Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o sprawdzenie mojego projektu wen., przewody elastyczne


Recommended Posts

Co do ilości przewodów nie jest za dobrze, jeżeli myślisz, że do pokoju na piętro jedną rurą popłynie 20m3/h a do jadalni taką samą rurą 50m3/h to się rozczarujesz. Dobierz taką ilość rur, żeby przy normalnej pracy centrali prędkości w każdej wyniosły około 2m/s, jak dłuższa rura może być nawet ciut wolniej, jak krótsza może być trochę szybciej - chodzi o to, żeby opór przepływu przez każdą rurę (niezależnie od jej długości i prędkości) był zbliżony, wtedy jest sznsa, że popłynie tyle ile założyłeś.

No właśnie, jakoś nikt nie chce zdradzić tej tajemnicy, jak osiągnąć to co napisałeś ;) chodzi o to, żeby opór przepływu przez każdą rurę (niezależnie od jej długości i prędkości) był zbliżony Jak osiągnąć ten sam opór dla rur o różnych długościach? Powiedzmy, że mam same pe-flexy fi75, dwa pomieszczenia o wymaganej wymianie 30m3/h, ale anemostaty są oddalone od skrzynki rozprężnej o 2m i 10m. Jak to zrealizować, aby była zakładana wymiana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 519
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Niezrównoważoną wentylację nawiewno wywiewną mam w kilka sekund jeśli ustawię niezrównoważenie nawiewu i wywiewu na centrali.

 

Idę o zakład, że idealnie zrównoważoną masz ułamki sekund od czasu do czasu nawet jak masz CF czy coś podobnego. Więc pytam, jaką masz definicję zrównoważonej wentylacji i dla zastosowań prawnych (w WT nie ma ani słowa o wentylacji nad czy podciśnieniowej czy niezrównoważonej), i dla zdrowego rozsądku. Jaka musi być różnica przepływów, żeby nie była zrównoważona (czy to w % czy w m3)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kaizen, czytam sumiennie forum i prośba do Ciebie o to samo ;) Jeśli posiadasz taką wiedzę, wyjaśnij mi proszę słuszne stwierdzenie SzymonaKC chodzi o to, żeby opór przepływu przez każdą rurę (niezależnie od jej długości i prędkości) był zbliżony dla teoretycznego przypadku, który podałem (mam same pe-flexy fi75, dwa pomieszczenia o wymaganej wymianie 30m3/h, ale anemostaty są oddalone od skrzynki rozprężnej o 2m i 10m.)

99% forumowiczów przedstawiających swoje projekty pokazuje rozmieszczenie anemostatów i hipotetyczne wymiany w poszczególnych pomieszczeniach, ale mało kto sprawdza jakie są spadki ciśnień (opory) na odcinkach; mam wrażeniu, że wielu liczy na łut szczęścia, że potem da się to wyregulować anemostatem (wg mnie jest to błąd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kaizen, czytam sumiennie forum i prośba do Ciebie o to samo ;) Jeśli posiadasz taką wiedzę, wyjaśnij mi proszę słuszne stwierdzenie SzymonaKC chodzi o to, żeby opór przepływu przez każdą rurę (niezależnie od jej długości i prędkości) był zbliżony dla teoretycznego przypadku, który podałem (mam same pe-flexy fi75, dwa pomieszczenia o wymaganej wymianie 30m3/h, ale anemostaty są oddalone od skrzynki rozprężnej o 2m i 10m.)

99% forumowiczów przedstawiających swoje projekty pokazuje rozmieszczenie anemostatów i hipotetyczne wymiany w poszczególnych pomieszczeniach, ale mało kto sprawdza jakie są spadki ciśnień (opory) na odcinkach; mam wrażeniu, że wielu liczy na łut szczęścia, że potem da się to wyregulować anemostatem (wg mnie jest to błąd).

 

Przecież Kaizen dał link do posta TB o robieniu zakrętów. Dla mnie ma to sens. Gdy u siebie rozkładałem peflexy starałem się wyrównywać odcinki od skrzynki rozprężnej do anemostatów. Trzymałem się reguły przedstawionej przez TB, gdzie bodajże zakręt 90st liczony jest jak 1.5m rury dodatkowo. Jeszcze nie mierzyłem przepływów, ale wygląda, że powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Kaizen dał link do posta TB o robieniu zakrętów. Dla mnie ma to sens. Gdy u siebie rozkładałem peflexy starałem się wyrównywać odcinki od skrzynki rozprężnej do anemostatów. Trzymałem się reguły przedstawionej przez TB, gdzie bodajże zakręt 90st liczony jest jak 1.5m rury dodatkowo. Jeszcze nie mierzyłem przepływów, ale wygląda, że powinno być ok.

 

Z tymi zakrętami to ostrożnie. Starałem się wyrównać długości przewodów PE-flex ale nie jest tak jak zakładałem. Nitki u mnie mają mniej więcej 8m. Poza jednym który wynosił ok. 2m. Zatem wydłużyłem do do ok 5m i dodałem zakręt o 180stopni. Do dwóch sypialni było w linii prostej ok 5m więc robiąc dwa łagodne łuki wydłużyłem do 8m. I gdzie lepiej dmucha?? oczywiście tam gdzie jest zakręt o 180 stopni a więc tam gdzie wydawałoby się że opory będą największe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę o zakład, że idealnie zrównoważoną masz ułamki sekund od czasu do czasu nawet jak masz CF czy coś podobnego. Więc pytam, jaką masz definicję zrównoważonej wentylacji i dla zastosowań prawnych (w WT nie ma ani słowa o wentylacji nad czy podciśnieniowej czy niezrównoważonej), i dla zdrowego rozsądku. Jaka musi być różnica przepływów, żeby nie była zrównoważona (czy to w % czy w m3)?

 

Idę o zakład, że 20cm linijka nie pokazuje dokładnie 20cm, kwestia dokładności i warunków pomiaru.

Nie ma definicji zrównoważonej, podobnie jak nie ma definicji cegły, okna, drzwi, wiatru, doby, itd. Co nie zmienia faktu, że przepisy się na taka powołują jak również na nadciśnieniową, choćby w par. 150 dotyczącym palenisk. I nie jest istotne, żeby było równo co do grama, kiedy przepis mówi zrównoważoną lub nadciśnieniową. Nie kojarzę, żeby gdzieś wymagał idealnie zrównoważonej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma definicji zrównoważonej, podobnie jak nie ma definicji cegły, okna, drzwi, wiatru, doby, itd.

 

Oczywiście, że musi być definicja zrównoważonej, skoro takie pojęcie jest. W najgorszym wypadku słownikowa - albo wiele różnych. Dlatego pytam, jak ktoś, kto twierdzi, że rekuperacja to niezrównoważona definiuje zrównoważoną.

Jak otworzysz słownik, to znajdziesz definicje pojęć, które wg. Ciebie nie mają definicji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jakoś nikt nie chce zdradzić tej tajemnicy, jak osiągnąć to co napisałeś ;) chodzi o to, żeby opór przepływu przez każdą rurę (niezależnie od jej długości i prędkości) był zbliżony Jak osiągnąć ten sam opór dla rur o różnych długościach? Powiedzmy, że mam same pe-flexy fi75, dwa pomieszczenia o wymaganej wymianie 30m3/h, ale anemostaty są oddalone od skrzynki rozprężnej o 2m i 10m. Jak to zrealizować, aby była zakładana wymiana?

 

A napisał tu ktoś jak się liczy konstrukcje stropów czy płyt fundamentowych? To nie są tajemnice tylko wiedza dostępna w wielu źródłach, można do niej sięgnąć albo iść do projektanta, na forum dostaniesz jej mały wycinek który prędzej cię wprowadzi w błąd niż pomoże.

 

Jest regulacja anemostatem (w pewnym zakresie bezgłośna), są tłumiki (kryzy) dające się konfigurować na różne straty ciśnienia, można w ostateczności manipulować długością przewodów, zakręty prawie nic nie dają.

 

Dla przykładu dla rury pe75 łuk 90* o promieniu 30cm przy prędkości 3m/s daje jakieś 0,5 Pa dodatkowego oporu, a przy 180* jakieś 0,7 Pa podczas gdy metr prostego przewodu daje w tych warunkach około 4Pa.

To samo przy 2 m/s da odpowiednio 0,2 Pa i 0,3 Pa, a dla metra prostego przewodu jest 1,6 Pa.

 

Jak byś uzyskał promień gięcia 15cm to dla 3m/s przy 90* masz około 0,7 Pa a dla 180* ok 1 Pa.

 

Jak widzisz nijak ma się to do rad pana TB, że łuk 90* odpowiada oporowi 1,5m rury, pomylił się raptem o 1200%.

Chcesz mieć dobrze - szukaj w książkach, albo zleć dobremu projektantowi.

 

Wykorzystuje się regulacje anemostatów (w pewnym zakresie), albo daje tłumik przy potrzebie uzyskania większych strat, wydłużenie rury też działa (jak masz za dużo materiału i miejsce żeby to upchnąć to można i tak).

 

Przy 30m3/h i przewodach 10 i 2m, w tym krótszym musisz zgubić jakieś 21 Pa, tyle można na anemostacie zdławić i nadal nie będzie go słychać. Lepszy byłby tłumik, ale nie znam takich do pe 75 (chyba że 80mm jakoś z puszką pożenisz). Dla bezpieczeństwa, żeby nie było słychać wentylatorów reku, zamiast 2m dałbym ze 4m rury z zawijasami, a z 15 Pa na anemostacie zgubił.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termokontrol ma przepustnico-tłumi do rury fi100, fi125, fi160, więc pewnie dałoby się to wcisnąć w podejście od skrzynki do anemostatu?

 

Są też 80mm https://cennik.peflex.pl/static//attachments/attachment_56efb7400638e.pdf.

Lepiej by było to wpakować w skrzynkę rozdzielczą z dala od anemostatu, jak się uda jakoś sensownie, a najlepiej jakby zaczęli robić średnice dopasowane do PEflexów i wciskać to bezpośrednio w rurę, może trzeba im zasugerować.

Edytowane przez SzymonKc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awiających swoje projekty pokazuje rozmieszczenie anemostatów i hipotetyczne wymiany w poszczególnych pomieszczeniach, ale mało kto sprawdza jakie są spadki ciśnień (opory) na odcinkach; mam wrażeniu, że wielu liczy na łut szczęścia, że potem da się to wyregulować anemostatem (wg mnie jest to błąd).

U siebie zrobiłem tak:

Projekt instalacji gdzie obliczyłem długość rzeczywistą peflexów oraz obok długość teoretyczną po dodaniu łuków, zakrętów itp.

Montaż części nawiewów.

Każdy odcinek peflexa został zmierzony przy montażu.

Po przycięciu końcówki od strony skrzynki rozdzielczej długość została odjęta.

Podobnie po przycięciu od strony anemostatu.

Kolejne pomieszczenia mają tak rozplanowane nawiewy żeby rzeczywista i teoretyczna długość była podobna do poprzednich. Średnio wychodzi mi rzeczywista 8m i 3-4 łuki.

Nie mam żadnych tłumików ani przepustnic, a anemostaty odkręcone na maks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę projektu wentylacji. Projekt zakupiony, jednak instalację będę robił sam. Stąd kilka nurtujących mnie pytań. Wrzucam projekt reku i domku bo na samym projekcie wentylacji słabo widać układ pomieszczeń. Rekuperator w projekcie to AERISnext 350 (co o nim myślicie?) instalacja na pe-flex. Do anemostatów najbliżej skrzynek rozdzielczych będę się starał dorzucić nieco rury i pozawijać aby zniwelować różnice odległości.

 

- Jak oceniacie rozmieszczenie nawiewów/wywiewów?

- Jak podłączyć 2 skrzynki rozdzielcze np wywiewne? czy te na parterze powinny mieć poza wyjściami fi 75 wyjście fi 160 do skrzynki na poddaszu? czy taki projekt skrzynki jest ok? Czy na poddaszu nie będę miał zbyt słabego ciągu, zwłaszcza w oddalonej łazience? Czy są dostępne jakieś inne rozwiązania tego problemu?

skrzynka.jpg

- Czy warto dorzucić trzecią rurę fi 75 do anemostatu w łazience na piętrze?

- Na parterze pod schodami chce mieć nieogrzewany schowek na konfitury itp, czy w takim miejscu dawać wywiew czy lepiej nic?

 

Za wszelkie sugestie i opinie z góry dziękuję.

 

PARTER-page-001.jpg

PODDASZE-page-001.jpg

poddasze-po zmianach.jpg

parter-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w schowku pod schodami nie dasz małego nawiewu? Większość powietrza z tego obszaru wyciągnie wiatrołap (chociaż w nim wg mnie niepotrzebnie jest 2x75, lepiej jedną przenieść do WC). W korytarzu na piętrze nie powinno być wywiewu (zgodna opinia wielu forumowiczów); przenieś tę rurę do łazienki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzynki są złe, bo nieprzewidywalne.

 

Mógłbyś nieco rozwinąć swoją myśl? Co zrobić, aby były przewidywalne i pracowały jak należy. Chodzi o to aby wylot do drugiej skrzynki był naprzeciwko wlotu? czy taka skrzynka już będzie ok?

skrzynka ver 2.0.jpg

A może istnieje jakiś trójnik pozwalający rozdzielić wylot z rekuperatora na 2 skrzynki? Mam też możliwość zrezygnowania ze skrzynek na poddaszu i pociągniecie wszystkiego ze skrzynek na parterze kanałami 75, ale przebijanie się tyloma rurami na poddasze będzie dość problematyczne. Dodatkowo najdłuższe kanały będą miały wtedy 10-12 m.

Nie wiem na które rozwiązanie się zdecydować, a muszę jak najszybciej podjąć decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś nieco rozwinąć swoją myśl? Co zrobić, aby były przewidywalne i pracowały jak należy. Chodzi o to aby wylot do drugiej skrzynki był naprzeciwko wlotu? czy taka skrzynka już będzie ok?

[ATTACH=CONFIG]413843[/ATTACH]

A może istnieje jakiś trójnik pozwalający rozdzielić wylot z rekuperatora na 2 skrzynki? Mam też możliwość zrezygnowania ze skrzynek na poddaszu i pociągniecie wszystkiego ze skrzynek na parterze kanałami 75, ale przebijanie się tyloma rurami na poddasze będzie dość problematyczne. Dodatkowo najdłuższe kanały będą miały wtedy 10-12 m.

Nie wiem na które rozwiązanie się zdecydować, a muszę jak najszybciej podjąć decyzję.

Przewidywalne będą jeśli na wszystkich króćcach wylotowych będzie takie samo ciśnienie przy takim samym przepływie. Da się to w domowych warunkach z grubsza zaprojektować dla skrzynek z jednym wlotem i wieloma wylotami. Sposobem na to jest zachowanie odpowiednich proporcji, wymiarów i symetrii.

Skrzynki szeregowe są skomplikowane i też zapewne da się je policzyć ale to trudne. Dlatego poszedłem na łatwiznę i zrobiłem jedną skrzynkę na cały dom.

Najdłuższe kanały daj nie najdalej od drzwi, ale bliżej, a nawet w ścianie i się wyrówna.

 

Zrobisz dwie skrzynki połączone trójnikiem to też będzie wszytko działać. Niewykluczone że będziesz zadowolony. No chyba że nie będziesz, to od razu masz tu wytłumaczenie dlaczego nie działa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o ocenę mojego projektu:

 

benedykt_r1.jpg

 

Dom o powierzchni ok. 100m2

Liczba osób: 3/4.

 

Centrala wentylacyjna umieszczona będzie w pomieszczeniu gospodarczym/kotłowni wentylowanej grawitacyjnie. Czerpnia na ścianie zewnętrznej, wyrzutnia w ocieplonym kominie wentylacyjnym. W trakcie realizacji zrezygnowałem z budowy kominka. Inne również będzie umieszczenie wanny w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

dzień dobry,

jestem na etapie projektowania instalacji WM. jak zwykle pojawiają się wątpliwości i pytania, dlatego liczę na waszą pomoc.

 

zacznę od tego, że centralę chcę umieścić w pomieszczeniu gospodarczym za garażem. wyrzutnie chcę podpiąć do istniejącego komina spalinowego a czerpnie umieścić na scianie.

 

 

całość instalacji chcę zrobić na peflex fi75. ze wstępnych obliczeń wychodzi mi, że będę potrzebował 10 przewodów nawiewnych i 10 wywiewnych.

 

na parterze:

 

nawiew w salonie 2 anemostaty po 2 przewody do każdego, gabinet 1 anemostat z jednym przewodem.

 

wywiew w kuchni 1 anemostat z dwoma przewodami, lazienka 1 anemostat z trzema przewodami i jeden w ogrzewanym wiatrołapie z pojedynczym przewodem.

 

 

na piętrze:

 

nawiew w każdej sypialni jeden anemostat z jednym przewodem tylko głównej sypialni dwa przewody do anemostatu.

wywiew w łazience, dwa anemostaty z podwójnymi przewodami.

 

 

mam kilka pytań

1 czy na piętro dawać oddzielne skrzynki rozdzielcze czy wszystko rozprowadzać ze skrzynek na parterze?

 

2 czy w kuchni robic wyciąg i przebijać się do komina czy tylko sam pochłaniacz z filtrem? (płyta indukcyjna)

 

 

3 jaka wielkość centrali? myślę o thessla green airpack home. pytanie czy 300 czy 400? rodzina czteroosobowa.

rzut2.jpg

rzut1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...