Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

taką płytę planuję zrobić [ATTACH=CONFIG]275389[/ATTACH] będzie taniej niż cała z 30cm XPSa a przy okazji cieplejsza. oczywiście też opaskę się zrobi tak jak trzeba i drenaż. macie jakieś do tego zastrzeżenia?

 

XPS pod ostrogą czy jak to zwać powinien być ułożony w kształcie piramidy, czyli im niżej tym szerzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

XPS pod ostrogą czy jak to zwać powinien być ułożony w kształcie piramidy, czyli im niżej tym szerzej.

 

acha, myślisz że coś się stanie jak zrobię tak jak na obrazku? takim ułożeniem chciałem zrobić jakby zamek który będzie trzymać XPSa z EPSem. nie bardzo wiem jakby to miało trzymać przy ułożeniu na piramidę. chodzi o mój szczególny przypadek jak na obrazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, zleciłeś już wykonanie projektu? jeśli tak, to zapewne otrzymasz projekt co najmniej architektoniczno-budowlany, w którym będziesz miał takie szczegóły, i w którym wszystko będzie policzone. Rysujesz sobie teraz ten eps, ale czy konstruktor się pod tym podpisze? Mam wrażenie, że odkrywasz Amerykę bardzo powoli, a chyba będzie prościej Ci jak dostaniesz rysunki z propozycjami konstrukcyjnymi, i wtedy będziesz je analizował i modyfikował w miarę możliwości...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha, myślisz że coś się stanie jak zrobię tak jak na obrazku? takim ułożeniem chciałem zrobić jakby zamek który będzie trzymać XPSa z EPSem. nie bardzo wiem jakby to miało trzymać przy ułożeniu na piramidę. chodzi o mój szczególny przypadek jak na obrazku.

 

bo tak się rozkładają siły. Jak Ci konstruktor zrobi mapę obciążeń to będziesz wiedział o co chodzi. Pewnie skoryguje Ci tego przekładańca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, zleciłeś już wykonanie projektu? jeśli tak, to zapewne otrzymasz projekt co najmniej architektoniczno-budowlany, w którym będziesz miał takie szczegóły, i w którym wszystko będzie policzone. Rysujesz sobie teraz ten eps, ale czy konstruktor się pod tym podpisze? Mam wrażenie, że odkrywasz Amerykę bardzo powoli, a chyba będzie prościej Ci jak dostaniesz rysunki z propozycjami konstrukcyjnymi, i wtedy będziesz je analizował i modyfikował w miarę możliwości...

 

jeszcze nie zleciłem bo jeszcze nie mam przepisanego kawałka działki na mnie i żonę a bez tego nie ma sensu robić sobie takie koszty jak przykładowo coś nie wypali i nie będę miał gdzie budować. nawet te parę tyś za projekt szkoda wyrzucać w błoto. tak jak pisałem chciałem robić całą płytę z XPSa ale widziałem projekty płyt gdzie pod podłogą było jeszcze dołożone 10cm EPSa więc pod ścianami nośnymi było zbrojenie i 20cm betonu a pod podłogą 10cm betonu. często niektórzy na forum robili płyty z EPSa i pisali że też może być ale ze względu na to że jak planuję dwie pełne kondygnacje i dwa stropy i masa będzie trochę większa niż przy domkach z poddaszem użytkowym to pod ścianami nośnymi bałbym się dawać EPSa i wolę dać dla pewności XPSa a pod podłogą gdzie będą już działać mniejsze siły to EPS200 powinien dać radę bez problemu. ceny za projekt wahają się w okolicach 10k-15k a nawet 20k. mój miejscowy architekt za niecałe 6k może mi zrobić projekt tylko nie zna się na płytach i zrobi projekt na ławach a ja we własnym zakresie mogę sobie załatwić projekt płyty. nie chciałem tak kombinować i wolałem jak u jednego będę miał wszystko ale ostatnio czytając dziennik samorobów u forumowego sebcio wyczytałem że płacił za projekt płyty 1000zł czyli miał zaprojektowane na ławach a kupił projekt płyty i buduje i nie ma problemu więc tez tak zrobię i zaoszczędzę na projekcie ponad 5k. projekt wentylacji tez nie jest potrzebny bo instalator reku sam sobie zrobi swój a zastanawiam się nad ogrzewaniem powietrza wentylującego więc projekty ogrzewania też nie są mi potrzebne. ozc zrobi mi aslot a i tak bym mu to zlecał więc te bajery nie są mi potrzebne. nie wiem za co architekci kasują takie ciężkie pieniądze. pokazuje mu co chcę, ile izolacji, jak ma wyglądać, nawet wymiary aby się nie męczył a i tak sporo sobie życzy za projekt. dziwne że jeden za 6k może zrobić a inny za 17k by chciał. pytam się za co? nawet nie musi się zastanawiać co będę chciał bo mu pokazałem i wytłumaczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo tak się rozkładają siły. Jak Ci konstruktor zrobi mapę obciążeń to będziesz wiedział o co chodzi. Pewnie skoryguje Ci tego przekładańca.

 

masz jakąś taka mapkę przykładowo? na mój skromny rozumek główna siła będzie szła pionowo w dół i będzie tez rozkładać się na reszcie płyty ale tam gdzie dałbym EPSa będzie mniejsza siła niż na XPSie. więc siła piramidowo też będzie szła mimo tego co na rysunku pokazałem jak chce połączyć XPSa z EPSem. płyta.fund.siły.JPG mniej więcej tak siły powinny iść i niebieską kreską zaznaczyłem tą piramidę. według Ciebie tak nie może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil wchodzisz już w zagadnienia które Ciebie powinny tylko obrazowo interesować, pomysł jest względnie ok.

Chcesz optymalizacji płyty nie ma problemu.

A siły w płycie wyznacza się przestrzennie i patrzy jak rozkładają się te siły, inaczej występują braki w zbrojeniu, lub jest dawane tam gdzie nie potrzeba.

A już zbrojenie alla ławy to zupełne nie zrozumienie pracy takiego ustroju. równie dobrze możesz zrobić ławy na xps sie i to samo będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil wchodzisz już w zagadnienia które Ciebie powinny tylko obrazowo interesować, pomysł jest względnie ok.

Chcesz optymalizacji płyty nie ma problemu.

A siły w płycie wyznacza się przestrzennie i patrzy jak rozkładają się te siły, inaczej występują braki w zbrojeniu, lub jest dawane tam gdzie nie potrzeba.

A już zbrojenie alla ławy to zupełne nie zrozumienie pracy takiego ustroju. równie dobrze możesz zrobić ławy na xps sie i to samo będzie...

 

chce tylko wiedzieć czy tak może być i tyle bo od tego zależy cena płyty. jeżeli może być jak na obrazku to będzie taniej niż robienie płyty z 30cm XPSa i 20cm płyty betonowej a zarazem cieplej. nie interesuje mnie ile i jakie zbrojenie będzie w projekcie bo to konstruktor liczy. tylko chcę mieć formę taką jak na obrazku. jak dobrze pamiętam to coś się znasz na konstrukcjach, więc myślisz że z grubsza może być?

dawno Cie nie było na forum, cóż tak zniknąłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nie konstrukcyjny kształt płyty.

ylko chcę mieć formę taką jak na obrazku forma jest błędna i tu dyskusji nie ma.

Jak znajdziesz jakiegoś konstruktora co da rękę za taką płytę ok ...

płyta.fund.siły.JPG

Masz kreską czerwoną jak płyta się ugnie

masz też trójkąty orientacyjnie sił tnących, skok naprężeń jest potężny w takim miejscu.

Możesz sobie przez to darować łączenie tej ławy z resztą płyty i to w taki sposób.

Jest to nie konstrukcyjne i nie do przyjęcia ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest nie konstrukcyjny kształt płyty.

ylko chcę mieć formę taką jak na obrazku forma jest błędna i tu dyskusji nie ma.

Jak znajdziesz jakiegoś konstruktora co da rękę za taką płytę ok ...

[ATTACH=CONFIG]275624[/ATTACH]

Masz kreską czerwoną jak płyta się ugnie

masz też trójkąty orientacyjnie sił tnących, skok naprężeń jest potężny w takim miejscu.

Możesz sobie przez to darować łączenie tej ławy z resztą płyty i to w taki sposób.

Jest to nie konstrukcyjne i nie do przyjęcia ...

 

większość co buduje to z xpsa tak płyta xps.JPG, w wątku TB ktoś podał mi stronkę na której pokazują projekty płyt w taki sposób że dodatkowo na XPSa daj epsa 10cm czyli tak płyta xps+eps.JPG, niby też paru pisalo że EPS200 na płyte się nada więc co złego jest w tym co ja zobrazowałem? na tamte płyty działają te same siły i jakos moga byc więc czemu moja nie może? nie rozumiem tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli że za cienki jakby beton? zbrojenie jak się będzie dało to pod ściany nośne pręty takie jak trzeba i zalać betonem z zbrojeniem rozproszonym aby wszystko bardziej wzmocnić.

 

Nie myśl nad tym. Zostaw to konstruktorowi. Podaj mu tylko zarys twojego pomysłu.

Co do izolacji XPS'em pod stopą miałem na mysli coś takiego:

xps_pod_stopa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth dobrze Ci radzi.

Na pewno 10cm w mało, pod taki dom zaczyna się licytacja od 18cm i więcej.

Patrząc jako konstruktor na pewno taka zmian grubości jest nie dopuszczalna w płycie.

 

jak znajdę to wkleję stronkę którą ktoś mi podał, wczoraj ponad godzinę szukałem i nie znalazłem. 20cm betonu będzie pod ścianami nośnymi a 10cm pod podłogą ale jak tak nie może być to trudno. będę wiedział o co pytać konstruktora jakby co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze w Twojej okolicy obciążenie śniegiem wychodzi koło 2,5 kN/m2 plus masz jeszcze dwie płyty stropowe żelbet.

przęsło 18cm pod ściany 32/ 36 cm plus konstrukcja odpowiednia.

 

strop planuje kanałowy bo cena fajna i jest też lżejszy od lanego, a czy będą dwa czy jeden to się jeszcze zobaczy. strop nad pietrem będzie kanałowy też jeżeli bedę mógł pod murłatę dać XPSa, o to też będę pytać konstruktora. jeżeli powie że nie to raczej wiązar pójdzie i nie będę robić stropu kanałowego. w innym wątku o tum pisałem co bym chciał http://forum.muratordom.pl/showthread.php?228798-Dom-pasywny-NF15-a-inne-sposoby-osi%C4%85gni%C4%99cia-zapotrzebowania-15-kWh-%28m2*rok%29/page2

jak masz jakiś link do stronki co robią dobre płyty to będę wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...