Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po cichu wam przekazuje nie raz nie dwa iż trzeba budować tak aby ogrzewanie to był jakiś epizod.

Co z tego że dom na papierze ma te 15 kWh rocznie, gro to liczone za dużego okresu zyski słoneczne+ duże okna.

Tylko że nie jest to bilansowane tak:

włączyłem ogrzewanie = strata .

ale niby nie trzeba było włączać. To mocne spekulacje już jest paswynie czy nie ...

będzie bez ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Póki co, kompletnie się nie opłaca się tak budować.

 

Dazenie do zuzycia 0 kWh jest nie warte wydanym na to pieniedzy. Ja w prosty sposob przy uzyciu klimy "dopalam" niewiele korzystajac z ogrzewania bezposredniego i z duzym COP.

 

Dzieki temu ilosc ta jest minimalna, a jesli bylby to srodek zimy i dzien sloneczny ilosc zadna przy skorzystaniu z ogniw o mocy 1kWp.

 

I mowie tu o typowym energooszczednym 5-6 litrowcu, dokladanie w moim przypadku izolacji jest bez sensu, lepiej byloby powiekszyc farme ogniw zeby ze sprzedanego pradu wyjsc z rachunkiem za niego na 0 (trzeba miec nadprodukcje 4 krotnosci zuzycia z sieci, jako ze sprzedajemy za 16 gr a zuzywamy za 60 gr).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie odpowiadam za obliczenia innych, ale mogę potwierdzić ze nie zgadzam sie obliczeniami dla domu wekto, uwazam je za zanizone, zanizone na tyle aby osiągnąc zakładany wsp. a nawet nizej, zapotrzebowanie na ciepło czyli Eu=13,6 dla domu wekto uwazam za niemozliwe do osiągnięcia dla przyjetych założen. Dlatego tez dom imrahila pomimo porówywnywalnych parametrów jest na poziomie duzo wyzszym niz 15 kWh/m2. Czas pokaze kto miał rację, audytorzy którzy to liczyli nie mieli okazji porównac wyników swoich obliczen z zuzyciami rzeczywistymi a ja mam, co prawda nie dla domów NF15, tylko z wiekszym Eu. Przy obejrzeniu projektu od razu stwierdziłem ze dom wekto nie ma szans na 15 kWh, a ja nie naginam wyników obliczeń do wyników oczekiwanych, ile wyjdzie z obliczen tyle wyjdzie.

 

mnie też się nie chce wierzyć że mu wyjdzie dom pasywny przy Jego konstrukcji. ale jak mu to tłumaczyłem że dla programu to jest tak policzone aby wyszło to pewnie pamiętasz jak się zbulwersował. ale z drugiej strony nawet jak się zrobi obliczenia to nie wiadomo czy dany dom będzie pasywny a mimo to o tym się mówi, więc ciężko jest tu coś sensownego ustalić. jest certyfikat na dom pasywny i on potwierdza że mamy pasywny a jak go nie dostaniemy to znaczy że nie mamy. a inna kwestia jest wtedy jak się ma niskie rachunki i mówi się że ma się dom pasywny bo jest tanio. więc kto może oprócz oczywiście TB twierdzić że buduje dom pasywny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie też się nie chce wierzyć że mu wyjdzie dom pasywny przy Jego konstrukcji. ale jak mu to tłumaczyłem że dla programu to jest tak policzone aby wyszło to pewnie pamiętasz jak się zbulwersował. ale z drugiej strony nawet jak się zrobi obliczenia to nie wiadomo czy dany dom będzie pasywny a mimo to o tym się mówi, więc ciężko jest tu coś sensownego ustalić. jest certyfikat na dom pasywny i on potwierdza że mamy pasywny a jak go nie dostaniemy to znaczy że nie mamy. a inna kwestia jest wtedy jak się ma niskie rachunki i mówi się że ma się dom pasywny bo jest tanio. więc kto może oprócz oczywiście TB twierdzić że buduje dom pasywny?

 

Problem z pasywnoscią jest po stronie norm wentylacyjnych przez które nawet przy zerowych stratach przez przenikanie są stosunkowo duze, gdy do nich dołozymy straty przez przenikanie które jednak bedą, to naprawde ciezko jest uzyskac tą prawdziwą pasywność czyli Eu<15 kWh/m2*a i < 10W/m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z pasywnoscią jest po stronie norm wentylacyjnych przez które nawet przy zerowych stratach przez przenikanie są stosunkowo duze, gdy do nich dołozymy straty przez przenikanie które jednak bedą, to naprawde ciezko jest uzyskac tą prawdziwą pasywność czyli Eu<15 kWh/m2*a i < 10W/m2.

 

ale w Niemczech certyfikują domyjako pasywne czyli jakoś da się to zrobić. jakby się nie dało to by takich nie robiono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoje skakanie po tematach zaczyna mnie nawet rozwalać :) a do tej pory tylko bawiło, bo myślałem, że naprawdę zapaleniec jesteś, a tu ... no nie wiem, nie masz co robić, taki słomiany zapał do wszystkiego, wykłócasz się czasem aż za bardzo

 

nic nie wiesz, niczego nie chcesz się nauczyć, ledwo liźniesz jaki temat zaraz skaczesz do innego, tamtego w ogóle nie kończąc - ale dom pasywny budujesz

 

No to buduj - tylko najpierw się ogarnij trochę, bo jak za m2 ściany z dociepleniem na gotowo obie strony, będziesz jak twierdzisz płacił 360zł albo i więcej, to ogarnięty musisz byc bo kasy jak lodu ci potrzeba :lol:

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoje skakanie po tematach zaczyna mnie nawet rozwalać :) a do tej pory tylko bawiło, bo myślałem, że naprawdę zapaleniec jesteś, a tu ... no nie wiem, nie masz co robić, taki słomiany zapał do wszystkiego, wykłócasz się czasem aż za bardzo

 

nic nie wiesz, niczego nie chcesz się nauczyć, ledwo liźniesz jaki temat zaraz skaczesz do innego, tamtego w ogóle nie kończąc - ale dom pasywny budujesz

 

No to buduj - tylko najpierw się ogarnij trochę, bo jak za m2 ściany z dociepleniem na gotowo obie strony, będziesz jak twierdzisz płacił 360zł albo i więcej, to ogarnięty musisz byc bo kasy jak lodu ci potrzeba :lol:

 

dobrze że Ty wszystko wiesz

może i przesadziłem trochę z tą ceną ale to nie istotne.

pytam tylko o zdanie czy warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o ziemnym akumulatorze ciepła? ponoc potrafi zgromadzić tyle ciepła że można nim cały dom ogrzać i prawie to za darmo i dzięki temu można mieć dom autonomiczny.
Rozbieraliśmy taki system za 100000zł isomax w 3 domach w Wielgolesie... Zakładaliśmy elektryczne grzejniki i wymiennik ciepła DSCN3233.jpg To z tego zdjęcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

może i przesadziłem trochę z tą ceną ale to nie istotne.

pytam tylko o zdanie czy warto.

 

trochę u Ciebie to ponad 2X :)

dobrze wykonany będzie działał, ale to nie łatwe

 

TB oczywiście nie takie rzeczy rozbierał, zadziwia mnie tylko jak to usuneli w całości skoro to wszystko pod budynkiem było, a niewielka część na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co to w ogóle usuwał ? Szkoda czasu i pieniędzy.

 

też się nad tym zastanawiam. pewnie "czak noris" jest jego rodziną bo wiadomo że "czak niris" potrafi wszystko i nawet podnieść krzesło na którym siedzi wiec co to za problem podnieć dom i usunąć:lol2::lol2::lol2::lol2:

z tego co widziałem to rurki pod płyta sie zakopuje w raz z zagęszczanym piachem, kolektor na dach dać i on grzeje grunt apotem w podłogówce się z tego korzysta przez sezon grzewczy. ciekawa sprawa bo ciepło prawie za darmo i ponoć w tym nic się nie psuje (czyli to co w ziemi). tylko zastanawiam mnie kwestia taka czy dołek jak się wykopie pod płytę to trzeba jakoś ocieplać czy nie, bo nawet jak grunt pod płytą się ogrzeje to ciepło będzie oddawać na boki i w głąb jeszcze wiec szybko się wychłodzi. i ciekawe czy na cały sezon grzewczy tego ciepła starczy czy trzeba go ładować a w zimie to są pewnie nie małe koszty no chyba że słoneczko w zimie tez go ogrzeje ale to ciepło można wykorzystać w tym przypadku do cwu więc nie wiem czy wtedy starczy jeszcze na grunt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytaj, czytaj, czytaj ... a się dowiesz :)

 

To nie jest prosty temat

 

nie jest prosty ale wart rozpatrzenia. dla mnie najważniejsze jest to czy taki akumulator w gruncie zdaje egzamin i dzięki nie mu nie trzeba przykładowo osobnego systemu na dogrzewanie. wiem że dom pasywny sam w sobie nie potrzebuje CO ale czymś trzeba dogrzać w ciężkie dni i może taki akumulator na to się nada to chyba że on i tak nie starczy to wtedy może być nieopłacalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ale ty męczący jesteś ;)

 

dobra, będę dobry wujek i podrzucę ci linka:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128763-Dom-energooszcz%C4%99dny-a-sezonowy-gruntowy-magazyn-ciep%C5%82a

 

z 5 lat temu było w jakimś wątku robione symulacje w pearl'u nagrzewania w obrysie fundamentów i długa dyskusja, ale teraz nie pomnę w jakim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ale ty męczący jesteś ;)

 

dobra, będę dobry wujek i podrzucę ci linka:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128763-Dom-energooszcz%C4%99dny-a-sezonowy-gruntowy-magazyn-ciep%C5%82a

 

z 5 lat temu było w jakimś wątku robione symulacje w pearl'u nagrzewania w obrysie fundamentów i długa dyskusja, ale teraz nie pomnę w jakim

 

ciekawy wątek ale umarł zbyt szybko.

z tego co z grubsza zrozumiałem też w innych watkach to trzeba zaizolować taki akumulator. bardziej zachwala się akumulator w formie basenu ale ja uważam że to za droga zabawa. w moim przypadku pod płytę i tak muszę wymienić grunt bo glina więc na te 1,5m dziurę muszę wykopać. najlepiej chyba jakby ten akumulator był mokry bo więcej ciepła zgromadzi więc trzeba by było zaizolować i dać przynajmniej te 20cm styropianu a to jest pewien koszt. zastanawiam się czy lepiej zasypać to piachem czy żwirem ale wydaje mi się że żwir jest lepszy. więc co 15cm trzeba zagęścić i przed wysypaniem kolejnej warstwy położyć rurki w odstępie przykładowo 20cm. tylko jakie rurki? takie co do ogrzewania podłogowego? te rurki by trzeba było podłączyć do jakiejś centrali a zasilane by były z dachu bo rurki można by było położyć pod dachówka lub blacha bo tam ostro się grzeje jak świeci słońce i to ciepło by ładowało akumulator. jeszcze jakieś baterie słoneczne by można było zrobić domowej roboty które by to dodatkowo zasilały. to ma sens jak koszt tego nie byłby większy jak 15k-20k bo w przeciwnym razie się przeinwestuje. ale tu dodatkowy koszt to byłby styropian, rurki, centrala i nie wiem co tam jeszcze. wkładu nie liczę bo i tak trzeba. pod domek płyta by miała jakieś 100m2 x głębokość 1,5m to daje 150m3 akumulatora. czy wie ktoś jaka temperaturę może on osiągnąć i ile ciepła zgromadzi licząc na kWh? wiem że w J się podaje ale w kWh też można. może wtedy też taki akumulator służyć jako nagrzewnica do reku zamiast GWC a nawet lepiej. dając parę baterii słonecznych co zrobią prąd można mieć budynek samowystarczalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, można!

Ale...

Musisz to tworzyć "tymi ręcami" w oparciu o dogłębną wiedzę o problemie.

Być może, po całej serii testów niektórych rozwiązań.

Dostaniesz system wart z pół miliona kosztem jakichś 20 tysięcy i kupy wkładu własnego.

Zażre Ci to kilka lat pracy.

DLATEGO takich systemów nie ma...

Komponentów, poza prostymi materiałami typu rurki też nie ma.

Trzeba je sobie zrobić, przetestować, zainstalować, uruchomić...

Fachowców też nie ma, którym mógłbyś to zlecić i poczekać na odbiór.

A poza tym... nie stać Cię na ich opłacenie...

Musisz zdecydować, czy SAM staniesz się takim fachowcem, czy problem "odpuścisz".

Pomysł z rurkami pod dachówką jest, lekko mówiąc... głupi...

Było i o tym!

MOŻNA sięgnąć po to ciepełko, ale INACZEJ!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...