Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja łazienki


Recommended Posts

Witam

 

Budując dom przesunąłem komin w celu wydzielenia w garażu kotłowni na węgiel. W związku z tym nieświadomie pozbyłem się kanałów wentylacyjnych z łazienek (Łazienka na parterze i poddaszu, jedna nad drugą). Zamontowałem na dachu takie kominki (jak do odpowietrzenia kanalizy-mówili w składzie że będą ok).

Kominki podłączone są do kratki w suficie łazienki dolnej (górna jeszcze nie zaczęta) za pomocą rur kanalizacyjnych fi 110. Chciałem zamontować wentylator ale niestety kratka jest nad prysznicem więc pod 220v nie mogę a na transformator nie ma miejsca. Do tego sam przewód z rury fi 110 ma kilka załamań (przesunąłem ściankę działową o 30 cm). Więc wentylacja raczej działa słabo (jak przyłożę papier to go zasysa), ponadto skrapla się woda.

 

Jakie widzicie rozwiązania problemu?

na rekuperator mnie nie stać

może jakaś prosta wentylacja mechaniczna tylko dla tych dwóch pomieszczeń?bez rekuperatora?

z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Aleś się narobił :p

A teraz pewnie czekasz na oklaski, jaki to z ciebie "bochater" w swoim domu :D

Taką "wentylację", to możesz sobie w ...wsadzić :bash:

Stara zasada: pytać przed a nie po :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Budując dom przesunąłem komin w celu wydzielenia w garażu kotłowni na węgiel. W związku z tym nieświadomie pozbyłem się kanałów wentylacyjnych z łazienek (Łazienka na parterze i poddaszu, jedna nad drugą). Zamontowałem na dachu takie kominki (jak do odpowietrzenia kanalizy-mówili w składzie że będą ok).

Kominki podłączone są do kratki w suficie łazienki dolnej (górna jeszcze nie zaczęta) za pomocą rur kanalizacyjnych fi 110. Chciałem zamontować wentylator ale niestety kratka jest nad prysznicem więc pod 220v nie mogę a na transformator nie ma miejsca. Do tego sam przewód z rury fi 110 ma kilka załamań (przesunąłem ściankę działową o 30 cm). Więc wentylacja raczej działa słabo (jak przyłożę papier to go zasysa), ponadto skrapla się woda.

 

Jakie widzicie rozwiązania problemu?

na rekuperator mnie nie stać

może jakaś prosta wentylacja mechaniczna tylko dla tych dwóch pomieszczeń?bez rekuperatora?

z góry dziękuję

 

:wtf:

Edytowane przez gentoonx
no członki odpadają
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj JTD

 

to że jest źle zrobione to wiem, nie musisz kopać leżącego

niestety nie tylko ja na to nie zwróciłem uwagi, specjaliści , którzy byli na budowie również:) a pytałem.

mówiono że rura plus wentylator wystarczy

rozumiem że wg ciebie nic nie można z tym zrobić?

 

tak jak pisałem górna łązienka w stanie surowym więc tam można jeszcze coś pokombinować aby polepszyć coś w wentylacji.

 

moje propozycje to:

1. dobudowanie przewodów z pustaków wentylacyjnych keramzytowych. tylko,że musiałyby stać na stropie fert (rozstaw belek co 50cm) ewentualnie pod stropem jest ściana nośna więc na tej ścianie.

potrzebowałbym 5-6 m takiego kanału podwójnego a to masa od 335 do 402 kg więc obawiam się, że to za dużo jak na taki strop (chociaż widziałem że ktoś zaczynał komin systemowy właśnie na stropie). Nie wiem czy też taki przewód podwójny mógłby stać samodzielnie czy musi być związany z jakąś ścianą.

http://allegro.pl/komin-systemowy-wentylacyjny-z-2-kanalami-skw-2-38-i3881250868.html

 

2.maksymalnie jak się ta wyprostować przewód już istniejący (przesunąłbym kominek w inne miejsce dachu)

zamontowanie izolowanego kominka

a) kominek fi110 izolowany

http://allegro.pl/kominek-wentylacyjny-dach-ceram-roben-koramic-izol-i3908942323.html

b)z odpływem kondensatu fi 150 -rozumiem,że nie bedzie kapać do środka

http://www.wirplast.pl/pl-PL/kominek_dn_150_z_odplywem_kondensatu_dachowka.html#content

c)z wentylatorem fi 110

http://www.wirplast.pl/pl-PL/kominek_dn_110_z_wentylatorem_dachowka.html#content

 

jeżeli byłby to kominek fi 150 to powiększyłbym otwór w dolnej łazience i dał rurę o większej średnicy oczywiście ocieplona

 

3. zamontowanie takiego komina ocieplonego z blachy ocynkowanej ale w środku domu z przejściem przez dach

http://allegro.pl/komin-wentylacyjny-izolowany-fi150-225-5-5mb-i3886891023.html

 

4. zamontowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej z wentylatorem kanałowym tylko dla tych dwóch pomieszczeń

 

Proszę o poradę zanim na coś się zdecyduję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wtf:

 

widzę ,że zaznaczyłeś słowo nieświadomie.

chodził mi o to że byłem przekonany że rura i kominek to starczy (przecież to też taki kanał)-teraz już wiem że nie!

Np w łazienkach hotelowych też takie wentylatorki w suficie widziałem i to działa.( no ale pewnie gdzieś dalej taki instalacja jest zbudowana inaczej)

w składzie - w sensie u dekarza u którego kupiłem dachówkę i który robił mi dach, wcześniej czytałem o tych kominkach ale tak pobieżnie, ludziska zwracali tylko uwagę że czasem cieknie , a nie że nie działają.

U mnie jakiś ciąg jest (zasysa papier jak przykładam) ale szału nie ma, poza tym jak w pokoju miałem 30% wilgotności to w łazience 38% niedługo po kąpieli.

jedyny problem to że na poddaszu skrapla sie w rurze woda i kapie (podkładałem miskę). a przecieka dlatego,że rura od dołu wchodzi w górną a nie odwrotnie-w weekend je zamienię i co najwyżej skropliny będa kapać mi do brodzika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Proszę o poradę zanim na coś się zdecyduję

Prawdę powiedziawszy Ty nie potrzebujesz rady, bo nadal z zapałem, niefrasobliwie uprawiasz eksperymenty :p

"Nabroiłeś" tyle, że potrzebny byłby wielostronicowy wykład. Poczytaj starsze wątki (sporo czytania ale i sporo wiedzy).

Z powodu niedoboru czasu ja osobiście - wymiękam :sick::bye:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj JTD

 

Chyba nie rozumiem twojego stwierdzenia: niefrasobliwie uprawiasz eksperymenty

rozwiązania , które znalazłem w necie to rozwiązania systemowe, żadne kombinowanie

 

ad1. pustaki keramzytowe wentylacyjne służą właśnie do wentylacji- więc co to za eksperyment (chyba że zaczynanie go od piętra a nie od parteru?)

 

ad2. zamontowanie kominka fi 150 oraz rury stalowej fi 150 (ocieplonej)-co tu jest nie tak ? przecież minimalny przekrój ma być 0,016m2 a przy fi 150 daje 0,017 m2 do tego ewentualnie wentylator kanałowy?

 

ad 3. co nie tak z kominem prezentowanym w linku: http://allegro.pl/komin-wentylacyjny...886891023.html średnica ok, nawet myślałem o większej, przewód niepalny ocieplony, na dole jest skraplacz i oczywiście byłyby dwa takie przewody oddzielnie do każdej łazienki oraz umieszczone wewnątrz domu.

 

ad 4.przecież jest takie coś jak wentylacja wywiewna lub nawiewno- wywiewna więc dlaczego według ciebie to nadal zły pomysł?-tu nie mam pojęcia jak dokładnie jest zbudowana więc o niej nic nie wiem

 

czytałem starsze wątki ale w podobnym przypadku rozwiązania systemowego nie znalazłem

 

rozumiem że wg ciebie wentylacja mechaniczna z rekuperatorem byłaby najlepsza więc może zaproponujcie coś jeżeli wg was powyższe pomysły są złe (tylko proszę napisać dlaczego). jestem otwarty na propozycje i pomysły

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

1. To, co znalazłeś w necie, to nie są wcale rozwiązania systemowe (a właściwie jaki to wg ciebie "system" :confused:)

2. Rura stalowa (nawet ocieplona) nie nadaje się do wentylacji :no:

3. kominki dachowe służą do odpowietrzania kanalizacji i nie nadają się do wentylacji :no:

4. a dlaczego niefrasobliwie? Bo z łatwością przeskakujesz z wentylacji konwekcyjnej/grawitacyjnej na mechaniczną nie bacząc na fakt, że nie wolno ich stosować jednocześnie w tym samym domu/mieszkaniu.

5. pustaki keramzytobetonowe sporo ważą, więc trzeba ten zestaw dobrze/prawidłowo podeprzeć

To tak "z grubsza" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedż

 

co do określenia systemowego:

szukając innych rozwiązań niż komin wentylacyjny znalazłem produkty określane przez producenta jako wyroby stosowane do wentylacji pomieszczeń a nie np kominki odpowietrzające do kanalizy czy coś w tym rodzaju.

nie szukam rozwiązania na skróty tylko taki , które sa do tego przeznaczone (przynajmniej wg mniemania producenta)

a Ciebie proszę o zweryfikownie i opinię na jego temat oczywiście bardzo ważne jest dla mnie uzasadnieni a nie pisanie nie bo nie

 

mam jeszcze do ciebie kilka pytań?

1.dlaczego stalowa rura nie nadaje się do wentylacji przecież spełnia wymóg średnicy i niepalności?

 

wiem że komin z cegły trzyma ciepło i mniej skrapla się para wodna a jak się już wykropli to cegła ją wchłonie a potem samo wyparuje.

komin stalowy który przedstawiłem w linku ma skraplacz i jest dodatkowo ocieplony- dlaczego wg Ciebie on też nie spełni swojej funkcji

 

2. te kominki dachowe- zdaję sobie sprawę , że to substytu komina ale jak podaje producent służą do wentylacji pomieszczeń

cytat ze strony producenta:

WiroVent®pro – profesjonalny system kominka wentylacyjnego o regulowanym kącie nachylenia, z odpływem kondensatu. Aerodynamiczny kształt kominka zapewnia optymalną wentylację pomieszczeń bez zakłóceń, a specjalne kanały odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe. WiroVent®pro występuje w wersji o średnicy DN 110 lub DN 150 do dachówek, blachodachówek oraz pokryć bitumicznych. Kątowa rura przyłączeniowa pozwala na prostopadłe przejście przez połać dachu oraz elementy izolujące stosowane w nowoczesnym budownictwie, co zmniejsza straty ciepła. Dlatego właśnie marka WIRPLAST wprowadza do swojej oferty system WiroVent®pro, który ma nacelu zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.

 

nie wiem może producent stara się zmylić klienta?

 

zdaję sobie sprawę że nie będzie to to samo co prawdziwy komin ale czy wg Ciebie będzie do wystarczająca wentylacja np. wspomagana wentylatorem

 

3. teraz pytanie dotyczące stosowania wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej jednocześnie?

 

a co w przypadku zastosowania wentylacji nawiewno wywiewnej np z rekuperacją i posiadaniem w domu (np . kuchni) pieca gazowego czy w takim przypadku może być tylko wentylacja nawiewno wywiewna czy też grawitacyjna.

i co np z kominkiem? np w przypadku braku prądu?

 

 

znalazłem jeszcze jeden typ wentylacji: hybrydowa

co o tym sądzisz?

dla ułatwienia podaję linki:

- wentylator stosowany np na rurę PCV

http://www.uniwersal.com.pl/nasada-hybrydowa-fenko-na-rure-pcv,productcard,43

 

-podstawa http://www.uniwersal.com.pl/csr,productcard,1001

 

pozdrawiam

Edytowane przez lukasz2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
czy wg Ciebie będzie do wystarczająca wentylacja np. wspomagana(?) wentylatorem

Jest takie rosyjskie przysłowie (o wymianie poglądów popa z czortem):

"Pop - swoje, a czort - swoje" ;)

Ponieważ jesteś tak "oczytany" i "oblatany" w dziedzinie wentylacji, to brnij dalej. Ja wyżej napisałem, że nie mam czasu i cierpliwości na zbyt długie wykłady.

Może ktoś inny mnie zastąpi(?) :bye:

P.S. - o tym wszystkim już po stokroć było, tylko leniuchy mogą pytać od nowa o to samo

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...