Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kluczowy jest zwrot "wydaje mi się", użyty w ostatnim zdaniu.

 

Nie napiszę że jestem pewny w 100% bo bym musiał skłamać. Pamiętaj że sam nie będę tylko mam zamiar z jakimś pomocnikiem to robić więc będzie szybciej. Pewnei będzie ciężko kogoś znaleźć ale mam nadzieję że mi się uda. Nie biorę innej możliwości pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też uważam, że to optymistyczny wariant. mam nowego sąsiada, buduje dom z piwnicą, w sumie o powierzchni całkowitej (łącznie z piwnicami) porównywalnej z moim. muruje mu to zatrudniony murarz (pracują 6 dni w tygodniu od godz. 6-7 do 16-17), on sam robi za pomocnika bez przerwy (emerytowany górnik). często pomaga nastoletni syn, codziennie właściwie jest żona na budowie. mija półtorej miesiąca i nie mają jeszcze wymurowanej połowy ścian piwnicy. a gdzie tam porządna izolacja tych ścian i strop?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija trzy lata i jeszcze się nie wprowadziłem, dom z piwnicą w 100 % postawiony przez podwykonawców. Te dwa lata to dosyć optymistyczny wariant...

 

Tak się zastanawiałem czemu nic nowego w Twoim dzienniku się nie dzieje. Patrząc na bryłę Twojego domu to się nie dziwię że długo schodzi. Ale w metrażu to moje niewiele mniejsze będzie bo z piwnicą to jakieś 210m2. Tak jak wspominałem, liczę na to ze dzięki prostej formie pójdzie gładko, szybko i bez problemów. Z drugiej strony jak zaznaczyłem sobie na działce słupkami narożniki domu to widać że trochę tych metrów będzie i za bardzo nie ma gdzie ich zbić aby było mniej. Jest to optymalne jak na wąską działkę więc albo to albo nic. Pozostaje jedynie tak to uprościć aby szło sprawnie i szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też uważam, że to optymistyczny wariant. mam nowego sąsiada, buduje dom z piwnicą, w sumie o powierzchni całkowitej (łącznie z piwnicami) porównywalnej z moim. muruje mu to zatrudniony murarz (pracują 6 dni w tygodniu od godz. 6-7 do 16-17), on sam robi za pomocnika bez przerwy (emerytowany górnik). często pomaga nastoletni syn, codziennie właściwie jest żona na budowie. mija półtorej miesiąca i nie mają jeszcze wymurowanej połowy ścian piwnicy. a gdzie tam porządna izolacja tych ścian i strop?

 

Nie wiem czemu tak długo im schodzi. Wiem jedynie że nie zawsze jak innym schodzi długo, to mi też długo będzie szło. Też trzeba pamiętać to że jedni będą zasuwać i pot będzie się lał i wymurują za dzień 20m2 ścian a inni którzy też będą zasuwać zrobią tego dwa razy więcej. U kumpla dom budował teściu z żoną kumpla, robili to opieszale i nie każdego dnia ale szło to jakoś w miarę do przodu. Ciekawe jaki projekt mam Twój sąsiad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypomnij jaką zakładasz kwotę łącznie z wykończeniem domu

 

Chciałbym w 300k się zmieścić ale nie wiem czy z wykończeniem się uda w 100%. Jak już nie raz wspominałem nie będę wykańczał domu drogimi elementami. Nie zależy mi na kupowaniu przykładowo bajeranckich płytek za 200-300zł/m2 bo będę budował dla siebie a nie dla rodziny by usłyszeć jak to fajnie domu nie wykończyłem. jak ostatnio robiłem łazienkę a dokładniej to sąsiad płytki kład to płytki były kupione z wyprzedaży za chyba 20-30zł/m2 i każdemu co wchodził to się podoba. Geberit czy prysznic też nie kupowałem z złotymi wykończeniami a mimo to fajnie wygląda i mi się podoba. Jestem prosty chłop i nie potrzebuję mieć pałacu w domu. Pewnie też na początku przeniosę sobie meble które mam obecnie i z czasem będę zmieniać. Mi najbardziej zależy aby dom był tani w utrzymaniu i bez obsługowo się ogrzewał, czyli abym nie musiał latać do kotłowni by zapalić w piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, jestem aktualnie po części murowanej fundamentów szkieletówki (jedynym podwykonawcą była koparka która zdjęła humus- reszta wszystko sam) i jakie mam uwagi:

- ściany fundamentowe tylko wylewane z betonu, ja robiłem z bloczków i nigdy bym tego błędu nie powtórzył. Bloczki ciężkie i jak się to robi pierwszy raz to jest dużo zabawy z poziomowaniem bloczków na zaprawie. A wylewane z betonu? Szalunek robi się szybko i jest lekki (deski można użyć na deskowanie dachu), a wylanie z pompy będzie trwało 10-20min i gotowe.

- ściany albo szkieletowe albo z żelbetu (np 15cm)

- mam domek 80m2 i nie wyobrażam sobie większego będąc na placu budowy, wszystko fajnie wygląda na papierze ale jak człowiekowi przychodzi coś robić samemu wtedy przychodzą myśli np : "jakie szczęście że nie buduję 200m2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że max w 2lata zbuduję tak aby mieszkać.

 

Chciałbym w 300k się zmieścić ale nie wiem czy z wykończeniem się uda w 100%.

 

Jak wiesz właśnie buduję swój dom. Patrząc na swoje wydatki i ilość czasu poświęconego przeze mnie na budowę oraz sposób w jaki się wypowiadasz, uważam, że Twoje mniemania są nierealne. Szczególnie jeśli zamierzasz budować w całości na kredyt. Za gotówkę to jeszcze może udałoby Ci się zmieścić w budżecie (chociaż byłoby to baaaaardzo trudne), ale nie w czasie. Sam robiłem za pomocnika przy murowaniu oraz szalowaniu i wiem jak mają się szacunki czasowe do realiów na budowie. Inna opcja zakłada, że wyrobisz się czasowo i kosztowo, ale z małżeństwa i rodziny zostaną gruzy. Ale życzę powodzenia. I mała rada co do pomocy rodziny i przyjaciół: przyjmij założenie, że nie będziesz miał od nich pomocy. Najwyżej mile się zaskoczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem czemu nic nowego w Twoim dzienniku się nie dzieje. Patrząc na bryłę Twojego domu to się nie dziwię że długo schodzi. Ale w metrażu to moje niewiele mniejsze będzie bo z piwnicą to jakieś 210m2. Tak jak wspominałem, liczę na to ze dzięki prostej formie pójdzie gładko, szybko i bez problemów. Z drugiej strony jak zaznaczyłem sobie na działce słupkami narożniki domu to widać że trochę tych metrów będzie i za bardzo nie ma gdzie ich zbić aby było mniej. Jest to optymalne jak na wąską działkę więc albo to albo nic. Pozostaje jedynie tak to uprościć aby szło sprawnie i szybko.

Przyznasz chyba, że przykładowo zawodowi murarze pracując pięć dni w tygodniu o wiele szybciej postawią mury niż Ty samodzielnie po pracy, No może raz w tygodniu z bratem? Śmiem twierdzić, że pierwszy rok zajmie ci postawienie obu pięter- może i dach. Z dekarzami może być tak, że przy przeciągającej się przez Ciebie murarce odpuszczą i zajmą się inna inwestycją. Przecież w nieskończoność czekać nie będą- to chyba zrozumiałe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, jestem aktualnie po części murowanej fundamentów szkieletówki (jedynym podwykonawcą była koparka która zdjęła humus- reszta wszystko sam) i jakie mam uwagi:

- ściany fundamentowe tylko wylewane z betonu, ja robiłem z bloczków i nigdy bym tego błędu nie powtórzył. Bloczki ciężkie i jak się to robi pierwszy raz to jest dużo zabawy z poziomowaniem bloczków na zaprawie. A wylewane z betonu? Szalunek robi się szybko i jest lekki (deski można użyć na deskowanie dachu), a wylanie z pompy będzie trwało 10-20min i gotowe.

- ściany albo szkieletowe albo z żelbetu (np 15cm)

- mam domek 80m2 i nie wyobrażam sobie większego będąc na placu budowy, wszystko fajnie wygląda na papierze ale jak człowiekowi przychodzi coś robić samemu wtedy przychodzą myśli np : "jakie szczęście że nie buduję 200m2"

 

Trzeba było robić płytę, byłoby szybciej, łatwiej i pewnie nawet taniej. Co do ścian fundamentowych to pełna zgoda że murowane to będzie droga przez męki. Temu ja zrobię szalunki z desek lub płyt OSB i zaleję betonem tak aby wystawało to jakieś 25cm ponad teren. Na to pójdą 3 warstwy bloczków termalica a na nie strop kanałowy aby było szybciej. Wydaje mi się że prościej i szybciej się nie da. W ten sposób wysokość piwnicy będzie 225cm i tyle na to wystarczy. Masz gdzieś jakiś dziennik założony? Jak nie to wypadałoby założyć dla potomnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle lat jesteś na Forum a nadal....

Bujasz w obłokach....

 

Liczyłem niedawno koszty piwnicy, podawałem co i jak i nikt nie mówił że coś źle policzyłem. Mam zamiar dokładniej policzyć koszty domu, oczywiście wszystko w tym wątku będę prezentował aby nie było wątpliwości ze zaniżam koszty a raczej je zawyżam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz właśnie buduję swój dom. Patrząc na swoje wydatki i ilość czasu poświęconego przeze mnie na budowę oraz sposób w jaki się wypowiadasz, uważam, że Twoje mniemania są nierealne. Szczególnie jeśli zamierzasz budować w całości na kredyt. Za gotówkę to jeszcze może udałoby Ci się zmieścić w budżecie (chociaż byłoby to baaaaardzo trudne), ale nie w czasie. Sam robiłem za pomocnika przy murowaniu oraz szalowaniu i wiem jak mają się szacunki czasowe do realiów na budowie. Inna opcja zakłada, że wyrobisz się czasowo i kosztowo, ale z małżeństwa i rodziny zostaną gruzy. Ale życzę powodzenia. I mała rada co do pomocy rodziny i przyjaciół: przyjmij założenie, że nie będziesz miał od nich pomocy. Najwyżej mile się zaskoczysz.

 

Co za różnica w wydaniu 300k z kredytu a w gotówce na budowę? Czemu gotówką miałoby być taniej?

Wiem ze budujesz bo i też u Ciebie zostawiłem swoje wpisy. Już nie raz pisałem że uważam ze dom parterowy jest droższy w budowie od domu piętrowego. Najdroższe w budowie są fundament i dach a parterowy ma go prawie dwa razy większy niż piętrowy z tym samym metrażem. Na rodzinę nie liczę że w każdy weekend przyjdą pomóc bo wiem że to nierealne ale wiem że będę mógł na nich liczyć i pomogą tyle ile będą mogli bo nie raz pomogli. Nawet jak kiedyś żona otwierała drugi żłobek i trzeba było lokum trochę przerobić to w piątek popołudniu załatwiłem na sobotę rano ludzi do roboty. Co jak co ale na swoich mogę liczyć i z nimi nie tylko na zdjęciu dobrze się wygląda.

Wiem że nie muruje się 1m2 w 5minut i nie o to chodzi mi jak mówię że będzie szybko. Raczej liczę na to że w rok SSZ powinienem zrobić bez problemu tym bardziej że stropy kanałowe więc nie trzeba czekać paru tygodni zanim można na niego wejść, dach to wiązary z montażem a pokrycie to ekipa zrobi. Nie będę miał dużo szalowania podciągów czy jakiś słupów bo systemowo będę je robić z kształtek U a to szybko pójdzie. Okna też raczej sam nie będę montować bo chyba się nie opłaca, lepiej z montażem wziąć na VAT 8% bo samemu chyba wiele by się nie oszczędziło. Tak więc nie ma z czym za bardzo aby się ciągnęło w nieskończoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem niedawno koszty piwnicy, podawałem co i jak i nikt nie mówił że coś źle policzyłem. Mam zamiar dokładniej policzyć koszty domu, oczywiście wszystko w tym wątku będę prezentował aby nie było wątpliwości ze zaniżam koszty a raczej je zawyżam.

 

Nie sądź, że ktoś bedzie pochylał sie i sprawdzał Twoje wyliczenia.

Lepiej sprawdź realne koszty u tych, co wybudowali piwnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznasz chyba, że przykładowo zawodowi murarze pracując pięć dni w tygodniu o wiele szybciej postawią mury niż Ty samodzielnie po pracy, No może raz w tygodniu z bratem? Śmiem twierdzić, że pierwszy rok zajmie ci postawienie obu pięter- może i dach. Z dekarzami może być tak, że przy przeciągającej się przez Ciebie murarce odpuszczą i zajmą się inna inwestycją. Przecież w nieskończoność czekać nie będą- to chyba zrozumiałe....

 

Masz rację. Będę musiał sobie to dopilnować aby robota nie miała postoju z takich choćby powodów. W trakcie roboty będę widział jak to będzie szło i na pewno po postawieniu parteru będę wiedział ile mi zejdzie z piętrem i jakoś to zgram by było dobrze. Nawet jak przykładowo wiązary staną a ekipie się przeciągnie o miesiąc to będzie co robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było robić płytę, byłoby szybciej, łatwiej i pewnie nawet taniej. Co do ścian fundamentowych to pełna zgoda że murowane to będzie droga przez męki. Temu ja zrobię szalunki z desek lub płyt OSB i zaleję betonem tak aby wystawało to jakieś 25cm ponad teren. Na to pójdą 3 warstwy bloczków termalica a na nie strop kanałowy aby było szybciej. Wydaje mi się że prościej i szybciej się nie da. W ten sposób wysokość piwnicy będzie 225cm i tyle na to wystarczy. Masz gdzieś jakiś dziennik założony? Jak nie to wypadałoby założyć dla potomnych.

 

Czy ja wiem ? jak się robi coś pierwszy raz to człowiek może popełnić błędy, jak źle zrobisz spadki kanalizy w płycie to już koniec bo tego nie poprawisz bez niszczenia płyty. Ja robię fundament typu crawl space. Częśc betonowo-murowana crawl space kosztowała mnie 3300zł na gotowo. Czy to dużo? Mnie pasuje. Teraz pora na drewno i osb. Płyta fundamentowa ok 90mkw ile może kosztować ? Sam beton minimum b20 (a pewnie b25) 20cmx90mkw=18m3 po niech będzie 250zł daje 4,5tys, styro eps200 20cm 18m3x250zł to kolejne 4500zł. Zbrojenie liczmy siatke fi12 20x 20cm pewnie z 2tys zł. Daje to 11tys ale wcześniej trzeba było zebrać humus ok 200zł i nawieź pospołki i zagęścić (nie zrobisz tego tupaniem ale trzeba wynająć zagęszczarkę 100zł/doba). Myślę że w 15 tys zł bym się zamknął z płytą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil kolega stawia taki sam dom jak ja bez piwnicy i wychodzi mu 275k za SSZ. Trochę realizmu by się zdało...

 

Będę to liczył ale też nie zaprzeczysz że bryła Twojego domku do najprostszych nie należy. Też jeden dom 100m2 może kosztować 200k za SSZ a inny o wiele prostszy będzie dwa razy tańszy. Staram się patrzeć realnie na domek i nie mam zamiaru na siłę udowadniać że zmieszczę się w jakiejś kwocie jeżeli sam będę widział że się nie zmieszczę. A sami wiecie że przyznałem się w trakcie obliczeń że piwnica w tej opcji domu 085a.jpg będzie znacznie droższa niż sądziłem mimo że upierałem się że tak nie będzie. Ktoś podał że jak w 90k się zmieszczę to będzie dobrze a mi według obliczeń coś koło tego wychodziło. Teraz zrobiłem prostszą wersję, bez udziwnień w postaci balkonów i tarasów więc będzie zdecydowanie taniej a też dobrze. Ciesze się że ktoś odpisuje na moje wypociny i nawet z krytyki jestem zadowolony bo dzięki temu się wie na co uważać lub czemu bliżej się przyjrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...