Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Parter h=3,08m. Czy eksploatacja będzie faktycznie znacząco droższa niz z h ~2,7?


Recommended Posts

Szanowni,

 

Architekt bardzo namawia nas na parter o wysokości ponad 3m. Argument ma może i słuszny: kuchnia+salon+jadalnia tworzą jedną całość o powierzchni niemal 60m2. Twierdzi, że wszystko poniżej będzie źle wyglądało.

 

A ja twierdzę, że będę to ogrzewać. Znajomi mają h=275 i sobie chwalą, układ jest jednak nieco inny. Daje to różnicę ok. 15-20m3 (na samym openspejsie).

 

Nie potrafię jeszcze wyliczyć energochłonności budynku. Zakładam, że będzie ogrzewanie podłogowe, gazowy piec kondensacyjny, bez rekuperacji, ściany z silki, styropian (my chcemy 20, architekt namawia na 15, zadecyduje instalator), bez piwnicy.

 

Czy powinniśmy się bać tej wysokości? Tak spod dużego palca - jakiej różnicy w PLN można się spodziewać w sezonie grzewczym przy ostrej zimie?

 

Dziękuję z góry za sugestie

f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Nie potrafię jeszcze wyliczyć energochłonności budynku. ...

f

 

skoro nie potrafisz to pytanie zasadne.

 

nela29 dobrze napisała - będzie cię kosztowało ogrzanie dodatkowej kubatury, czyli powietrza+dodatkowe straty przez ściany zew wynikające z różnicy wysokości i wsp U

 

i lepiej nie licz tego sam/sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Architekt bardzo namawia nas na parter o wysokości ponad 3m.........................my chcemy 20, architekt namawia na 15, zadecyduje instalator

 

Dziękuję z góry za sugestie

f

 

A ja po raz kolejny się zapytam KTO? będzie mieszkał w tym domu? Wy, czy architekt z instalatorem?

Bo jeśli Oni to mogą mówić i robić co chcą a jeśli wy - to odpowiedź znasz - u mnie przy parterówce jest 2,75cm i sobie chwalę - ogrzewanie 100% podłogówka, a styropian grafit 20cm, gdybym się tak nie obawiał, że okna wyjdą zbyt głęboko dałbym 25 - 30 cm styropianu na ściany.

Uważam, że wysokość ponad 3m to lekka przesada, prócz eksplantacji dojdą inne rzeczy jak meble, zasłonki, żyrandole, a później malowanie itp.

podtrzymuje, że 275-280 cm to jest bardzo dobra wysokość dla pomieszczeń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak spod palca, to się zgadzam z przedmówcami, że wzrost kosztów będzie procentowo wprost proporcjonalny do wzrostu kubatury budynku. A jaka to może być kwota? Dużo zależy od orientacji budynku względem stron świata i rozmieszczenie otworów na poszczególnych elewacjach. Architektura budynku też przekłada się na m2 ścian zewnętrznych i powierzchnię dachu, czyli elementy, które mają blokować ucieczkę ciepła z budynku. Do tego dojść mogą potencjalne mostki termiczne - balkony, podpory betonowe, daszki, lukarny, które czasem trudno zaizolować tak samo grubo jak resztę ścian.

Policz w miarę dokładnie, jaka to różnica kubatury. Nie wiem, jaką masz powierzchnię parteru, czy podwyższenie dotyczy tylko części dziennej, ale myślę, że będzie to wzrost o około 6-8%. Do 300 złotych więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2,8 na 40 m2 i jest ok. Ale faktycznie jednolita pow. 60 m2 moze wyglądać ciężkawo przy zbyt niskim stropie. Moze ci architekt wymodeluje tą przestrzeń z przykładowymi meblami w 3D, skoro nie potrafisz sam tego określić?

Zwykle przy duzych przestrzeniach projektuje się antresole, by odciążyć optycznie sufit.

 

****

W nawiazaniu do twoich dylematów tu i w podobnym wątku - określ architektowi nieprzekraczalne koszty budowy i eksploatacji budynku.

Bo może on się tak rozpedza, by stworzyć projekt efekciarski do portfolio, skoro nie czuje nad sobą kontroli finansowej inwestora.

 

To na architekcie spoczywa obowiazek wyliczenia zapotrzebowania energetycznego i mocy pieca. Także każ mu się zmieścić w jakiś rozsądnych widełkach średniego rocznego kosztu ogrzewania i niech pod to dostosowuje projekt.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle przy duzych przestrzeniach projektuje się antresole, by odciążyć optycznie sufit.

 

Antresola faktycznie była w pierwotnej wersji, ale w ramach racjonalizacji (ze strachu przed kosztami ogrzewania) została usunięta.

 

Już widzę radość w trakcie rozmowy pt. "zmniejszamy parter" :-)

 

/f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się. Zbyt niski sufit może bardzo przytłoczyć pomieszczenie i optycznie ujmuje powierzchni. 2,8 to jest taka "zwykła" wysokość, dobra dla pomieszczeń w niewielkim i średnim domu jednorodzinnym. To budownictwo powojenne przestawiło ludzi na 2,5m, czasem nawet mniej. Jeżeli pomieszczenia większe, duży dom, to i wysokość powinna być proporcjonalnie większa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubie przestrzeń, więc mam antresolę. Miejscami jest więc i 5m. Nie zastanawiałam się ile by mnie kosztowało ogrzewanie, gdybym jej nie miała.

Ale jak ktoś nie lubi przestrzeni to nie musi jej mieć. Ludzie mieszkają w blokach i też dają radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja polecam 3m jeżeli jest taka możliwość i dom z zewnątrz nie zmieni się w wielkiego grzyba.

wyższe pomieszczenie to większa przestrzeń i lepsza cyrkulacja powietrza.

przy dobrym ociepleniu nie odczujesz dodatkowych kosztów ogrzewania.

 

dorzuć do całości wentylacje mechaniczna i zawsze będziesz miał dużo świeżego powietrza w domu bez konieczności wietrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

wyższe pomieszczenie to większa przestrzeń i lepsza cyrkulacja powietrza.

...

zwiększona ponad potrzeby cyrkulacja to większe unoszenie pyłków i osiadanie kurzu, a powiększona kubatura to większe koszty ogrzewania, choć co prawda niekoniecznie bardzo

...dorzuć do całości wentylacje mechaniczna i zawsze będziesz miał dużo świeżego powietrza w domu bez konieczności wietrzenia.

 

dużo? tzn ile według Ciebie? Wentylowanie ponad miarę zimą wysusza pomieszczenia i powoduje kłopoty z błoną śluzową.

 

Argumenty całkowicie nietrafne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zalezy od wzajemnego ukladu pomieszczen, wielkosci okien, oswietlenia, umeblowania itp...

wizualizacja architekta (czy wasza w jakims darmowym programie) moze nieco pomoc - ale jesli architekt sie tak upiera, to niech pokaze projekty i da wam wybor

 

wg. mnie, jesli zrobicie plaski sufit na takiej powierzchni i wys 2,7 bez oddzielenia pomieszczen - bedzie lekko pudelkowato. Mozna w suficie zrobic jakis element ozdobny, opuscic jego srodek lub podniesc, itd. i to juz przelamuje monotonie. sprawdzone ;)

http://images63.fotosik.pl/1045/ec6cdfb0634fe699m.jpg

na srodku czesc sufitu jest wyzej, dodatkowo miejsce na listwe led po obwodzie

 

patrz by sie Tobie podobalo - bedziesz tam mieszkac :) lipny/nieustawny salon z kuchnia nie zrekompensuja rachunku za ogrzewanie mniejszego o kilka zlotych.

Edytowane przez lesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...