Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Patrząc na obecną i poprzednią zimę to raczej śnieg nam nie grozi a nawet jak spadnie to odśnieżę taras i będzie spokój.
ja Ciebie rozumie, odśnieżanie w brew temu co chcą mendia przekazać nie jest takie chop siup, potrafią naginać zapisy, że takie występują w prawie budowlanym.

Nie mniej w Twoim regionie obiciążenie śniegiem obliczeniowe wyjdzie koło 2,5 kN /m2 nie jest dużo, strop od dodatkowego obciążenia nie ugnie się nagle o 200% ale lepiej żeby było to policzone.

Jak ta belka będzie 18x40 ale zazbrojona grubszymi prętami to nie wystarczy?
pręty grubsze nie mają tu nic do rzeczy, ba nawet nie wskazane jest przedobrzyć z grubością, chodzi o max naprężenia w stali i stan zarysowania... pręt fi 4,5 wytrzyma koło 400 MPa bez rysowania konstrukcji ..

w tym samym przekroju fi 20 będzie musiał mieć tylko 170 MPa naprężenia.. totalnie nie wykorzystana nośność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ponawiam to pytanie o słupki

[ATTACH=CONFIG]300048[/ATTACH] słup 1 jak już musi być to może być 18x18? A czy będzie konieczny słupek 3? Wcześniej myślałem że nie musi być ale wolę zapytać o słupek 2 czyli jakby balkonik tylko że na nim będzie wymurowany murek z dwóch warstw bloczków czyli na 40cm wysoki lub wyższy i na murku będzie barierka [ATTACH=CONFIG]300051[/ATTACH] a nie wiem czy w przyszłości nie dam jakiejś belki i wydłużę dach tak jak kiedyś o tym myślałem [ATTACH=CONFIG]300052[/ATTACH] ogólnie to myślę że nie trzeba tego słupa2 bo to będzie jak balkon który jest częścią stropu całości i będzie zamocowany po przekątnej dośc solidnie do wieńca garażu i wiatrołapu ale nie jestem pewien czy dobrze myślę. Na pewno słup nie będzie dobrze się prezentować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup 1 i 2. Trójka nie potrzebna o ile będzie miała oparcie na swojej ścianie, jeśli nie to też trzeba machnąć słupa. Wypadało by to przeliczyć, bo wg różnych danych monolit nie sprężany osiąga kres pod 8m rozpiętości w obu kierunkach... Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co niby ma być ten słup2? Jest przykładowo taki projekt http://z500.pl/projekt/814/Zx121,nowoczesny-pietrowy-dom-z-tarasem-i-garazem-1-stanowiskowym.html i nie ma słupów mimo że na wysunięciu jest ściana murowana piętra wiec spore obciążenie i jest to dość spore a mi by tylko o metr wystawało i to na szerokości około 3m. Więc tego nie rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup 2 jeśli to będzie tylko taras to nie jest konieczny,

 

Planuje tylko taras. Ten daszek jak już bym robił to nie powinien wpłynąć jakoś zbyt na nośność tego. W tym projekcie co linkowałem to na wysunięciu jest murowana ściana z dużym obciążeniem a słupa nie ma wiec w moim przypadku ten słup byłby zbędny. Jedynie co mnie zaczęło zastanawiać to słup3. Przy belce na środku garażu mówisz że bez słupa się nie obejdzie abo belka musiałaby być potężna. Ale w takim razie to nie wiem czy przypadkiem słup3 nie będzie potrzebny. Odległość między ścianami będzie 7m więc wydaje mi się sporo.

Ciągle mi też nie daje spokoju kwestia z ociepleniem ściany północnej między domem a garażem. Jaki powinienem zachować odstęp między ścianą domu a garażu aby wszedł styropian? Nie ważna będzie grubość ale jak będę chciał XXcm to między ścianami odległość powinna być XX plus ile milimetrów czy centymetrów? Bo pewnie jak zrobię równo tyle ile będzie miała grubość izolacji to będzie za mało i po nałożeniu kleju nie wejdzie mi styro. Więc jaki muszę dać zapas? 5mm? 1cm? 2cm? A jak już będzie ta szczelina to czym ją uzupełnić? Pianką do uszczelnienia taką co do styropianu do szczelin?

Mi się wydaje dobrym rozwiązaniem zapas 1-2cm właśnie na piankę ale nie wiem czy dobrze myślę. Od góry czyli strony tarasu tam raczej nie powinienem bać się o szczelność bo to powinny zapewnić odpowiednie warstwy a i tak obwodowo na łączeniu będzie trzeba zrobić skos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słup 3 powinien być, na co Ci belkę 60-70cm?

 

A gdzie pisałem o takiej belce? Jeżeli będą słupy 2 i 3 to belki powinny starczyć 18x40 czyli takie jaki planuję wieniec. Nie mniej zrobienie garażu jako osobna konstrukcja niezależna od domu będzie ciekawym etapem bo będzie inna od domu na płycie. Zgranie tego będzie bardzo interesujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Ty pisałeś, ale bez słupa taka belka wychodzi...

Właśnie po to słup aby belka grubości ściany starczyła przynajmniej gdzie słup ściana domu garaż, ale po środku garażu belka i słup

Chyba że będzie dodatkowa ściana to słupa nie będzie trzeba między domem a garażem.

Ale ten na środku garażu to normalny słup 25x25 i taka sama belka, tu nie musisz się trzymać wymiarów wieńca ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Ty pisałeś, ale bez słupa taka belka wychodzi...

Właśnie po to słup aby belka grubości ściany starczyła przynajmniej gdzie słup ściana domu garaż, ale po środku garażu belka i słup

Chyba że będzie dodatkowa ściana to słupa nie będzie trzeba między domem a garażem.

Ale ten na środku garażu to normalny słup 25x25 i taka sama belka, tu nie musisz się trzymać wymiarów wieńca ..

 

Czyli jak mówisz słup 25x25 i belka o szerokości 25cm a jakiej wysokości? Też 25cm starczy? Wtedy to na pewno zrobię jak pisałeś wcześniej czyli grubość stropu 13cm no chyba że może być mniej. Między domem a garażem właśnie nie chcę robić ściany bo po co? Niepotrzebny koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak nie będzie ściany to trzeba słup, i wypada belki pociągnąć tak aby 4 pręty fi 16 się mieściły w nich góra dół i tyle filozofii .. chyba że z obliczeń wyjdzie więcej, lub mniej. Po środku słup przerwie belkę na dwie części po 3,375m czyli wysokość belki wyjdzie razem z płytą koło 35cm ..

wystawać będzie ile ? 23 cm .. z pod sufitu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak nie będzie ściany to trzeba słup, i wypada belki pociągnąć tak aby 4 pręty fi 16 się mieściły w nich góra dół i tyle filozofii .. chyba że z obliczeń wyjdzie więcej, lub mniej. Po środku słup przerwie belkę na dwie części po 3,375m czyli wysokość belki wyjdzie razem z płytą koło 35cm ..

wystawać będzie ile ? 23 cm .. z pod sufitu..

 

 

jak belka ma mieć 4 pręty fi 16 góra i dół to będzie to ciężkie a jak ciężkie to trudne do zrobienia samemu. No ale zawsze można przygotować na ziemi a potem z pomocą braci i rodziny wrzucić na górę lub za pomocą jakiegoś dźwigu lub koparki. Mniej więcej takie zbrojenie w belce 25x40 belka w garażu.jpg czy będą potrzebne pręty te na niebiesko?

Edytowane przez kamilb1987b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod wieńce na silce planuję w takim razie takie zbrojenie belki belka1.JPG czyli przez to że belka będzie 18x40 to 3 pręty górą i dołem bo wieniec będzie też nadprożem dla okien i bramy garażowej. Takie też chyba będą musiały być pod wieniec na wiązary bo też wieńce będą nadprożem dla okien ale tu belka będzie 18x35 ale zbrojenie chyba będzie mogło zostać takie same lub w strzemionie 12x25. A jak się robi zbrojenie stropu? Chodzi mi o to jakie daje się pręty między belkami czyli to co będziemy mieć nad głową i jaka jest zależność o grubości samego stropu. Przykładowo odległość między belkami będę miał 433cm więc jak grube pręty muszą być i zarazem jaka grubość stropu. A jeżeli będzie się chciało mieć cieńszy strop to czy pręty będą musiały być grubsze lub oczka mniejsze? ZBROJENIE STROPU.jpg czyli mamy ten obrazek i w zależności od szerokości między wieńcami X jaka powinna być szerokość między prętami A i ich grubość a szerokość między prętami B i ich grubość?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz deskowanie dolne, później robisz belkę i wiążesz, te niebieskie pręty nie potrzebne.

Strzemiona będą potrzebne znacznie gęściej, szczególnie przy podporach...

 

Obrazek nie jest poprawny, ponieważ te "pomarańczowe pręty winny iść dołem, oraz jako zamocwanie jest w wieńcach to pręty górne ...

 

http://www.dr-architektura.pl/system/html/prety_zbrojeniowe-e94e2dea.jpg miłosierdzia Twego Panie ..

 

http://www.dr-architektura.pl/tl_files/images/budownictwo/Budynek-mieszkalny-jednorodzinny-Kobylka/5-Schody-i-strop/13_Gotowa_siatka_zbrojeniowa.jpg na grzyba tak te pręty nawalone ? nie wiem dla mnie te obrazki to istny szok ! niezgodnie z jakąkolwiek sztuką. Co z tego że prętów nawalone .. jak widać że jakiś nawiedzony "majster" z jedną klepką w głowie zbroił.

Na hoo w tej belce tak wykonane pręty ? przecież pręty rozciągane górą muszą być kotwione w na dole belki ! zupełne po yeba.. zasad ..

 

http://www.dr-architektura.pl/tl_files/images/budownictwo/Budynek-mieszkalny-jednorodzinny-Kobylka/5-Schody-i-strop/12_Wiazanie_pretow_siatki_zbrojeniowej.jpg strzemiona z gładkiej stali

 

http://www.dr-architektura.pl/tl_files/images/budownictwo/Budynek-mieszkalny-jednorodzinny-Kobylka/4-Strop-nad-parterem/prety_zbrojeniowe.jpg to jest rzeź !

więcej to w przypadku betonu nie zawsze znaczy lepiej.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz deskowanie dolne, później robisz belkę i wiążesz, te niebieskie pręty nie potrzebne.

Strzemiona będą potrzebne znacznie gęściej, szczególnie przy podporach...

 

Obrazek nie jest poprawny, ponieważ te "pomarańczowe pręty winny iść dołem, oraz jako zamocwanie jest w wieńcach to pręty górne ...

 

Właśnie mnie zastanawiało które pręty dołem a które górą i wydawało mi się tak jak na obrazku ale widocznie się myliłem. Skoro niebieskie pręty nie muszą być to dobrze, przynajmniej mniej stali. A jak wygląda z tymi zależnościami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.dr-architektura.pl/tl_files/images/budownictwo/Budynek-mieszkalny-jednorodzinny-Kobylka/4-Strop-nad-parterem/prety_zbrojeniowe.jpg to też nie jest prawidłowe, zupełny brak górnego zbrojenia.

 

Tak samo jak na wyższych 3 obrazkach ..:bash:

 

http://bpprzybylski.pl/galeria/galeria_8/19/4.jpg to jest prawidłowy sposób :)

masz wyraźnie górne zbrojenie.

 

Weź sobie dwie deseczki i połóż jedną na stole lub na większej desce i spróbuj drugą deseczkę zamocować np za pomocą dętki rowerowej.. coś jak byś chciał balkonik zrobić.

W tedy doskonale poznasz że nad podporami płyta ulega jak by odwróceniu

i górą następuje rozciąganie. Chyba że to płyta totalnie swobodnie oparta

np na zbiorniku kw. Jeśli coś blokuje obrót płyty w górę to znaczy iż jest zamocowana, częściowo, lub w pełni, nie mniej mając wieniec jest zamocowana ..

i wymaga zbrojenia jak na ostatnim obrazku.

 

A tamto co jest z AR to o kant rzopy można rozbić ..zbrojenie wieńca musi licować z zbrojeniem górnym. Pręty górne muszą mieć haki, a te skrajne końce przy wieńcu muszą iść do spodu tego wieńca. Alla litera L z zagiętymi końcami.

Płyty w chałupach zbroi się przeważnie fi 8-12 max .. chodzi o naprężenia w stali zbrojeniowej tab 7,2 wg PN _EN 1992 1-1

 

http://www.cpjs.pl/wp-content/files_mf/1299493913_magicfields_plik_1_1.pdf na stronie 82 tego linku masz kształt strzemion.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://img29.olx.pl/images_tablicapl/14121663_2_644x461_strzemiona-budowlane-zbrojeniowe-dodaj-zdjecia.jpg strzemiona dopuszczalne ..

http://www.firma-janusz.pl/prod/textimage/_35_1.jpg strzemiona nie dopuszczalne !!! :mad:

http://st-lento.pl/adpics/original/07_2014/21/5cacff_zm-strzemiona-zbrojeniowe-fi6-100x150mm-zdjecia.jpg tak samo ten szmelc ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...