Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na razie tu pytam co inni o tym myślą. jakby tak mogło być to można mostka łatwo uniknąć w tym miejscu.

 

jakiegoś mostka nie unikniesz. wiązary muszą opierać się o wieniec. to i tak lepsze rozwiązanie niż murłata. zerknij jeszcze na projekt Murator C314, chociaż on jest trochę duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do BK 400 i wiązarów wypowie sie konstruktor - na BK400 może pójdzie, na wiązary tak jak chcesz pewnie nie - moje zdanie

 

BK700 to przerost formy nad treścią, ale jak nie ma innego wyjścia ...

 

dlaczego przerost formy? lepszy taki niż BK400. jak takiego nikt nie będzie miał to zostanę przy BK600.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego przerost formy? lepszy taki niż BK400. jak takiego nikt nie będzie miał to zostanę przy BK600.

 

BK400 chyba jest niezbyt wytrzymały. Przy domu piętrowym i ciężkim stropie może być problem. może się np. okazać że można budować, ale w miejscu dużych obciążeń trzeba robić żelbetowe słupy, których nie trzeba byłoby np. przy silikacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BK400 chyba jest niezbyt wytrzymały. Przy domu piętrowym i ciężkim stropie może być problem. może się np. okazać że można budować, ale w miejscu dużych obciążeń trzeba robić żelbetowe słupy, których nie trzeba byłoby np. przy silikacie.

 

jak będzie trzeba to się zrobi. strop z terivy będę robił ale i tak muszę to jeszcze przedyskutować z architektem tylko nie wiem kiedy bo teraz nie będę miał czasu ale nie śpieszy mi się.

faktycznie projekt c314 jest bardzo podobny do tego jaki chcę. w końcu autor projektu to lipiński. działkę mam z wjazdem idealnie od północy więc i tak bez poprawek się nie obędzie a elewacja południowa bardziej podoba mi się projektu espoo i w c314 wejście mi się do domu nie podoba, jak na dom pasywny to za duży problem. ale przynajmniej są takie podobne już projekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak będzie trzeba to się zrobi. strop z terivy będę robił ale i tak muszę to jeszcze przedyskutować z architektem tylko nie wiem kiedy bo teraz nie będę miał czasu ale nie śpieszy mi się.

f...

 

nie architekt, tylko konstruktor się na temat wytrzymałości będzie wypowiadał

dla mnie budowanie konieczne z BK400 tylko po to żeby słupy żelbetowe lać, do tego stopy itd itp i tylko podrażać i komplikować konstrukcję to jest właśnie przerost formy nad treścią

 

Nadal mało wiadomości masz i nadal nie potrafisz znaleźć złotego środka

 

Musisz mieć kupę kasy :)

 

Ja mam w projekcie BK400 20cm, ale parterówka i bez ciężkiego stropu, a i tak kumatego konstruktora musiałem poszukać coby mi slupów w ściany 7-9 nie nawpieprzał, ale i tak będe budował z 500

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ciekawe gdzie szukać konstruktora? są tacy architekci co też znają się na konstrukcji ale jak zdecyduje że ma być min.BK600 to taki dam i tyle skoro 400 może się nie nadać. architekt mi mówił kiedyś że Bk o klasie 400 powinien wystarczyć i to bez słupów na dom z poddaszem użytkowym i myślałem że przy piętrowym też może być ale jak nie to nic na siłę, ale dzięki za uwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to wiem ale niezbyt zrozumiale to jest napisane albo ja nie rozumiem. do współczynnika AV to bym chciał wiedzieć. a obliczanie kubatury to różnie piszą, jakieś zewnętrzne, wewnętrzne?/? bo do współczynnik AV liczy się chyba kubaturę ogrzewaną, czyli też powierzchnia przegród powierzchni ogrzewanej liczonej po zewnętrznej stronie do kubatury ogrzewanej a wtedy jakieś dziwactwa mi wychodzą typu AV=1,25. i chyba źle coś liczę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mamy sobie domek, posłużę się tym rysunkiem:

bok.jpg

przy liczeniu współczynnika AV, czyli A- suma wszystkich powierzchni przegród w m2 tak jak zaznaczone wokół kolorem niebieskim, dobrze to rozumiem?

bok.1.jpg

V-kubatura powierzchni ogrzewanej tak jak kolorem niebieskim, dobrze to rozumiem?

kubatura.jpg

prosze was o poradę czy tak to się liczy czy nie? wiem że do zbyt mądrych w tej dziedzinie nie należę ale próbuje to jakoś zrozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - jest sumą pól powierzchni wszystkich ścian zewnętrznych (wraz z oknami i drzwiami balkonowymi), dachów i stropodachów, podłóg na gruncie lub stropów nad piwnicą nie ogrzewaną, stropów nad przejazdami, oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, liczonych po obrysie zewnętrznym,

V - jest kubaturą ogrzewanej części budynku, obliczoną zgodnie z Polską Normą dotyczącą zasad obliczania kubatury budynków, powiększoną o kubaturę ogrzewanych pomieszczeń na poddaszu użytkowym lub w piwnicy i pomniejszoną o kubaturę wydzielonych klatek schodowych, szybów wind, otwartych wnęk, loggii i galerii.

 

Czyli mogłoby się to zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - jest sumą pól powierzchni wszystkich ścian zewnętrznych (wraz z oknami i drzwiami balkonowymi), dachów i stropodachów, podłóg na gruncie lub stropów nad piwnicą nie ogrzewaną, stropów nad przejazdami, oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, liczonych po obrysie zewnętrznym,

V - jest kubaturą ogrzewanej części budynku, obliczoną zgodnie z Polską Normą dotyczącą zasad obliczania kubatury budynków, powiększoną o kubaturę ogrzewanych pomieszczeń na poddaszu użytkowym lub w piwnicy i pomniejszoną o kubaturę wydzielonych klatek schodowych, szybów wind, otwartych wnęk, loggii i galerii.

 

Czyli mogłoby się to zgadzać.

 

to jak się zgadza to nie ma szans na dobry współczynnik w domu pasywnym. mi wychodzi 1,25. lipińscy podają kubaturę 750m3 a mi wychodzi 400m3 a pow przegród to 4702, więc bezsensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie podają kubaturę brutto. Może wtedy tyle wyjdzie, trzeba by sprawdzić.

Dla mnie generalnie ten współczynnik nie ma zbyt wielkiego sensu.

 

"Rozrzeźbienie budynku, które powoduje wzrost współczynnika A/V o 0,1 zmusza do pogrubienia warstwy termoizolacji o około 2-3 cm [Leszek Laskowski, Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku]. W przypadku budynków pasywnych nie jest możliwe w naszym klimacie osiągniecie standardu pasywnego dla współczynnika kształtu A/V > 0,7" - http://www.pracownia.info/projekty-domow-energooszczednych/zasady-projektowania-domow-energooszczednych/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Rozrzeźbienie budynku, które powoduje wzrost współczynnika A/V o 0,1 zmusza do pogrubienia warstwy termoizolacji o około 2-3 cm [Leszek Laskowski, Ochrona cieplna i charakterystyka energetyczna budynku]. W przypadku budynków pasywnych nie jest możliwe w naszym klimacie osiągniecie standardu pasywnego dla współczynnika kształtu A/V > 0,7" - http://www.pracownia.info/projekty-domow-energooszczednych/zasady-projektowania-domow-energooszczednych/

 

Jesteś pewny, że j-j ma taki współczynnik dla domu parterowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Nie wiem też, jaki certyfikat ma j-j. Wiem tylko tyle, że spełnia warunek - 15kWh/m2/rok.

A te drugie zdanie pewnie dotyczy spełnienia warunku 10W/m2, a na tą wartość A/V ma bardzo duży wpływ.

 

Też nie wiem, ale kszhu pisał, ze j-j ma certyfikowany dom pasywny. Poza tym z pracy, którą linkował kszhu wynika że warunek 10W/m2 ma spełniony.

Dla mnie ten cytat " nie jest możliwe w naszym klimacie osiągniecie standardu pasywnego dla współczynnika kształtu A/V > 0,7" jest bardzo wydumany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...