura spada poniżej ustawionej..

Teraz naczytałam się o ogrzewaniu klimatyzatorem z funkcją grzania :confused: ale do tego trzeba by chyba zrobić jakąś instalację przy suficie z nawiewem?

 

Dom szkieletowy ma ten minus, że po ukończeniu trudno w nim robić poprawki :/ początkowo miał to być tylko dom letniskowy..

 

Może ktoś będzie na tyle miły i mi pomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
Pozwolę sobie tutaj zadać pytanie, może mnie nikt nie wyrzuci... :)

Jest dom szkieletowy, który rodzice chcą ogrzać. Pow. parteru to ok 60m2 (2 pokoje, kuchnia i łazienka) plus nieużytkowe poddasze. Podloga ocieplona 5cm styropianem :/ ściany mają między płytami OSB chyba 15cm wełny plus 10cm styropianu z zewnątrz. Okna są 3, nowe, drewniane i szczelne (przynajmniej nic nie czuć by wiało..), w wylewce jest położone ogrzewanie podłogowe, ale rzadko, więc raczej nie będzie efektywne.

Chcemy móc jechać tam czasem i móc posiedzieć w środku bez marznięcia. Obecnie nie ma ogrzewania, jedynie taki kaloryfer/farelka, czyli żadne ogrzewanie..

 

Pojawiła się myśl, by zakupić piec akumulacyjny dynamiczny, który szedłby w 2 taryfie i w dzień oddał ciepło plus programator. Wyczytałam, że można tak ustawić, że np. ciepłe powietrze szłoby, gdy temperatura spada poniżej ustawionej..

Teraz naczytałam się o ogrzewaniu klimatyzatorem z funkcją grzania :confused: ale do tego trzeba by chyba zrobić jakąś instalację przy suficie z nawiewem?

 

Dom szkieletowy ma ten minus, że po ukończeniu trudno w nim robić poprawki :/ początkowo miał to być tylko dom letniskowy..

 

Może ktoś będzie na tyle miły i mi pomoże :)

 

 

a nie prościej jakiegoś splita kupić 3-4 tys i gitarra jak mawiał siara bo całą instalację PC to ciut drogawo i nie każdego na to stać a taki split powinien dużo dać zwłaszcza w takich przejściowych okresach i na szybcika też zagrzeje ile trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berthold61 właśnie becnie o tym czytam :) i wtedy na poddaszu go zamontować? i zrobić nawiew w każdym pomieszczeniu? a całe te rury położyć na podłodze na poddaszu? przepraszam za taką ilość pytań...

właśnie PC to za droga zabawa jak na grzanie raz na jakiś czas... tak na prawdę na wiosnę i jesień, bo w zimie rzadko bywamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
berthold61 właśnie becnie o tym czytam :) i wtedy na poddaszu go zamontować? i zrobić nawiew w każdym pomieszczeniu? a całe te rury położyć na podłodze na poddaszu? przepraszam za taką ilość pytań...

właśnie PC to za droga zabawa jak na grzanie raz na jakiś czas... tak na prawdę na wiosnę i jesień, bo w zimie rzadko bywamy.

 

 

 

ale ty chyba myślisz o kanałowej a ja bym walnął zwykły split taki jak w biurach , sam to zainstalujesz , pilot w rękę i już masz ciepełko , coś w tym stylu http://allegro.pl/klimatyzator-7-0-kw-mistral-inverter-split-montaz-i6064949599.html jest tego sporo na rynku tanio i prosto zwłaszcza na szybciora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ty chyba myślisz o kanałowej a ja bym walnął zwykły split taki jak w biurach , sam to zainstalujesz , pilot w rękę i już masz ciepełko , coś w tym stylu http://allegro.pl/klimatyzator-7-0-kw-mistral-inverter-split-montaz-i6064949599.html jest tego sporo na rynku tanio i prosto zwłaszcza na szybciora

 

aaa ok, faktycznie myślałam o kanałowej :) dzięki :)

a sądzisz, że dałoby się dokupić do tego sterownik, by powiedzmy ogrzewanie się włączało gdy temp spadnie pniżej 10 stopni?

Hmm ciekawe, muszę poszukać.

 

Niestety ja sobie nie zainstaluję, jestem kobietą, mogę co najwyżej zakupić a tata czy ktoś to ogarnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
aaa ok, faktycznie myślałam o kanałowej :) dzięki :)

a sądzisz, że dałoby się dokupić do tego sterownik, by powiedzmy ogrzewanie się włączało gdy temp spadnie pniżej 10 stopni?

Hmm ciekawe, muszę poszukać.

 

Niestety ja sobie nie zainstaluję, jestem kobietą, mogę co najwyżej zakupić a tata czy ktoś to ogarnie ;)

 

 

 

do tego dostaniesz pilot i zaprogramujesz jak chcesz i o której ma grzać czy chłodzić , fabryczne ustawienia to jak się nie mylę to 23 st ale możliwości to ma wszelkie tym bardziej do okazyjnego grzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Co powiecie po pompach ciepła? są awaryjne?

 

Jeśli masz odpowiedni zaprojektowaną, wykonaną instalację, służy ona przez wiele lat bezawaryjnie i praktycznie bezobsługowo.

Ale warto na etapie wyboru firmy wykonawczej zadbać o firmę, która daje gwarancje powykonawczą - wtedy w razie ewentualnych problemów, a nawet twoich wątpliwości nie zostaniesz sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie po pompach ciepła? są awaryjne?

Jak często psuje Ci się lodówka, która też jest pompą ciepła (tylko mniejszej mocy i na gorszych podzespołach)? Jak mam dwie lodówki w domu, 8 i 10 lat (LG) oraz w salonie jakiś śmieciowy klimatyzator (tak, to też pompa ciepła) z chin i działa bezawaryjnie 5 rok (choć sam go instalowałem, a straszyli mnie przeróżni, że laik nie powinien się za to brać, bo z pewnością popsuje). Serwisem się też nie przejmuj -- przeprowadzą go co lepsze zakłady chłodnicze. Poszukaj takich w swojej okolicy i podpytaj czy są w stanie serwisować taką a taką pompę, jeśli tak, to wizytówkę schowaj w bezpieczne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często psuje Ci się lodówka, która też jest pompą ciepła (tylko mniejszej mocy i na gorszych podzespołach)? Jak mam dwie lodówki w domu, 8 i 10 lat (LG) oraz w salonie jakiś śmieciowy klimatyzator (tak, to też pompa ciepła) z chin i działa bezawaryjnie 5 rok (choć sam go instalowałem, a straszyli mnie przeróżni, że laik nie powinien się za to brać, bo z pewnością popsuje). Serwisem się też nie przejmuj -- przeprowadzą go co lepsze zakłady chłodnicze. Poszukaj takich w swojej okolicy i podpytaj czy są w stanie serwisować taką a taką pompę, jeśli tak, to wizytówkę schowaj w bezpieczne miejsce.

 

Myjk masz jakiego hipermarketowca? Blyssa? Robiles montaż bez pompy? Czy to był dla tzw. Samodzielnego montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk masz jakiego hipermarketowca? Blyssa? Robiles montaż bez pompy? Czy to był dla tzw. Samodzielnego montażu?

Mam najtańszy chiński klimatyzator ON/OFF (sic! dzisiaj już bym dopłacił i kupił inwerter) Optimum 5kW chłodniczej (1,9kW sprężarka). Robiłem montaż z pompą próżniową i manometrem (kupiłem też kilichownice, ale okazało się, że rury z kielichami już były w komplecie i nie musiałem ich przedłużać). Poczytałem, jeszcze się do COCH przejechałem na kurs, i dokupiłem elementy instalacyjne żeby mieć pewność, że jest dobrze zrobione (oczywiście pompa od 6 lat stoi i się kurzy). I tak, pomimo tych zakupów i kursu teorii (oraz praktyki, bo pokazywali w COCH m.in. jak serwisować układ), wyszło taniej niż mi krzyczeli wtedy instalatorzy. Ale są tacy użytkownicy (a na których doświadczeniach się właśnie "uczyłem") co instalowali klimę na przedmuchu czynnika (tj. bez pompy próżniowej) i też jeszcze klimy działają (obecnie to już 10 lat).

 

Więc te strachy na lachy że pompy padają jak muchy mnie po prostu śmieszą.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no o gruntowych czytałam, ze raczej się nie psują. Tyle że koszt taki, że jeśli już bym się decydowała to na PC PW a tu ponoć o awarię dużo łatwiej :/

Koszt gruntówek jest zbliżony obecnie do powietrznych. Tylko mało osób się na nie decyduje ostatecznie, bo szkoda dewastować ziemię skoro PC PW już praktycznie nie odstają wydajnością. PC PW nie psują się bardziej, to jest jakiś mit, bo to praktycznie to samo urządzenie -- jednostki zewnętrzne są dopracowane i przygotowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Poza tym nie bez powodu powyżej podałem przykłady innych pomp, które większość ma w domach (albo w samochodach). Jedną z pomp (klimatyzator będący też pompą powietrzną) instalowałem sam jako laik w temacie i NIC (odpukać) :p się z nią nie dzieje od 5 lat.

 

Ps. Jaki dom budujesz rozważając PC?

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ps. Jaki dom budujesz rozważając PC?

 

póki co szukamy działki i przeglądamy projekty. Chcemy jak najprostszy dom - prostokąt bez wykuszy i lukarn, dach 2spadowy, powierzchnia użytkowa 105-110m, bez garażu. Prawdopodobnie parter z poddaszem, chyba, że działka pozwoli na parterówkę - to się okaże. Ogrzewanie podłogowe, ewentualnei drabinki w łazience. Ściany prawdopodobnie silka, ocieplenie styro 15cm (może 20cm jak się uda), gdyby był z poddaszem chciałabym skosy też betonowe, żeby były szczelne _ styro prawdopodobnie 20cm. Jednak te wartości wyjdą w projekcie. Póki co robię rozpoznanie

Edytowane przez agao_83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...