Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Taaa.... Kociołek się smoli, ale chłop zadowolony, że mu zasyp podajnika na tydzień starcza.

Moi sąsiedzi, najwięksi okoliczni "zadymiarze" ocieplili swoj dom tak, jak ja, jakis miesiąc temu.

Nie powiem, przyłożyli się - 15cm grafitowego Austrothermu.

Efekt jest taki, ze smrodzą, jak smrodzili, a sądze, ze sytuacja uległa w sumie pogorszeniu, bo kiedyś przynajmniej we mrozy ten kociołek sie rozkrecał i nie dymił. Teraz nawet -15 nie pomoże.

No, ale sąsiad zadowolony, ze mniej spala, mowi, ze za 3-4 lata wymieni kociołek na gruntowa pompę ciepła...

 

Taki dym jak na zdjęciach to nie jest z spalania ekogroszku, jak rzeczywiście z kociołka to pewnie pomaga mu jakimiś kartonami oblepionymi folią (nie myślę że specjalnie spala śmieci). Palę już drugi rok i robiłem niejedne próby na swoim kotle i jedyny delikatny dymek jaki może się wydostać to tylko przez kilka minut przy przejściu z podtrzymania do pracy ciągłej. Pomagałem też ustawiać kociołki dużo większe 150kW i też tak nie kopciły w żadnym z trybów pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzisiaj uchwycone u sąsiada,nowy dom(budowaliśmy w jednym czasie) z kotłem na ekogroszek:

I jak to jest z tymi kotłami "ekologocznymi" z zasobnikiem ??? Nie dymią,nie syfią ??

Całość syfu i sadzy idzie mi na parapety...

NOWY DOM !!!

 

Dziś z rodzina poszliśmy sobie na spacerek do lasu. Po drodze popatrzyłem na kominy "na mojej" ulicy i sąsiedniej i w domach wybudowanych przez dewelopera nie zauważyłem żadnego wydobywającego się z kominów dymu. Dym zobaczyłem na kominach 3 domów wybudowanych przez indywidualnych inwestorów ...

A na tych gdzie wybudował deweloper (każdy ma kocioł Elektromet 15KW ze sterem PID) zero dymu ...

 

Mój domek (4 letni) ma białą elewację która nie była jeszcze malowana od nowości i dalej biała. Komin mam biały i dalej jest biały a na pewno nie czarny;)

 

Najnowsze domy jakie buduje deweloper (niedaleko ode mnie) mają już kotły tłokowe (tak chociaż opisuje developer w specyfikacji na swojej stronie).

W tych najnowszych domach niestety widać dym i to nie biały a szary ...

Tam widziałem czarne kominy w niemalże nowych domach ..

 

Tyle że tutaj widać że deweloper otrzymałem lepszą ofertę od sprzedawcy tłoków i montuje te monstra do domów które są nawet mniejsze od mojego.

Szok !!!

Tłoki i rynny powinny być dawno zabronione , bo chyba żaden nie ma certyfikatu ekologicznego klasy "A" i spalanie poprawne opału w rynnie lub tłoku jest bardzo trudne a zapanowanie nad mocą tym bardziej mało wykonalne ...

 

Podstawą czystego spalania jest konstrukcja kotła i rodzaj palnika i sterownik ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Podstawą czystego spalania jest konstrukcja kotła i rodzaj palnika i sterownik ...

Podstawą czystego powietrza i czystych parapetów wokół domu jest brak jakiegoklowiek kotła na paliwo stałe.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

Witam Serdecznie.

Jestem tu nowy..na forum trafiłem bo szukam dobrego ekonomicznego i w miare taniego rozwiązania do mojego domu.

Dom ma 126m2 po powierzchni z poddaszem 100m2 użytkowej.

Na ściany chcę dać 15cm szarego styropianu,poddasze wełna 30cm,podłoga 10cm.

Domek chciał bym ogrzewać samą podłogówką + drabinka w łazience na ręczniki.

Przeczytałem już kilkadziesiąt stron i dalej nie wiem co dla mnie będzie najlepsze.

Nie ukrywam też ,że koszty PC 20k średnie wyceny na Panasonica to dość dużo dla mojego budżetu ,ale myślę ,że od przełknięcia.

Budowa rusza na wiosnę ,ale chcę już wszystko zaplanować i w sumie zostało mi co i cwu.

Na dole rzut parteru

http://images70.fotosik.pl/425/b7f1c6a7d6eabad9m.jpg

Kotłownia jest koło kuchni ma 3,99m2 bardzo malutka..plus pod schodami trochę miejsca może z 1m3.

Komin zostanie bo na 99% będzie kominek więc z tego rezygnować raczej nie będę.

PC tam pewnie bez problemu wejdzie,ale proszę też o opinie od użytkowników ekogroszku bo znalazłem fajny kocioł myślę,że był by ok

http://allegro.pl/kociol-skam-p-7kw-iryd-pid-fl-i4837238343.html

 

co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden zasobnik to jeden popielnik popiołu przy małej mocy i dobrym eko.

CWU wyłączone - parę kg/ dobę do przodu. Strefy dobowe na grzanie 2x w ciągu doby po 6 godzin - temperatura na 17 st i już można na 2 tygodnie wyjeżdżać. Nawet w mrozy. Jak z 2 dni wcześniej wygaśnie to nie ma tragedii - mury akumulują ciepło i później oddają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Czy na 3.99m2 uda sie zrobic ladna, czysta, bezobslugowa kotlownie na wegiel?

A jak nie to gdzie kocioł będzie stał i 2t wungla ? Trzeba wyłozyć dodatkowa kase na to ?

Kotłownia jest koło kuchni ma 3,99m2 bardzo malutka..plus pod schodami trochę miejsca może z 1m3.

Komin zostanie bo na 99% będzie kominek więc z tego rezygnować raczej nie będę.

Z kotłownia jak wyzej ale pytanie,czy kominek i kocioł można podpiąć do jednego komina spalinowego ?

Jełśi nie to trzeba chyba kupic drugi komin spalinowy,bo za darmo go nie rozdają.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100m2x50kWh/m2/rok +4000kWh CWU= 9000kWh x0,25zł=2250zł. Nawet jak nie dasz rady po takiej cenie to 0,30 i wyjdzie 2700zł.

Prąd w każdym domu musi być. Wodna podłogówka,bufor i 100% w taniej taryfie. Pomyśl,policz i wybij sobie węgiel z głowy a z kominkiem to też się zastanów. Ja też mam komin i co na niego spojrzę to się zastanawiam po jakiego .... ja go postawiłem. Teraz za jego koszt wybudowania to bym ze dwa sezony za prąd pokrył a tak to tylko wielki mostek i same straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100m2x50kWh/m2/rok +4000kWh CWU= 9000kWh x0,25zł=2250zł. Nawet jak nie dasz rady po takiej cenie to 0,30 i wyjdzie 2700zł.

Prąd w każdym domu musi być. Wodna podłogówka,bufor i 100% w taniej taryfie. Pomyśl,policz i wybij sobie węgiel z głowy a z kominkiem to też się zastanów. Ja też mam komin i co na niego spojrzę to się zastanawiam po jakiego .... ja go postawiłem. Teraz za jego koszt wybudowania to bym ze dwa sezony za prąd pokrył a tak to tylko wielki mostek i same straty.

:yes:

 

Tydzień temu skończyli u mnie budowę 1 komina (dwa kanały dymowe i dwa wentyl)

Koszt 9800.:bash:

1/2 PC.

nie może to być....zawsze myślałem ze kominy są gratis :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

komin w projekcie jest systemowy do kominka i drugie wyjscie pod ogrzewanie na gaz.

Co prawda widziałem tą kotłownie na żywo i facet miał śmieciucha w rogu ,ale mówił ,że z podajnika zrezygnował bo miał by problem z miejscem chociaz da się to zrobic..

Nie wiem sam ,żona się upiera na kominek w salonie i raczej na 99% ulegne..Jak szacujecie ogrzewanie tego domu i cwu w skali roku?tak w przybliżeniu może ktoś ma podobny metraż i PC? nie chodzi mi tu o wylicznie bo bez komina taniej itp,ja o tym wiem i licze ,że pc wyjdzie z 10-12tys więcej.Kredytu o tyle więcej wezme na 30 lat to jakieś 50zł rata wyższa ,ale rachunki niższe za ogrzewanie więc się pokryje no i bezobsługowśc to ogromny plus dla blokersa:)

Ps.Kominek też by był na plus w razie gdyby PC uległa awarii czy też prądu by nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jak szacujecie ogrzewanie tego domu i cwu w skali roku?tak w przybliżeniu może ktoś ma podobny metraż i PC? nie chodzi mi tu o wylicznie bo bez komina taniej itp,ja o tym wiem i licze ,że pc wyjdzie z 10-12tys więcej.Kredytu o tyle więcej wezme na 30 lat to jakieś 50zł rata wyższa ,ale rachunki niższe za ogrzewanie więc się pokryje no i bezobsługowśc to ogromny plus dla blokersa:)

Ps.Kominek też by był na plus w razie gdyby PC uległa awarii czy też prądu by nie było.

Dom 118m2,zużycie prądu za zeszły rok za c.o+cwu to 3300kWh,obecnie kWh mam w cenie 0,29zl czyli w 1000zl powinienem się zmieścić bo był to pierwszy sezon grzewczy,jeden komin do kominka,którego łączny koszt z wykończeniem to 3tys.zl

Gdybym grzal prądem przy inwestycji 2,5tys.zl zużylbym ok.9000kWh a to dałoby ok.2700zl za 12 miesięcy. mar1173 już Ci to liczył.

Także masz porównanie dla większego domu przy różnych inwestycjach i bez syfiastego ekogroszka z pralnio-suszarnia zamiast kotłowni.

 

Blokersem byłem od urodzenia i nie wyobrażałem sobie syfu w domu za nic w świecie i dlatego dom budowalem od razu bez kotłowni i bez komina w niej.

I żeby nie było,że drogo budowalem bo ciepło,koszt domu to 310tys.zl ze wszystkim.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie.

http://images70.fotosik.pl/425/b7f1c6a7d6eabad9m.jpg

Kotłownia jest koło kuchni ma 3,99m2 bardzo malutka..plus pod schodami trochę miejsca może z 1m3.

co o tym sądzicie?

 

zrób co chcesz

wybacz za słowa, ale czasem inne nie trafiają:

 

jak zrobisz ekogroszek w 120m2 domu w mini "kotłowni" 3,9m2 minus skos na schody 1m2; z wejściem przez kuchnię! a po drodze do kuchni przechodzisz przez wiatrołap, hall, salon z węglem to jesteś ..... największy we wsi!

 

Masz kotłownie na gaz w projekcie - zwaną tez spiżarnią. Klasyczny projekt gotowy wybrany bez przemyśleń o kotłowni, bo są i takie z kotłownią w rogu czy przy drzwiach.

 

Ale jeszcze nic straconego! Jak na wiosnę budujesz: izoluj, izoluj i licz kWh. Jest jeszcze czas. Dokształcisz się i dojdziesz do wniosku, że zwiększenie izolacji jest tak tanie i tak efektywne, że można grzać droższym paliwem niż ekogroszek i bezobsługowym bo tego paliwa niewiele potrzeba a w kotłowni mieć czysto i miejsce nawet na spiżarnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

Nie do końca bez przemyśleń..ten dom miał byc i już nic podobnego nie znalazłem a przejzałem wiele:) jest opcja z usuniętym pokojem na dole i tam jest kotłownia,ale wted są dwa kominy i pomieszczenie w plecy a przy tak małym domu to troche lipa.

Czyli to ocieplenie co planuje to mało? z tego co czytam i się dowiaduje to ok a większośc tak robi,ktoś z styro 20+ to juz podpisuja sie pod pasywnymi:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...