Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie szukam zaczepki ale powiedz jak możesz o jakiej połowie pomysłów piszesz? Wydaje mi się ze już wiele odrzuciłem, tak z resztą wielu z was mi doradzało, czyli zrezygnowałem z domu pasywnego na rzecz domu energooszczędnego z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła. Też nie przesadzam już z ociepleniem. Staram się to rozsądnie dobierać. Nawet przystałem na otwartą kuchnię, mam projekt bez garażu w bryle który postawię ewentualnie później a i tak mimo to uważasz że połowa moich pomysłów jest do zmiany. O które Ci dokładnie chodzi?

 

Sam pomyśl ile już koncepcji wyrysowałeś i przeliczyłeś. Czyli nadal jest jakiś problem z wyborem konkretnych koncepcji. Być może w Twoim przypadku potrzeba żeby taki architekt wyrysował Ci projekt i żebyś się go trzymał bo sam miotasz się strasznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam pomyśl ile już koncepcji wyrysowałeś i przeliczyłeś. Czyli nadal jest jakiś problem z wyborem konkretnych koncepcji. Być może w Twoim przypadku potrzeba żeby taki architekt wyrysował Ci projekt i żebyś się go trzymał bo sam miotasz się strasznie.

 

Masz rację. Ciężko jest się na coś zdecydować. Myślę że nawet architekt w tym nie pomoże. Sam muszę się z tym uporać. Najgorsze jest to że wiele mi się podoba i każdy z tych projektów na swój sposób jest ciekawy. Wersja domu z garażem w bryle dalej mi się podoba więc trzeba się zastanowić czy ta wersja czy wersja domku bez garażu. Na pewno cenowo wersja bez garażu będzie tańsza bo mniejsza łączna powierzchnia ale za to domek ma mniejsze pokoje na piętrze a mniejsze pokoje mniej pomieszczą. A jak się już budować to lepiej aby miejsca nie brakowało niż potem pluć sobie w brodę że za mały domek się zbudowało tym bardziej że to będzie pierwszy i ostatni. Ten domek z garażem na razie wyliczyłem za SSZ 130k z zapasem ale to jest tylko SSZ a do wersji zamieszkania jeszcze daleka droga. Być może będę zmuszony do rezygnacji z pompy ciepła jak na razie i brać jednak kondensata plus klima w salonie bo jednak na pompę z kolektorem poziomym te 25-30k trzeba liczyć a kondensat chyba w 10k się zmieści tym bardziej że do drogi daleko nie ma więc koszty przyłącza też nie powinny być drogie. Czyli aby budować większy domek to lepiej zrezygnować z pompy. Wiem że jeszcze z drugą taryfą można kombinować ale jakoś do tego nie jestem przekonany a do tego lepiej jak dom ma większą pojemność cieplną a ja wolę z BK budować aby było łatwiej i szybciej. Na tapecie w kompie mam to zdjęcie długi.7.jpg więc codziennie mi to przypomina że fajnie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamilb1987b pozwól, że napiszę kilka słów i nie obrażaj się jeśli będą gorzkie.

 

W okresie kiedy rozpoczynałeś ten wątek byłem na etapie wykończenia mojego drugiego domu. Obecnie mogę powiedzieć, że dojrzewam i widzę docelową potrzebę budowy trzeciego (może jeszcze nie teraz ale za kilka, kilkanaście lat) to tak celem wstępu.

 

Uwierz mi, że zakładany przez Ciebie budżet nie jest wysoki. Nie rozmyślaj o pasywności, pompach ciepła czy garażu w bryle budynku. Skup się nad celem i tym co chcesz osiągnąć. Buduj szybko i tanio zachowując rozsądne umiarkowane standardy. Buduj tak aby wprowadzić się jak najszybciej bo nie ma nic gorszego niż wyczerpany kredyt, niewykończone wnętrza i bieżące wpływy obciążone relatywnie wysoką ratą kredytu. Cóż z tego, że będziesz cieszył oczy "domem" skoro inne potrzeby będą poza zasięgiem. Może rozważ rozbudowę*, remont czy dostosowanie domów teściów/rodziców do nowszych standardów.

 

*). na zachodzie (szczególnie Niemcy) taka forma jest powszechna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamilb1987b pozwól, że napiszę kilka słów i nie obrażaj się jeśli będą gorzkie.

 

W okresie kiedy rozpoczynałeś ten wątek byłem na etapie wykończenia mojego drugiego domu. Obecnie mogę powiedzieć, że dojrzewam i widzę docelową potrzebę budowy trzeciego (może jeszcze nie teraz ale za kilka, kilkanaście lat) to tak celem wstępu.

 

Uwierz mi, że zakładany przez Ciebie budżet nie jest wysoki. Nie rozmyślaj o pasywności, pompach ciepła czy garażu w bryle budynku. Skup się nad celem i tym co chcesz osiągnąć. Buduj szybko i tanio zachowując rozsądne umiarkowane standardy. Buduj tak aby wprowadzić się jak najszybciej bo nie ma nic gorszego niż wyczerpany kredyt, niewykończone wnętrza i bieżące wpływy obciążone relatywnie wysoką ratą kredytu. Cóż z tego, że będziesz cieszył oczy "domem" skoro inne potrzeby będą poza zasięgiem. Może rozważ rozbudowę*, remont czy dostosowanie domów teściów/rodziców do nowszych standardów.

 

*). na zachodzie (szczególnie Niemcy) taka forma jest powszechna.

 

Ja się nie obrażam więc można pisać co się chce byle było szczerze. Twoja rada skłania mnie ku wersji bez garażu w bryle. Masz racje że najważniejszym celem jest sam dom i trzeba do tego dążyć.

Dom teściowej nie nadaje się do dostosowania do nowszych standardów a po drugie chcę mieć dom osobno od niej. Nawet wspólny hol by mi nie dawał spokojnego snu. Wystarczy że będzie 6m obok ale jednak osobno. Też nie mam zamiaru robić generalnego remontu nie swojego domu.

Trzeci dom? To coś ciekawego i chyba bez budowy nie możesz żyć:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie obrażam więc można pisać co się chce byle było szczerze. Twoja rada skłania mnie ku wersji bez garażu w bryle. Masz racje że najważniejszym celem jest sam dom i trzeba do tego dążyć.

Dom teściowej nie nadaje się do dostosowania do nowszych standardów a po drugie chcę mieć dom osobno od niej. Nawet wspólny hol by mi nie dawał spokojnego snu. Wystarczy że będzie 6m obok ale jednak osobno. Też nie mam zamiaru robić generalnego remontu nie swojego domu.

Trzeci dom? To coś ciekawego i chyba bez budowy nie możesz żyć:lol2:

 

Wspólny dom nie oznacza wspólnego holu. Najlepiej robić rozbudowę dobudowując (nie nadbudowując) swoją niezależną część. Kiedyś sprzedaż czy wynajęcie jest mniej uciążliwe, a i podział działki/hipoteki jest wtedy możliwy.

 

Trzeci dom ... mogę żyć bez budowy bo ona i sam dom nie jest sensem mojego życia, a co najwyżej miłym dodatkiem. Czas wolny wolę spędzać poza domem bez dyskomforty wiecznej budowy. A dlaczego trzeci? Za chwilkę moje dzieci wyfruną w świat - ogrzewać i sprzątać pustostany w jakim celu? Na emeryturze wystarczy mi mały kompaktowy dom w lekkiej konstrukcji, miejsce w ogródku na grila + camper na podjeździe bo nikt nie żyje wiecznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspólny dom nie oznacza wspólnego holu. Najlepiej robić rozbudowę dobudowując (nie nadbudowując) swoją niezależną część. Kiedyś sprzedaż czy wynajęcie jest mniej uciążliwe, a i podział działki/hipoteki jest wtedy możliwy.

 

Trzeci dom ... mogę żyć bez budowy bo ona i sam dom nie jest sensem mojego życia, a co najwyżej miłym dodatkiem. Czas wolny wolę spędzać poza domem bez dyskomforty wiecznej budowy. A dlaczego trzeci? Za chwilkę moje dzieci wyfruną w świat - ogrzewać i sprzątać pustostany w jakim celu? Na emeryturze wystarczy mi mały kompaktowy dom w lekkiej konstrukcji, miejsce w ogródku na grila + camper na podjeździe bo nikt nie żyje wiecznie ;)

 

Dobudowa też nie wchodzi w grę bo wyjście jest od takiej strony że to nie pasuje. Już o tym myślałem a i tak by to była dalej budowa na nie mojej działce a działka jest teściowej i jej siostry. Jedynie w grę wchodzi wydzielenie kawałka a na tym kawałku wąski domek. Z tego wszystkiego to jestem pewny.

Skoro obawiasz się że dzieci wyfruna to może przejmjesz mój pomysł z rodzinnym domem dziecka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Na ten projekt dostałem ofertę z praefy na ściany z keramzytu. Ściany parteru-30k, piętra-31k, ich montaż razem z słupami i podciągami 16k, strop proponują filigarn to wychodzi 17k, razem 94k netto i to jest z transportem od nich do mnie. Patrząc na to pod względem jakby ekipa to miała robić to cena nie wydaje się taka najgorsza tym bardziej że ściany równiutkie, wszystko przygotowane pod instalacje czyli bruzdować itp robót nie trzeba wykonywać, na ściany jedynie gładź i można malować. Jedynie to strop mnie martwi, a bardziej jego cena bo według mnie dość duża jak za niecałe 60m2 stropu wychodzi prawie 300zł/m2. Patrząc na budowę samemu z pomocą rodziny to budując z BK i strop teriva wyjdzie mnie to połowę mniej za ten sam etap czyli, ściany i strop bo płytę sam a dach to wiązary. 100k to nie mało ale też nie koszmarnie dużo. Plusem jest to że byłoby szybko w porównaniu do samodzielnej budowy.

Jak już chcę to porównywać to najlepiej do czegoś analogicznego czyli myślę tu o wylewanych ścianach na budowie w szalunkach systemowych. Dziś spotkałem się z gościem co takie szalunki pożycza http://bcris.pl i ponoć jak jednego dnia się ściany wyleje to następnego czy po dwóch dniach można je już zdjąć. Więc to nie jest tak jak myślałem że przez co najmniej tydzień lub dwa te szalunki muszą być ale że jeden góra (ale rzadko) dwa dni. Do praefy wysłałem takie poprawione rzuty rzuty.jpg aby ściany nośne miały 15cm a działowe 10cm. Z tego co mi odpowiedzieli to ponoć na parterze działówki mogą mieć 10cm ale na piętrze muszą mieć 12cm bo będą przy okazji spinać ściany zewnętrzne i to jest nie do przeskoczenia ale można to zrozumieć bo dom musi być stabilny. Wiec tej wersji nie wykluczam a z ceną to może jeszcze uda się coś utargować. Od gościa od rusztowań mam kontakt na ponoć dobra ekipę co u niego często te szalunki wypożycza więc w razie czego oni by mogli mi to zrobić na budowie bo skoro korzystają z szalunków to i muszą mieć dobrych zbrojarzy itp. więc się na tym będą znali. Przy szalunkach liczy się czas więc samemu taka robota odpada. Popytam jeszcze o to u tej poleconej ekipy i się zobaczy co powiedzą. Ale to jest się skazywanie na mieszkaniu w domu z betonu a ponoć to nie jest zbyt przyjemne. Z drugiej strony Ci co tak mówią to mogą być mieszkańcy bloków z wielkiej płyty a w nich nie ma dobrej wentylacji ani zbyt dobrego ogrzewania (bo grzejnikowe zazwyczaj wtedy jest) więc mi to też by nie odpowiadało. Ale jak się WM i wodna podłogówkę to myślę że z tym nie ma problemu. Cop wy o tym myślicie poza tym że wiem że dużo kombinuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Po tylu bólach dojrzałeś w końcu Kamil do tego, do czego, wcześniej czy później każdy dojrzewa. Do ścian z betonu. Najlepszy materiał budowlany. Mocny więc cienkie ściany (więcej miejsca), dźwiękoszczelny. Teraz kolej na to, byś poznał jego największą wadę - cenę. Praefa nie robi ani tanich ścian ani idealnie prostych, o czym przeczytasz na tym forum w wielu wątkach. Robienie samemu też nie jest łatwe ani tanie, głównie za sprawą zbrojenia. Niewiele różniącym się od betonu materiałem, za to o wiele tańszym są silikaty. Wniosek? Wiem, że u ciebie dojrzewanie do silikatów zajmie trochę czasu ale prędzej czy później dojrzejesz. Nic lepszego nie ma.

 

Co do rozkładu pomieszczeń. Całkiem sensowne. Salon trochę mały ale , przy tej powierzchni trudno, by był większy. Jest otwarty na kuchnię, hall i schody więc wrażenia ciasnoty nie będzie. Jedno okno/drzwi balkonowe to trochę mało. Będzie ciemnawo. Nie możesz zrobić większych drzwi lub dodatkowego okna z boku? W kuchni to samo. Pomieszczenie gospodarcze jest mikre. Proponuję zmniejszyć do granic łazienkę na dole a zrobić większe pomieszczenie gospodarcze. Nie pożałujesz. Bardzo dobrym pomysłem jest duża garderoba na górze. Miejsca na ciuchy nigdy za dużo. W sypialniach zaplanuj szafy na ścianach sąsiadujących z innymi sypialniami (o ile się da). Poza tym - silikaty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z gościem polecanym przez gościa od szalunków i mówił że ponoć te ściany mimo szalunków nie są za równe więc nie uniknie się raczej typowego tynkowania bo odchyłki mogą być nawet do 2cm a według mnie to jest nie do przyjęcia. Na 0,5cm można byłoby się zgodzić ale 2cm to jest przesada. Tyle że to nie jest wina ekipy tylko samych szalunków ze tak to wychodzi. Ten gościu mówił że tak to może być przy tych szalunkach z tej wypożyczalni bo jak ściana musiałby być z trzech szalunków bo jeden miałby wys.90cm (są dostępne 120cm ale wolałbym te niższe) to tak to wyjdzie. Ponoć zna inne miejsca gdzie mają wyższe szalunki czyli tak ze da radę całą ścianę z jednego elementu ale za to do tego potrzeba dźwig bo jeden element może ważyć ponad 100kg, a oni jak robią to najpierw szalunki z zewnątrz, potem zbrojenie i szalunki wewnątrz więc dwa razy musiałby przyjechać dźwig przy jednej kondygnacji. A jeszcze gościu mówił że nie wie czy uda się zrobić działówki lane w szalunkach a on sam cieńszych niż o gr.20cm nie robił. 15cm może się udać ale czy cieńsze to sam nie wie. Skoro tyle problemów z tymi szalunkami aby ściany były równe to może warto jednak pójść w inną stronę czyli zamówić same ściany w praefie i zlecić ich montaż w jakiejś firmie na miejscu a jak to wezmą na siebie to VAT też byłby niższy.

Zostaje jeszcze inna opcja czyli nie kombinowanie i murowanie z BK i ta wersja jest cały czas na pierwszym miejscu. Dziś jak byłem w mieście i przechodziłem obok jednego architekta to wstąpiłem na kilka słów. Dowiedziałem się że na pewno nie będę mógł pójść na zgłoszenie budowy tylko PnB. Pytam dlaczego to mówił że są różne do tego przyczyny i jedną z nich jest to jakbym musiał kopać studnię a tak będzie trzeba zrobić bo u mnie nie ma i nie będzie wodociągu a kanalizacja będzie za parę lat. Więc jak nie ma wodociągu to trzeba mieć studnię. A jak studnię to jej jakby oddziaływanie sięga na 15m przy szambie ale przy POŚce nawet 30m a przez to będzie wykraczać poza granice działki więc trzeba będzie mieć zgodę sąsiadów. Oczywiście w przypadku odmowy trzeba to odpowiednio uzasadnić bo jak w przyszłości będą chcieli sobie oczyszczalnie założyć to nie będą mogli w promieniu 30m od mojej studni. Jednym z tych sąsiadów będzie teściowa więc nie będzie problemu z zgodą. Drugim będzie sąsiad któremu muszę zostawić 5m drogi na dojazd ale z nim też nie powinno być problemu. Jeszcze jest jeden sąsiad którego nigdy na oczy nie widziałem bo ma działkę ogrodzoną, na niej rosną po brzegach tuje które kiedyś chyba sprzedał bo widziałem jak je wyciągali z ziemi a po paru dniach nowe już posadzone a na środku rośnie sobie trawa, ktoś ją kiedyś skosił i pozbierał na siano a ostatnio tam spotykam owieczki jak się pasą. Nie wydaje mi się że coś się tam zbuduje więc może nie będzie problemu z zgodą. Jeżeli nie będzie problemu to będę miał dwa miejsca na studnię z czego jedno jak dla mnie najlepsze (ale jak ten sąsiad się nie zgodzi to kich) a drugie mniej dobre bo daleko od pom.gosp. w którym będzie kompresor a tak na dobra sprawę to nigdzie bym jej nie mógł wykopać gdyby ten sąsiad wymyślił że chciałby POŚkę sobie zrobić bo jednak 30m to nie mało a przy mojej wąskiej działce może dużo skomplikować. Na szczęście w gminie robią kanalizację i u mnie też będzie kiedyś tam, więc gmina raczej sąsiadowi zgody na POŚkę nie da. Jak nie będzie sąsiad robił problemów i mi się zgodzi na to miejsce co bym chciał na studnię to jedynie od granicy jakieś 7-8m by go trzymały z szambem bo do granicy studnia by była jakieś te 7-8m. Ponoć też nie ma znaczenia czy studnia głębinowa czy kopana jeżeli chodzi o odległości do nich.

Też zauważyłem jeden problem na który wcześniej nie zwróciłem uwagi czyli kable wysokiego napięcia które biegną nad działką. Co prawdo biegną bliżej drogi niż środka działki ale jednak to zawęża możliwości jeżeli chodzi o zabudowę. Z tego co architekt mówił to u mnie są raczej kable średniego napięcia a przy nich zazwyczaj jest pas oddziaływania na 8m do środka czyli pas 16m. Mnie wychodzi że od domu do kabli byłoby 12m w poziomie więc z tym ponoć nie będzie problemu ale i tak architekt z energetyki będzie musiał mieć na to stosowny papier. Na wyjście pytam jeszcze jaki byłby mniej więcej koszt projektu indywidualnego to ponoć z załatwieniem PnB jakieś 5k. Coś mi się to podejrzanie tanio wydaje a projekt może mi zrobić i z płytą fund. i z wiązarami od razu. Nawet mógłby zrobić projekt z ścianami wylewanymi w szalunkach bo współpracuje z dobrym konstruktorem który wiele potrafi. Do niego mam jakieś 7km i jak już coś to się na niego zdecyduję jeżeli mój miejscowy do którego mam 1km nie zdecyduje się zrobić mi projektu domu na płycie.

Trochę się rozpisałem ale przynajmniej powiedziałem wszystko co mi leży na sercu na dzień dzisiejszy :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tylu bólach dojrzałeś w końcu Kamil do tego, do czego, wcześniej czy później każdy dojrzewa. Do ścian z betonu. Najlepszy materiał budowlany. Mocny więc cienkie ściany (więcej miejsca), dźwiękoszczelny. Teraz kolej na to, byś poznał jego największą wadę - cenę. Praefa nie robi ani tanich ścian ani idealnie prostych, o czym przeczytasz na tym forum w wielu wątkach. Robienie samemu też nie jest łatwe ani tanie, głównie za sprawą zbrojenia. Niewiele różniącym się od betonu materiałem, za to o wiele tańszym są silikaty. Wniosek? Wiem, że u ciebie dojrzewanie do silikatów zajmie trochę czasu ale prędzej czy później dojrzejesz. Nic lepszego nie ma.

 

Co do rozkładu pomieszczeń. Całkiem sensowne. Salon trochę mały ale , przy tej powierzchni trudno, by był większy. Jest otwarty na kuchnię, hall i schody więc wrażenia ciasnoty nie będzie. Jedno okno/drzwi balkonowe to trochę mało. Będzie ciemnawo. Nie możesz zrobić większych drzwi lub dodatkowego okna z boku? W kuchni to samo. Pomieszczenie gospodarcze jest mikre. Proponuję zmniejszyć do granic łazienkę na dole a zrobić większe pomieszczenie gospodarcze. Nie pożałujesz. Bardzo dobrym pomysłem jest duża garderoba na górze. Miejsca na ciuchy nigdy za dużo. W sypialniach zaplanuj szafy na ścianach sąsiadujących z innymi sypialniami (o ile się da). Poza tym - silikaty!

 

Ten projekt jest żywcem wzięty z tego http://z500.pl/projekt/38/Z38,podluzny-dom-z-podwyzszona-scianka-kolankowa-sprawdzi-sie-na-waskiej-dzialce.html?mirror=1 ale trochę zmienione wymiary. Tak jak teraz na niego patrzę to w salonie okno tarasowe jest chyba szersze niż 180cm i ewentualnie je poszerzę o 40cm bo przy tylu jeszcze powinno udać się aby szyby miały gr.4mm a nie 6mm a tak jest przy większych oknach a potem ich cena mocno szybuje do góry z38.1.jpg

Silikaty... :confused: hm... fajnie by było ale w obróbce ten materiał nie jest zbyt ciekawy szczególnie jak dla mnie. Jednak zrobić bruzdę w BK czy coś podkuć jest łatwiej niż w silce. Z drugiej strony jak już dopuszczam ewentualność by zamówić ściany w praefie to równocześnie mogę zlecić murowanie jakiejś ekipie bo łączna cena byłaby podobna albo niższa niż ściany z praefy a resztę robić dalej samemu. Tyle że jak już miałby być ściany murowane to chciałbym je robić samemu z BK dla własnej satysfakcji że je sam (oczywiście z jakimś pomocnikiem) wymurowałem tak jak chciałem. Nie mógłbym potem spokojnie spać, że jakaś ekipa odebrała mi tę przyjemność murowania tym bardziej, że projekt jest prosty jak składanie cepa. Co innego jak ściany przyjechałyby sprefabrykowane lub jak by je ekipa w szalunkach zalewała. Wtedy to zupełnie inna sprawa tym bardziej że mam już obmyślony plan na murowanie z BK aby było łatwo, szybko i przyjemnie.

Co do układu pomieszczeń. Zgadzam się że mały ale tak jak napisałeś, salon jest otwarty na inne pomieszczenia więc temu to jeszcze jestem w stanie zaakceptować. Kuchnia tez mała ale ze względu na ta otwartość nie widać tego tak bardzo a zmieści się tam wszystko co trzeba. Też myślę że jakieś okienko by się przydało ale za bardzo nie byłoby gdzie je dać bo kuchnię bym zrobił na ten mniej więcej wzór z38.2.jpg bo mi się podoba. Oczywiście w prawym rogu byłaby lodówka zamiast szafki ale taki był zestaw w programie. Najwyżej pomyślę o ledach od spodu w górnych szafkach i w całej kuchni dam więcej ledów na suficie i będzie jaśniutko.

Wiem że pom.gosp. jest nieduże ale jak zobaczysz jakie było w oryginale to i tak je sporo powiększyłem. W tym pomieszczeniu będzie wisiał reku i gdzieś stała pompa ciepła a to się zmieści. Nie wiem czy warto ją poszerzać bardziej ale można to zrobić. Wystarczy że zlikwiduję nośną ścianę i zrobię podciąg a wtedy działówka by poszła między łazienką. Nią mógłby zwęzić o jakieś 30cm na rzecz pom.gosp. a wszystko też się zmieści. Dzięki za te uwagi. Na piętrze dobry pomysł aby między pokojami była szafa ale jakaś tego typu jedynie ma sens by za bardzo okna nie zasłaniało Z38.3.jpg trochę inaczej to planowałem ale tak jest chyba najlepiej jak na taki wymiar pokoju. Jeszcze ewentualnie taki układ pokoju jak ten po prawej Z38.4a.jpg bo lepiej chyba aby znalazło się miejsce na taką szafę bo szaf nigdy za mało w pokoju a problem jest wtedy gdy nie ma miejsca na zabawki itp. Wiem bo córce by się przydało więcej szafek ale lepiej pod jej nieobecność robić czystki w szafach. Jeszcze raz dzięki za uwagi.

Edytowane przez kamilb1987b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Szafki na ścianach dzielących sypialnie najlepiej zrobić w formie stałej zabudowy głębokości np 40 cm. Zrobisz to, bez problemu sam z zamówionych płyt. Drzwi otwierane a nie przesuwne, bo te zajmują za dużo miejsca. Ubrania możesz wieszać nie prostopadle do ściany jak w zwykłej szafie a równolegle. To da dzieciakom trochę intymności, o którą w domkach jednorodzinnych dosyć trudno.

Kuchnia z małym oknem to katastrofa. Aż się prosi, by tam gdzie kuchenka zrobić okno a pod nim blat roboczy i obok zlew. Kuchenkę najlepiej umieścić w miejscu mało widocznym z salonu. Gdzieś w kącie ale blisko zlewu. Gotujące się garnki nie wyglądają najlepiej.

Pomieszczenie gospodarcze to może też być pralnia i suszarnia ale musi być trochę większe. Nie masz ich zaplanowanych a to, w końcu ważna funkcja. Suszące się majtki nie wyglądają najlepiej w łazience.

Ta łazienka na dole może być mikra. Aby zmieścił się prysznic, toaleta i umywalka. Nikt tam nie będzie spędzał dużo czasu. Na twoim miejscu zamieniłbym po prostu funkcjami łazienkę z pom. gosp. Drzwi od toalety dla gości nie powinny wychodzić na salon. Puści jakaś dystyngowana dama bąka i zrobi się dziwnie jak wróci z WC.

Silikaty to najlepszy wybór. Na upartego wymurujesz sam, choć takie łatwe jak z dużych bloczków BK już to nie jest. jeżeli jednak masz jakieś o tym pojęcie, to nie będzie z tym problemu. Masz za to ścianę nawet i 18 cm grubości (przy takim domku jak twój spokojnie wystarczy) Odizolowaną akustycznie i tanią. O PRAEFIE zapomnij. Ani tanio ani dobrze.

 

Przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz. Mógłbyś schody przesunąć w miejsce łazienki i taką mini łazienkę spróbować umieścić pod nimi. Pokój gościnny zamieniłbyś miejscami z sienią a obok niej pomieszczenie gospodarcze. Może się uda a wtedy miałbyś naprawdę spory salon.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafki na ścianach dzielących sypialnie najlepiej zrobić w formie stałej zabudowy głębokości np 40 cm. Zrobisz to, bez problemu sam z zamówionych płyt. Drzwi otwierane a nie przesuwne, bo te zajmują za dużo miejsca. Ubrania możesz wieszać nie prostopadle do ściany jak w zwykłej szafie a równolegle. To da dzieciakom trochę intymności, o którą w domkach jednorodzinnych dosyć trudno.

 

Akurat przy pokojach dzieci nie da się zrobić sensownej zabudowy a taki układ jaki pokazałem wydaje mi się wystarczający.

 

Kuchnia z małym oknem to katastrofa. Aż się prosi, by tam gdzie kuchenka zrobić okno a pod nim blat roboczy i obok zlew. Kuchenkę najlepiej umieścić w miejscu mało widocznym z salonu. Gdzieś w kącie ale blisko zlewu. Gotujące się garnki nie wyglądają najlepiej.

 

Akurat taki układ kuchni byłby dobry a goście i tak by nie patrzyli się na garnki bo będą siedzieć tyłem do kuchni więc temu to akceptuję. Niektórzy robią wyspy i na nich mają indukcję i jakoś nie narzekają.

 

Pomieszczenie gospodarcze to może też być pralnia i suszarnia ale musi być trochę większe. Nie masz ich zaplanowanych a to, w końcu ważna funkcja. Suszące się majtki nie wyglądają najlepiej w łazience.

 

Pralnia i suszarnia będzie w łazience na piętrze bo temu jest taka duża aby się to tam zmieściło. Gdyby nie to, to łazienka mogłaby być w miejscu garderoby bo by też taka wystarczyła. Przy oknie po jednej stronie będzie pralka a po drugiej suszarka na ubrania.

 

Ta łazienka na dole może być mikra. Aby zmieścił się prysznic, toaleta i umywalka. Nikt tam nie będzie spędzał dużo czasu. Na twoim miejscu zamieniłbym po prostu funkcjami łazienkę z pom. gosp. Drzwi od toalety dla gości nie powinny wychodzić na salon. Puści jakaś dystyngowana dama bąka i zrobi się dziwnie jak wróci z WC.

 

Też myślałem o tym aby zamienić te pomieszczenia miejscami i byłoby to nawet lepsze bo z gospodarczego byłoby wszędzie bliżej z instalacjami. Z38.5.jpg Ta wersja też jest dobra i przynajmniej mniej m2 ścian do wykładania płytkami.

 

Silikaty to najlepszy wybór. Na upartego wymurujesz sam, choć takie łatwe jak z dużych bloczków BK już to nie jest. jeżeli jednak masz jakieś o tym pojęcie, to nie będzie z tym problemu. Masz za to ścianę nawet i 18 cm grubości (przy takim domku jak twój spokojnie wystarczy) Odizolowaną akustycznie i tanią. O PRAEFIE zapomnij. Ani tanio ani dobrze.

 

Ciekawe czy gr.15cm by wystarczyła, wiem ze na upartego się to zrobi. Jeżeli już pójść w silikaty czy lane ściany myślę że dla tego projektu lepiej jakby w nim było ogrzewanie akumulacyjne w drugiej taryfie bo układ pomieszczeń i brak okien od wschodu i zachodu uważam że temu by sprzyjało. Wtedy dałbym więcej XPSa pod płytą czyli łącznie 20cm i rurki wo wodnej podłogówki przymocowałbym do dolnego zbrojenia aby dłużej się płyta ładowała a na piętrze zrobiłbym wylewkę betonową o gr.7cm aby też więcej zakumulowała. Wtedy bym ogrzewał kotłem elektrycznym z możliwością podpięcia pompy ciepła gdyby rachunki za ogrzewanie były zbyt wysokie.

 

Przyszła mi do głowy jeszcze jedna rzecz. Mógłbyś schody przesunąć w miejsce łazienki i taką mini łazienkę spróbować umieścić pod nimi. Pokój gościnny zamieniłbyś miejscami z sienią a obok niej pomieszczenie gospodarcze. Może się uda a wtedy miałbyś naprawdę spory salon.

 

Zmiana o której piszesz nie wchodzi w grę bo pom.gosp. muszę mieć po lewej stronie i temu właśnie robiłem wersję lustrzaną do oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przeszła mi myśl aby zamienić miejscami ten zmieniony gospodarczy z wiatrołapem czyli wejście zrobić od tej strony Z38.7.jpg wtedy wiatrołap nie będzie za duży ale olbrzymi też nie jest potrzebny a szafa o szer.180cm się zmieści i jeszcze będzie w środku całkiem sporo miejsca. Od tej strony może być jeszcze wejście Z38.6.jpg ale wizualnie z zewnątrz nie podoba mi się za bardzo. Teraz pom.gosp. zyskało więcej miejsca i to by mi nawet bardziej odpowiadało gdyż od strony północnej obok będzie można ulokować szambo. Niestety trochę wizualnie domek według mnie na tym traci. W środku też inaczej zrobiłbym działówkę przy schodach w taki sposób aby były widoczne schody Z38.9.jpg tylko trzeba jakoś pomyśleć aby z zewnątrz jakoś fajniej to wyglądało. Może jakoś kolorystycznie się to zrobi ale to już jest szczegół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pralnia/suszarnia to dość drogie pomieszczenie - uwzględniając, że m2 domu w stanie deweloperskim to ok. 2,2 tys. zł - jak ktoś ma fundusze to i owszem, a jak nie to polecam takie rozwiązanie jak u siebe, suszarka elektryczna na pralce schowana w szafie, ciepło z suszarki spożytkowane w łazience a przede wszystkim wygoda z przełożeniem ciuchów po praniu od razu do suszarki

IMG_20160807_214204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pralnia/suszarnia to dość drogie pomieszczenie - uwzględniając, że m2 domu w stanie deweloperskim to ok. 2,2 tys. zł - jak ktoś ma fundusze to i owszem, a jak nie to polecam takie rozwiązanie jak u siebe, suszarka elektryczna na pralce schowana w szafie, ciepło z suszarki spożytkowane w łazience a przede wszystkim wygoda z przełożeniem ciuchów po praniu od razu do suszarki

[ATTACH=CONFIG]363561[/ATTACH]

 

Dobre rozwiązanie. Myślałem też o pralko-suszarce ale z tego co widzę to mimo że może być 8kg prania to suszenia tylko 5kg więc jakoś bezsensu aby połowę rzeczy z pralki wyciągać aby suszyć i potem zaś wkładać. Z drugiej zaś strony suszarka pobiera strasznie dużo prądu więc warto przemyśleć sprawę aby to zrobić dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaś mnie zaczął męczyć ten projekt z garażem http://termalica.pl/projekty/projekt.php?id=27 i w tej wersji jeżeli chodzi o szerokość czyli bez poszerzania go o jeden bloczek więc środek zostałby tak rzuty.jpg z tym że kuchnia byłaby na wzór tej https://www.extradom.pl/projekt-domu-termini-ii-termo-KRH1367 oraz na wzór ten mógłbym zrobić na piętrze w sypialni w sensie garderobę i łazienkę do której mielibyśmy dostęp tylko ja z żoną z sypialni bo nie potrzeba nam 20m2. Wiem że to byłoby przejście przez garderobę do łazienki i niby takie rozwiązanie nie jest dobre ale wiele ludzi tak ma więc wielu tak projektuje i nie ma z tym problemu więc i ja mogę się na to zgodzić. Jeszcze byłbym w stanie zaakceptować ściankę kolankową na 160cm i zostałby dach dwuspadowy tak jak w projekcie to ma miejsce. Byłem ostatnio w jednym domu w którym była właśnie taka ścianka i szczerze mówiąc pokój dość obszernie wygląda a taki skos w niczym nie przeszkadza i zbyt bardzo nie jest uciążliwy z tego co mówiła mieszkanka domu. A ja się przekonałem że taki skos może być. Temu właśnie wolałbym zostawić tą wersję szerokości domku bo wtedy jeszcze to dość fajnie wygląda a przy okazji metraż jest 138m2 z garażem a garaż 18m2 wiec część bez garażu mieszkalna po podłogach miałaby 120m2 czyli tyle ile ta wersja domku bez garażu w bryle. Wiem że 312cm szerokości w garażu to niewiele ale na samochód wystarczy i to jest najważniejsze. Najwyżej po zbudowaniu domku postawi się jakiś mały budynek gospodarczy jeżeli nic nie będzie chciało się mieścić. A myślę że w tym przypadku bardziej opłaca się mieć garaż w bryle niż poza nią. Ten projekt przewiduje balkonik od południa, niewielki wiec bym go zrobił bo skoro i tak nie idę w pasywność a ogrzewać będę pompą ciepła to ten mostek jakoś przeboleję a balkonik byłby przy okazji okapem dla okna na parterze więc może być. Tyle że myślę o tym aby go zrobić z płyt stropowych termalica. Nie cały strop a tylko tą część gdzie będzie balkonik. Myślę o czymś takim strop.jpg czyli zamówić 5 płyt stropowych o szer.60cm co da razem 3m szerokości a długość płyt 6m czyli to co mogą maksymalnie. Wtedy płyty będą wystawać poza mur o ok.145cm co przy 15cm styro na ścianach da ok.130cm długości balkonu. Te płyty robią z tego samego co bloczki więc nie będzie zbyt dużego mostka dzięki temu w porównaniu do betonowego balkonu. Jednym z minusów jest cena bo katalogowa cena wychodzi dość spora no chyba że uda się jakiś rabat utargować ale może być ciężko jak na tylko 5płyt. Druga sprawa to montaż takich płyt a dokładniej to trzeba dźwig a nie wiem czy jakiś przyjedzie na kilkadziesiąt minut aby mi tylko te 5płyt wrzucić na strop. Resztę stropu z TERIVY pociągnę i jak widać na zdjęciu to wymuruję z bloczka obwodowo jakby szalunek wieńca o gr.5cm. Dzięki temu nie będę musiał kombinować z deskami i myślę że to jest dobre rozwiązanie.

Jeżeli chodzi o ocielenie to pod płytą 10cm XPSa a na płycie (nie licząc garażu) będzie 10cm EPSa a na nim wylewka z jastrychu o gr.5cm z wodną podłogówką. Na piętrze tak samo czyli 10cm EPSa a w nim schowane kanały od reku a na tym wylewka z jastrychu i wodną podłogówką. Na ścianach domu będzie 15cm styro grafitowego lub ewentualnie 20cm jeżeli według obliczeń będzie to miało sens bo szerokość po zewnatrz 630 czy 640cm nie będzie miało większego znaczenia więc więcej styro może być ale wstępnie myślę o 15cm. W dachu dam 30-40cm wełny bo tyle wystarczy jak na dom energooszczędny. Nie pcham się już w pasywność więc mogę to dobrać optymalnie. Oczywiście mimo wszystko i tak będę budował dokładnie i będę starał się aby domek był w miarę szczelny bo tak trzeba przy WM z reku. Co do reku to słyszałem ze najlepsze jakie są to przeciwprądowe a przy nich to dużym wymienniku nawet nie trzeba stosować grzałki. Minus taki ze to jest dość wysokie i koszt ponad 8k za samo urządzenie. Sprawność takiego urządzenia realna może przekroczyć spokojnie 90% ale jednak ta cena sprawia że się odechciewa. Już wolę poszukać jakiś gorszy reku krzyżowy za 2-4k, z gorsza sprawnością i ta grzałką na wejściu bo te parę tysięcy nigdy się nie zwróci. Okna będę szukać 3-szybowe z Ug=0,5 na dobrych profilach aby całe okno było stabilne więc musi być w profilach normalne żelastwo. Profile nie muszą mieć wkładek termicznych bo też nie zależy mi już aby okna miały jak najniższy współczynnik Uw. Jak będzie mieć ok.0,8-0.9W/m2 to nie będzie źle. Montaż na równo z licem muru z taśmami. Dach jak już wspominałem dwuspadowy robiony tradycyjnie z pomocą szwagra i braci. Belki nie będą długie i nie będą zbyt ciężkie więc damy radę. Jeszcze się zastanowię czy do tego nie użyję drewna konstrukcyjnego KVH lub w tartaku zamówię aby było suszone i strugane. Na pewno nie chcę zwykłej tarcicy bo domku nie będę sezonował parę lat wiec drewno musi być suche aby nic złego się przez nie nie działo. No chyba że zakład z wiązarami da radę zrobić taki wiązar ale kiedyś mi jeden gościu mówił że tak to mogę sobie na budowie zrobić a oni robią inaczej. Na pewno nie będę chciał jakiś słupów itp więc więźba musi być taka aby tych słupów nie było. Zaś się rozpisałem ale jak komuś się chciało to przeczytać to zapraszam do komentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektu nie komentuję, bo co dwa tygodnie zmieniasz opcje.

Za to im sprawniejszy wymiennik, tym szybciej sie szroni.

Przeciwpradowym to grozi, krzyżowym nie.

 

A na pewno się szroni wtedy? Z tego co mi gościu mówił to stosując taki reku nie trzeba robić gwc czy też nie trzeba stosować grzałek a reku osiąga faktyczną wysoką sprawność. A skoro nie trzeba stosować grzałek to raczej chyba to badali i w mrozy też to badali. A skoro badali to musieli widzieć że się pojawia szron no chyba że się nie pojawia lub mimo że się pojawia to nie szkodzi nic a nic na pracę reku, w sensie że jego pracy nie pogarsza. Więc co z tego że się szroni?

 

Wiem że często zmieniam zdanie bo jednego dania chciałbym tak a drugiego tak. Raczej wybór odpowiedniego projektu powinien być dość prosty ale ja każdą myśl analizuję pod względem budowy aby było łatwo i bezproblemowo. Jeżeli analizując już widzę jakieś problemy to wiem że muszę szukać dalej jeżeli nie mam pomysłu jak go rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam do was pytanie o strop gęsto żebrowy TERIVA. wiecie może czy belki stropowe można kłaść bezpośrednio na bloczku z BK o gr.24cm? Myślę że będę murować z odmiany 500 bo nie wiem czy z 400 się uda. Na parterze to będzie 11bloczków czyli 275cm i na to strop chciałby, kłaść bezpośrednio ale czy to bloczki wytrzymają?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...