Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

a ja ostatnio rozmawiałem z inżynierem od energetyki

wkurzony że na stare lata nie ma roboty w kraju

uczestniczył ostatnio w budowie 2 nowych elektrowni węglowych, twierdził że w ciągu 5 lat rozpoczną się budowy 3 nastepnych

robi w mostostalu warszawa a kraj budowy to NIEMCY

jak to wytłumaczyć?

 

Myślę że tak to można wytłumaczyć , że węgiel kosztuje obecnie około 50 Euro i będzie taniał ...

Elektrownia potrafi czysto spalać opał i koszt wytworzonego 1KWh z wegla będzie tani i ekologicznie jest bardziej opłacalny niż sądze że z elektrowni atomowej.

 

Z elektrowni atomowych trzeba utylizowac odpady a jest to niesamowicie kosztowne i problematyczne , więc może okazać się że przy obecnych cenach węgla i bezpoblemowym dostępie węgiel jest bardziej opłacalny ...

 

A na pewno taka elektrownia jest bardziej bezpieczna , bo nawet w przypadku jej uszkodzenia czy awarii nic niebezpiecznego dla środowiska i ludzi sie nie zdarzy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

PO , PSL , PIS boją się górników i wolą aby CAŁE SPOŁECZEŃSTWO płaciło na górników i nierentowne kopalnie , które NIGDY nie będą rentowne ..

 

Mogą być rentowne, wszystko kwestia zarządzania. U nas wszystko co Państwowe jest kilkakrotnie droższe w obsłudze niż prywatne. Najlepszym przykładem jest kopalnia Silesia, którą kupili Czesi i fedrują aż miło 24 h na dobę a nie 8 godzin jak w Polskich. W Silesi są 4 związki zawodowe, w kopalniach Kompanii 160 !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jakiego wątku ? Ten wątek powinien skończyć się na JEDNEJ stronie ...

 

Oczywiście że w nowo budowanym domu nie ma sensu pchać się w kocioł na ekogroszek , bo nowo budowane domy nie są tak energochłonne jak te budowane kiedyś a nowe pompy PW potaniały i mają naprawdę dobre parametry.

 

Jednak ja też rozumie tych co kupują kotły na ekogroszek , bo naprawdę nie każdy siedzi nonstop na necie , przegląda gazety i tym się interesuje.

Kupuje jakąś gazetkę "murator" , zamawia katalog z domami , wybiera jaki go interesuje , zleca wybudowanie i patrzy co jest w projekcie ...

A że w projektach są bzdury a gazeta Murator i inne utrzymują się z reklam a reklam sporo w gazetach to właśnie reklamy kotłów to nie ma sie co dziwić , ze klient widzi że dom ma w standardzie gaz albo kocioł na ekogroszek wiec sądzi że to najlepsze rozwiązanie , bo jest w projekcie nowego domu a dodatkowo w gazetce są reklamy kotłów , więc jeszcze bardziej go to uświadamia że tak ma być ...Dodatkowo zaczyna pytać znajomych czym palą i czym grzeją i w 99% jest to gaz lub kocioł na ekogroszek ..

 

Później albo ma pecha i trafia na jakiegoś idiotę sprzedawcę lub instatora który oferuje mu kocioł 25KW zamiast 7-12KW i to jeszcze jakiś badziewny "garażowy" , bo największy zysk ze sprzedaży ...

 

Ja widzę tam gdzie mieszkam . Widzę jak w ciagu 5 lat jak tam mieszkam ile powstało nowych domów i ile powstaje. Tylko ten deweloper co mi budował potrafi wybudować kilkadziesiąt domów rocznie ...

Ludzie moga dopłacić 10tys do pompy + podłógówki (u dewelopera) ale patrząc i zwiedzając te osiedle chyba z 1-2 domach była pompa ..

Na kilkadziesiąt domów ...

 

A na drugim osiedlu (też kilkadziesiąt domów) nowych zero pompy ...

 

To nie wina ludzi a przepisów i prawa i chciwości gazet i sprzedawców ...

 

Już dawno powinno się zakazać montażu kotłów na paliwo stałe i kominków w nowych domach , już dawno powinno się zakazać sprzedaży śmieciuchów.

 

Jakby był zakaz sprzedaży , to wszystkie projekty domów zostały by szybko przerobione na grzania gaz / pompa / prąd i klient by wiedział że musi coś z tego wybrać a miejsca na kocioł nie ma ...

 

Tyle że Państwo ma to głęboko w dupie i nic nie robi , bo przecież węgiel to "nasza przyszłość" i trzeba górników utrzymywać ...

 

Cały ten wątek był od początku bez sensu ...

Dopóki nie będzie zakazu , dopóki nie znikną projekty nowych domów z kotlem na ekogroch , to nic się nie zmieni ...

 

A tych co zagląda na forum muratora to zapewne jest baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo mały odsetek inwestorów ...

 

Mimo tego nie przykładasz się ty, ani twoi "koledzy" od "eko"kotłów, aby tych nielicznych TUTAJ wyprowadzić z błędu. Weź to w końcu wyjaśnij jakoś logicznie, bo to co wyprawiasz się zwyczajnie w pale nie mieści.

 

Ps. doliczyłeś już do swojej "wyceny" systemu na "eko"grochu, aby zrównać swój system pod względem obsługi i czystości z gazem/prądem/kopem, podajnik automatyczny i filtr na komin? Podziel się kosztami, porównamy jak wygląda inwestycja i ile realnie kosztuje obsługa.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą być rentowne, wszystko kwestia zarządzania. U nas wszystko co Państwowe jest kilkakrotnie droższe w obsłudze niż prywatne. Najlepszym przykładem jest kopalnia Silesia, którą kupili Czesi i fedrują aż miło 24 h na dobę a nie 8 godzin jak w Polskich. W Silesi są 4 związki zawodowe, w kopalniach Kompanii 160 !!!

 

No dobra , ale jeśli węgiel można mieć za około 50 Euro to po co wydobywać w PL ?

Sądzisz że jakakolwiek kopalnia w PL potrafi wydobyć 1 tonę węgla za mniej niż 200zł , z wszystkimi kosztami i zyskiem ?

 

Są kraje gdzie węgiel "wydobywa" się koparką a u nas wydobywa się węgiel z duuuuuużo większej głębokości , i koszty wydobycia bedą zawsze duużo duużo wyższe ...

 

Może jedyne ratować koszt transportu , bo koszt transportu jest w wiekszosci bardzo wysoki ...

 

Przy obecnych cenach węgla nie ma żadnego sensu wydobywanie węgla w PL ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo tego nie przykładasz się ty, ani twoi "koledzy" od "eko"kotłów, aby tych nielicznych TUTAJ wyprowadzić z błędu. Weź to w końcu wyjaśnij jakoś logicznie, bo to co wyprawiasz się zwyczajnie w pale nie mieści.

 

Ps. doliczyłeś już do swojej "wyceny" systemu na "eko"grochu, aby zrównać swój system pod względem obsługi i czystości z gazem/prądem/kopem, podajnik automatyczny i filtr na komin? Podziel się kosztami, porównamy jak wygląda inwestycja i ile realnie kosztuje obsługa.

 

Nie widzę powodu abym miał sie tłumaczyć i to przed tobą ...

Nie chce mi się wchodzić w zaczepki i przepychanki ...

 

Staram się pomagać ludziom i to bezinteresownie ...

 

Jak ktoś zdecydował się na kocioł , to nie widzę powodu aby kogoś obrażać i na siłę przekonywać. Piszę często że lepiej było by zamontować pompę , ale jak człowiek nie chcę to na siłę nie będę przekonywać , bo ani pomp ani kotłów nie sprzedaje i nie mam żadnego interesu aby kogoś na siłę przekonywać.

Mamy do czynienia z dorosłymi ludźmi którzy sami podejmują decyzję i ja te decyzje szanuję ...

 

Staram się pomóc w takim przypadku z dopasowaniem mocy kotła bo w większosci ludzie chcą kupować zbyt dużej mocy kotły i to jakieś dziwne z prymitywną elektroniką , palnikiem i kiepską konstrukcja bo takie "poleca" im hydraulik lub sklep ...

 

Dużo ludzi się dziwi że zamiast 25-35KW starczy im 7-12KW i że zamiast 10-12tys za kocioł można go mieć za 6000zł a do tego z lepszą elektroniką , palnikiem i konstrukcją ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , ale jeśli węgiel można mieć za około 50 Euro to po co wydobywać w PL ?

Sądzisz że jakakolwiek kopalnia w PL potrafi wydobyć 1 tonę węgla za mniej niż 200zł , z wszystkimi kosztami i zyskiem ?

 

Są kraje gdzie węgiel "wydobywa" się koparką a u nas wydobywa się węgiel z duuuuuużo większej głębokości , i koszty wydobycia bedą zawsze duużo duużo wyższe ...

 

Może jedyne ratować koszt transportu , bo koszt transportu jest w wiekszosci bardzo wysoki ...

 

Przy obecnych cenach węgla nie ma żadnego sensu wydobywanie węgla w PL ...

 

Pomyśl. Jak już dojdziemy do tego że w Polsce nic nie będzie się opłacać produkować ani wydobywać to skąd Polacy wezmą pieniądze na zakup tego węgla z zagranicy. Wszyscy zostaniemy urzędnikami i będziemy żyć na kredyt lub wyprzedamy te resztki naszej własności. Jak długo to może potrwać. Czy wy nie potraficie więcej dostrzec niż czubek własnego nosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę powodu abym miał sie tłumaczyć i to przed tobą ...

Nie chce mi się wchodzić w zaczepki i przepychanki ...

 

Staram się pomagać ludziom i to bezinteresownie ...

 

Jak ktoś zdecydował się na kocioł , to nie widzę powodu aby kogoś obrażać i na siłę przekonywać. Piszę często że lepiej było by zamontować pompę , ale jak człowiek nie chcę to na siłę nie będę przekonywać , bo ani pomp ani kotłów nie sprzedaje i nie mam żadnego interesu aby kogoś na siłę przekonywać.

Mamy do czynienia z dorosłymi ludźmi którzy sami podejmują decyzję i ja te decyzje szanuję ...

 

Staram się pomóc w takim przypadku z dopasowaniem mocy kotła bo w większosci ludzie chcą kupować zbyt dużej mocy kotły i to jakieś dziwne z prymitywną elektroniką , palnikiem i kiepską konstrukcja bo takie "poleca" im hydraulik lub sklep ...

 

Dużo ludzi się dziwi że zamiast 25-35KW starczy im 7-12KW i że zamiast 10-12tys za kocioł można go mieć za 6000zł a do tego z lepszą elektroniką , palnikiem i konstrukcją ...

 

Jeśli pomp, kotłów na prąd, gazowych czy "eko"piecy nie sprzedajesz, to tym bardziej masz mandat, tak jak i ja, do tego by radzić ludziom co do instalacji bezobsługowych i nie trujących systemów. Ergo, nie masz przekonywać, bo masz w tym interes, tylko właśnie dlatego, że nie masz w tym interesu. Szczególnie w świetle tego, że jak sam wspominasz, większość zjawiających się tutaj nie jest świadomych tego co czynią, bo tak mieli wstawione w projekcie, etc. Był ostatnio wątek w którym obaj braliśmy udział -- nie napisałeś ANI SŁOWA o tym, że dom ma zbyt małe zapotrzebowanie na "eko"węgiel (i aby pokusić się o dokładne wyliczenie zapotrzebowania). Poradziłeś to co potrafiłeś, najmniejszy dostępny na rynku "eko"piec. I tyle. Więc gdzie tu jest ta bezinteresowna pomoc w twoim wydaniu?

 

Nie masz więc wchodzić w zaczepki i przepychanki, masz jedynie podać koszty, które spowodują zrównanie "eko"węgla z innymi alternatywnymi źródłami takimi jak gaz/prąd/kop, bo notorycznie jest tutaj, także przez ciebie, podnoszony argument o ekonomice. W związku z tym, wykaż to uwzględniając należyte elementy tego systemu. Już wiadomo, że "eko"węglarze nie inwestują w kotłownię i skład opału, bo się to wszystko samo robi. Policzmy więc resztę, o których "eko"węglarze zapominają. Podaj cenę automatycznego podajnika (który zrówna usługowość z systemami gaz/prąd/kop) oraz systemu filtrującego na komin (który zrówna czystość z systemami gaz/prąd/kop).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra,bo zbaczamy z tematu...:

Tak, trochę zboczyliście i 8 postów na tematy "wyborcze" wypadło. Jeśli uważacie że powinny one zostać, to zaproponujcie odpowiedni ku temu wątek a wtedy je przeniosę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl. Jak już dojdziemy do tego że w Polsce nic nie będzie się opłacać produkować ani wydobywać to skąd Polacy wezmą pieniądze na zakup tego węgla z zagranicy. Wszyscy zostaniemy urzędnikami i będziemy żyć na kredyt lub wyprzedamy te resztki naszej własności. Jak długo to może potrwać. Czy wy nie potraficie więcej dostrzec niż czubek własnego nosa.

 

Ale wiesz nic na siłę ...

 

W PL można i by uprawiać banany zamiast importować , ale nikt nie wpadł na ten "pomysł" ...

 

Często się da , ale koszty są tak duże , że nie jest to opłacalne ..

 

I tak samo z węglem. Koszty wydobycia , koszty związane z przywilejami , koszty związane ze szkodami górniczymi są tak wysokie i powinno być tak samo traktowane jak uprawa bananów w PL ;)

 

Państwo powinno pomagać i promować powstawanie małych firm i tam wspomagać ich rozwój ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowiie na razie z palenia weglem nie trzeba sie jeszcze spowiadac, ponoc nie jest to jeszcze grzechem, ale kto wie moze to tez zmienia :)

 

, koszty związane z przywilejami ,

Gornicy nie maja juz zadnych przywileji te owe przywileje zostały rozbte na ogolny zarobek gornika ktory obecnie np po roku czasu pracy dostaje an reke 2100zł w tym zarobek podstawowy to 1700zł i dodatek weglowy 400zł .Emeryci rowniez nie maja zadnych przywileji w postaci wegla to zostało juz tez zabrane :mad:

 

Poczytaj lepiej o innych zawodach jakie tam sa przywileje wojsko policja nauczyciele politycy itd wszyscy tylko widza zlo w gornikach a dupy grzeja weglem:)

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem na swoim przykładzie i znajomych. Sam obudziłem się z reką w nocniku bo pomyślałem o PC jak już miałem kominy. Dlatego też staram się wykonać całą instalację pod PC. Nie widzę nic złego ekogrochu pyzatym że nie jest bez obsługowy. A jak ktoś powołuje się na eko bzdury to chyba jest niepoważny. Jakoś niewidzę żeby kotły znajomych kopciły pomimo że mają 15-20kW potwory. Problem jest ze śmieciuchami co czadzą całą okolicę. Zato jeden co ma PC to narzeka że niby drogo w eksploatacji ale podejrzewam że to spierdzielona instalacja. Nie rozumiem tych waszych kłótni zawsze jest coś za coś taniej w inwestycji (ekogroch) drożej później i trzeba czyścić i węgiel załadować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
koszty związane z przywilejami

 

Kolego napisz prosze jakie to sa przywileje ? O ktorych zapewne dowiedziales sie z tvn'u

Prosze rozpisz mi je jeden pod drugim

 

Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

13,barborka,mundurowka,14,wczesniejsza emerytura,deputat.

I to nie z tvn ale od sąsiadów,rodziny i znajomych.

 

Ryle w moim wieku(43 lata czyli w sile wieku)są już na emeryturze z emeryturą 3500zł i dorabiaja sobie jako ciecie za 2000zl

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty związane z przywilejami

 

Kolego napisz prosze jakie to sa przywileje ? O ktorych zapewne dowiedziales sie z tvn'u

Prosze rozpisz mi je jeden pod drugim

 

Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam

 

- wcześniejsza emerytura

 

- nagrody z okazji Dnia Górnika, obliczane na podstawie wynagrodzenia, niezależnie od wyników kopalni,

 

- ekwiwalent barbórkowy, czyli 5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw,

 

- czternasta pensja, której podstawą jest indywidualne miesięczne wynagrodzenie (pracownikom administracji Kompanii Węglowej została zawieszona na 3 lata),

 

- specjalne wynagrodzenie z Karty górnika - dodatek stażowy (od 20 proc. po miesiącu do 60 proc. po 15 latach pracy dla zatrudnionych pod ziemią),

 

- deputat węglowy dla pracowników - ekwiwalent pieniężny do 8 ton w roku (jedna tona to niespełna 600 zł),

 

- deputat węglowy dla emerytów - ekwiwalent pieniężny do 3 ton w roku (w Kompanii Węglowej nie będzie realizowany od początku tego roku),

 

- odprawy emerytalno-rentowe i nagrody jubileuszowe,

 

- dopłaty na wyprawki szkolne (tzw. kredkowe lub piórnikowe),

 

- dodatki za pracę w nocy, w godzinach nadliczbowych, w warunkach szkodliwych, uciążliwych i niebezpiecznych,

 

- dodatki funkcyjne dla przodowych i strzałowych,

 

- dopłata do biletów na dowóz do pracy,

 

- bilety z Karty górnika, czyli zwrot kosztów przejazdu urlopowego dla pracowników zatrudnionych pod ziemią oraz członków ich rodzin w wysokości ceny biletu kolejowego II klasy na trasie do 1200 km,

 

- dodatkowy urlop wypoczynkowy (5 dni kalendarzowych po 5 latach i 8 dni po 10 latach pracy pod ziemią),

 

- posiłek regeneracyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , ale jeśli węgiel można mieć za około 50 Euro to po co wydobywać w PL ?

Sądzisz że jakakolwiek kopalnia w PL potrafi wydobyć 1 tonę węgla za mniej niż 200zł , z wszystkimi kosztami i zyskiem ?

 

Są kraje gdzie węgiel "wydobywa" się koparką a u nas wydobywa się węgiel z duuuuuużo większej głębokości , i koszty wydobycia bedą zawsze duużo duużo wyższe ...

 

Może jedyne ratować koszt transportu , bo koszt transportu jest w wiekszosci bardzo wysoki ...

 

Przy obecnych cenach węgla nie ma żadnego sensu wydobywanie węgla w PL ...

Tak, tylko że docelowy odbiorca płaci 800 pln/tona i to taka kasa zostaje w polskiej gospodarce, co prawda w dużej mierze w rękach mafii węglowej ale zostaję. Po za tym nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, że kopalnie wpłacają rocznie do budżetu ok 7 miliadrów pln podatku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...