Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WZ na dom z dużym tarasem


Recommended Posts

Mam zamiar wystąpić o warunki zabudowy na dom z dużym tarasem. Dom ma być w kształcie litery "L", a taras ulokowany ma być między jednym a drugim ramieniem, czyli w środku litery "L"

Starając się o WZ muszę określić orientacyjną szerokość i długość budynku, np. 18x20. W tych wymiarach zmieści mi się taras, no bo ma być między ramionami, a więc nie wyjdzie ani ponad długość, ani ponad szerokość budynku. Dobrze rozumuję?

 

A co z powierzchnią zabudowy? Bo to też trzeba określić. Czy taras się wlicza w tym przypadku do powierzchni zabudowy? Niby nie jest to część mieszkalna, bo dom jest w ramionach litery "L". Ale zabierze jakąć część działki, ok 60 mkw. No i nie będzie jakiś palach, bo działka pochyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga, tyle, że na pewno się nie rozmyślę, bo działka jest z widokiem na jezioro, na lekkim wzniesieniu, więc taras widokowy i przeszklony salon to są dwa elementy dla mnie obowiązkowe w projekcie - pod tym kątem kupowałem działkę. Ale rzeczywiście, można go zrobić jak dom już będzie stał, wtedy dokładnie określi się kształt i wielkość.

Rozumiem, że zgłaszając budowę tarasu będę mógł wówczas wykroczyć poza obszar zabudowy zgłoszony wcześniej w WZ, a następnie w projekcie budowlanym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslę, że tak, skoro na zgłoszenie buduje się altany i budynki gospodarcze, które też przecież ustawiane są poza obszarami zabudowy określonej dla domu jednorodzinnego.

Nie chodzi mi oczywiście o rezygnację z tarasu jako elementu architektonicznego, ale zmianę kształtu. Moze się okazać , że przydałby się taras, jak pomost - wchodzący podestem wgłab ogrodu, ku jezioru, albo z wolną przestrzenią na posadzenie między skrzydłami domu drzewa, które będzie dawac cień. Możliwości jest sporo i szkoda na etapie projektu domu, gdy nie ma się projektu zagospodarowania dzialki-ogrodu, zamykać sobie furtkę do rozważania różnych alternatyw.

Teoretycznie, jeśli taras będzie fragmentem domu, wymagana byłaby zmiana projektu budowlanego, co jest absurdem dla tarasów nie-betonowych

 

Tutaj zdjęcia i plany z domu nad morzem, gdzie tarasy i podesty schodzą w kierunku wydm:

http://www.asla.org/awards/2008/08winners/346.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwagi są jak najbardziej słuszne. Wracając jednak do początku tematu, gdyby jednak ktoś od początku chciał uwzględnić taras w projekcie, godząc się z tym, że tak już będzie i beż zmian, to co wówczas? Uwzględnić trzeba taki taras w WZ jako powierzchnia zabudowy?

Przybliżę może problem:

Na terenie województwa W-M jest przepis, że nie wolno się budować w odległości mniejszej niż 100 m od brzegu jeziora (chodzi o to aby nie zabudować jezior i tak już dość gęsto zabudowanych). Nie wolno, chyba że... No i właśnie ja mam taki przypadek, że istnieje owo "chyba że" i dom będzie stał w odległości 50 m od jeziora. Trzeba jednak pamiętać, by działka nie została zbyt mocno zabudowana, maksymalnie dopuszczają 20-25%. W związku z tym, że wchodzimy z budową w bliską odległość od wody, musi być na działce ok 70% powierzchni tzw. biologicznie czynnej. Dlatego właśnie drążę temat, bo nie chciałbym po wybudowaniu domu usłyszeć - sorry, ale na taki taras to my się nie zgodzimy. Zdecydowanie lepiej usłyszeć to wcześniej i jednocześnie spać spokojnie, że mamy pozwolenie na budowę takiego obiektu, jaki sobie wymarzyliśmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pomniejszasz ją o powierzchnię zabudowy i wszystkie elementy utwardzone - chodniki, śmietnik, podjazd itd. Do powierzchni biologicznie czynnej wliczyć za to można np część zielonych dachów. Poproś o pomoc w wypisaniu wniosku swojego architekta.

 

We wniosku o WZ nie wpisuje się powierzchni biologicznie czynnej, jest zazwyczaj ustalana już w samych warunkach przez urbanistę po analizie działek sąsiednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wygląda to tak:

wpisujesz wymiary planowanego budynku, powierzchnię zabudowy, powierzchnię biologicznie czynną, robisz odręczny szkic gdzie budynek ma stać wraz z jego kształtem i wymiarami, rysujesz wjazd na działkę i chyba dojazd do garażu, określasz rodzaj dachu... a oni ci mówią, czy to przejdzie czy nie przejdzie, choć jak rozmawiałem telefonicznie z urbanistami to są dość elastyczni, byle tylko zmieścić się w wytycznych, tzn. na dom góralski na Mazurach nie pozwolą;)

No ale, że to tak wygląda, to stąd założyłem temat, bo na tym kształcie domu i tarasie to mi zależy, więc chcę to tak wypełnić, żeby było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wiem jak to wygląda. Dodam jeszcze, że przeprowadzana jest jeszcze analiza urbanistyczna i wcale nie muszą wpisać w decyzji dokładnie Twoich wytycznych...

Jak widzisz, sam nie orientujesz się dobrze w przepisach. I tak w końcu trafisz do architekta - możesz zacząć współpracę z nim już teraz. Może to oszczędzić przykrych niespodzianek w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...