Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na to może odpowiedzieć jedynie architekt/konstruktor który będzie projekt adaptował. Być może się da, a być może spełnia ona bardzo ważną rolę w podtrzymaniu stropu.

 

 

Niektóre biura projektowe wysyłają szczegółowe rysunki rzutów budynku na życzenie klienta. Możesz zapytać czy mogą Ci takie wysłać.

 

Możesz podpatrzeć też blogi osób, które budują ten dom. Linki na stronie projektu na dole lub wystarczy poszukać w google.

 

http://z500.pl/plac-budowy/Z297/893/tablica/nasz-wymarzony-dom-d.html

http://z500.pl/plac-budowy/Z297/1408/tablica/budowa-dawida-i-darii.html

http://z500.pl/plac-budowy/Z297/1962/tablica/budowa-moniki-i-marcina.html

http://z500.pl/plac-budowy/Z297/845/tablica/spelnienie-marzen.html

 

Zamiast skupiać swoją uwagę na tych wszystkich wyobrażeniach, rysunkach i obliczeniach skup się lepiej na zarobieniu na ten dom :)

 

Edit:

Może jeszcze to Cię zaciekawi:

http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-migdalowej-2.html

Jest kilka wariantów tego domu, obejrzyj wszystkie.

 

Ten projekt również mam na oku a linkował mi go już fotohobby kilka postów wcześniej ale bardziej podoba mi się wersja 3. Zmiany byłyby takie jak na zdjęciach dom przy migdałowej.1.jpgdom przy migdałowej.2.jpgdom przy migdałowej.3.jpgdom przy migdałowej.4.jpg Metrażu po podłogach bym nie zwiększył a jedynie zmienił poddasze użytkowe na pełne piętro, zmiany w oknach które widać, Dałbym dodatkowe ocieplenie na ściany działowe garażu aby termicznie go lepiej odciąć od reszty domu oraz drzwi do pom.gosp. dałbym od strony holu a nie od garażu. Dach na czterospadowy oraz byłaby wersja lustrzana do tego aby od zachodu była ściana bez okien. Ale mimo wszystko i tak razem z garażem to jest niecałe 152m2. Za to jest znacznie więcej miejsca niż w Z297 ale nie ma co się dziwić skoro metraż części mieszkalnej jest o 40% większy. Fajne jest to że jest bardzo wąski i dzięki temu po bokach byłoby więcej miejsca. Z297 zyskuje małą powierzchnią w sensie kosztów budowy oraz tym ze garaż można potem sobie postawić i na początku można się skupić na domku a "luksus" zostawić na koniec. Wiec ciężkie wybory a tym bardziej jak każdy się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po namysłach i ochłonięciu doszedłem do wniosku że lepiej jak zostanę przy tej wersji projektu RZUT.PARTER.jpg łączna powierzchnia to 152m2 czyli ta sama co w tych węższych ale dłuższych projektach. A skoro powierzchnia ta sama to wolę tą wersję. Podoba mi się to że jest duży wiatrołap a na piętrze prosty układ ścian które nie idą po skosie. Najwyżej posłucham waszych rad i otworzę kuchnię na salon i zrobię wyspę. W razie czego zawsze można sobie potem ściankę oddzielającą postawić gdyby to było dla mnie kłopotliwe. Z płyt gk to szybko można zrobić. Tak by wyglądało to po otwarciu się kuchni na salon długi.meble.otwarta kuchnia.1a.jpgdługi.meble.otwarta kuchnia.2a.jpgdługi.meble.otwarta kuchnia.3a.jpg jak widać w salonie między oknami tarasowymi stoi kominek. Dobrze widzicie i to nie błąd tyle ze to nie będzie standardowy kominek a biokominek tego typu http://allegro.pl/biokominek-kominek-900x400-super-plaski-12cm-i4864944112.html tyle że tak obudowany aby wyglądał jak tradycyjny. Uważam że z tym salon ładniej wygląda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie jest jeszcze trochę miejsca więc może stanąć stolik z krzesłami długi.meble.otwarta kuchnia.3b.jpg i wtedy lepiej jak TV jednak będzie nad kominkiem aby nikomu nie zasłaniało długi.meble.otwarta kuchnia.3c.jpg. Na piętrze wszystko zastawię tak jak było a może zmienię układ w garderobie na taki aby można było wstawić okienko długi.meble.otwarta kuchnia.6.jpg by nie trzeba było w ciągu dnia jak jest jasno na zewnątrz zapalać światła by dojść do szafy oraz by można było naturalnie przez uchylenie okna tam wywietrzyć. Tak mi się nawet bardziej podoba. Co teraz myślicie o tych zmianach? Tak jest lepiej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty stan zero szacuję na maks.35k. Oglądając sobie zdjęcia natchnęło mnie że pod częścią salonu i kuchni można byłoby zrobić piwnicę rozrywkową czyli na salę do bilarda oraz na siłownię. Powierzchnia wyszła by niecałe 53m2 i zrobiłbym ją za zasadzie białej wanny a pod garażem i wiatrołapem tradycyjne ławy bym zrobił. Tak by to mogło być długi.meble.otwarta kuchnia.piwnica.1.jpg. Z tym myślę że koszty nie powinny przekroczyć 60k za S0 bo nieduża powierzchnia i bez ścianek w środku. Podłogę w piwnicy zrobiłbym na -2m. Nie robiłbym w niej ogrzewania a do tego na czas użytkowania można byłoby użyć jakiejś nagrzewnicy czy klimy. Myślę ze opcja z piwnica byłaby dobrym rozwiązaniem ale za to bardziej czasochłonnym. Na pewno trzeba byłoby z tym szybko działać a do pomocy w jej postawieniu bym potrzebował jednak ekipy aby to było szybko i sprawnie. Oczywiście na tą okazję bym sobie wziął wolne w pracy aby tego dobrze dopilnować. Niestety ale to generuje trochę większe koszty więc pozostaje to w opcji "być może".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty stan zero szacuję na maks.35k. Oglądając sobie zdjęcia natchnęło mnie że pod częścią salonu i kuchni można byłoby zrobić piwnicę rozrywkową czyli na salę do bilarda oraz na siłownię. Powierzchnia wyszła by niecałe 53m2 i zrobiłbym ją za zasadzie białej wanny a pod garażem i wiatrołapem tradycyjne ławy bym zrobił. Tak by to mogło być [ATTACH=CONFIG]361582[/ATTACH]. Z tym myślę że koszty nie powinny przekroczyć 60k za S0 bo nieduża powierzchnia i bez ścianek w środku. Podłogę w piwnicy zrobiłbym na -2m. Nie robiłbym w niej ogrzewania a do tego na czas użytkowania można byłoby użyć jakiejś nagrzewnicy czy klimy. Myślę ze opcja z piwnica byłaby dobrym rozwiązaniem ale za to bardziej czasochłonnym. Na pewno trzeba byłoby z tym szybko działać a do pomocy w jej postawieniu bym potrzebował jednak ekipy aby to było szybko i sprawnie. Oczywiście na tą okazję bym sobie wziął wolne w pracy aby tego dobrze dopilnować. Niestety ale to generuje trochę większe koszty więc pozostaje to w opcji "być może".

 

Ale kombinujesz. Niby chcesz tanio ale z garażem, piwnicą a dom 150 m2. Ja chciałem za średnie pieniądze, a nie mam ani garażu, ani piwnicy, a dom ledwo 120m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz. Niby chcesz tanio ale z garażem, piwnicą a dom 150 m2. Ja chciałem za średnie pieniądze, a nie mam ani garażu, ani piwnicy, a dom ledwo 120m2.

 

Mnie część mieszkalna wychodzi 130m2. Samo wymurowanie nie jest drogie a garażu nie będę wykańczać na połysk. Prawdopodobnie nawet otynkuję go wew. na początku. PF będzie od razu podłoga w garażu więc to nie będzie drogie. Oczywiście na ściany garażu będzie trzeba przykleić styro ale na tą część dam biały styropian. Myślę że ten projekt domu nie będzie drogi mimo ze metraż nie mały. A piwnica to jest opcja a nie konieczność. Najpierw muszę się dowiedzieć o koszty szalunków i jak to z tym wygląda aby móc ocenić czy wybiorę to czy tamto. Kombinuję aby było dobrze i tanio jak na dany projekt przy założeniu że ma być energooszczędnie/ prawie pasywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, jeżeli chcesz tanio to piwnica nie jest dobrym pomysłem.

 

Wracając do tego co pisałem wcześniej - nie licz i nie kombinuj za dużo. Architekt/konstruktor mają tutaj pole do popisu, a Ty masz podać im wytyczne do projektu. Staraj się chociaż o krok przybliżyć do budowy tego domu. Może zacznij zbierać już jakieś papiery typu warunki przyłącza wody, kanalizacji, gazu etc, zleć wykonanie mapy do celów projektowych. Cokolwiek co wyrwie Cię o centymetr z szału obliczania i planowania w stan budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, jeżeli chcesz tanio to piwnica nie jest dobrym pomysłem.

 

Wracając do tego co pisałem wcześniej - nie licz i nie kombinuj za dużo. Architekt/konstruktor mają tutaj pole do popisu, a Ty masz podać im wytyczne do projektu. Staraj się chociaż o krok przybliżyć do budowy tego domu. Może zacznij zbierać już jakieś papiery typu warunki przyłącza wody, kanalizacji, gazu etc, zleć wykonanie mapy do celów projektowych. Cokolwiek co wyrwie Cię o centymetr z szału obliczania i planowania w stan budowy.

 

Wodociągu nie mam u siebie więc będzie głębinówka. Kanalizacji też nie ma ale ponoć ma być więc stanie obok tymczasowe szambo. Gazu nie będę raczej podłączać bo pompa ciepła będzie lepsza więc to będzie zbędne a prąd zawsze musi być i będzie bo do słupa też blisko wiec z tym nie będzie problemu. U architekta jak byłem to pytałem jak to będzie z projektem to wiem. Dam mu swoje rysunki a on będzie musiał zrobić z tego jedynie projekt fachowy. Nie interesuje mnie aby on coś wymyślał bo sam wymyślam jaki projekt chcę. Mam na to czas więc z przyjemnością sobie kombinuję i obliczam.

Jak już piszesz to mam do Ciebie pytanie. Rozumiem że jesteś z szczyrku. Znasz może tą firmę http://www.top-bud.ig.pl/?

Wiem ze z piwnica tanio nie będzie ale może sama ta piwnica nie wyjdzie wiele drożej od tego gdyby jej nie było to wtedy może się skuszę. Zwróć uwagę że będzie tylko pod salonem i kuchnią a nie całym domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie jest jeszcze trochę miejsca więc może stanąć stolik z krzesłami [ATTACH=CONFIG]361544[/ATTACH] i wtedy lepiej jak TV jednak będzie nad kominkiem aby nikomu nie zasłaniało [ATTACH=CONFIG]361545[/ATTACH]. Na piętrze wszystko zastawię tak jak było a może zmienię układ w garderobie na taki aby można było wstawić okienko [ATTACH=CONFIG]361546[/ATTACH] by nie trzeba było w ciągu dnia jak jest jasno na zewnątrz zapalać światła by dojść do szafy oraz by można było naturalnie przez uchylenie okna tam wywietrzyć. Tak mi się nawet bardziej podoba. Co teraz myślicie o tych zmianach? Tak jest lepiej?

 

wg mnie lepiej

-jabym ten cały narożnik przerzucił na przeciwległą ścianę i dał go tak jak ma stać narożnik czyli w rogu, teraz to podczas smażenia będziesz niestety go brudził, może większy narożnik od razu zamiast tych dostawek

-czy koniecznie potrzeba Ci dwie pary drzwi tarasowych ?

-odpuść piwnice, lepiej raz na jakiś czas skoczyć normalnie do pubu jednego czy drugiego, a za zaoszczędzoną $ odpocząć na majorce ;)

-zlew wydaje się mały, ja mam 780 x 475 i jest mało funkcjonalny, teraz brałbym metrowy, mimo zmywarki, część rzeczy i tak trzeba myć ręcznie a później gdzieś je wysuszyć

-a nie lepiej żeby biokominek był biokominkiem ? po co upodabniać go do tradycyjnego ? kolejna $$$, ja robię w stylu industrialnym metal/rdza/śruby :] specjalnie chcę się odróżnić od tradycyjnego (w biedrze cukier był po 1,5złych/kg niedawno...)

-zamiast szamba lepiej przydomowa oczyszczalnia, mniej miejsca potrzebujesz, mniej smrodu i tańsza w utrzymaniu później

-warto pójść do architekta ale specjalizującego się we wnętrzach, możesz zlecić wykonanie samych rzutów funkcjonalnych np. 3-4 opcje, zapłacisz parę stówek, wizualizacje zrobisz sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie lepiej

-jabym ten cały narożnik przerzucił na przeciwległą ścianę i dał go tak jak ma stać narożnik czyli w rogu, teraz to podczas smażenia będziesz niestety go brudził, może większy narożnik od razu zamiast tych dostawek

-czy koniecznie potrzeba Ci dwie pary drzwi tarasowych ?

-odpuść piwnice, lepiej raz na jakiś czas skoczyć normalnie do pubu jednego czy drugiego, a za zaoszczędzoną $ odpocząć na majorce ;)

-zlew wydaje się mały, ja mam 780 x 475 i jest mało funkcjonalny, teraz brałbym metrowy, mimo zmywarki, część rzeczy i tak trzeba myć ręcznie a później gdzieś je wysuszyć

-a nie lepiej żeby biokominek był biokominkiem ? po co upodabniać go do tradycyjnego ? kolejna $$$, ja robię w stylu industrialnym metal/rdza/śruby :] specjalnie chcę się odróżnić od tradycyjnego (w biedrze cukier był po 1,5złych/kg niedawno...)

-zamiast szamba lepiej przydomowa oczyszczalnia, mniej miejsca potrzebujesz, mniej smrodu i tańsza w utrzymaniu później

-warto pójść do architekta ale specjalizującego się we wnętrzach, możesz zlecić wykonanie samych rzutów funkcjonalnych np. 3-4 opcje, zapłacisz parę stówek, wizualizacje zrobisz sam

 

Nie wykluczam projektanta wnętrz ale mam dużo czasu więc i sam sobie coś próbuję. Oczywiście nie ma co się sugerować wyglądem mebli czy kolorem ścian które pokazuje na zdjęciach tylko chodzi mniej więcej o układ a stylistycznie się to odpowiednio dobierze.

Nie pomyślałem o tym aby narożnik był na przeciwległej ścianie do kuchni. Faktycznie mógłby się często brudzić od zwykłego gotowania. Drzwi tarasowych nie potrzebuję 2 ale wydawało mi się ze tak lepiej to wygląda i że się zachowuje jakaś symetria. Ale lepiej (funkcjonalniej) jak będą jedne a przy narożniku aby było normalne okno. Dzięki za uwagę. Tak by to mogło być po tej zmianie długi.meble.otwarta kuchnia.3d.jpg a tak było przed długi.meble.otwarta kuchnia.3c.jpg i faktycznie lepiej chyba to wygląda. W kuchni obecnie mam zlew o szer.80cm i w zupełności mi wystarcza. Może na wizualizacji trochę wygląda na za mały ale to złudzenie. W sprawie biokominka to była moja luźna myśl aby był podobny do tradycyjnego. Na razie nie mam na to pomysłu ale to jest jak dla mnie na tą chwilę mniej istotne. U mnie ma być kanalizacja więc wątpię abym dostał pozwolenie na POŚkę. Jak pozwolą to pewnie ją wybiorę ale muszę się liczyć z szambem. Jeszcze raz dzięki za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już wspominałem stan 0 wyliczyłem na jakieś 30-35k (nie licząc piwnicy bo to biorę jako opcję). Trochę sporo ale tak wychodzi. Najciekawsze jest to że jak liczę koszty ścian nośnych, działowych i stropu to wychodzi mi że na to potrzeba też 30-35k więc nie najgorzej. Domek jest bardzo prosty i ma mało ścian działowych. Tak na dobrą sprawę nie ma co tu dużo kosztować. Dokładnie sprawdzałem etap po etapie ile i czego będzie mi potrzeba wiec nie ma mowy o błędzie. Na dach czterospadowy dostałem ofertę od firmy aldach na kwotę 14,7k brutto z montażem. Powierzchnia dachu wyliczyli że będzie 123m2 więc za 1m2 wychodzi ok.120zł. Wydaje mi się że jest to dość dobra cena. Wysłałem takie założenia dla dachu wymiary wiańca.jpg i że ma być dach czterospadowy bez stryszku. Nie chcę stryszku bo i tak za nisko a na środku ze względu na konstrukcję będzie w razie czego na to miejsce. Takie od nich dostałem wizualizacje wiązary.aldach.jpg. Fajnie to wygląda. Jeszcze będę musiał się dowiedzieć o koszty pokrycia dachówką i z rynnami. Jakby to była parterówka to może i sam bym to zrobił ale w domu piętrowym jakoś mi się nie widzi gonienie po dachu na 8m wysokości. Lepiej aby to zrobili fachowcy.

Założenia do ścian mam takie że będą z termalicy o klasie gęstości 500 lub 400. Nadproża nad otworami z kształtek U i podciągi też z kształtek U. Nadproża nad otworami drzwi wewnętrznych systemowe, firmowe zespolone. Działówki jednak zrobię z BK o gr.12cm. Wiem ze akustyka kiepska i pojemność cieplna też mizerna ale wielu tak robi i mimo tych wad jakoś nie narzeka. Na pewno to będzie łatwiejsze do ogarnięcia niż silka a ja chcę prostsze rozwiązania. Dzięki temu łatwo można zrobić strop teriva. Według moich założeń rozstaw belek byłby taki rozstaw belek.jpg czyli co 60cm tak jak należy. Będzie 11 belek na szerokość więc będzie 10 przestrzeni na bloczki więc do osi 600cm plus 12cm daje idealnie 612cm a ja będę chciał aby wewnątrz między ścianami było 612cm a to z tego że na szerokość 11bloczków daje po zewnątrz 660cm minus 48cm daje 612cm. Więc bardzo fajny rozstaw. A że działówki z BK to i lekkie więc nie będę musiał się szczypać z tym aby dwie belki były pod działówką bo przy BK nawet jak działówka wyjdzie na środku bloczka stropowego to nic się nie stanie. Myślę że prościej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze taki projekt http://z500.pl/projekt/38/Z38,podluzny-dom-z-podwyzszona-scianka-kolankowa-sprawdzi-sie-na-waskiej-dzialce.html bez garażu, nieduży a jednak pojemny. W nim spodobały mi się wnętrza a kuchnia mimo że otwarta to i tak goście będą siedzieć tyłem do niej więc mi to pasuje. Bardzo fajny projekt. Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem całkowicie otwartych kuchni ;)

 

To jest nas dwóch. Też mi się ta opcja za bardzo nie widzi ale czasami tak trzeba. W tym projekcie otwarta kuchnia mi się podoba bo w salonie będzie się siedzieć tyłem do kuchni. Oczywiście nie obyłoby się bez zmian w projekcie które chciałbym wprowadzić. Z38.parter.jpgZ38.piętro.jpgZ38.południe.jpgZ38.północ.jpg główna zmiana to odbicie lustrzane i wyrównanie ścian zewnetrznych aby pozbyć się wnęki przed wejściem. Trochę wydłużyłbym domek ale szerokość zachowam. Parter ma 60,5m2 a piętro 61m2 więc razem 121,5m2. Tak jak widać trochę pozmieniam działówki i w ten sposób na parterze będzie fajny pokoik gościnny. Też rozdzielę łazienkę od pom.gosp. Ze względu na to że na schody zostawię więcej miejsca to i łazienka zyska ponieważ poszerzę je tak aby zabieg miał 1m szerokości. Wiatrołap też zyska dzięki temu, że pozbędę się wnęki. Drzwi wejściowe będą otwierane do środka a nie na zewnątrz. Na drzwi zostawię 180cm szerokości i taka szerokość będzie pod okna w pokojach i salonie z wyjątkiem kuchni i łazienki na piętrze bo tam będzie 1m szerokości. Tak jak widać na piętrze będą okna na wysokość 150cm a w salonie i kuchni do podłogi. Nie spinam się na pasywność więc okna będą od południa i północy dzięki temu po bokach można się przysunąć bliżej granicy działki. Ze względu na prostą bryłę domu przewiduję tylko 15cm styro ale grafitowego. Czy dam go więcej to się zobaczy jak sobie porobię obliczenia w OZC. Może się okazać że tyle wystarczy a rachunki obniży wystarczająco pompa ciepła która i tak jest nieunikniona. Jeżeli większa grubość będzie dawała znacznie lepsze efekty to może dam więcej tyle że więcej to oznacza większą szerokość ogólnie domku więc temu na razie pozostaję przy 15cm. Domek na płycie 10cm XPSa pod płytą a na nią dam 10cm EPSa i 5cm jastrychu. Skoro 15cm jest na ścianach to nie ma sensu więcej pchać w podłogę. Łącznie 20cm wystarczy. W suficie nad piętrem między belkami pójdzie wełny jakieś 15cm, w suficie podwieszanym jakieś 5cm a na strychu nieużytkowym sypnę granulatu jakieś 30cm a wcześniej się ułoży przewody wentylacyjne. Na piętrze na stropie z terivy dam 10cm EPSa i 5cm jastrychu. Zobaczymy co wyjdzie z obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, projektów w internecie jest kilka tysięcy. Co kilka dni analizujesz nowy i robisz obliczenia do niego. Nie szkoda Ci czasu, który mógłbyś spędzić z rodziną ?

 

Aż tak dużo czasu na to nie schodzi a lubię to robić. Nie oglądam zbyt często tv bo wolę sobie to porobić. Nie bez powodu pisałem że miałbym czas sam budować i temu tak wolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak dużo czasu na to nie schodzi a lubię to robić. Nie oglądam zbyt często tv bo wolę sobie to porobić. Nie bez powodu pisałem że miałbym czas sam budować i temu tak wolę.

 

To jak masz czas to szukaj forumowiczów w swojej okolicy i dogadaj się z nimi, że pomożesz budować za "flaszkę" :)

 

Zbierzesz bezcenne doświadczenie, zostanie trochę grosza i naocznie zobaczysz, jak dane rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Pewnie z marszu wtedy odrzucisz z połowę pomysłów z tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak masz czas to szukaj forumowiczów w swojej okolicy i dogadaj się z nimi, że pomożesz budować za "flaszkę" :)

 

Zbierzesz bezcenne doświadczenie, zostanie trochę grosza i naocznie zobaczysz, jak dane rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Pewnie z marszu wtedy odrzucisz z połowę pomysłów z tego wątku.

 

Nie szukam zaczepki ale powiedz jak możesz o jakiej połowie pomysłów piszesz? Wydaje mi się ze już wiele odrzuciłem, tak z resztą wielu z was mi doradzało, czyli zrezygnowałem z domu pasywnego na rzecz domu energooszczędnego z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła. Też nie przesadzam już z ociepleniem. Staram się to rozsądnie dobierać. Nawet przystałem na otwartą kuchnię, mam projekt bez garażu w bryle który postawię ewentualnie później a i tak mimo to uważasz że połowa moich pomysłów jest do zmiany. O które Ci dokładnie chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...