Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie robiłem drenażu obwodowego, mam odwodnienie z rynien i 10 m3 zbiornik z drenażem.

 

To jak masz zabezpieczona piwnicę przed woda gruntową? No chyba że u Ciebie nie występuje. Drenaż o którym piszesz to na wody opadowe? Na jakiej głębokości masz dreny? A zbiornik na jakiej? Tą wodę do podlewania masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wody gruntowe to po niżej 10 -15m. Zbiornik na deszczówkę zabezpieczony jest przed przelaniem po przez przelew z dremażem. Co się przeleje dostanie się po za zbiornik w drenaż. Wodę zamierzam wykorzystać do podlewania trawnika. Zbiornik na głębokości 4-5 metrów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co możecie powiedzieć ciekawego o płaskich kanałach wentylacyjnych zamiast okrągłych? Przykładowo takie kanały http://wentylatory.istore.pl/pl/kanaly-i-ksztaltki-wentylacyjne-z-pcv_kanaly-plaskie-120x60mm-multiwent stosując kanał o wymiarze 120x60mm to przy ściance o gr.2m daje wewnętrzne pole 0,0065m2. Kanał okrągły o fi wew.63mm daje pole pow.0,0031m2 więc dwa razy mniej. Więc jak takim okrągłym kanałem może pójść do 25m3 powietrza na godzinę to płaskim pójdzie go dwa razy więcej więc tyle co dwa okrągłe kanały. Ale czy płaskie kanały są dobre pod względem akustyki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Co możecie powiedzieć ciekawego o płaskich kanałach wentylacyjnych zamiast okrągłych? Przykładowo takie kanały http://wentylatory.istore.pl/pl/kanaly-i-ksztaltki-wentylacyjne-z-pcv_kanaly-plaskie-120x60mm-multiwent stosując kanał o wymiarze 120x60mm to przy ściance o gr.2m daje wewnętrzne pole 0,0065m2. Kanał okrągły o fi wew.63mm daje pole pow.0,0031m2 więc dwa razy mniej. Więc jak takim okrągłym kanałem może pójść do 25m3 powietrza na godzinę to płaskim pójdzie go dwa razy więcej więc tyle co dwa okrągłe kanały. Ale czy płaskie kanały są dobre pod względem akustyki?

 

Te kanały są z PCW. Kanały okrągłe z uniflexa, termokontrol są z PE. Sprawdz różnicę i podejmij świadomoą decyzję.

Kanały inne niź okrągłe trudniej czyśćić o ile będziesz czyścić. Ale np. za 10 lat lub po jakimś niekontrolowanym remoncie...

Kanały tego typu tylko przenoszą hałas a go nie generuja. Zakładam, że i tak prędkość powietrza w kanałach będzie blizej 2m\s niż więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kanały są z PCW. Kanały okrągłe z uniflexa, termokontrol są z PE. Sprawdz różnicę i podejmij świadomoą decyzję.

Kanały inne niź okrągłe trudniej czyśćić o ile będziesz czyścić. Ale np. za 10 lat lub po jakimś niekontrolowanym remoncie...

Kanały tego typu tylko przenoszą hałas a go nie generuja. Zakładam, że i tak prędkość powietrza w kanałach będzie blizej 2m\s niż więcej.

 

Jest może jakaś firma co ma płaskie kanały z PE? One się w ogóle nadają czy lepiej je traktować jako ostateczność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Już się rozpędzałem z liczeniem piwnicy pod domem a między czasie pomyślałem o innej opcji czyli aby w części piwnicy zrobić garaż. Wiąże się to z tym że trzeba zrobić zjazd do garażu i na dodatek wtedy piwnica nie może być zbyt głęboko posadowiona bo byłoby to zbyt kłopotliwe. Więc pozostaje podnieść poziom podłogi parteru bardziej nad teren. Trochę czasu mi to zajęło aby zrobić dobrą wizualizację bo przy okazji etapami sobie to grupowałem i robiłem zdjęcia a to z czasem opiszę. Na razie pokazuję jakbym to chciał mieć 085.jpg085a.jpg085b.jpg085c.jpg co możecie powiedzieć o tej wersji?

Jeżeli nie uda mi się zrobić okien od zachodu (przez te odległości do granicy) to w piwnicy dam luksfery a w części mieszkalnej tych okien po prostu nie będę miał i tyle. Mogę się bez nich obejść ale wolałbym je mieć. Wiecie może czy przepis mówiący o tym że jak jest mniej niż 4m do granicy to że nie może być okien tyczy się typowo otworów przeźroczystych (czyli okna przez które normalnie wszystko widać z przeźroczystą szybą)??? Czy przepis mówi że przy mniejszej odległości ma być przegroda nieprzeźroczysta? Chodzi mi o to że są okna z szybą nieprzeźroczystą i czy takie mogą być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przemyślałeś już Kamil jak odprowadzisz wodę z tego zjazdu aby garażu i piwnicy nie zalać ?

 

Myślałem o tym bo to podstawa. Na pewno u góry będę musiał zrobić zjazd na kratce odpływowej i to połączę z drenażem do rowu przy drodze. Też będę musiał pomyśleć o tym aby zrobić jakiś system by jak tej wody było za dużo aby do jakiejś studzienki nadmiar leciał. Też kratkę będę musiał dać przed samym garażem i ją podepnę do drenażu obwodowego przy ławie a to do studzienki i pompką będę musiał wypompowywać ale to już pompka sama będzie regulować aby się nie przepełniło i nie cofało. Na pewno działkę będę musiał dobrze zdrenować i w spółce wodnej załatwić aby też sam rów melioracyjny był drożny bo z tym chyba jest ciężko. na pewno nie może być tam aby po paru dniach opadów rów wylewał. Od tego czasu co nas zalał to tam udrażniali, pogłębiali itp te rowy i trzeba mieć nadzieję że już nie będzie zalewać od tego. Mimo to i tak myślałem jeszcze o jakiejś szczelniejszej bramie w razie czego by do środka nie wleciała mi woda jakby jednak zaś wylało. Myślałem też o tym aby w garażu dać jakieś czujki, coś na zasadzie jak czujki przy tym jak pralka wyleje wodę bo się zepsuje. Wtedy czujka da mi znać że coś jest nie tak i będę mógł jakoś z tym zadziałać zawczasu, choćby po straż dzwonić by z workami z piaskiem przyjechali czy coś takiego. Będę o tym jeszcze szerzej pisał gdy sobie porobię jakieś schematy poglądowe i jak będę opisywać etap po etapie jakbym to chciał robić. Całość na zdjęciu wygląda jakby dom był wielki ale jedna kondygnacja ma średnio 68m2 ale jest dom wąski tyle że dłuższy oraz że ma taras i dostawione balkony drewniane. Całość wygląda dość potężnie a to tylko pozory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki kamil ale Ty to jestes jednak fantasta - sto tysięcy pomysłów na sekundę , jeden bardziej skomplikowany od drugiego i kosztochłonny , ale co tam papier jest cierpliwy.

Ps. jak zrobisz te wodoszczelne drzwi garażowe ( może jakaś używana gródź ze statku się nada ) to daj znać bo chetnie zobaczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki kamil ale Ty to jestes jednak fantasta - sto tysięcy pomysłów na sekundę , jeden bardziej skomplikowany od drugiego i kosztochłonny , ale co tam papier jest cierpliwy.

Ps. jak zrobisz te wodoszczelne drzwi garażowe ( może jakaś używana gródź ze statku się nada ) to daj znać bo chetnie zobaczę.

 

Nie ma drzwi garażowych wodoszczelnych. Jedynie bym chciał aby były bardziej szczelne aby w przypadku wylania rzeki zbyt szybko woda do piwnicy się nie dostała. W piwnicy jak widać na zdjęciach chciałbym mieć garaż więc nie chciałbym sytuacji w której rano się budzę, patrzę przez okno i widzę że rzeka przez dom płynie i cały garaż mam zalany razem z autem. Tak jak pisałem to umieszczę czujnik przed zalaniem wodą i w razie czego mnie to obudzi czy postawi w gotowości aby jakoś to zabezpieczyć. Myślałem o murku na pół metra wokół działki ale to byłoby kosztowne i czasochłonne a i tak nie miałbym pewności że by pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że przyjadą, czemu mieliby nie przyjechać? Jak parę lat temu nas zalało to straż przyjechała z workami z pisakiem. Mam nadzieję że takie sytuacje już się nie zdarzą.

 

I akurat do Ciebie ?:)

Oczywiście, że zadaniem straży jest wypompowanie wody, zrobienie zapory, ale nie sądzisz, że zanim co CIEBIE przyjadą, mając tyle zgłoszeń, to będzie już "po ptokach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I akurat do Ciebie ?:)

Oczywiście, że zadaniem straży jest wypompowanie wody, zrobienie zapory, ale nie sądzisz, że zanim co CIEBIE przyjadą, mając tyle zgłoszeń, to będzie już "po ptokach"

 

Niekoniecznie tak musi być, tutaj pewnie jeszcze rozmawiamy o Ochotniczej Straży Pożarnej, nie zawodowej. Tam sytuacja wygląda trochę inaczej. Do tego jak wylewa rzeka/strumyk/rów to nie w całej wsi na raz tylko obszarami i stopniowo więc może się zdarzyć że zdążą przyjechać. Chociaż raczej wątpię że w pierwszej kolejności rzucą się na zabezpieczanie Kamilowego garażu jak komuś będzie zalewać parter w domu. Spodziewałbym się ich raczej na wypompowanie wody niż stawianie muru z worków piaskiem żeby woda się do piwnicy nie dostała.

 

Ale fakt faktem to pomysły Kamil masz często na prawdę śmieszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie tak musi być, tutaj pewnie jeszcze rozmawiamy o Ochotniczej Straży Pożarnej, nie zawodowej. Tam sytuacja wygląda trochę inaczej. Do tego jak wylewa rzeka/strumyk/rów to nie w całej wsi na raz tylko obszarami i stopniowo więc może się zdarzyć że zdążą przyjechać. Chociaż raczej wątpię że w pierwszej kolejności rzucą się na zabezpieczanie Kamilowego garażu jak komuś będzie zalewać parter w domu. Spodziewałbym się ich raczej na wypompowanie wody niż stawianie muru z worków piaskiem żeby woda się do piwnicy nie dostała.

 

Ale fakt faktem to pomysły Kamil masz często na prawdę śmieszne.

 

Ktore za smieszne pomysly? Pytanie nie tylko do Ciebie ale ogolnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...