Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy tak bardzo pęknięta murłata no zjawisko normalne?


Arthizmoo

Recommended Posts

Dołożę coś od siebie. Mam akurat zdjęcie kilka miesięcy po postawieniu konstrukcji dachu oraz aktualne. Pęknięcia są na prawdę spore.

 

Jest to normalnie użytkowe pomieszczenie na poddaszu, belki miały być oszlifowane i pomalowane lakierem. Niestety pęknięcia sukcesywnie się powiekszają i po lakierowaniu na pewno nie będzie to wyglądać dobrze.

 

Dodatkowym - większym dla mnie problemem jest fakt, że pracujace drewno wydaje z siebie dość donośne odgłosy - strzelanie drewna:(

 

Czy ma ktoś poradę, jak wyeliminować ten problem - tak żeby w domu było w końcu cicho? Czy można czymś zalepi te powstające dziury?

 

 

slup.JPG

Edytowane przez lukkasz89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ponawiam prośbę o ocenę pęknięć na murłacie. Po położeniu dachówki pojawiły się wyraźne pęknięcia na murłacie która jest bardziej obciążona bo przenosi ciężar połaci dachowej i pokrycia tarasu . dach razem z tarasem ma 110 m2. dach krokwiowo jętkowy o rozpiętości 6 m + zadaszenie tarasu 9x3,5 m. Murłata z jednej strony obciążona jest krokwiami właściwego dachu i zadaszenia tarasu, czyli mniej więcej 3/5 całego obciążenia. Wyraźnie bardziej jest popękana niż ta druga. Pęknięcia pogłębiły się po położeniu dachówki. Mocowanie krokwi do murłat za pomocą wkrętów dekarskich, ja potem dołożyłem blachy, a teraz wzmacniam dalej różnymi łącznikami blaszanymi. Dekarz i kierownik budowy mówią, żebym się nie przejmował, ale oni tu mieszkać nie będą. Przepraszam za jakość zdjęć, ale czy naprawdę mogę spać spokojnie? Pozdrawiam

 

[ATTACH=CONFIG]444382[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]444383[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]444384[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]444385[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Drewno musi być certyfikowane! Rodzą się dwa pytania: kto kupował drewno i kto je dopuścił do montażu. Drewno w klasie C27 jest bardzo trudne do osiągnięcia. Taka krokiew nie mieści się w tej klasie. Do tego niewłaściwa wilgotność drewna. Skoro kierownik budowy dopuścił takie drewno i odebrał więźbę to będzie miał problem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas tez popekaly murlaty. Co wiecej jedna krokiew dosc mocno peka. Nie skonczyli robic dachu, a juz mamy takie pekniecia. Czy to mozliwe, ze drewno jest bez certyfikatow? W projekcie jest mowa o C27.

A który wykonawca kupuje drewno z certyfikatem, i to jeszcze C27? Oni nawet tych uwag może nie czytają. Biorą drewno mokre z najbliższego tartaku i to bez żadnych certyfikatów. Takie jest najtańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pękniętą murłatę pod sześcioma krokwiami na strychu w budynku gospodarczym. Wybrałem taki sposób wzmocnienia. Może ktoś skorzysta

.https://forum.muratordom.pl/images/attach/jpg.gif

https://forum.muratordom.pl/images/attach/jpg.gif

https://forum.muratordom.pl/images/attach/jpg.gif

https://forum.muratordom.pl/images/attach/jpg.gif

Pozostało jeszcze wywiercić otwory na kotwy w wieńcu. Po skręceniu śrub w obciążenie z krokwi będzie przeniesione na wewnętrzną stronę murłaty.

Może to trochę toporne rozwiązanie, ale naprawa była na poddaszu gospodarczym i zrobione z tego co było pod ręką

IMG_20200925_182735007.jpg

IMG_20200926_173341222.jpg

IMG_20200926_173349025.jpg

IMG_20200926_184344638.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według aktualnych norm nie ma możliwości wyprodukowania w Polsce drewna konstrukcyjnego w klasie C27, można było to robić do 2010 roku, a po tym 2010 została ta klasa tak ogólnie mówiąc zamieniona na C24.

Klasy które się uzyskuje z podziałem na gatunki to:

Sosna C35, C24, C20

Świerk C30, C24, C18

Jodła C22, C18, C14

Modrzew C35, C30, C24

 

Z założeniem, że najwyższe klasy dla danego gatunku są praktycznie nieosiągalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

A czy jeśli dodam takie laczniki sfh do juz spękanej murlaty, i przyjdą jesienne dni i murlata pewnie trochę spęcznieje to czy później w lato nie pojawi się więcej nowych pęknięć?

 

9412b5130ef65f82gen.jpg

 

Czy te laczniki simpsona są dobre jakościowo? Czy one mają jakieś gwoździe-wkrety w zestawie?

Wydaje mi się że przewiercenie na wylot laty i przykręcenie blach 8mm na szpolki 12mm bedzie bardziej praktyczne bo takie coś można zawsze dokręcić gdy się rozeschnię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...