Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pompa powietrzna aby działała przy minusowych temperaturach nie będzie kosztować parę tysięcy tylko znacznie więcej .

Ja nie mówię że pompa powietrze-woda jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Obecnie najlepsze pompy PW nawet przy -20° mają COP>1, więc jest mimo wszystko taniej niż elektryka.

A przecież obecne domy są energooszczędne, więc strat nie będzie dużo, tym samym koszt ogrzewania nawet elektrycznego (COP=1) przez te "kilka" dni nie będzie jakiś kosmiczny.

 

BTW. Myślałem nawet o wstępnym dogrzewaniu powietrza poprzez eko-groszek w zimie, ale koszt dodatkowej instalacji (kocioł, miejsce, paliwo, komin) skutecznie mnie zniechęcił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja nie mówię że pompa powietrze-woda jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Obecnie najlepsze pompy PW nawet przy -20° mają COP>1, więc jest mimo wszystko taniej niż elektryka.

A przecież obecne domy są energooszczędne, więc strat nie będzie dużo, tym samym koszt ogrzewania nawet elektrycznego (COP=1) przez te "kilka" dni nie będzie jakiś kosmiczny.

 

BTW. Myślałem nawet o wstępnym dogrzewaniu powietrza poprzez eko-groszek w zimie, ale koszt dodatkowej instalacji (kocioł, miejsce, paliwo, komin) skutecznie mnie zniechęcił...

 

wtedy też nie byłby to dom pasywny.

ja tu biję szczególnie do juli za 7k i podobnych. nie wierzę w to że takie pompy moga pracowac przy ujemnych temperaturach. przy temperaturach przypuśćmy w okolicach 0 kable też nie będą drogie w użyciu bo dużo energii nie bedzie trzeba dawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie że będzie grzać ale bez COPa czyli czystym prądem wiec co to za sztuka? skoro pompa za parę tyś jest taka dobra to po co są gruntowe pompy ciepła? po co się mówi że są najtańsze w eksploatacji?

 

Chlopie, zlituj się....

Jeśli przy -15C oddaje 3kW, pobierajac wtedy 1.4kW, to znaczy, ze grzeje z COP=2,14

Włącz myślenie, prosze...

 

Dlaczego gruntowki są drozsze?

Bo gruntowka grzalaby wtedy z COP okolo 3.8

Tyle i tylko tyle.

 

nie wierzę w to że tania pompa ciepła będzie pracować przyujemnych temperaturach. to jest niemożliwe.

 

Witamy w 21. wieku ;)

Duuuzo jeszcze musisz doczytać.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - zapytuję.

 

Oto mniej więcej schemat instalacji:

[ATTACH=CONFIG]280822[/ATTACH]

 

Zasada działania jest taka - podłogówka zasilana jest wodą o temperaturze 25° i jest to temperatura komfortowa dla użytkowników.

Jeżeli jest zimno, to temperatura medium nośnego spada. Termopara reaguje na spadek temperatury i uruchamia pompę która dogrzewa medium do zadanej temperatury komfortowej. Także ilość strat ciepła jest pokrywana przez pracę pompy przepychającą ciepło co c.w.u.

 

Wada: po co wyważać otwarte drzwi

Zaleta: znacznie prostszy system sterowania i brak bezwładności systemu (stała temperatura w podłogówce).

 

 

Ale rozumiesz, ze zimą nie ogrzejesz domu wodą o temperaturze 25C ?

Musisz mieć uklad, ktory bedzie podnosil temperaturę.

Poza tym, jesli ta woda bylaby ogrzewana wodą ze zbiornika CWU (40-50C), grzanego pompą, to grzanie wody do takiej temperatury dramatycznie degraduje COP.

To bez sensu, przecież pompa grzac sobie wode do 30C i podawać bezposrednio w podlogowkę - z lepszym COP

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiesz, ze zimą nie ogrzejesz domu wodą o temperaturze 25C ?

Musisz mieć uklad, ktory bedzie podnosil temperaturę.

Poza tym, jesli ta woda bylaby ogrzewana wodą ze zbiornika CWU (40-50C), grzanego pompą, to grzanie wody do takiej temperatury dramatycznie degraduje COP.

To bez sensu, przecież pompa grzac sobie wode do 30C i podawać bezposrednio w podlogowkę - z lepszym COP

 

dokładnie. ja nie wiem po co to całe kombinowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, jesli ta woda bylaby ogrzewana wodą ze zbiornika CWU (40-50C), grzanego pompą, to grzanie wody do takiej temperatury dramatycznie degraduje COP.

To bez sensu, przecież pompa grzac sobie wode do 30C i podawać bezposrednio w podlogowkę - z lepszym COP

Co wtedy z ciepłą woda użytkową? Jaka jest temp. wody w instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlopie, zlituj się....

Jeśli przy -15C oddaje 3kW, pobierajac wtedy 1.4kW, to znaczy, ze grzeje z COP=2,14

Włącz myślenie, prosze...

 

Dlaczego gruntowki są drozsze?

Bo gruntowka grzalaby wtedy z COP okolo 3.8

Tyle i tylko tyle.

 

 

 

Witamy w 21. wieku ;)

Duuuzo jeszcze musisz doczytać.

 

COP=2,14 dla -15st i jeszcze za kwotę 7k? niemożliwe, papier wszystko przyjmie no chyba że z gwc. a jak wtedy wyje wentylator? cała wieś słyszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki cop nie jest rewelacyjny, bo Panasonic Aquarea T-Cap ma wtedy 2,5

Na szczeście w przypadku Juli można to będzie zweryfikować, bo qubic ma ja opomiarowaną (ciepłomierz, watomierz) i po zimie wyniki beda jasne.

 

Ja wiem, ze nie moźe ci się pomieścić, że można "zimnym powietrzem chalupę zagrzać" ale tak jest :)

A ponieważ nie jest to technologia kosmiczna, to i ceny w przypadku niemarkowych produktów stają się przystępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki cop nie jest rewelacyjny, bo Panasonic Aquarea T-Cap ma wtedy 2,5

Na szczeście w przypadku Juli można to będzie zweryfikować, bo qubic ma ja opomiarowaną (ciepłomierz, watomierz) i po zimie wyniki beda jasne.

 

Ja wiem, ze nie moźe ci się pomieścić, że można "zimnym powietrzem chalupę zagrzać" ale tak jest :)

A ponieważ nie jest to technologia kosmiczna, to i ceny w przypadku niemarkowych produktów stają się przystępne.

 

tylko czy takie niemarkowe produkty są coś warte? te panasonici są też ciekawe ale ciekawe czy taka o mocy 3,2kW by sie nadała do mojego domu czy byłaby za słaba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma być z ciepłą wodą ? 42C, 46C, 49C ...?

Ile sobie zażyczysz (w granicach rozsadku oczywiście)

WIesz, nie mam PC w domu i nie wiem jak wygląda układ podziału.

Na moim przykładzie piszesz że COP będzie nieefektywny, ale z temperaturą w c.w.u to nie ma problemu, nawet 50°?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko czy takie niemarkowe produkty są coś warte? te panasonici są też ciekawe ale ciekawe czy taka o mocy 3,2kW by sie nadała do mojego domu czy byłaby za słaba?

 

A skąd mam wiedzieć, skoro jeszcze nie masz projektu, tylko zbiór koncepcji ?

Będziesz miał projekt, zrobisz OZC, zweryfikujesz.

Póżniej wystarczy już "tylko" wybudować zgodnie z projektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIesz, nie mam PC w domu i nie wiem jak wygląda układ podziału.

Na moim przykładzie piszesz że COP będzie nieefektywny, ale z temperaturą w c.w.u to nie ma problemu, nawet 50°?

 

Kazda pompa może podać wode w temperaturze zakresu 25-50C.

Niektóre nawet większej.

 

Im wyższa temperatura wody, tym gorszy COP.

Jeśli chodzi o CWU to trudno tu cokolwiek zrobić - trzeba grzac dp tych 50C i pogodzić się, ze wtedy sprawnosć pompy spada.

 

Można to sobie odbić niska temperaturą zasilania CO - przy dobrze zaizolowanym domu pompa dobiera sobie ta wartośc na podstawie krzywej grzewczej na przykład w zakresie 24-30C. Wtedy dogrzewa taką wodę tylko o 5-7C taka jest rożnica pomiedzy temperaturą wody, która wchodzi w podlogę ,a tą, która jest na wyjściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, źe podejrzewasz płytę o "wieczne straty"

:lol:

 

Masz obciążenie domu rzędu 2kW, to po co Ci więcej ? 3kW wystarczy, chyba, że chcesz grzać w nocnej taryfie.

Obojętnie, czy masz to w 6cm anhydrytowej wylewce , czy w 20cm betonu - wystarczy

Mocniejsza zagrzeje taką warstwe betonu szybciej, ale to ma znaczenie 2-3razy w roku, przy rozpoczynaniu grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, źe podejrzewasz płytę o "wieczne straty"

:lol:

 

Masz obciążenie domu rzędu 2kW, to po co Ci więcej ? 3kW wystarczy, chyba, że chcesz grzać w nocnej taryfie.

Obojętnie, czy masz to w 6cm anhydrytowej wylewce , czy w 20cm betonu - wystarczy

Mocniejsza zagrzeje taką warstwe betonu szybciej, ale to ma znaczenie 2-3razy w roku, przy rozpoczynaniu grzania.

 

dzięki za konkretną odpowiedź. ale masz rację, taka płyta będzie dawać wieczne straty ale grzejąc COPem będzie to mało zauważalne. przy pompie to nawet ściany z silki mogą być ale nie wiem czy się na nie zdecyduję. budując samemu trzeba robić z tego z czego łatwiej i szybciej pójdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...