Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ile ci wychodzi m2 silka, ocieplenie, robocizna i jakie U?

 

Ścian wychodzi mi jakieś 200m2 wiec styropianu jakieś 60m3 a robocizna własna, U wyjdzie 0,1W/m2. 1m2 silki wychodzi niecałe 40zł z klejem a styropian 0,032 lambda jakieś 200zł, więc łącznie jakieś 20k do 22k na nieprzewidziane wydatki. A jakby się to kształtkami robiło to kosztowałoby mnie to skromnie licząc jakieś 3razy więcej. Jak ktoś chce 40k wydać na jakąś jeszcze niedoskonałą ideę to proszę bardzo:bye: ale ja aż tak bogaty nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ścian wychodzi mi jakieś 200m2 wiec styropianu jakieś 60m3 a robocizna własna, U wyjdzie 0,1W/m2. 1m2 silki wychodzi niecałe 40zł z klejem a styropian 0,032 lambda jakieś 200zł, więc łącznie jakieś 20k do 22k na nieprzewidziane wydatki. A jakby się to kształtkami robiło to kosztowałoby mnie to skromnie licząc jakieś 3razy więcej. Jak ktoś chce 40k wydać na jakąś jeszcze niedoskonałą ideę to proszę bardzo:bye: ale ja aż tak bogaty nie jestem.

 

...sorry albo z moją matematyką jest cos nie tak albo nie chcę kończyć ;)

 

 

edytowano: napisz konkretnie silka, styropian u=0,1 = xxx brutto

 

bo albo nie potrafię czytać, albo liczyć albo to i to :)

Edytowane przez inż.maliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zweryfikować swoją wypowiedź. za silkę z xelli wychodzi nie 40zł a 60zł. Pomyliły mi się ceny. Ale tak jak też radziliście to można kupić silkę z innej firmy i będzie sporo taniej a być może koło tych 40zł do 50zł za 1m2 wiec niewiele drożej od betonu. Ponoć z silki o grubości 15cm można już murować a ona będzie tańsza od grubości 18cm ale mniej typowa. Ciekawe czemu nikt z tego nie muruje skoro można??? Sam się nad tą silką zastawiam dość poważnie i jak konstruktor nie będzie widział przeciwwskazań to może się na nią skuszę. Ponoć nawet na 12 mógłby jakiś domek parterowy oblecieć bez problemu. A co wy myślicie o tym murze z silki? Typowo idzie grubość 24cm a 18cm rzadziej. Może ktoś z was już o tym myślał i wie jak na to patrzą konstruktorzy. Osobiście myślę że jak można to warto spróbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijają normy, silikat 12cm nie nadaje się na ściany nośne. Typowa grubość silikatu na ściany nośne to 18cm i 24 lub 25cm w zależności od producenta. Np. Leżajsk ma 24cm a konkurencja ma 25cm.

 

Mam mało czasu, ale zrobię Ci kalkulację porównawczą (może jutro) bo jak słyszę że 3x drożej Ci wychodzi, to gdzieś popełniasz spory błąd w liczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijają normy, silikat 12cm nie nadaje się na ściany nośne. Typowa grubość silikatu na ściany nośne to 18cm i 24 lub 25cm w zależności od producenta. Np. Leżajsk ma 24cm a konkurencja ma 25cm.

 

Mam mało czasu, ale zrobię Ci kalkulację porównawczą (może jutro) bo jak słyszę że 3x drożej Ci wychodzi, to gdzieś popełniasz spory błąd w liczeniu.

 

Podstawowa kształtka kosztuje jakieś niecałe 125zł dla ściany U=0,1 a trzeba dwie sztuki na 1m2 więc to tak jakby 1m2 styropianu z tych kształtek o grubości kosztował 250zł a kupując zwykły styropian grafitowy to dla tej grubości wychodzi 60zł za 1m2. Porównuje to do grubości łącznej izolacji bo nie wiem jak inaczej miałbym to liczyć. A patrzyłem na podstawową kształtkę która powinna być z całego systemu najtańsza. A w system dojdą jeszcze inne elementy które przeliczając na kubik użytego styropianu będą jeszcze droższe. Jakby się nie liczyło to 60zł będzie ponad 4razy mniej niż 250zł.

Wiem że typowa grubość na ściany to 18 lub 24/25 ale czy z grubości 15cm też można zrobić czy tylko producenta ponosi fantazja mówiąc że można? Dokładnie to z xelli mi tak doradca mówił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem ofertę na silkę z grupy silikatów od dystrybutora w bielsku i szczerze mówiąc cena jest ta sama jak dla silki z xelli które miałem z pobliskiego składu. Wychodzi taniej na metrze o jakieś 7zł ale muszę sobie sam zorganizować rozładunek więc jak dystrybutor by to musiał u siebie rozładować i przewieźć do mnie hdsem to cena za bloczek będzie większa czyli podobna jak za xelle z rozładunkiem w miejscowym składzie. Jedynie w tym miejscowym składzie to mogę mieć silkę z sil-pro taniej o jakieś 10-12% od xelli, więc jak xelle mam za 58zł za m2 to sil-pro będzie w okolicach 50zł. Nie jest to duża różnica w cenie. Macie namiary na jakiegoś dystrybutora który ma najniższe ceny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku z wentylacją zamieściłem zdjęcia to tu też.

Najpierw to poprawione rzuty aby tym spróbować osiągnąć tak małe zapotrzebowanie i obciążenie cieplne aby w ogólne nie instalować wodnej podłogówki do wspomagania ogrzewania bo sam dom ma się ogrzać poprzez minimalne starty ciepła. W każdym bądź razie tak mi się to widzi.

SAMOGRZEJNY.PARTER.poprawiony.jpgSAMOGRZEJNY.PIĘTRO.jpg w porównaniu do poprzedniej wersji to trochę go zmniejszyłem w środku tak że na piętro wychodzi 80m2 powierzchni ogrzewanej wiec łącznie 160m2. Od południa ścianki działowe będą murowane z silki a reszta to z gk a ruszt wypełniony wełną mineralną. tu liczę dzięki temu na oszczędność w tynkach wewnętrznych bo wiadomo że na płyty gk tynku się nie daje więc będzie taniej a zarazem poprzez to że będzie ich mniej to szybciej. W płycie spróbuję zrobić taki myk aby tylko dwie warstwy były XPSu a reszta z EPSu. Oszczędzi się na tym pewnie z 2k więc myślę ze warto spróbować. płyta z fund.kolor.1.jpg myślę że płyta nigdy nie wyjdzie idealnie równa i gładka więc jak będą stać mury to będzie trzeba wylać wylewkę samopoziomującą z jastrychu o grubości do 3cm a na to podłoga z paneli, płytek i wykładziny w kuchni a nie z płytek. Co myślicie o tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...teraz metraż masz podobny do mojego, ja bym zlikwidował ściankę działową pomiędzy kuchnią a salonem ale to kwestie indywidualne.

 

...poniżej masz wyniki OZC dla mojego domu przy założeniu 40cm ocieplenia na ścianach itd. u mnie jest większa powierzchnia okien

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=298403&d=1421050921

 

...projektowane obciążenie cieplne na wentylację i przenikanie to 2,76 trochę jeszcze zejdzie po wstawieniu zestawów szybowych od południa o lepszym współczynniku g zejdzie w sensie wartości E ale zapotrzebowanie pozostanie na tym samym poziomie

...czy to jest wystarczający wynik by uniknąć wykonywania instalacji ogrzewania nie wiem, wydaje mi się że tak chodź projektant sanitarny jest innego zdania, ja planowałem dać podłogówkę w łazienkach i kuchni, projektant sugeruje dać we wszystkich pomieszczeniach, wstawiając wyniki zapotrzebowania do programu doboru podłogówki przy rozstawie 30cm rurki fi16 w zasadzie wszędzie wychodzi kosmiczne przeszacowanie :) myślałem też o innym patencie czyli ułożeniu podłogówki w pasie 1m od strony okien ale jeszcze z nikim tego nie konsultowałem, wykluczam grzanie ciepłym powietrzem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...teraz metraż masz podobny do mojego, ja bym zlikwidował ściankę działową pomiędzy kuchnią a salonem ale to kwestie indywidualne.

 

...poniżej masz wyniki OZC dla mojego domu przy założeniu 40cm ocieplenia na ścianach itd. u mnie jest większa powierzchnia okien

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=298403&d=1421050921

 

...projektowane obciążenie cieplne na wentylację i przenikanie to 2,76 trochę jeszcze zejdzie po wstawieniu zestawów szybowych od południa o lepszym współczynniku g zejdzie w sensie wartości E ale zapotrzebowanie pozostanie na tym samym poziomie

...czy to jest wystarczający wynik by uniknąć wykonywania instalacji ogrzewania nie wiem, wydaje mi się że tak chodź projektant sanitarny jest innego zdania, ja planowałem dać podłogówkę w łazienkach i kuchni, projektant sugeruje dać we wszystkich pomieszczeniach, wstawiając wyniki zapotrzebowania do programu doboru podłogówki przy rozstawie 30cm rurki fi16 w zasadzie wszędzie wychodzi kosmiczne przeszacowanie :) myślałem też o innym patencie czyli ułożeniu podłogówki w pasie 1m od strony okien ale jeszcze z nikim tego nie konsultowałem, wykluczam grzanie ciepłym powietrzem...

 

Nie znam wszystkich parametrów Twojego domu ale patrząc na powierzchnię i bryłe to projektowe obciązenie cieplne jest zbyt optymistycznie obliczone. Duze przesklenia powodują wzrost zysków słonecznych ale jednoczesnie wzrost obciązenia cieplnego, chyba ze wsp Ug (wartosc przenikania energii słonecznej ) szyby jest na poziomie co najmniej 0,6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...teraz metraż masz podobny do mojego, ja bym zlikwidował ściankę działową pomiędzy kuchnią a salonem ale to kwestie indywidualne.

 

...poniżej masz wyniki OZC dla mojego domu przy założeniu 40cm ocieplenia na ścianach itd. u mnie jest większa powierzchnia okien

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=298403&d=1421050921

 

...projektowane obciążenie cieplne na wentylację i przenikanie to 2,76 trochę jeszcze zejdzie po wstawieniu zestawów szybowych od południa o lepszym współczynniku g zejdzie w sensie wartości E ale zapotrzebowanie pozostanie na tym samym poziomie

...czy to jest wystarczający wynik by uniknąć wykonywania instalacji ogrzewania nie wiem, wydaje mi się że tak chodź projektant sanitarny jest innego zdania, ja planowałem dać podłogówkę w łazienkach i kuchni, projektant sugeruje dać we wszystkich pomieszczeniach, wstawiając wyniki zapotrzebowania do programu doboru podłogówki przy rozstawie 30cm rurki fi16 w zasadzie wszędzie wychodzi kosmiczne przeszacowanie :) myślałem też o innym patencie czyli ułożeniu podłogówki w pasie 1m od strony okien ale jeszcze z nikim tego nie konsultowałem, wykluczam grzanie ciepłym powietrzem...

 

Mam rozumieć że obciążenie cieplne masz w okolicach 18W/m2? To dużo wyszło. Eu na ogrzewanie i wentylację masz niecałe 1kWh/m2? Pasywny standard to 15kWh/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam wszystkich parametrów Twojego domu ale patrząc na powierzchnię i bryłe to projektowe obciązenie cieplne jest zbyt optymistycznie obliczone. Duze przesklenia powodują wzrost zysków słonecznych ale jednoczesnie wzrost obciązenia cieplnego, chyba ze wsp Ug (wartosc przenikania energii słonecznej ) szyby jest na poziomie co najmniej 0,6.

 

...zgadza się w tym przypadku to symulacja gdzie wstawiłem wyższe parametry zarówno ścian styro 0,031 gr. 40 w ślad za tym fundament i stropodach przy oknach ze średnim Uw=0,68 g=0,60

...przy czym 40m2 okien od strony południowej

Edytowane przez inż.maliniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zgadza się w tym przypadku to symulacja gdzie wstawiłem wyższe parametry zarówno ścian styro 0,031 gr. 40 w ślad za tym fundament i stropodach przy oknach ze średnim Uw=0,68 g=60

...przy czym 40m2 okien od strony południowej

 

Pewnie możesz w każdej chwili edytować obliczenia zmieniając parametry więc wrzuć na ściany 50cm szarego z U=0,06; w stropie 70cm zwykłej wełny z U=0,06 a w podłodze przy 30cm ocieplenia z U=0,08 i podaj co wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...