Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dla mnie ten cytat " nie jest możliwe w naszym klimacie osiągniecie standardu pasywnego dla współczynnika kształtu A/V > 0,7" jest bardzo wydumany.

 

Nie jest wydumany. Policz sobie. Weź jakikolwiek dom z A/V 0,8 lub wyżej. Załóż, że wszystkie przegrody ma takie jak określa NF15, czyli podłoga 0,12, ściany i strop 0,10 i policz straty w W/h. Wyjdzie Ci jaką musisz zapewnić moc do pokrycia tych strat. O ile 15kWh/m2/rok jest proste do osiągnięcia o tyle 10W/m2 już nie tak łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O ile 15kWh/m2/rok jest proste do osiągnięcia o tyle 10W/m2 już nie tak łatwo.
Skąd Pan to wie? W takim domu Dom nad Pilicą.jpg parter 198m2 (koniec lat 90-tych) - zmieszczono się poniżej 15kWh/m2 bez pomp ciepła? Po co się ograniczać kształtem, czy przeszkleniami, jak są dziś tanie inwertory do chłodzenia i grzania? jak jest tania izolacja ? Dom jest dla nas. Nie jest prawdą, że tylko bunkry zużywają poniżej 15kWh/m2 rocznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest wydumany. Policz sobie. Weź jakikolwiek dom z A/V 0,8 lub wyżej. Załóż, że wszystkie przegrody ma takie jak określa NF15, czyli podłoga 0,12, ściany i strop 0,10 i policz straty w W/h. Wyjdzie Ci jaką musisz zapewnić moc do pokrycia tych strat. O ile 15kWh/m2/rok jest proste do osiągnięcia o tyle 10W/m2 już nie tak łatwo.

Bez sensu. Pokaż mi dom który ma spełniony warunek A/V <= 0,7.

Potem przeglądnij certyfikowane domy paswyne i zobacz ile domów ma szanse ten warunek spełnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kostka ma A/Ve = 0,53, przy czym Ve jest kubaturą ogrzewanej części budynku, pomniejszoną o podcienia, balkony, loggie, galerie itp.., liczoną po obrysie zewnętrznym. Taką pozycję mam w "Liście sprawdzającej weryfikacji projektu..."., jest to nazwane wskaźnikiem zwartości budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Pan to wie? W takim domu [ATTACH=CONFIG]267038[/ATTACH] parter 198m2 (koniec lat 90-tych) - zmieszczono się poniżej 15kWh/m2 bez pomp ciepła? Po co się ograniczać kształtem, czy przeszkleniami, jak są dziś tanie inwertory do chłodzenia i grzania? jak jest tania izolacja ? Dom jest dla nas. Nie jest prawdą, że tylko bunkry zużywają poniżej 15kWh/m2 rocznie.

 

Ale Pan mówisz o zużyciu, a my o zapotrzebowaniu - to dwie różne rzeczy są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja kostka ma A/Ve = 0,53, przy czym Ve jest kubaturą ogrzewanej części budynku, pomniejszoną o podcienia, balkony, loggie, galerie itp.., liczoną po obrysie zewnętrznym. Taką pozycję mam w "Liście sprawdzającej weryfikacji projektu..."., jest to nazwane wskaźnikiem zwartości budynku.

Jeżeli rzeczywiście liczy się kubaturę bo obrysie zewnętrznym, to nie jest wcale tak ciężko zejść z tym współczynnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rzeczywiście liczy się kubaturę bo obrysie zewnętrznym, to nie jest wcale tak ciężko zejść z tym współczynnikiem.

 

no właśnie czyli jak to liczyć? bo jak A liczyć po obrysie zewnętrznym przegrody a kubaturę powierzchni ogrzewanej to nie ma szans spełnić tego warunku bo przegroda w domu pasywnym ma min 0,5m grubości i nie da się tego tak zrobić chyba że źle to liczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Projekt małego osiedla pasywnych domów mieszkalnych, zlecony nam przez firmę NEO-BUD, okazał się większym wyzwaniem, niż początkowo się wydawało. Koncepcja zakładała zaprojektowanie sześciu pasywnych domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej, które miały uzyskać pozytywną weryfikację zarówno przez NFOŚ w klasie domów NF15, jak i przez Instytut Domów Pasywnych Darmstadt. W trakcie prac nad projektem wykonawczym i uzgadniania detali projektowych, okazało się, że – o dziwo! – spełnienie wymogów Darmstadt jest łatwiejsze niż spełnienie wszystkich wymogów uprawniających do dopłaty dla budynku o klasie NF15! Wynika to z tego, że metodologia niemiecka (PHI Darmstadt) zakłada po prostu spełnienie przez dom jednego z dwóch warunków: zapotrzebowanie na energię do ogrzania wnętrza nie może przekroczyć 15kWh/m2, lub średnia moc grzewcza dla pomieszczeń nie może przekroczyć 10W/m2, podczas gdy wymagania polskie, traktują projektantów bardzo protekcjonalnie i wyliczają cały szereg, bardzo szczegółowych (moim zdaniem nie zawsze koniecznych) wymogów technicznych jakie powinny spełniać poszczególne przegrody, materiały czy urządzenia w budynku."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak, już o tym było trochę pisane. Nasz NF15 ma restrykcyjnie określone np. wartości mostków, czego też w Niemczech nie wymagają.

co do A- to jest ona określona jako: "suma pól powierzchni wszystkich przegród budynku, oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu i przyległych pomieszczeń nieogrzewanych, liczona po obrysie zewnętrznym".

ps: jestem kobietą:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policz kubaturę po obrysie zewnętrznym jak pisała mwie i zobacz co ci wyjdzie.

 

EDIT

mwie, już się poprawiłem ;)

 

licząc w ten sposób wychodzi 0,7 jak w pysk strzelił. czyli liczy się kubatura brutto powierzchni ogrzewanej. teraz to już rozumiem. czyli jak się ma korzystny współczynnik AV i dom wykona się dobrze w każdym szczególe to powinien wyjść dom pasywny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem odpowiedź z jednej firmy na pakiet szybowy. dla pakietu 3-szybowego z Ug=0,5 i g=37% cena za m2 to 171zł netto, a dla Ug=0,6 i g=50% cena za m2 to 156zł netto. więc warto się pobawić z próba osadzenia samych pakietów szybowych w ociepleniu tak jak to pisał czołgista. tylko czy przy montażu trzeba dawać jakieś taśmy uszczelniające czy sylikonem to uszczelnić? wie ktoś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...