Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Droga dojazdowa - kostka czy asfalt (koszty) ?


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

jesteśmy już na pewnym etapie budowy (SSZ) i zaczęliśmy się zastanawiać nad drogą dojazdową do posesji,

Działkę mamy graniczącą z drogą gminną, więc tu nie ma problemu. Działka jest duża i nie chcieliśmy się budować zaraz przy tej drodze, więc dojazd do bramy (oczywiście przez naszą działkę) wynosi ok. 100 m (może trochę więcej) . Za bramą i wokół domu będzie kostka, a co przed bramą? Też kostka, czy asfalt. Może ktoś z Was już porównywał koszty położenia asfaltu i kostki ? (w projekcie zjazdu z drogi gminnej mamy i kostkę i asfalt -do alternatywnego zastosowania).

Teraz jest usypana droga ze żwiru i utwardzona gruzem (na czas budowy). Nie chcemy tego tak zostawiać, bo przy śniegu, opadach deszczu itp. jest z tym dużo więcej roboty, a tak kupimy "traktorek" z pługiem i jazda ;).

Jak to jest w praktyce, co jest lepsze w użytkowanu? (jeździć po tym będą zazwyczaj samochody osobowe, raz w roku dostawca gazu (mamy swój zbiornik) i parę razy w roku ktoś z oczyszczalni ścieków (szambo, bo niestety kanalizacji póki co brak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Jeśli nie macie parcia z terminem wykonania tej drogi w tym roku, to kupujac kostkę zimą zaoszczędzicie trochę. Powinno starczyć na transport.

Kupujcie kostkę 8cm z fazą, nie wykruszy Wam się tak szybko i wybacza niedociągnięcia podczas przygotowania podbudowy.

Barwy jesieni :) Fajna kostka, tylko nie wszędzie dobrze wygląda.

Proponuję podjechać do producenta kostki, pogadać i jako przyszłym (może) klientom powinni zrobić projekt i wizualizację za free :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Myślę, że barwy jesieni będą dobrze wyglądać. Dom jest dość duży (dom w bergamotkach r2 - bliźniak z Archetonu), elewacja będzie jasna, dach jest kasztanowy, okna, bramy garażowe i drzwi - w mahoniu.

Narazie 5 firm nam wycenia (kostka plus wykonanie) i nikt się nie kwapi do zrobienia projektu przed podpisaniem umowy. No może jedna firma zrobi, ale to jeszcze niewiadomo. Projekt gratis tak, ale po podpisaniu umowy. Tzn. mogę zapłacić za projekt teraz i później mi to odliczą, ale co w przypadku, gdy wybiorę inną firmę? :p ;)

TAKI MAŁY OFF TOPIC: przypomniało mi się jak wyceniałam kuchnie w różnych firmach. W wielu firmach miałam wizualizację gratis przed podpisaniem umowy (oczywiście nie mogłam jej zabrać ze sobą, tylko obejrzeć na miejscu). W jednej spotkałam się z "dziwnym" podejściem. Najpierw podpisuję umowę, wyznaczam górny limit budżetu na kuchnię i oni dopiero robią projekt... Ale co w przypadku, gdy żaden projekt nie będzie mi odpowiadał? (niestety nikt nie potrafił mi odpowiedzieć na to pytanie, dlatego zrezygnowałam z tej firmy - dodam, że drogiej),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agatorek udaj się do producenta kostki, albo do pośrednika sprzedaży i umów się na pomiary. Poproś o przygotowanie pojektu pod wybrana kostkę i po kłopocie.

Wiekszość małych firm brukarskich nie wykonuje projektów, bo to wiąże się z zatrudnieniem dodatkowej osoby, która zazwyczaj nie działa na budowie.

A o projekt prosi może ze 2% inwestorów.

PS: Na domu wystarczy, że wiesz czego chcesz, a projekt jest zbedny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak zrobiłam, ale jedna firma mi odpowiedziała, że projekt po podpisaniu umowy - przysłali ofertę, druga narazie milczy, trzecia przysłała ofertę bez projektu, ale cenowo masakrycznie, czwarta firma o dziwo zrobi i projekt i wycenę przed podpisaniem umowy. Zobaczymy. Mam jeszcze jedną firmę w zanadrzu.

U producenta pytałam , ale cenowo wyjdzie mi drożej - osobno kupić i osobno zapłacić za położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Co do wyboru w pierwszym poście, oczywiście lepszym wyborem będzie kostka, jest tańsza, ładniejszy efekt wizualny, łatwość rozebrania i złożenia przy wystąpieniu jakiejś awarii pod.

 

Natomiast jeśli chodzi o kolor kostki "barwy jesieni", po wielu obserwacjach, bez względu na producenta czy rodzaj kostki stwierdzam, że po pewnym czasie kolor blaknie i wygląda okropnie...Na wjazd generalnie układa się kolory ciemniejsze( ewentualnie jasne wstawki, wzory), oczywiście wszystko uzależnione od kolorystyki np. elewacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
W zeszłym roku rozmawiałem z pracownikami firmy która utwardzała mi drogę dojazdową kruszywem. Stwierdzili, że obecnie ceny asfaltu spadły i taniej wyjdzie wyasfaltowanie drogi niż położenie kostki. Podobno, cena 1 m2 (5 cm grubości) asfaltu to 6-7 zł. Tylko że żadna firma nie ściągnie maszyn aby położyć asfalt na np. 60 m drogi dojazdowej - dlatego trzeba obserwować np. gminne przetargi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...