Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SZKODNIKI roślin ozdobnych


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 133
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Galasy inaczej cecidium powstają na skutek działania substancji wprowadzonej przez samicę podczas nakłucia rośliny lub pod wpływem żerowania larw. Mają za zadanie chronić rozwijające się w jego wnętrzu larwy.

 

Na drzewach liściastych (najczęściej dęby, buki i topole) galasy przyjmują różnorodne kształty i ubarwienie. Jesienią galasy tworzone na liściach opadają wraz z nimi, a zimą wylęgają się z nich samice pierwszego pokolenia, które składają jaja w śpiące pączki roślin.

Na drzewach iglastych galasy przypominają wyglądem małe szyszki. Początkowo zielone lub kremowe, przed uwolnieniem larw ciemnieją i zasychają.

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/31/Adelges_laricis_1_bialowieza_beentree.jpg/180px-Adelges_laricis_1_bialowieza_beentree.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/Galle.jpg/180px-Galle.jpg

 

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy zimuje na modrzewiu w formie czarniawych larw na korze pędów jednorocznych w pobliżu pąków. Bardzo wcześnie wiosną, larwy rozpoczynają żerowanie i w kwietniu tworzą się z nich samice, które usadawiają się przy podstawie igieł i wokół swego ciała składają liczne żółtawobrązowe jaja. Z nich lęgną się larwy, które żerują przez miesiąc na młodych igłach powodując ich odbarwianie. Z nich wykształcają się albo bezskrzydłe samice, które dają początek nowemu pokoleniu na modrzewiach, albo formy uskrzydlone, które przelatują na świerki. Pozostałe w czerwcu i lipcu na modrzewiu mszyce, okrywają się białą woskową wydzieliną w formie puchu i w ten sposób ukryte, żerują i rozmnażają się rodząc larwy. Te samice, które przeleciały na świerki rodzą tutaj larwy, które po pewnym czasie żerowania zapadają w stan spoczynku i zimują. Na wiosnę żerują na pąkach pędów wierzchołkowych i u ich podstawy składają jaja. Uszkodzony pąk pod wpływem śliny przekształca się w okrągły, mały jasnozielony galas, do którego wnikają wylęgłe z jaj larwy. W drugiej połowie czerwca dojrzałe larwy zmieniają się w formy uskrzydlone i przelatują na modrzewie. Podobny rozwój przechodzi ochojnik świerkowy zielony. Jednak jego galasy są znacznie większe, przypominające wyglądem mały ananas i tworzą się przy podstawie pędu, a nie na jego wierzchołku. Od połowy kwietnia na igłach modrzewia żerują jasnozielone larwy, które powodują kolankowate załamywanie się igieł. Rozwój ochojników można ograniczyć, jeżeli będziemy unikać sadzenia świerków w pobliżu modrzewiów i usuwać galasy ze świerków zanim uwolnią się z nich mszyce. Dobrze jest również rośliny opryskać preparatem Promanal 60 EC (2%) lub Fastac 10 EC (0,15%).

Ochojnik jodłowy żeruje prawie wyłącznie na dolnej stronie igieł, powodując żółte, rozmyte plamy na igłach różnych gatunków jodeł. Porażone drzewo z daleka ma żółtobrązowe igły pokryte obfitym białym nalotem woskowym, pod którym ukryte są samice. Silnie porażone gałęzie zasychają w krótkim czasie. W ciagu roku rozwijają się 3-4 pokolenia, zimują larwy drugiego stadium na dolnej stronie igieł. Zwalczanie chemiczne ochojników można przeprowadzać w 2 okresach. Pierwszy z terminów - to okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny, ale najpóźniej do połowy marca, niszcząc zimujące larwy lub samice zanim zdążą złożyć jaja. W tym czasie, gdy temperatura jest wyższa niż 12 st. C, krzewy opryskujemy dwukrotnie, co dwa tygodnie, preparatem z grupy pyretroidów syntetycznych np. Fastac 10 EC 0,02%. W drugim terminie tzw. letnim, gdy na modrzewiach lub jodłach zauważymy pierwsze samice otoczone białym wojłokiem, rośliny opryskujemy preparatami układowymi np. Mospilan 20 SP 0,02% lub działającymi gazowo np. Pirimor 25 WG 0,2%.

 

http://iglaki.agrosan.pl/galas5.jpg

http://iglaki.agrosan.pl/gala.jpg

 

Artykuły ze stron :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Galas

http://iglaki.agrosan.pl/szko.htm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszylismy się, że lekka zima była.............. to teraz dostaniemy po łapach :roll:

 

- pojawiły sie mszyce różnego rodzaju

- liscie zlotokapu się zwinęły - pewnie coś tam wlazło

- widziałam pare obrzydliwych brązowych ślimaków

- coś żeruje na jablonkach

 

nich zyje rok ciężkiej chemii :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak źle nie będzie.

Na moich zaatakowanych roślinkach pojawiły się już biedronki. To miły widok, mszyce już zrobiły co swoje. :-?

Ja z lenistwa nie stosuje chemii, ale czasem potrzebna jest interwencja. Te ślimary radzę systematycznie zbierać, rezultaty będą zauważalne w niedługim czasie. Jak tam parę zwiniętych listków zauważysz to radzę oberwać, mogą to być zwójkówki. W każdym przypadku poświęcisz trochę czasu, może jest to uciążliwe, ale za to mniej chemizacji. :roll: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...
O tej porze roku to praktycznie wszystkie gady maja ograniczoną witalność. Mam podejrzenia, ale jeżeli możesz to zrób zbliżenie gałązek, tych poniżej uszkodzeń i tych uszkodzonych pędów, napisz coś więcej, jak to się zaczęło, gdzie rośnie, kiedy wystąpiły pierwsze objawy, czy robiłeś jakieś zabiegi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na Sirococcus conigenus (Ascochyta piniperda, jak kto woli, mnie się podoba :D )

Poza świerkiem też na choinie, sośnie żółtej, jodle, modrzewiu.

Objawy późnym latem lub jesienią. Od wierzchołka do podstawy obumieranie i opadanie igieł i wsteczne zamieranie pędów. Infekcja przy podstawie igieł.

Wyciąć wiosną wszystko zainfekowane. Opryskać Sarfun 500 SC 0,1%, Topsin M 500 SC 0,1% lub Rovral Flo 255 SC 0,2%.

No i wyprowadzić nowy wierzchołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda trochę to trwało :oops: ale zdjęcia są :wink:

 

http://kominiarze.pl/gfx/galeria/1e58fadaf5c666612d093cb636cdb1a7.jpg

 

http://kominiarze.pl/gfx/galeria/44c5dec486c5e987dc42044fe38e9ca4.jpg

 

http://kominiarze.pl/gfx/galeria/d7ffa59ee6e255d0aaee0580f36416a0.jpg

 

Powiem szczerze że wycinać mi będzie szkoda, rosną pod nimi na jesieni wspaniałe prawdziwe :D

 

http://kominiarze.pl/gfx/galeria/787d6cad45e1f0ec0f89f2874a744600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to na zmiany chorobowe, ale czy to jest Sirococcus conigenus, trudno się jednoznacznie tu ustosunkować. Terapia zaproponowana przez Mirka powinna ograniczyć postępowanie choroby. Mam najdzie, że świerk odbije i pojawią się nowe przyrosty i igły. Zabieg pewnie w sezonie trzeba będzie powtórzyć.

 

A te prawdziwe grzyby imponujące, gdyby takie kiedyś urosły pod moimi świerkami ... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam. Od kilku tygodni pod młodymi listkami buka miałem mnóstwo małych białych robaczków do 3mm dł. Namnażają się w liściach, które się skręcają. Tak myślę, że może to być Przędziorek ( niestety nie znam się i pewności nie mam), Próbowałem go spłukiwać silnym strumieniem wodnym, co pomagało na jeden dzień, niestety następnego było już więcej porażonych gałązek.

Pytanie: Czy jest jakiś preparat którym można spryskać żywopłot i będzie odstraszał tego typu intruzów?

Czy należy pryskać od spodniej strony liści ( tam się właśnie znajdują)?

Czy obcinać porażone gałązki?

Dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taką info o mszycach znalazłam, może Ci się przyda, bo są w tym roku wszęęęęęęęędzie, na świerkach też mogą być

http://www.przyjacielebonsai.home.pl/forum/viewtopic.php?t=166&sid=0b27113d138524e2aa860764712495c1 szkoda że wszystkie obrazki się nie otwierają

Czytałam też kiedyś, że na zimę mszyca na buku składa jaja między gałęziami i w pąkach, jak nie ma b. ostrej zimy pon -20C to jaja przetrwają. Wtedy oprysk trzeba zrobić już w kwietniu jak drzewo/krzew jest jeszcze bez liści a temp. chyba :roll: pow 12C

To pewnie dotyczy wszystkich mszyc

Pinus popraw mnie w razie czego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...