Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana na dom wakacyjny


Recommended Posts

Witam,

 

Zamierzam się wyprowadzić z mojego domu i wynajmować go turystom w całości.

 

Działalność z odpowiednim PKD już mam.

 

Czy muszę zgłosić gdzieś zmianę przeznaczenia domu a jeżeli tak to jakie są szanse żeby uzyskać zgodę ?

 

I jeżeli będę chciał sie wprowadzic z powrotem to znowu muszę zgłaszać coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lekturę, zwłaszcza pogrubiony element

http://www.e-podatnik.pl/artykul/doradca_podatnika/1128/Wynajem_pokoi_goscinnych_jako_forma_uslug_turystycznych_zasady_opodatkowania.html

 

WYNAJEM POKOI JAKO USŁUGI HOTELARSKIE

Kolejnym etapem zlokalizowania usług w zakresie wynajmu pokoi gościnnych dla celów podatkowych jest odpowiednie zaklasyfikowanie tych usług w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 42, poz. 264 ze zm.). Usługi te należy umiejscowić w sekcji H, dziale 55 „Usługi hoteli i restauracji”, grupie 55.2, pod poz. 55.23.13-00.00 PKWiU „Usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania”. Chodzi tu o takie lokale, jak pokoje gościnne, kwatery wiejskie, domki letniskowe, apartamenty. Przy czym w sposób zdecydowany usługi te należy odróżnić od usług lokalizowanych w grupie 55.1 PKWiU „Usługi hoteli”, tj. od usług świadczonych przez hotele, motele i pensjonaty. Rozróżnienie to znajduje oparcie również w ustawie o usługach turystycznych. Stosownie bowiem do art. 36 pkt 1–3 tej ustawy hotel to obiekt posiadający co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczący szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów, a motel to hotel położony przy drodze, zapewniający możliwość korzystania z usług motoryzacyjnych i dysponujący parkingiem, natomiast pensjonat to obiekt posiadający co najmniej 7 pokoi, świadczący klientom całodzienne wyżywienie. Warto zauważyć, iż nazwy rodzajów i oznaczenia kategorii obiektów hotelarskich, o których mowa w art. 36 i 37 ustawy o usługach turystycznych, podlegają ochronie prawnej i mogą być stosowane wyłącznie w odniesieniu do obiektów hotelarskich w rozumieniu tej ustawy. Stąd też w wielu przypadkach, z datą wejścia w życie przepisów tej ustawy, z obiektów zniknęły oznaczenia „pensjonat” czy „motel” – zastąpiono je szyldami „willa” czy „pokoje gościnne” pod rygorem kary z art. 601 § 4 pkt 2 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. Nr 12, poz. 114 ze zm.).

Według ustawy o usługach turystycznych wynajem pokoi gościnnych należy zakwalifikować do usług hotelarskich, rozumianych jako krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych (art. 3 pkt 8). Jednak w odróżnieniu od usług świadczonych przez hotele czy motele nie odbywa się on w obiektach hotelarskich w rozumieniu tej ustawy (art. 35 ust. 2 w zw. z art. 36), stąd też dotyczą go minimalne wymagania co do wyposażenia oraz sanitarne, przeciwpożarowe i ewentualnie inne, określone w odrębnych przepisach (art. 35 ust. 2, art. 45 pkt 4 oraz § 2 ust. 3, § 4, załącznik nr 7 – szczególnie część III – rozporządzenia Ministra Gospodarki z 13 czerwca 2001 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie – Dz.U. Nr 66, poz. 665 ze zm.), a przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca jest obowiązany zgłosić ten obiekt do ewidencji prowadzonej przez wójta (burmistrza, prezydenta) właściwego ze względu na miejsce położenia obiektu, w którym będą prowadzone usługi (art. 39 ust. 2, art. 38 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych)6.

A zatem wymagania co do tej działalności, w porównaniu z działalnością pensjonatową czy hotelową, są oczywiście ograniczone, bowiem w przypadku tych ostatnich obowiązują ścisłe wymogi nie tylko sanitarne czy przeciwpożarowe, ale również w odniesieniu do wielkości i wyposażenia obiektu czy kwalifikacji personelu (art. 35 ust. 1 ustawy o usługach turystycznych), obowiązuje kategoryzacja dokonywana decyzją właściwego organu (art. 37, art. 38 ust. 4, art. 42), co jest warunkiem rozpoczęcia działalności (art. 39 ust. 1). Jest to o tyle zrozumiałe, iż wynajem pokoi gościnnych prowadzony jest z reguły we własnych budynkach czy lokalach mieszkalnych oraz zlokalizowanych w obrębie posesji domkach turystycznych, a także niekiedy w specjalnie na ten cel wybudowanych budynkach o charakterze pawilonowym. Te ostatnie są zwykle zlokalizowane na tyłach posesji, a rozkład pomieszczeń w sposób wyraźny wskazuje na przeznaczenie wyłącznie dla celów działalności gospodarczej (np. piętrowy budynek mieszczący po cztery podobnie umeblowane osobne pokoje z łazienką i osobnym wyjściem na zewnątrz), co budzi wątpliwości w kontekście nie tylko przepisów prawa budowlanego czy ustawy o usługach turystycznych, ale także w zakresie korzystania z ulgi podatkowej na budowę budynku mieszkalnego. W tym ostatnim przypadku podkreśla się bowiem, iż nawet jeżeli tego rodzaju budynek został w pozwoleniu na budowę oznaczony jako „budynek mieszkalny” bądź „budynek mieszkalny z pokojami gościnnymi”, nie ma to znaczenia dla jednoznacznie negatywnej kwalifikacji takich przypadków w przepisach o ulgach mieszkaniowych z uwagi na brak realizacji przesłanki „potrzeby mieszkaniowe podatnika”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
a jeżeli będę chciał wydzielić w domu 4 mieszkania i każde osobno wynajmować krótkoterminowo. Czy to przejdzie bez problemu ?

 

Jeśli czytam to ze zrozumieniem i pogrubiony najbardziej to wiem ,że konkretnej odpowiedzi uzyskam u źródła czyli:

 

przed rozpoczęciem działalności przedsiębiorca jest obowiązany zgłosić ten obiekt do ewidencji prowadzonej przez wójta (burmistrza, prezydenta) właściwego ze względu na miejsce położenia obiektu, w którym będą prowadzone usługi (art. 39 ust. 2, art. 38 ust. 3 ustawy o usługach turystycznych)6.

 

tam powinienem uzyskać te w/w, nurtujące mnie pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co w każdej gminie lub mieście jest inaczej ? Chciałbym wiedzieć jak jest wszędzie. Zamierzam się wyprowadzić z obecnego domu lub wybudować nowy dom i następnie wynajmować pokoje lub apartamenty turystom (każdy apartament z kuchnią i łazienką), Czy tak można to zrobić bez problemów ? każda gmina lub miasto wyrazi na to zgodę ? dodam że zamierzam kupić działkę budowlaną z przeznaczeniem na dom jednorodzinny. Edytowane przez chirac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i co w każdej gminie lub mieście jest inaczej ? Chciałbym wiedzieć jak jest wszędzie. Zamierzam się wyprowadzić z obecnego domu lub wybudować nowy dom i następnie wynajmować pokoje lub apartamenty turystom (każdy apartament z kuchnią i łazienką), Czy tak można to zrobić bez problemów ? każda gmina lub miasto wyrazi na to zgodę ? dodam że zamierzam kupić działkę budowlaną z przeznaczeniem na dom jednorodzinny.

 

Ostygnij z tych emocji.Trochę to zgubne.Piszesz............

Zamierzam się wyprowadzić z mojego domu i wynajmować go turystom w całości.

 

a potem :

 

lub wybudować nowy dom i następnie wynajmować pokoje lub apartamenty turystom

 

W tym co go opuszczasz czy w tym co go dopiero wybudujesz.???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...