Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Viessmann Vitodens 200W problem z taktowaniem (ciągłe włączanie/wyłączanie)


reiner

Recommended Posts

pytanie do osób, którzy mają sprzęgło w instalacji

 

Na jakiej prędkości chodzi Wam pompa w małym obiegu czyt kotłowym?

 

Na obiegu podłogówki mam pompę alpha2 60 i chodzi na II biegu (16 pętli z przepływem 1,5-2L), a jak optymalnie ustawić pompę kotła?

 

a jak sprawdzic na jakiej predkosci chodzi ta pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 596
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja walczę z taktowaniem już drugi rok.

Nic nie poradzisz na to że mamy przewymiarowane piece.

3,2kW przy dobrze ocieplonym domu to bardzo dużo szczególnie przy dodatnich temperaturach.

Taktowanie spada jak na zewnątrz jest na minusie.

U mnie przy mrozach -20*C w zeszłym roku piec użył około 4kW mocy ciągiem przez całą dobę. Dlatego już mnie to nie dziwi że przy dodatnich temperaturach taktuje.

 

Czasem przewymiarowana moc minimalna jest tylko jednym z powodów taktowania.

U mnie moc minimalna 4,2kW i problemów nie ma

 

pytanie do osób, którzy mają sprzęgło w instalacji

 

Na jakiej prędkości chodzi Wam pompa w małym obiegu czyt kotłowym?

Na obiegu podłogówki mam pompę alpha2 60 i chodzi na II biegu (16 pętli z przepływem 1,5-2L), a jak optymalnie ustawić pompę kotła?

 

Nie ma optymalnego ustawienia a prędkość i jej ustawienie jest zależne od warunków zewnętrznych, charakteru domu i wielu innych.

Nowsze kotły mają już pompy których prędkość jest sterowana elektronicznie i dostosowywana do aktualnych parametrów pracy.

Za niska prędkość w zależności od sprzęgła może być powodem zarówno szybkiego wzrostu temperatury zadanej w małym obiegu jak i dużej różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem. Szybsza prędkość to wolniejsze i niedostateczne odbieranie temperatury przez sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
Witam, Vitodens 200W z niższym minimum 1.9kW, pierwszy sezon. Czy ktoś z Was podpowie jak ustawić aby ten kocioł pracował np. ciągle z zadaną mocą minimalną lub konkretnie ustawioną w %? Obecnie ciągle się załącza i wyłącza... Edytowane przez daniel.w
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze ograniczenie temperatury maksymalnej niema wpływu na moc z jaką kocioł pracuje. Kocioł może pracować mocą maksymalną i z temperaturą 35C na zasilaniu. Serwisant może ograniczyć moc maksymalną z jaką kocioł będzie pracował ale nie ma możliwości ustawienia na stałe jednej konkretnej mocy. I najważniejsze przyczyny taktowania nie leżą po stronie kotła a po stronie źle wykonanej instalacji i tu w pierwszej kolejności należy szukać przyczyn.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Konsultant Viessmann -dzięki, ogólniki, ale zawsze coś :) Zawziąłem się i rozgryzłem go sam, gdyż instalator nie dawał rady i sugerował zgłosić usterkę gwarancyjną, gdyż kocioł nie wychodził z rozruchu. Okazało się, że głęboko, właściwie na końcu ustawień 2-go poziomu (2-hasło) miałem ustawioną temp. max. pracy kotła na 35st! Doszedłem, że to ustawienie wchodzi jako zabezpieczenie kotła i nawet działa przy rozruchu, gdyż kociołek nie rozróżnia trybu rozruchu od normalnej pracy a szkoda, bo przy rozpaleniu jedzie właściwie na maxa. Ograniczyłem mu moc na 40%, pobawiłem się krzywą oraz kalendarzem czasu pracy i jest OK. :) -tzn. często widzę, że pracuje na ok. 10% czyli jego minimum.

Proszę sobie wyobrazić, że na to zabezpieczenie (35st) nie pomógł reset ustawień i kocioł załączał mi się co 3 min na 15 sek -masakra jakaś (300rozr/dobę!) i pod tym względem Vissmann zaskoczył mnie negatywnie. A instalacja jest OK! Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann -oj to jeszcze nie wszystko, Kocioł mam od niedawna, ale już wiem o 2 ustawieniach:

1. maksymalna temp. obiegu grzewczego (o czym piszesz) rzeczywiści ustawiona jest fabrycznie aż na 74st, od razu obniżyłem na 55st. -zabezpieczenie podłogówki. Ograniczenie maksymalne regulowane w zakresie od 10 do 127°C (ograniczone parametrami charakterystycznymi dla kotła)

2. Parametry2/Kocioł/Ograniczenie maksymalne temperatury wody w kotle -to jest nadrzędne i działa na wyłączenie kotła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, stąd moje pytanie skąd ograniczenie temp max ustawione na 35C o którym piszesz (tym bardziej że piszesz że po resecie ci wraca do takich nastaw) - nie przypominam sobie by coś takiego było w którymkolwiek z kotłów. Edytowane przez Konsultant Viessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann -myślałem, że ja tu zadaję pytana... :)

Obawiam się, że instalator mi to pomieszał a potem sugerował wezwać serwis na gwarancji -gdy nie wychodził z rozruchu przez te 35st! To ustawienie zabezp. kocioł jest pod 2-gim hasłem, Kocioł i na końcu listy! Wg mnie to ustawienie nie podlega resetowi, bo reset ustawień nie pomógł!

A teraz ja mam pytania:

1. dlaczego kocioł załącza się poza kalendarzem, jeżeli temperatura zredukowana ustawiona b. nisko na 15 st a poziom temp zabezp. przed zamarzaniem ust. na -5st.? Najniższa zewn. była ok. zera. Czy to ustawialne zabezpieczenie przed zamarzaniem jest respektowane przez kocioł czy jest "przebijane" przez inne priorytetowe zabezpieczenie niustawialne?

2. Błąd wyświetlania słońca i księżyca -słońce mi świeci w nocy, zegar ustawiony prawidłowo -a może są to oznaczenia czegoś tam, a nie pory dnia?

 

Na infolinii serwisowej konsultant potrafił powiedzieć tylko tyle: na pewno przewymiarowany kocioł, bezpodstawne wezwanie serwisu będzie płatne (na gwar!) -firma schodzi na psy? -chciałbym się mylić.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas resetu wszystkie ustawienia przywracane są do wartości fabrycznych.

 

Skoro kocioł jest ustawiony w tryb zima i ma żądanie utrzymywania temperatury w pomieszczeniu 15C to czemu ma nie pracować??? Przy ustawieniu żądanej temperatury na 15C w pomieszczeniu kocioł przesuwa równolegle w dół krzywą grzewczą, wylicza sobie jaka ma być temperatura na zasilaniu i taką utrzymuje.

 

Słoneczko na wyświetlaczu oznacza że kocioł pracuje w trybie komfortowym, księżyc że w trybie oszczędnym. Te symbole nie mają nic wspólnego z godziną na zegarze.

 

Co do gwarancji - gwarancją objęte są wszystkie usterki wynikające z konstrukcji urządzenia czy tez jego podzespołów. Błędne nastawy, czyszczenie, regulacja to nie usterki więc takie usługi są płatne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann -wielkie dzięki za pomoc! Myślałem, że jak zadam okresy pracy, to tylko w tym czasie będzie pracował...

W takim razie jaka jest logika i hierarchia co jest ważniejsze, bo ciągle nie wiem dlaczego piec się włącza, pomimo, że wg kalendarza nie powinien.

Kurcze to tryby komfortowy/oszczędnościowy na jakiej podstawie mi się zmienia? :eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku automatyki pogodowej kocioł pracuje zawsze, cały sezon grzewczy. Zmieniana jest tylko temperatura w instalacji a co za tym idzie zmieniana jest ilość ciepła dostarczanego do budynku.

 

Dla łatwiejszego zobrazowania:

- regulator stałotemperaturowy to taki samochodzik co potrafi jechać tylko z jedną stałą prędkością np 60 km/h. I nieważne czy odcinek do przejechania ma dł 5 km czy 50 km samochód pokonuje go z taką samą prędkością. I teraz mówisz kierowcy pierwszy odcinek ma 5 km, drugi- 30 a trzeci 45km. Kierowca może startować tylko o pełnych godzinach. Więc start 5 minut jazy na maksa potem 55 minut przerwy, drugi odcinek start 30 minut jazd na maksa i potem 30 minut przerwy i oczywiście 3 odcinek znowu start tym razem 45 minut jazdy na maksa i 15 minut przerwy. Ponieważ samochodzik zasuwał na maxa wypalił benzyny jak wściekły. :(

 

regulator pogodowy, tym razem samochodzik może zmieniać prędkość, i mówisz do kierowcy masz do przejechania odcinki j.w. na każdy odcinek masz 1h ale masz jechać tak by jechać cały czas ze stałą prędkością. Finalnie dystans przejechany taki sam a paliwa zużyte duuużo mniej.

 

Z wszelkich znaków na niebie i ziemi ;) a tak naprawdę z wyliczeń i rzeczywistych pomiarów automatyka pogodowa daje ok 15-20% oszczędności na paliwie.

 

 

A co do słoneczka i księżyca(albo snieżynki) jeśli ustawisz sobie w trybach czasowych że temperatura komfortowa ma być przykładowo od 6:00 do 8:00 a potem od 17:00 do 22:00 to w tych godzinach będzie się świeciło słoneczko na wyświetlaczu. w godzinach 0:00 - 6:00, 8:00-17:00, 22:00-24:00 będzie księżyc albo śnieżynka w zależności od tego jaką ustawiłeś temperaturę pomieszczenia w trybie oszczędnym. Domyślnie w trybie oszczędnym wymagana temperatura pomieszczenia wynosi plus 3C i dal niej jest śnieżynka, dla każdej wyższej od 3 temperatury trybu oszczędnego będzie księżyc. Uwaga na wyświetlaczu może się pojawić jeszcze jedna śnieżynka jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej temperatury aktywującej tryb ochrony przed zamarzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann -ponowne dzięki! Zaczynam ogarniać, więc kujmy żelazo póki gorące.... :) Krótko, czy dobrze rozumiem:

1. Kalendarz dot. tem. komfortowej (mam ustawione 20st)

2. A co się dzieje poza kalendarzem? bo temp. zredukowaną ustawiłem na 16st. i kocioł jednak załączał się poza kalendarzem -dlaczego? Zadać jeszcze niżej?

3. Doczytałem że oprócz komfortu i ekonomicznego jest jeszcze roboczy -obowiązuje 8h? Czyli jak z panelu głównego podniosę temp na wyższą to wtedy obowiązuje ten roboczy przez 8h?

4. Czy temp. zredukowana i ekonomiczna to to samo?

5. Ochrona przed zamarzaniem to jest ta ustawialna (zmieniłem na -5st) czy też inna nieustawialna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostając przy porównaniach to samochodów. Ustawienie temperatury dziennej/komfortowej na 20C i temperatury nocnej/zredukowanej/oszczędnej na 16C oznacza dla kotła że w dzień może jechać 20 km/h a w nocy tylko 16 km/h ale nadal ma jechać.

W kotle są następujące tryby pracy

- dzienny/komfortowy

- nocny/zredukowane/ekonomiczny (wszystkie nazwy to synonimy tego samego trybu pracy)

- tryb party (po włączeniu kocioł prosi o ustawienie temperaturę wymaganej pomieszczenia), tryb party trwa do czasu aż zegar znajdzie tryb dzienny albo wyłączymy party ręcznie, w starszych kotłach (biały panel sterujący, czarny panel sterujący z przyciskami) tryb party domyślnie wyłączy się też po 8h - co się pierwsze wydarzy. W kotłach z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem nie ma ograniczenia 8h.

- tryb ECO/oszczędny/świnka - kocioł będzie się starał utrzymać temperaturę w pomieszczeniu temperaturę dzienną-3C (czyli jeśli temperatura dzienna wynosi 21 to po aktywacji trybu eco kocioł będzie utrzymywał temperaturę 18C w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann -dzięki za cierpliwość, kociołek kosztowny, coraz bardziej mi się podoba, ale ma b. dużo ustawień i czytając IS nie znajdujemy w niej wszystkich definicji używanych tam pojęć. Nawet sam kocioł pod "?" czasem więcej zdradza niż IS i np. daje info, że poza kalendarzem realizowana jest temp. zredukowana -ale nie pisze, że dot. nocy, więc jak to jest? Poza tym jak w kociołku zdefiniowana jest noc -jakie godziny?

Czy jak ustawię ją na 10'C to kocioł na pewno nie będzie pracował?

Piszesz, że eco samo narzuca temp. -3'C, więc do czego służy ustawienie temp. zredukowanej? Mam zamiar ustawić ją na 10'C i poobserwować zachowanie kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann -dzięki za cierpliwość, kociołek kosztowny, coraz bardziej mi się podoba, ale ma b. dużo ustawień i czytając IS nie znajdujemy w niej wszystkich definicji używanych tam pojęć. Nawet sam kocioł pod "?" czasem więcej zdradza niż IS i np. daje info, że poza kalendarzem realizowana jest temp. zredukowana -ale nie pisze, że dot. nocy, więc jak to jest? Poza tym jak w kociołku zdefiniowana jest noc -jakie godziny?

Czy jak ustawię ją na 10'C to kocioł na pewno nie będzie pracował?

Piszesz, że eco samo narzuca temp. -3'C, więc do czego służy ustawienie temp. zredukowanej? Mam zamiar ustawić ją na 10'C i poobserwować zachowanie kociołka.

 

ustaw na 3 wtedy napewno nie bedzie pracowal, odpowiedzi na wszytskie pytania ktore zadajesz sa w tym watku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?151455-Klub-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-kot%C5%82a-Vitodens/page1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam wszystkich

Mam zainstalowany od roku piec vitodens 200 1.9-13kw który czasami grzeje z pełną mocą bez modulacji ciągle taktując.Kiedy go wyłączę głównym przyciskiem i ponownie włączę wraca do normalnej pracy z modulacją mocy.Po zgłoszeniu tego w serwisie oni rozkładają ręce bo kiedy przyjeżdżają akurat nie ma takiej sytuacji o której ja im mówię,uważają że ja od tego pieca za dużo wymagam.Tak stwierdził pan serwisant.Proszę o rady i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsultant Viessmann -dzięki za cierpliwość, kociołek kosztowny, coraz bardziej mi się podoba, ale ma b. dużo ustawień i czytając IS nie znajdujemy w niej wszystkich definicji używanych tam pojęć. Nawet sam kocioł pod "?" czasem więcej zdradza niż IS i np. daje info, że poza kalendarzem realizowana jest temp. zredukowana -ale nie pisze, że dot. nocy, więc jak to jest? Poza tym jak w kociołku zdefiniowana jest noc -jakie godziny?

Czy jak ustawię ją na 10'C to kocioł na pewno nie będzie pracował?

Piszesz, że eco samo narzuca temp. -3'C, więc do czego służy ustawienie temp. zredukowanej? Mam zamiar ustawić ją na 10'C i poobserwować zachowanie kociołka.

 

Instrukcja dla wykwalifikowanego personelu tzw instrukcja serwisowa (IS) jest tylko uzupełnieniem wiedzy którą otrzymują uczestnicy szkoleń.

Co do temperatur możliwych do ustawienia:

1.

wymtemppom.jpg

wymagana temperatura pomieszczeń (dzienna/komfortowa) - domyślnie ustawiona 20C

 

2.

zredtemppom.jpg

zredukowana temperatura pomieszczeń (nocna/oszczędna) - domyślnie ustawione 3C

 

przy nastawach domyślnych 1. temperatura jest utrzymywana od 6:00 do 22:00 przez wszystkie dni tygodnia. W godzinach 22:00 do 6:00 następnego dnia będzie utrzymywana temperatura 2.

czasypracy.JPG

 

 

Kocioł w trybie "ogrzewanie i ciepła woda" pracuje zawsze.

Na podstawie temperatury zewnętrznej i krzywej grzewczej wylicza sobie aktualną temperaturę pracy i ją utrzymuje.

 

zatem przy domyślnej nastawieniach czyli temp w dzień 20C, krzywa grzewcza 1.4, przesunięcie 0K kociol będzie pracowal wg poniższego wykresu

dzień20c.JPG

 

a gdy ustawimy w nocy 10C i ta sama krzywa 1.4 i przesunięcie 0K kocioł będzie pracował wg poniższego wykresu

dnoc10C.JPG

Edytowane przez Konsultant Viessmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bym tak zrobił ale serwisant nie pojawi się zaraz ewentualnie następnego dnia.A ja nie mógłbym patrzeć jak on kilka dni taktuje bez ustanku i zżera gaz.Była już taka sytuacja ale nic nie poradził, uznał że ten piec 13 kw to wynalazek wiessmana czyli prototyp i może nie do końca pracuje to tak jak powinno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...