Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ogrzewać ?  

668 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym ogrzewać ?

    • Kocioł na EkoGroszek
      121
    • Kocioł Zgazowujący Drewno
      46
    • Pompa Ciepła
      221
    • Kocioł na miał
      8
    • Kocioł gazowy
      138
    • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)
      87


Recommended Posts

póki co szukamy działki i przeglądamy projekty. Chcemy jak najprostszy dom - prostokąt bez wykuszy i lukarn, dach 2spadowy, powierzchnia użytkowa 105-110m, bez garażu. Prawdopodobnie parter z poddaszem, chyba, że działka pozwoli na parterówkę - to się okaże. Ogrzewanie podłogowe, ewentualnei drabinki w łazience.

 

Dobrze, że już na tym etapie planujesz ogrzewanie i pytasz o rozwiązania - warto własnie w tym momencie udać się do instalatora, bo wtedy możemy na poszczególnych etapach zaoszczędzić. Mówie o pompach ciepła, gdzie np nie trzeba komina a taki komin z wszystkimi elementami to kilkanaście tysięcy.

 

Do tego koszty kotła, pomieszczenia na paliwo i montażu i mamy praktycznie koszt montażu pompy ciepła powietrze woda.

 

Instalatorzy preferują zajęcie się problemem już na etapie projektu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

póki co szukamy działki i przeglądamy projekty. Chcemy jak najprostszy dom - prostokąt bez wykuszy i lukarn, dach 2spadowy, powierzchnia użytkowa 105-110m, bez garażu. Prawdopodobnie parter z poddaszem, chyba, że działka pozwoli na parterówkę - to się okaże. Ogrzewanie podłogowe, ewentualnei drabinki w łazience.

W takim razie wybierzcie projekt, oddajcie go do obliczenia OZC, wprowadźcie należyte zmiany do projektu ;) (standardowo pewnie trzeba będzie dodać ocieplenia w podłogę, może trochę więcej na elewację), wyjdzie wtedy liczbowo ile będzie kosztować grzanie roczne. Instalacja wodnej podłogówki pozwoli Wam w zasadzie na dowolne źródło ciepła. W tym na start nie musi to być PC, a może to być czysty prąd (grzałka + bufor w 2T). Poczytajcie dzienniki budowy, często udaje się znaleźć zbliżony projekt do swoich wymagań, gdzie inwestorzy podają parametry domu i wyniki OZC i na tej podstawie można zrobić rozeznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

póki co szukamy działki i przeglądamy projekty. Chcemy jak najprostszy dom - prostokąt bez wykuszy i lukarn, dach 2spadowy, powierzchnia użytkowa 105-110m, bez garażu. Prawdopodobnie parter z poddaszem, chyba, że działka pozwoli na parterówkę - to się okaże. Ogrzewanie podłogowe, ewentualnei drabinki w łazience. Ściany prawdopodobnie silka, ocieplenie styro 15cm (może 20cm jak się uda), gdyby był z poddaszem chciałabym skosy też betonowe, żeby były szczelne _ styro prawdopodobnie 20cm. Jednak te wartości wyjdą w projekcie. Póki co robię rozpoznanie

 

to planujecie prawie taki jak nasz.. pooglądaj sobie w dzienniku..

 

ja grzeję prądem - CO za 1 sezon wyszło 2000 zł, teraz kończy się drugi i na liczniku 1680 zł..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo?? przeprowadzając się do domu mówiłem że jak opłaty za CO+CWU będą na poziomie tych z bloku (około 4000 rocznie to będę zadowolony).. mam połowę tego i mam płakać? skoro to dużo to ile mogę z tego zejść rocznie i ile to mnie może kosztować?

 

aktualnie za 30 tysięcy kładę 10kW paneli na dachu i zakładając 6 miesięczny okres rozliczeniowy z PGE mam praktycznie 100% pokrycie w energii którą potrzebuję z małym (20%) zapasem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozumiesz Arturze. :( Konsultant sugeruje Ci tam pompę ciepła żebyś musiał płacić tylko 700 zł/rok ciesząc się w związku z tym jak głupi do sera. Że za 30 tys. zł więcej na start (pewnie koniecznie z buforem!) to już inna inszość. :p

 

Przy 20% nadwyżce z paneli jaki będzie czas ich zwrotu? :/

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo?? przeprowadzając się do domu mówiłem że jak opłaty za CO+CWU będą na poziomie tych z bloku (około 4000 rocznie to będę zadowolony).. mam połowę tego i mam płakać? skoro to dużo to ile mogę z tego zejść rocznie i ile to mnie może kosztować?

 

aktualnie za 30 tysięcy kładę 10kW paneli na dachu i zakładając 6 miesięczny okres rozliczeniowy z PGE mam praktycznie 100% pokrycie w energii którą potrzebuję z małym (20%) zapasem..

 

No i to dużo wyjaśnia - nie wiem jakie miałeś wcześniej ogrzewanie, jakie doświadczenia.

Skoro jesteś zadowolony z redukcji kosztów to się chwali - nie jest oczywiście tak, że wszędzie możemy i musimy wciskać pompy ciepła - jak widać wiele zależy od inwestora i od jego punktu widzenia :)

 

A tak z ciekawości spytam, gdzie mieszkałeś wcześniej? I czym ty tam ogrzewałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozumiesz Arturze. :( Konsultant sugeruje Ci tam pompę ciepła żebyś musiał płacić tylko 700 zł/rok ciesząc się w związku z tym jak głupi do sera. Że za 30 tys. zł więcej na start (pewnie koniecznie z buforem!) to już inna inszość. :p

 

Przy 20% nadwyżce z paneli jaki będzie czas ich zwrotu? :/

 

A jak oceniasz plany _artur_ -a na fotowoltaikę? Też należy go za tę decyzję skrytykować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

aktualnie za 30 tysięcy kładę 10kW paneli na dachu i zakładając 6 miesięczny okres rozliczeniowy z PGE mam praktycznie 100% pokrycie w energii którą potrzebuję z małym (20%) zapasem..

 

A i jeszcze jedno pytanie: kto doradził Ci instalację 10 kW?

Kiedy ją zakończysz i planujesz przyłączenie?

 

Pytam, bo nie wiem czy słyszałeś o planach Ministerstwa Energii w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie rozumiesz Arturze. :( Konsultant sugeruje Ci tam pompę ciepła żebyś musiał płacić tylko 700 zł/rok ciesząc się w związku z tym jak głupi do sera. Że za 30 tys. zł więcej na start (pewnie koniecznie z buforem!) to już inna inszość. :p

 

za 30tysięcy to nikt mi gruntówki nie chciał założyć..

a co do reszty.. akurat Viessmana mamy w firmie piec, taki duży, ze 100kW bo ktoś kiedyś taki założył bo fajny był, niemiecki, panie, ..

koszt ogrzewania około 750m2 rocznie to około 22 000 zł (olej opałowy).. - budynek po dobrej termomodernizacji - na szczęście dzisiaj właśnie zaczęli robić przyłącze gazu i pożegnamy się na pewno z tym sprzętem.. za sam teoretyczny serwis pieca (jakieś durne wymogi UDT) co miesiąc bulimy 300 zł.. przeglądy itp. znam to z firmowej autopsji.. na szczęście możemy to podzielić na dwa obwody i pożegnamy się bez żalu z świetną i tanią (kiedyś) zachodnią technologią..

w mieszkaniu w mieście mamy piecyk, junkers.. niemiecki, panie..

popsuła (przepaliła) się po dwóch latach nagrzewnica.. cena - 650zł.. o k... sobie myślę.. ale kolega ma znajomego od piecyków.. za 200 identyczną założył.. no niby gwarancję producenta straciłem.. ale gość dał swoją.. kolejny raz za 4 lata dopiero się spotkaliśmy, bo ta co założył nie była niemiecka :D

niesamowicie mi to dobrze zrobiło na mózg i przy budowie te koszty liczyłem z excelem..

koszt całej instalacji grzewczej to u mnie był jakieś 6-7 tysięcy.. i opłaty jak powyżej.. ciekawe ile by piękny, niemiecki sprzęt kosztował i ile bym potem "zaoszczędził".. chętnie się dowiem.. o tym co mam w moim DB można poczytać...

Edytowane przez _artur_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno pytanie: kto doradził Ci instalację 10 kW?

Kiedy ją zakończysz i planujesz przyłączenie?

 

Pytam, bo nie wiem czy słyszałeś o planach Ministerstwa Energii w tym temacie?

 

nikt mi nie doradził.. mówię że tyle mógłbym założyć.. na razie nie mam wolnych 30 tysięcy więc nie mam w planach, miałem kasę i plany ale jak pomieszkałem dwa lata to przy opłatach jakie mam to zwracałoby się 15 lat.. poczekam aż perwoskity sie upowszechnią albo unia zniesie cła na tanie ogniwa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt mi nie doradził.. mówię że tyle mógłbym założyć.. na razie nie mam wolnych 30 tysięcy więc nie mam w planach, miałem kasę i plany ale jak pomieszkałem dwa lata to przy opłatach jakie mam to zwracałoby się 15 lat.. poczekam aż perwoskity sie upowszechnią albo unia zniesie cła na tanie ogniwa..

 

Ok, rozumiem, napisałeś tak, jakbyś już miał u siebie paletę z modułami :) hehe

 

Pozdrawiam!

 

PS. Skoro płacisz tyle za prąd to hmmmm - same oszczędności mogłyby być interesujące tym bardziej ze ceny prądu nie są stabilne, no ale wszyscy przed Tobą :) i grunt to dobrać odpowiednio instalację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, napisałeś tak, jakbyś już miał u siebie paletę z modułami :) hehe

 

Pozdrawiam!

 

PS. Skoro płacisz tyle za prąd to hmmmm - same oszczędności mogłyby być interesujące tym bardziej ze ceny prądu nie są stabilne, no ale wszyscy przed Tobą :) i grunt to dobrać odpowiednio instalację!

 

możesz policzyć te oszczędności na przykładzie jakiejś instalacji PV? załóżmy zużycie całoroczne zużycie prądu 10 tys. kWh, z czego 70% w taniej taryfie. załóżmy koszt w taniej taryfie 0,3 zł, a drogiej 0,55 zł. jaka instalacja i jakie oszczędności?

 

pytam poważnie, bo już się pogubiłem w tych wszystkich opcja PV, dofinansowań, bilansować, sprzedaży itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz policzyć te oszczędności na przykładzie jakiejś instalacji PV? załóżmy zużycie całoroczne zużycie prądu 10 tys. kWh, z czego 70% w taniej taryfie. załóżmy koszt w taniej taryfie 0,3 zł, a drogiej 0,55 zł. jaka instalacja i jakie oszczędności?

 

pytam poważnie, bo już się pogubiłem w tych wszystkich opcja PV, dofinansowań, bilansować, sprzedaży itd.

 

Proponuje poczekać do przyszłego tygodnia do projektu ustawy - podobno ma już być i zobaczymy wtedy jakie zasady rozliczeń podadzą, wtedy przeanalizujemy.

 

W takiej sytuacji jak tutaj mówisz trzeba też określić jaki profil zużycia, czy to domek, czy zakład produkcyjny - dużo zależy własnie od takich informacji, bo tak są ułożone programy rozliczeń.

 

Teraz rzeczywiście zamieszania jest sporo i trudno teraz wróżyć z fusów. Chętnie przeanalizuję taki temat i wyliczę w różnych konfiguracjach opłacalność jak będzie już konkretna podstawa.

 

Jedno jest pewne - prawidłowo zaprojektowany system i dostosowany do profilu zużycia, np cukiernia, np masarnia, ( mamy kilka takich obiektów) praktycznie nie odprowadzają energii do sieci i ich zyskami są po prostu oszczędności na energii której nie musza kupować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam ponownie,

jakiś czas temu pisałem tutaj odnośnie ogrzewania domku letniskowego (przypominam, ze dotyczy remontu domku drewnianego o powierzchni niecałe 100 m2 o przeznaczeni dla mnie i rodziny okazjonalnie i w pozostałym okresie na ile będzie obłożenie pod wynajem).

Zrobiłem projekt przebudowy i zabrałem się za liczenie zapotrzebowania na ciepło (jestem co prawda budowlańcem z wykształcenia ale w zupełnie innym dziale niż kubaturówka więc obliczenia robiłem tylko na podstawie tego co miałem na studiach).

Niemniej jednak z obliczeń wynika, że przy ociepleniu:

podłoga - 10 cm wełny

ściany - 15 cm wełny

dach - 12 cm wełny

roczne zapotrzebowanie wynosi ok 5772 kwh.

czy warto bawić się w zwiększenie ocieplenia? z podłogą i dachem może być problem ponieważ nie mam za bardzo jak to zrobić (w przypadku dachu większe ocieplenie zabierze za dużo powierzchni którą potrzebuję). Czy w ogóle wskazane zapotrzebowanie jest tak na pierwszy rzut oka realne (może ktoś kto robi to na co dzień zna jakieś przedziały bo ja nie mam kompletnie pojęcia czy to dużo czy mało).

Ogólnie martwią mnie trochę koszty ogrzewania, planowałem zamontować zwykłe grzejniki ale przy tym zapotrzebowaniu roczne koszta to prawie 3 tys. zł + ogrzewanie wody (obliczone na podstawie kalkulatorów dostępnych w necie).

Czy radzilibyście próbować zwiększyć ocieplenie czy szukać innego ogrzewania (chyba najchętniej użyłbym gazu ale z uwagi na brak instalacji w wiosce musiałbym budować zbiornik).

Drugim problemem jest małe przyłącze (8 kW) ale to powinno dać się zwiększyć (tak przy okazji gdybym chciał zastosować grzejniki elektryczne + jakiś podgrzewacz / bojler jakie powinienem mieć przyłącze)?

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

Ogólnie martwią mnie trochę koszty ogrzewania, planowałem zamontować zwykłe grzejniki ale przy tym zapotrzebowaniu roczne koszta to prawie 3 tys. zł + ogrzewanie wody (obliczone na podstawie kalkulatorów dostępnych w necie).

 

Z góry dzięki za pomoc :)

 

Witaj!

Pozwól że kwestie docieplenia zostawię specjalistom od dociepleń. Mam natomiast pytanie, czy ten dom do tej pory był ogrzewany, czy dopiero ty zamierzasz w nim zainstalować jakikolwiek system grzewczy?

 

Rozumiem, że remont będzie gruntowny tak? To może zamiast grzejników ogrzewanie podłogowe i jakieś niskomeperaturowy system grzewczy?

 

Jak nie masz gazu, to raczej nie polecam kotła gazowe, bo sam zbiornik, wypożyczenie, rzeczywiście mogą troche kosztować.

 

W odniesieniu do jakiego paliwa obliczyłeś 3 000 zł rocznie? Masz tam miejsce na kotłownie w tym domku? Czy raczej coś kompaktowego co zajmuje mało miejsca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Domek jest stary bez żadnego ocieplenia. Stara część z drewna (ok 30m2) i dobudowana z cegieł (niecałe 20m2) na to wiezba dachowe która nie jest obecnie docieplona. Dobudowana i wiezba były robione ok 7 lat temu przez teścia więc są nowe w stanie surowym. Jest mała piwnica ale jest niska może z 1,5 m wysokości. Jeżeli da się ją do czegoś wykorzystać to ja zostawimy jeżeli nie to do zasypania. Myślę że w piwnicy można umieścić coś większego jednak nie wymagającego stałej obsługi (niska piwnica z zejsciem przez podłogę ). Pisząc stałej obsługi mam na myśli że nie chciał bym Kotła do którego co chwila trzeba by schodzić i coś dosypywać, natomiast jeżeli raz na jakiś czas coś trzeba włączyć, ustawić, czy serwisowac to chyba piwnica się nada.

Moim problemem jest też to że stara część chce zostawić w drewnie w środku ( z zewnątrz i tak będę robił nową również drewnianą elewację) więc elektryczne ogrzewanie byłoby najmniej inwazyjne.

Koszta 3000 zł wychodzą przy użyciu zwykłych grzejnikow elektrycznych. Ogrzewanie gazem ok 1200.

Jeśli chodzi o dotychczasowe ogrzewanie to w części drewnianej znajduje się pięć kaflowy który za czasów babci był uzywany.

Niestety pięć jest za duży i zbyt zniszczony żeby go zostawić więc idzie do wyburzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...