Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Anormalne problemy z wentylacją grawtacyjną


Recommended Posts

Mam nowe kominy, z cegły czrwonej w środku i z klinkieru nad dachem, wysokość ok. 8-9m. bez żadnych widocznych przeszkód mogących zakłócić ciąg. Amimo to mam problem. Kominy wyciągnięte ok. 90 cm nad kalenicę dachu a zimą zamiast wywiewać powietrze z domu to nawiewają do środka, także przy otwartych oknach. Ktoś mi powiedział że przez klinkier komin przemarza. Ale komnów takich jest dużo i nikt ich nie ociepla dodatkawo. Czy ktoś wie co z tym zrobić. Pozdrawiam i proszę o jakieś informacje czy Wasze doświadczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uściślij o trochę dodatkowych danych:

- czy masz kominek ? jeśli tak to zamknięty, czy otwarty, może do kominka jest doprowadzone osobno powietrze

- czy kotłownia gdzie jest piec jest połaczona z resztą domu ? jaki kocioł ?

- położenie budynku - czy jest na otwartej przestrzeni i czy przypadkiem nie wieją duże wiatry ?

 

Pozdrawiam

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

Jak napisałem brak przeszkód, brak silnych wiatrów,(dzieję się to nie na zasadzie podmuchów ale stale nawet jak nie ma wiatru.

Powodem nie jest podciśnienie bo to występuje nawet przy otwartch oknach. Kominy postawione prawidłowo z czpą i otworami symetrycznie po bokach. Mam wkład kominkowy pod który, pod podłogą jest doprowadzone powietrze z zewnątrz rurą Fi 100. Do kotłowni idzie się z łapacza powietrza przez garaż. Jest tam oddzielny komin i jest to samo. Piec z otwartą komorą. W kotłowni jest zrobiona prawidłowa "Z", którą dmuch jak jasna ch... , a mimio to z kanału wentylacyjnego dmucha też.

Nie ma problemu jedynie z odprowadzaniem spalin z pieca ale tam jest w kominie kwasówka w otulinie z wełny. Tam zawsze ciągneło dobrze, a w tym samym kominie, kanał obok -wentylacyjny-zwykły jak wspomniałem wcześniej dmucha do środka.

Mam problem bo chcę pokryć dach już finalnie blachą (teraz jest papa) i nie wiem czy coś wcześniej z tymi kominami robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc! Byc moze powiem teraz cos glupiego. Ale moze ktos mnie skoryguje, tez bede wdzieczny!

 

Wydaje mi sie, ze tzw. wentylacja grawitacyjna dziala dzieki roznicy cisnien i temperatur (cisnienia kieruja ruchem gazu, temperatury zmieniaja cisnienia). Zazwyczaj, gdy mieszkamy w domu to jest w nim temperatura wyzsza niz na zewnatrz i wtedy powietrze z niego ucieka - np. do gory. Tzn. przez szczeliny wpada do domu zimne powietrze, nagrzewa sie i zwieksza swoja obietosc, wiec czesc musi gdzies uciec.

 

Czy Ty w swoim domu juz mieszkasz? Moze poki co w domu masz zimniej niz na zewnatrz - wtedy cieplajsze powietrze wplywa do srodka (milosnicy klimatyzacji wiedza co mowie) - po prostu dziala mechanizm odwrotny - cieple powietrze wlatuje do domu, ochladzajac sie zmniejsza obietosc i robi miejsce dla kolejnej partii powietrza.

 

Pozdrawiam

Pieczara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz nieocieplony dach i nieogrzewane poddasze. Wtedy dosyć długi odcinek komina na poddaszu jest intensywnie chłodzony i zimne powietrze opada na dół i cofa się z przewodów kominowych. Może masz również zbyt dużo tych kominów. Może zamiast tylko w kuchni łazienkach i kotłowni masz kominy we wszystkich pokojach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy komin jest może dwurzędowy? Tzn. czy jest np. 4 lub 6 kanałów w dwóch rzędach obok siebie? Jeśli tak, to może musisz wybić otwory "na przestrzał" między bocznymi otworami wylotowymi? U mnie była podobna sytuacja do Twojej, ale dotyczyła tylko jednego kanału. Po przebiciu otworów między rzędami u wylotu, problem zniknął. Najlepiej ponoć w ogóle zrobić otwartą przestrzeń, tzn. między wylotami w takiem kominie nie robić ścianek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominy mam jednorzędowe i mieszkam w domu. Oczywiście są wyciągnięte nad kalenicę ok 90 cm jak już wspomniałem na wstępie.

Natomiast "inwestor" zwrócił uwagę na ciekawą rzecz.

Po pierwsze faktycznie mieszkam na parterze i poddasze mam nieocieplone (tylko deski i papa) ale temperatura na wysokości ok 150 cm nad podłogą spadała poniżej zera tylko w największe mrozy ostatniej zimy. Nie wiem czy ocieplenie poddasza dużo tu zmieni ale może...?

Niestety wspomniany komin w kotłowni którego też to dotyczy jest wbudowany w zewnętrzną ścianę domu w zasadzie wychodzi ponad dach już nad ścianką kolankową i wystaje klinkierem ok 2,5m nad połacią dachu. Więc tym samym ocieplenie poddasza nie nie zmieni w funkcjonowaniu tego komina.

Po drugie nie wiem naki to ma wpływ na omawiane zjawisko (i proszę "inwestora" o wyjaśnienie ) ale możliwe że przedobrzyłem z ilością kominów: w części mieszkalnej są dwa + jeden wentyluje garaż i łazienkę i pralnię nad garażem + jeden z kotłowni odprowadzający spaliny z kanałami wentylującymi kotłownię i łazienkę z parteru. Razem to cztery kominy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jura aby grawitacja dobrze (stabilnie) działała to w kominie musi być jakiś minimalny ciąg. Jak przez komin ledwo co dmucha to byle co może zakłócić jego pracę. W grawitacji napływ powietrza odbywa się przez okna. Jeśli masz więcej kominów to ilość powietrza rozkłada się na wiecej kratek i na każdą z nich będzie przypadał mniejszy przepływ i praca będzie wtedy mniej stabilna. Może wystapić cos takiego że naplyw powietrza przez okna nie wystarczy na pokrycie "zapotrzebowania" wszystkich kominów i wtedy w jednym - tym co najsłabiej ciągną odwróci się ciąg. Jak ciąg się odwróci to komin zacznie być chłodzony od wewnatrz i taka sytuacja się jeszcze bardziej pogorszy. Moim zdaniem podstawa sukcesu przy wentylacji grawitacyjnej to niedopuszczenie do wychłodzenia kominów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak to osiągnąć

czy mam teraz ocieplać kominy z klinkieru nad dachem?

czy ktoś to kiedyś robił? i ewentualnie z jakim efektem

jakimi materiałami?

Czy ktoś ma w tym względzie jakieś doświadczenia bo osobiście nie znalazłem do tej pory osoby która by ocieplała kominy

pozdrawiam i czekam na każde zdanie w tym temacie bo stosunkowo szybko muszę coś postanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jura proponuje zrobić doswiadczenie. Sprawdzic jaka wilgoc w domu jest.Sprawdz uchylajac okna tylko z północy, nastepnie z południa, nastepnie ze wschodu , i z zachodu. Sprawdzaj ciag swieczką. Przy sprawdzaniu zobacz kierunek wiatru , gdzie jest strona nawietrzna i zawietrzna.Czy przewody wentylacyjne sa drozne i czy u podstawy sa zamontowane dzwiczki i nie dostaje sie lewe powietrze. Pozdrawiam serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...