Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna a komin wentylacyjny.


Recommended Posts

Witam.

W projektowanym domu planuję wykonać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Mam pytanie odnośnie kominów wentylacyjnych.

W salonie jest kominek, a po drugiej stronie ściany z kominkiem będzie akurat wisiał kocioł kondensacyjny. Wyprowadzenie spalin i dymu będzie do jednego komina, każde do swojego kanału.

W projekcie zauważyłem, że jest w tym kominie dodatkowo wstawiony kanał wentylacyjny. Projektant stwierdził, że jest on na wszelki wypadek, gdyby były jakieś kłopoty z wentylacja mechaniczną. I że będzie miał wyprowadzenie w salonie i będzie zamknięty kratką z żaluzją. Skoro i tak będzie komin to wielkiej różnicy ma to nie zrobić.

Chciałbym prosić o Waszą opinię, ja jakoś jestem sceptycznie do tego pomysłu nastawiony. Zastanawiam się też czy kominiarz nie będzie robił kłopotu z odbiorem. No i co by mi miał pomóc taki jeden kanał wentylacyjny? I kominek i kocioł mają pobierać powietrze z zewnątrz, więc jak zdechnie WM, to i tak nie powinno być zagrożenia z ich strony. A jakbym miał zaduch to sobie okno otworzę...

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo co ty. Z tym na wszelki wypadek,to tak samo jakbyś wybił dziurę pod oknem ,tak na wszelki wypadek.

Jakby tak udało ci się zrobić podciśnienie na rekuperatorze, to i ten kanał grawitacyjny może zassać i spaliny,bo przecież wspólny komin .A to już może być wypadek,choć trochę wyolbrzymiłem.

Na wszelki wypadek,liczył bym na okna.Stara sprawdzona metoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można łączyć wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej.

Mimo to zamówiłem komin z takim kanałem jak u Ciebie. Przydał się kominiarzowi do odbioru. Docelowo będzie wentylacja mechaniczna, ale jeszcze jej nie mam. Od jesieni działa kocioł gazowy i kominiarz musiał mieć jakąś wentylację. Wybiłem dziurę w kanale i mam tymczasową wentylację grawitacyjną do odbioru.

 

Rozważam też opcję wykorzystania tego kanału jako kanału wyrzutowego zużytego powietrza z centrali. Koszt niewielki, różnica w cenie pustaków z kanałem wentylacyjnym albo bez niego to było w moim przypadku 50 zł na całym kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym prosić o Waszą opinię, ja jakoś jestem sceptycznie do tego pomysłu nastawiony.
I słusznie!! Prawidłowo wykonana wentylacja z reku - przy mrozach działa bez zasilania - jest to około 70-80m3/h - ale na czas braków w zasilaniu to wystarczy. Poza tym można założyć zasilanie awaryjne pod oświetlenie LED i wentylacje. Dory reku pobiera przy 100-130m3/h 12-15W + kolka LED po 2 czy 3W .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I słusznie!! Prawidłowo wykonana wentylacja z reku - przy mrozach działa bez zasilania - jest to około 70-80m3/h - ale na czas braków w zasilaniu to wystarczy.

 

To znaczy jak wykonana? Ciężko mi sobie wyobrazić ruch powietrza długimi kanałami i poprzez filtry i wymiennik, bez wymuszania obiegu wentylatorami. Jest to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem zwolennikiem WM np. w kotłowniach gazowych, przy kominku gazowym też bym polemizował, ale przy kominku na drewno z poborem powietrza z zewnątrz WG w obiekcie z WM nie jest wymagana. WM wówczas przejmuje funkcję WG

 

Niemniej przepisy pozwalają na to, więc formalnie nie można tego nieodebrać, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim coś wybudujesz to lepiej porozmawiaj z kominiarzem w okolicy. Ja robiąc WM byłem przekonany, że nie muszę murować komina, zaprosiłem kominiarza na odbiór domu i okazało się że jego zdaniem muszę.
Od 1990 roku robimy reku i ogrzewanie elektryczne, Nie potrzeba odbioru kominiarskiego gdzie kominów nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Od 1990 roku robimy reku i ogrzewanie elektryczne, Nie potrzeba odbioru kominiarskiego gdzie kominów nie ma.

 

od 90 ?

kominy buduje się od XIII - XIV wieku

 

a tak na serio to zależy od urzędników, robiłem już "odbiory kominiarskie" w halach namiotowych, budynkach pasywnych - bez kominów i innych obiektach także bez kominów więc nie pisz, że nie potrzeba, bo bywa z tym różnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam znalazłem odpowiedź także kominiarz nie masz racji:

 

Od dnia 1 Stycznia 2014r. obowiązują przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013r. (DzU poz. 926), zmieniająca rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

 

§ 148. Wymogi wentylacji

1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna lub wentylacja hybrydowa.

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

5. Instalacja wentylacji hybrydowej, wentylacji mechanicznej wywiewnej oraz nawiewno-wywiewnej powinna mieć wentylatory o regulowanej wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znalazłem odpowiedź także kominiarz nie masz racji:

 

Od dnia 1 Stycznia 2014r. obowiązują przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013r. (DzU poz. 926), zmieniająca rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

 

§ 148. Wymogi wentylacji

1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna lub wentylacja hybrydowa.

2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej. Wymaganie to nie dotyczy pomieszczeń z urządzeniami klimatyzacyjnymi niepobierającymi powietrza zewnętrznego.

5. Instalacja wentylacji hybrydowej, wentylacji mechanicznej wywiewnej oraz nawiewno-wywiewnej powinna mieć wentylatory o regulowanej wydajności.

 

Wow, błysnąłeś. ;)

 

Cytowałem ten przepis na FM jak projekt ustawy był jeszcze w powijakach i nie było go w necie.

Prawo nie działa wstecz a więc to, co piszesz dotyczy budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę po wejściu ustawy w życie.

 

Z resztą lubię ten przepis. Jak zwykle jest zawiły i nie do końca jasny np. „ 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej „

 

Zapis ”w pomieszczeniu”, a nie w jednej kubaturze domu pozwala wykonać w całym domu WM – a w kotłowni gazowej np. wentylację grawitacyjną, ponieważ są to różne pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błysnołem i to jak, ustawa weszła wiadomo kiedy a moje pytanie też wiadomo kiedy było:D nie doprecyzowałem że buduję się w tym roku i ustawa dotyczy mnie ale tak jak ty twierdzę że Polska to dziki kraj jedne ustawy są dla nas a inne dla nich ta jest dla nas. Napewno przepis przyda się innym pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominiarz gdyby wszystkie uszczypliwości na tym forum kończyły się tak jak nasze to miło by się je czytało :yes:Mam pytanie bo jesteś bardziej doświadoczny i jesteś w temacie czy z nowymi przepisami mogę zmienić wentylację grawitacyjną na mechaniczną na dziennik budowy czy muszę mieć projekt wentylacji mechanicznej do pozwolenia na budowę dzięki za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakoś przepisami potwierdzone że można nie robić kominów wentylacyjnych w domu czy jak urzędnik sobie zechce?

 

coś mi świeci w głowie że praktyka urzędnicza jest taka jak widzą ich gały w projekcie:

- masz w projekcie komin dajesz odbiór od kominiarza

- masz w projekcie rekuperacje to i kominiarz ci nie potrzebny (no jak kotłowni też z kominem nie ma).

 

tylko projektów z rekuperacją jest jak na lekarstwo, większość oficjalnie nie zmienia projektu i zostaje z dowolnie wykonaną rekuperacją a kominiarza większość też wzywa do min. kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
I też natknęłam się na ten problem. Będzie kocioł kond. z zamknięta komorą spalania i kominek w salonie z czerpnią z zewnątrz oraz wm+reku. Instalator mnie straszy, że MUSI być kanał wentylacyjny w kotłowni, bo jest gaz i do kominka też. Straszy mnie, że mi nikt tego odbierze i że jak kocioł gazowy się popsuje albo wentylacja mechaniczna to może być to niebezpieczne. Ale przeciez komora spalania jest zamknięta to gdzie i jak się ma to ulatniać? ;p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...