Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jak stworzyć funkcjonalną kuchnię w małym pomieszczeniu


mycha.

Recommended Posts

Mam problem z kuchnią, jak ustawić szafki gdy jest mało miejsca. Obok będzie spiżarka. Kuchnia ma wymiary 3,80 x 2,04, a spiżarka 1,50 x 3,80, chciałabym aby słupek z piekarnikiem i mikrofalą był ukryty w ścianie, tam gdzie spiżarka, przejście do spiżarki aby było ukryte w szafce, a lodówka ma być podwójna wolnostojąca. Okap bym chciała podszafkowy . Wiem wiem, dużo wymagań a mało miejsca :( Zamieszczę tak na szybko zaznaczoną kuchnię i spiżarkę oraz podglądowe zdjęcie o cco mi mniej więcej chodzii. Acha i bym chciała mieć między salonem a kuchnią ladę. A może półwysep by się zmieścił na którym by się zmieściła płyta alb zlew.

xxxxxx.jpg

kkkk.jpg

nnnn.jpg

kkkkl.jpg

rzut emi.jpg

Edytowane przez mycha.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuchnia jest za wąska na wysoką zabudowę przy scianie spizarni i blat naprzeciwko - jeśli taki układ masz na myśli. Optymalna przestrzeń pomiędzy równolegle umieszczonymi szafkami (lub szafkami i ścianą) to 120cm - żeby np. stać przed lodówką i ją otworzyć albo wysuwać szuflady szafek lub schylić się nad zmywarką itp. Weź też pod uwagę że lodówki sbs są głębsze niż szafki kuchenne i albo taka lodówka wystaje z zabudowy albo jak ma być wyrównana to cała zabudowa po bokach musi być głębsza. Z tak szeroką spiżarnią między blatem po jednej stronie kuchni a po drugiej wystającą lodówką o głębokości (przykładowo) 75cm przejscie miałoby ok.69cm czyli raczej za mało.

1.jpg

Jeśli planujesz wysoką zabudowę "wciąć" w spiżarnię na głębokość słupków czyli ok.60cm(a lodowka ma wystawać), to część tej spiżarni zrobi się wąska na ok.90cm i przez to raczej mało ustawna - trzeba zostawić dojście do najdalszego kąta min.60cm czyli na długiej ścianie półki albo szafki tylko do 30cm głębokości. Co do półwyspu lub barku - byłby raczej za krótki na zlew albo płytę bo trzeba zostawić wejście ok.90cm.

2.jpg

 

Przydałoby się znać wymiary i rozmieszczenie okien. Z projektu twojego domu wynika, ze oryginalnie były zaplanowane na elewacji frontowej okna 90 i 180cm oddzielone scianką 30-40cm ale skoro zwęziliście prawa stronę to może i wymiary okien się zmieniły. Z oknem 180cm w kuchni o szerokości 204cm szafki wiszące nad blatem z płytą (chcesz okap wbudowany) nachodziły by na to okno bo pewnie byłyby głębsze niż 24cm. Na moich rysunkach okna maja 60 i 150cm.

 

Jeśli sprawa okien i ścian wydzielających kuchnie i spiżarnię jest jeszcze otwarta to można zrobić tak:

Kuchnia ma 190cm szerokości(do frontów wysokiej zabudowy) i w niej jest okno 150cm odsunięte o 40cm od sciany na której będą wisiały szafki i okap. Okno w spiżarni 60cm, w odległości 40cm od okna w kuchni, a między nimi wnęka na płytką(ok.30cm) szafkę dostepną od strony kuchni.Obok tej szafki zlicowane z nią drzwi łamane do spiżarni(ok.100cm) a dalej lodówka(90x75cm) w głębszej wnęce i dwa słupki w płytszej(120x60cm).Przestrzeń za wysoką zabudową podzielona na spiżarnię o powierzchni ok.3m2(kubatura wyjdzie powyżej 6,5m3 - jeśli chcesz tam umieścić piecyk) i schowek na niekuchenne graty dostępny od strony holu/salonu. Wszystkie ścianki cienkie na 6cm - planowane chyba były 12cm więc przyjęłam, że cała część przeznaczona na kuchnie i spiżarnię ma 366x380cm. Wnęka na lodówkę na rysunku jest "na styk" ale pewnie trzeba by zostawic jakis luz po bokach lodówki - zależy od producenta i konkretnego modelu sprzętu - więc jeden słupek może być węższy niż 60cm, np.cargo 30-40cm a w razie potrzeby też węższe drzwi do spiżarni(90-80cm). Od strony jadalni raczej wąski murek z półką zamiast barku-półwyspu.

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej większy rzut :yes:

 

nie wiem czemu taki mały wyszedł, na kompie mam duży, zaraz zobaczę.

 

edit: no i nie potrafię dać większego zdjęcia, nie wiem czemu.

 

Alicyja już zabieram się za czytanie Twojego postu, bo tak pobieżnie przejrzałam póki co.

 

edit:musiałam kilka razy czytać ;) Co do okien to okna mają 90 i 180, ale można śmiało zmiejszyć na 150, będą takie akurat. Acha i w spiżarce pieca nie będzie, piec będzie w całkiem innym miiejscu.

rzut emi - Kopia.jpg

Edytowane przez mycha.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Elfir, nie wiem już nic, ale na rzucie jest wyrysowany stół, dom zwęził się nam o 90cm. Od razu piszę , że zamierzeniem nowego domu jest to, że ma być mały, jak mieszkanie w bloku, tyle, że mamy podwórko do tego.

Nie wiem teraz jak rozwiązać te dwa pomieszczenia, czy zamienić z powrotem je, może by było lepiej jak po lewej będzie spiżarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir spiżarka tak mi się narysowała, ona nie musi być taka duża. My chcemy w spiżarce mieć z dwie półki szersze na drobny sprzęt agd , te szersze półki na węższej ścianie a półki na przetwory i produkty mają mieć głębokość zaledwie 15 cm i być na dłuższej ścianie. Więc jak myślisz jakie wymiary zrobić tej spiżarki? No i mam pytanie, a tam gdzie zlikwidowałaś szafę i zrobiła się wnęka to co tam by miało być? No i jeszcze pytanie jedno, czy da się zrobić zabudowane słupki tak jak pokazywałam na zdjęciu trzecim?tylko co wtedy z lodówką podwójną wolnostojącą? Podoba mi się bardzo Twój plan, bo tak myślałam, żeby przenieść na drugą stronę spiżarkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba coś źle podajesz, że dom się zwęził o 90cm - pewnie mieszasz wymiary wewnętrzne z zewnętrznymi.Sami wyliczyliście szerokość kuchni czy tak jest na poprawionym przez architekta rzucie? Na oryginalnym projekcie część kuchenno-spiżarniana ma szerokość 516cm(wewnątrz) -są to zsumowane wymiary zaznaczone na rzucie na czerwono - spiż.246cm +scianka 12cm +kuchnia 256cm.

a) Jeśli zlikwidowaliście tylko ten wystający fragment i cała ściana jest prosta(żółta na rysunku) a szerokość salonu nie zmieniła się to część kuchenna jest węższa o 120cm i ma 396cm.Te 120cm wzięło się z zazaczonych na rysunku na niebiesko wymiarów: 95cm(znajdzie się poza domem) i 25cm(będzie tu ściana czyli nie liczy się do szerokości wewnętrznej) Chyba tak właśnie wyrównałaś ścianę na swoim rysunku i dlatego wydaje się, że w kuchni jest więcej miejsca.

b)Jeśli część kuchenna ma 366cm (czyli te 150cm na spiżarnię, 12cm na sciankę i 204cm na kuchnię) to znaczyłoby, że zostala zwężona o 150cm. A jeśli cała ściana boczna jest prosta (zielona na rysunku) to i salon sie zwęził o ok.30cm.

c)Jeśli zwęziliście część kuchenną o 90cm a boczna ściana jest prosta(różowa) to znaczy, że salon został poszerzony o ok.30cm a kuchnia ma 426cm.

wymiary..jpg

Nie wiem jak to przejrzyściej opisać i narysować ale to ważne żeby znać dokładne wymiary bo 30cm w jedną czy w drugą strone ma tu znaczenie.

 

Rysowanie projektów na małym (i prawdopodobnie niedokładnym) rzucie jaki zamieściłaś jest bez sensu.

Planujecie jakieś okno na bocznej ścianie(tam gdzie ma być stół)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałam na projekt, to całe pomieszczenie kuchnia i spiżarka ma wymiar 420x380. Okna na boku nie będzie, bo od sąsiadów mamy dom 3 metry, tam będą luksfery albo szklana ściana, będziemy szukać takiego rozwiązania czy można. A okna z przodu są o wymiarach 90/145 i 180/145, jeśli spiżarka będzie tak jak narysowała Elfir, a raczej tak, to okna będą zamienione i to mniejsze będzie w spiżarce. Ale z 90 jeszcze zwęzimy na 60.

 

edit:Alicyja masz całkowitą rację, w ten sposób to wygląda jak napisałaś to:"b)Jeśli część kuchenna ma 366cm (czyli te 150cm na spiżarnię, 12cm na sciankę i 204cm na kuchnię)". Tylko, ta pani napisała 367cm.

i jeszcze jedno, na projekcie mam ścianę wyrównaną tak jak narysowałaś kolorem żółtym, nic więcej się nie skróciło, więc nie wiem skąd nagle wymiar 150 o 204.

Edytowane przez mycha.:)
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli sprawa okien i ścian wydzielających kuchnie i spiżarnię jest jeszcze otwarta to można zrobić tak:

Kuchnia ma 190cm szerokości(do frontów wysokiej zabudowy) i w niej jest okno 150cm odsunięte o 40cm od sciany na której będą wisiały szafki i okap. Okno w spiżarni 60cm, w odległości 40cm od okna w kuchni, a między nimi wnęka na płytką(ok.30cm) szafkę dostepną od strony kuchni.Obok tej szafki zlicowane z nią drzwi łamane do spiżarni(ok.100cm) a dalej lodówka(90x75cm) w głębszej wnęce i dwa słupki w płytszej(120x60cm).Przestrzeń za wysoką zabudową podzielona na spiżarnię o powierzchni ok.3m2(kubatura wyjdzie powyżej 6,5m3 - jeśli chcesz tam umieścić piecyk) i schowek na niekuchenne graty dostępny od strony holu/salonu. Wszystkie ścianki cienkie na 6cm - planowane chyba były 12cm więc przyjęłam, że cała część przeznaczona na kuchnie i spiżarnię ma 366x380cm. Wnęka na lodówkę na rysunku jest "na styk" ale pewnie trzeba by zostawic jakis luz po bokach lodówki - zależy od producenta i konkretnego modelu sprzętu - więc jeden słupek może być węższy niż 60cm, np.cargo 30-40cm a w razie potrzeby też węższe drzwi do spiżarni(90-80cm). Od strony jadalni raczej wąski murek z półką zamiast barku-półwyspu.

[ATTACH=CONFIG]260057[/ATTACH]

 

tak się przyjrzałam temu projektowi i chyba podoba mi się rozwiązanie spiżarki i schowka osobno, ale bym połączyła to z pomysłem Elfir, żeby skrócić z prawej strony kuchnię, aby stół się zmieścił. Sprawa okien i ścianek jest otwarta, a w spiżarce półki mają mieć 15 cm głębokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...