Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pękkająca szyba w kominku Lechma Exclusive


wuszy1

Recommended Posts

Czy szyba (zwykła prostokątna) powinna siedzieć w ramie na sztywno, czy powinna mieć kilka mm luzu?

 

Szyba w ramie nie moze być na sztywno bo rama pracuje. Uszczelnieniem pomiędzy szybą a ramą jest sznurek kominkowy azbestowy lub inny.

Jeśli szyba pęka to na 100% wina konstrukcji kominka i powód do reklamacji.

Może być problem z udowodnieniem winy i wymiany gwarancyjnej.

Wina może leżeć po stronie użytkownika jeśli nie zachował odstępów przy zabudowie kominka ale to mało prawdopodobne.

Szyby pyrolitycznej się nie opłaca i jeśli kominek jest wyłożony wernikulitem lub szamotem to to spokojnie wystarczy do podniesienia temperatury spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

I u mnie pękła szyba w PL Green wczoraj.

Sprawa będzie zgłoszona dzisiaj lub w poniedziałek do Lechmy. Zobaczymy co zrobią.

 

było to może 20 któreś palenie. Dwa drewka kończyły się dopalać temperatura wody grzewczej niewielka.

Pękło wzdłuż gięcia i rozeszło się na czołową połać szyby.

 

Przy okazji zobaczylem że nie da się wyjąć drzwi z wkładu. Jest to tak zamontowane że nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

W ramach uzupełnienia. Szyba wymieniona.

Czekaliśmy na serwisanta coś około 4 tygodni ale to z powodu jego kłopotów zdrowotnych.

Gwarancja została uznana i szyba wymieniona. Przyczyną podobno jest zbyt ciasno ułożona na uszczelkach/sznurach szyba na zagięciu.

Zeby uniknąć powtórki zostaje wycięta część sznura. Powoduje to lekkie rozszczelnienie wkładu no ale cóż ma już niby nie pękać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar kupić ten wkład, tylko że powietrzny, a nie z płaszczem wodnym i też zastanawiałem się nad jego większym bratem (wersja XL). Teraz to mam poważne wątpliwości. Wczoraj dzwoniłem do Lechmy. Szyba - nie podlega gwarancji, lecz podobno do każdego zgłoszenia podchodzą indywidualnie i są przypadki - potwierdzacie to na forum - że wymieniają ją gratis. Powiedziano mi, że wcześniej rzeczywiście była jakaś wada przy montażu czy osadzeniu szyby co mogło powodować jej pękanie, ale teraz podobno ją usunięto - osobiście to zapewnienie mnie nie przekonało, gdyż nie podano mi żadnych szczegółów, a przypadki pękania jak widać są nawet z tego roku, więc to wciąż aktualny temat.

A może sprawa dotyczy tylko wkładów z płaszczem wodnym (tak się łudzę, że wówczas zachodzi inny rozkład temperatur na obudowie) i wkłady powietrzne nie powinny mieć z tym większego problemu?

Przy okazji - montował już ktoś z was u siebie lub u kogoś innego (to do prefesjonalistów) wkład Lechmy Green SBJ w wersji XL - ma 56 cm wysokości szyby i tak się zastanawiam jak to wygląda na żywo, czy ta szyba nie jest zbyt wielka i nieporęczna. Poza tym obawiam się jej ciężaru i przez to podatności na pękanie, Mimo to podoba mi się, gdyż ma większą panoramę ognia, a w tej małej Lechmie Green jest raptem niecałe 30 cm "otworu załadunkowego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy usunięcie fragmentu uszczelki nie wpłynie na brudzenie się szyby ?

 

Uczciwie to oceniając to jakiś wpływ ma. Ponieważ teraz pojawiają się takie jakby "języki" brudu/sadzy idące od góry czyli jakby z miejsc gdzie są "przedmuchy", ale żeby nie demonizować to jest tak że szyby jeszcze od wymiany nie czyściłem i w moim odczuciu na razie nie ma takiej potrzeby gdyż jest na tyle czysta że chyba dopiero przed świętami coś zrobię.

jak słyszę, ludzie czyszczą np co sobotę. U mnie nie ma takiej potrzeby.

 

ŁukaszM

 

Też chciałem kupić wersję XL i o ile pewnie miałaby większą moc grzewczą wkładu to przy niedużym salonie (u mnie np razem z jadalnią i przedpokojem + kuchnia - czyli otwarta przestrzeń około 70 m2) nie dałoby się wysiedzieć.

Szyba narożna bardzo mocno promieniuje ciepło więc jakby miałaby być większa byłoby to uciążliwe.

 

 

Dodam jeszcze że po zastanowieniu się nad tym pęknięciem to nastąpiło ono w momencie kiedy wsad z 2-3 polan się wypalił i wkład zaczął stygnąć. Wg mnie nastąpiło "skurczenie" się ramki na której jest szyba zamontowana i wtedy ją złamało.

Wycięcie uszczelek nie wpływa aż tak bardzo na szczelność gdyż i od góry i od dołu szyba jest złapana kątownikiem ze stali nierdzewnej który ją trzyma na swoim miejscu. Nie daje on oczywiście 100% szczelności. Wycięte zostało jakieś 1/3 długości na krótszym boku od narożnika.

Edytowane przez miro_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak profesjonalizmu serwisanta, zwala z nóg. Wstydzę się za nich, bo to wszystko moi kumple...:(

.

Co do szyby...Kupowanie szyby narożnej giętej do grzania, to własnoręczne pakowanie się w problemy. To droga, bardzo podatna na uszkodzenia ceramika. Cena zwykłej, prostej szyby to 200 - 300 zł, no i o niebo mniej kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarancja została uznana i szyba wymieniona. Przyczyną podobno jest zbyt ciasno ułożona na uszczelkach/sznurach szyba na zagięciu.

Zeby uniknąć powtórki zostaje wycięta część sznura. Powoduje to lekkie rozszczelnienie wkładu no ale cóż ma już niby nie pękać.

 

Wycięcie części sznura żeby szyba nie pękała ??

"Te typy tak mają" ?

A nie jest to błąd produkcyjny, montażowy lub konstrukcyjny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak profesjonalizmu serwisanta, zwala z nóg. Wstydzę się za nich, bo to wszystko moi kumple...:(

.

Co do szyby...Kupowanie szyby narożnej giętej do grzania, to własnoręczne pakowanie się w problemy. To droga, bardzo podatna na uszkodzenia ceramika. Cena zwykłej, prostej szyby to 200 - 300 zł, no i o niebo mniej kłopotów.

 

Was jest dwóch czy masz rozdwojenie jaźni ?

 

Wkłady kominkowe narożne powinny mieć szybę w jednym kawałku. Otwieranie powinno być gilotynowe. Kogo nie stać na takie rozwiązanie, powinien poprzestać na wkładzie z normalnymi drzwiami, bez bocznej szyby. To teoria. Praktyka została właśnie opisana w tym wątku. "Rynek oczekuje tańszych rozwiązań" ...Właśnie realizuję jedno takie rozwiązanie i już pożałowałem. Nigdy więcej. Kłopoty bardzo podobne do opisanych wyżej, na razie bez pęknięć, ale jeszcze nie napaliliśmy! :D

.

Niemniej, jeśli jakiś producent decyduje się "wdepnąć" w takie tańsze rozwiązania, powinien mieć odrobinę przyzwoitości, której chyba tym razem zabrakło...Świadczy o tym odpowiedź jaką otrzymała aisa222.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj oba wpisy jeszcze raz, tym razem wolniej, ze zrozumieniem i wykaż sprzeczność między nimi...:)

 

1. Kupowanie szyby narożnej giętej do grzania, to własnoręczne pakowanie się w problemy.

2. Wkłady kominkowe narożne powinny mieć szybę w jednym kawałku. Otwieranie powinno być gilotynowe.

 

Mnie się wydaje, że te zdania się wykluczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Kupowanie szyby narożnej giętej do grzania, to własnoręczne pakowanie się w problemy.

2. Wkłady kominkowe narożne powinny mieć szybę w jednym kawałku. Otwieranie powinno być gilotynowe.

 

Mnie się wydaje, że te zdania się wykluczają.

"Zdaje się" to dobre określenie...Możemy to zawrzeć w jednym akapicie. Wyrwanie dwóch z różnych kontekstów, sprawiło Ci nieco kłopotów ze zrozumieniem: Kupowanie szyby narożnej do grzania (nie do popierdułki - inaczej zwanej rekreacją) to własnoręczne pakowanie się w problemy. Jeśli natomiast już takie coś musicie kupować, lepiej by to był mechanizm gilotynowy...Jak nadal nie teges, wal śmiało...Bielawski też skorzysta...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To droga, bardzo podatna na uszkodzenia ceramika. Cena zwykłej, prostej szyby to 200 - 300 zł, no i o niebo mniej kłopotów.

 

Zatem podsumowując, raczej odpuszczam sobie produkty LECHMY, choć wyglądają naprawdę ładnie. Trudno mimo, że nie chciałem wydawać na wkład więcej niż 5000 zł, słuchając rad mądrzejszych dołożę chyba nieco grosza i dalej będę szukał produktów z boczną szybą, ale jeśli otwieraną na bok - to dzieloną szybą (bez szprosa) a jeśli całą to tylko otwieraną do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem podsumowując, raczej odpuszczam sobie produkty LECHMY, choć wyglądają naprawdę ładnie. Trudno mimo, że nie chciałem wydawać na wkład więcej niż 5000 zł, słuchając rad mądrzejszych dołożę chyba nieco grosza i dalej będę szukał produktów z boczną szybą, ale jeśli otwieraną na bok - to dzieloną szybą (bez szprosa) a jeśli całą to tylko otwieraną do góry.
W tym roku planuję wrócić do testów wkładów, tak jak to robiłem z Romotopem, Kratkami, Sparthermem, Pamą i jeszcze kilkoma...Wybrałem sobie Arysto i Hitze. Nic nie wiem o tych urządzeniach, bo nigdy ich nie miałem "na warsztacie"...Może coś ciekawego się wykluje? :rolleyes: W tym, albo zaraz na początku 2017...Muszą dotrzeć urządzenia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...