Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,6k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Elfir pomogła mi z projektem mojego domu. Zaproponowała układ pomieszczeń, który po małych modyfikacjach został zrealizowany. Jestem zadowolony, bo nie chciałem gotowego projektu ze względu na trudności w dobraniu prawidłowej orientacji pomieszczeń, a samemu wychodziły mi strasznie głupie rozwiązania, w których było mnóstwo korytarzy, czyli straconej powierzchni. Elfir - pomogłaś i dzięki Ci za to.

Jak już miałem rzut parteru (a to parterówka), to poszedłem do konstruktora-architekta, który zaproponował 5000zł za zrobienie z tego projektu domu, a dodatkowo w tej kwocie projekt garażu, projekt rozbudowy sieci wodociągowej (był wymagany) i oczywiście adaptację. Zgodziłem się, bo wydało mi się to dobrym dilem.

 

I mam:

 

http://i.imgur.com/Oe4vNkB.jpg

 

http://i.imgur.com/xjpnsox.jpg

 

Brzydkie, co?

 

Trochę jeszcze niedokończone, więc można coś poprawić, ale wyszedł taki grzyb, proporcje coś nie teges (choć gotowe projekty kwadratowych parterówek mi się podobały), ten pas z rynnami wydaje mi się za wąski (jest deska 16cm - wydawała mi się za cienka, ale fachowcy od dachu mówili że jest OK... i mam), okna dwudzielne to wynik znów ograniczeń wyobraźni żony i mojej niechęci do kłótni w tym zakresie, no i ogólnie szału nie robi. A co najgorsze właśnie najgorzej wygląda od zjazdu z głównej drogi na naszą - jakieś 100m od domu. Tutaj zdjęcie jeszcze bez styropianu:

 

http://i.imgur.com/2dPIvZW.jpg

 

Grzyb! Mam zamiar zrobić elewację jakąś białą, albo delikatnie popielatą nad i pod poziomem okien, a miedzy oknami dać jakiś popiel z białymi poziomymi pasami. Mocno też zastanawiam się nad poszerzeniem pasa rynnowego do jakiś 25cm, no i podbitkę chcę dać białą. Może to coś uratuje, bo jak dla mnie efekt nie jest zbyt dobry, a powinien to wychwycić architekt. Samemu trudno sobie wyobrazić efekt końcowy, a skoro architekt kładzie lagę, to kto ma niby zadbać o estetykę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dałeś do opracowania architektowi czy konstruktorowi? Bo jak dałeś z tekstem "proszę to przerysować bez zmian i zrobić z tego projekt" to jakie architekt miał pole manewru?

Na pierwszy rzut oka - dom jest za wysoko posadowiony (wysoki fundament). Na całej działce podniosłeś poziom względem drogi i jeszcze wyżej ustawiłeś dom. Masz podmokłe grunty?

 

Górna krawędź okien tez mogłaby być wyżej.

 

Edit - doczytałam, że teren zalewowy, stąd ta wysokość posadowienia. No to wysoki dom trzeba osadzić w terenie za pomocą roślinności, która ukryje różnicę poziomów

 

Nie malowałabym na biało. Ciemny grafit pod kolor dachówki + bardzo jasny popiel. Grafitowa podbitka.

Wnęka na drzwi ciemna. Ciemne paski przy oknach zmieniające ich proporcje. Dookoła domu ciemny dolny pas na wysokość wejścia do domu i podobny na wysokość podcienia.

 

http://images81.fotosik.pl/16/d2b31cd5f49ae0bagen.jpg

 

No i fundament bym obsypała ziemią albo zrobiła dookoła bukszpanowy żywopłot maskujący to wysokie posadowienie.

 

Skupiłabym się na obsypaniu ziemią okolic domu (zwłaszcza tarasu i dojścia do domu) a nie podnoszenie poziomu gruntu na całej działce. Różnice poziomów można ciekawie wykorzystać budując murowane donice na kilku poziomach lub murki oporowe.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ładne. Tylko ja mam 6 schodków i się zastanawiam czy się to nie rozjedzie. Możę wyleję murki oporowe w kształcie krokodyli i na tym poukładam te stopnie. Jeszcze z żoną muszę porozmawiać jak jej te zdjęcia pokażę. Dzięki.

 

Postaraj się zlikwidować różnicę poziomów ziemią i rozbiciem schodów na tarasy.

 

Coś jak tu:

http://images81.fotosik.pl/16/89b7401f1ffd59f8.jpg

 

W wątku o kiczach masz propozycję malunku elewacji.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dałeś do opracowania architektowi czy konstruktorowi? Bo jak dałeś z tekstem "proszę to przerysować bez zmian i zrobić z tego projekt" to jakie architekt miał pole manewru?

 

Raczej konstruktor, a architekt tylko z konieczności. Niestety, ale się nie wyznawałem na tym, a w nazwie firmy były zarówno architektura, jak i konstrukcja. Chciałem z tego projekt, ale nie zamykałem mu ust. Mógłby mi choćby doradzić silikaty, albo te proporcje dobrać, a tu nic. Cóż... niedrogo było.

 

Na pierwszy rzut oka - dom jest za wysoko posadowiony (wysoki fundament). Na całej działce podniosłeś poziom względem drogi i jeszcze wyżej ustawiłeś dom. Masz podmokłe grunty?

 

Górna krawędź okien tez mogłaby być wyżej.

Edit - doczytałam, że teren zalewowy, stąd ta wysokość posadowienia. No to wysoki dom trzeba osadzić w terenie za pomocą roślinności, która ukryje różnicę poziomów

 

Nie malowałabym na biało. Ciemny grafit pod kolor dachówki + bardzo jasny popiel. Grafitowa podbitka.

Wnęka na drzwi ciemna. Ciemne paski przy oknach zmieniające ich proporcje. Dookoła domu ciemny dolny pas na wysokość wejścia do domu i podobny na wysokość podcienia.

 

http://images81.fotosik.pl/16/d2b31cd5f49ae0bagen.jpg

 

No i fundament bym obsypała ziemią albo zrobiła dookoła bukszpanowy żywopłot maskujący to wysokie posadowienie.

 

Skupiłabym się na obsypaniu ziemią okolic domu (zwłaszcza tarasu i dojścia do domu) a nie podnoszenie poziomu gruntu na całej działce. Różnice poziomów można ciekawie wykorzystać budując murowane donice na kilku poziomach lub murki oporowe.

 

Już wyżej nie podniosę. Będzie jeszcze garaż, więc ziemię z korytowania (jakieś 30m3) wykorzystam chyba na to stopniowanie. Nie wiem o jakich ciemnych pasach przy oknach piszesz. Ciemne węgarki? No i trochę się tej podbitki ciemnej boję.

 

Ogólnie coś do przodu, ale jeszcze nie pykło. Nie jest widzę aż tak źle. Dzięki. Te bukszpany mi się spodobały najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witajcie,

 

Zdążyłem przed miesięcznicą, więc zapytam. Jak zrobić rekuperator na jednym wentylu? Dać go na nawiew, czy na wywiew?

Bo miałem dwa... a mam jeden. I wilgotno w domu, choć wciąż około 21-21,5 stopnia w salonie. Do tej pory zużyłem około 12-15 kWh prądu dla klimy. Większość niestety w drogiej, bo mi się godziny pomyliły.

 

Zostałem w tyle, bo (za) długo odpoczywałem po budowie. Zacznę się bardziej szanować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Przemek jak wyglada sprawa z WM ? Bo jakos jak obliczam sobi cm2 okna fix które nie mozna otworzyc ale jakby jednak mozna otworzyć do mojego wylotu nawiewu WM to krotność jest troche dyskusyjna w aspekcie wentylacji. Zaczynam sie zastanawiać czy fix to był dobry pomysł. Faktycznie WM jest wystarczająca ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale się nie wyznawałem na tym, a w nazwie firmy były zarówno architektura, jak i konstrukcja. Chciałem z tego projekt, ale nie zamykałem mu ust. Mógłby mi choćby doradzić silikaty, albo te proporcje dobrać, a tu nic. Cóż... niedrogo było.

 

Właściwie, to wspomniał mi o silikacie, ale uprzedził też, że trudno w tym kuć. O zaletach nie mówił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek jak wyglada sprawa z WM ? Bo jakos jak obliczam sobi cm2 okna fix które nie mozna otworzyc ale jakby jednak mozna otworzyć do mojego wylotu nawiewu WM to krotność jest troche dyskusyjna w aspekcie wentylacji. Zaczynam sie zastanawiać czy fix to był dobry pomysł. Faktycznie WM jest wystarczająca ?

 

Nie wiem. Nie mam. Mam jeden wentyl i myślę szybko (2-5 dni) zrobić reku. Jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię aby dało się to zrobić :/ kombinuj drugi i zrób normalnie

 

U siebie mam opcję czyszczenie wymiennika, raz praca 100% wentylatora nawiewnego, a później wywiewnego i tak kilka razy na zmianę, jak nie otworzę okna to albo jak znaczne podciśnienie albo nadciśnienie (za szczely dom). Za pierwszym razem myślałem, że mi się sufit z GK zwali na głowę :)

 

Jak zrobisz wentylator na nawiewie to powietrze tylko w niewielkim stopniu będzie wracało kanałami wywiewnymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieć kanałów wywiewnych poziomych to nie to samo co kanał wentylacyjny pionowy dlatego ja będziesz tylko wtłaczał powietrze to będzie Ci się robiło w domu nadciśnienie, jak wielkie zależy jak mocno ustawisz wentylator, powietrze będzie szukało drogi ujścia i w końcu jasne, że pójdzie kanałami wywiewnymi albo najpierw napompujesz dom, czym więcej tym intensywniej będzie wiało w wywiewu. Intensywność wywiewu będzie wzrastała wraz ze wzrostem nadciśnienia w domu.

 

Efekt ten jest jest wiodczny już przy ustawieniu nawiewu na 50% wywiewu na 30%, ciśnienie cały czas wzrasta, a drzwi stopniowo ciężej otwierać.

 

Możesz zrobić na jeden wentylator ale tylko jako rozwiązanie prowizoryczne no i muisz zostawić rozszczelnione okna moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...