Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zasady instalacji oświetlenia w mieszkaniu


Recommended Posts

Drodzy forumowicze, przymierzam się do dość dużego remontu mieszkania i od dłuższego czasu czytam forum muratora, aby jak najwięcej się dowiedzieć i popełnić jak najmniej knotów :)

Szukałam podobnego tematu, ale nigdzie nie znalazłam - no może w 10 grzechach znalazł się dość spory OT, w którym znalazły się porady dla urządzających/budujących dot. oświetlenia. Może inni forumowicze też skorzystają z tego wątku i będą podpinać swoje pytania??

Odpowiednie oświetlenie buduje klimat domu, a żyrandole na środku pokoju już dawno wyszły z mody. Pytanie - co zamiast?

Ja jestem laikiem w kwestii projektowania wnętrz i potrzebuję pomocy w tej kwestii. Może ktoś doradzi mi coś mądrego :)

 

Na sam początek wrzucam projekt salonu z pytaniem, w którym miejscu umieścić jakie oświetlenie:

 

rzut gora.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lampa nad stól

lampa stołowa na szafce od TV

Jakieś sufiitowe spoty lub plafon nad kanapą lub wisząca rzeźbiarska lampa w narożniku kanapy (zależnie od planowanego stylu wnętrza)

 

I teraz:

będziesz czytać ksiazki siedzą na kanapie? to przydałby się kinkiet do czytania.

Lubisz LEDy? - możesz zrobić sobie oświetlenie regału lub wzdłuż krawędzi sufitu

 

Rzut, który wklejasz jest miniaturowy i niewiele widać

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest ta wnęka obok stołu?

 

Lampa stojąca - a gdzie ją ustawisz?

 

http://images65.fotosik.pl/1146/6c58c8452e816585gen.jpg

 

Wnęka obok stołu - to wejście z przedpokoju, obok rogówki - wejście do kuchni. No stojąca może i nie ma racji bytu w tym salonie :)

Czy w środkowo-górnej części obrazka jest jakaś górna lampa???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz całkowitą rację :) to teraz może poproszę Cię o pomysły na oświetlenie w innych częściach mieszkania??

:rolleyes:

 

Łazienka:

lazienka kinka.jpg

 

Tutaj na pewno światło górne - plafon oświetlający całą łazienkę.

Myślałam też o światełkach nad wanną i prysznicem, ale w sumie nie wiem czy to nie jest zbytek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasia, ja też mam niewielki salon (razem z aneksem), u mnie będzie po plafonie nad częścią salonową i nad kuchenną, lampa wisząca nad stołem, kinkiety nad narożnikiem. W kuchni oświetlenie podszafkowe ledowe z czujnikiem ruchu.

 

W łazience 2 plafony (nad wanną i nad pozostałą częścią) i paski ledowe zintegrowane z szafką nad umywalką (szafka z Ikei ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w łazience wcale nie musisz mieć plafonu.

Możesz mieć jedną tubę LED nad prysznicem, dwie tuby nad wanną, oraz trzy kinkiety lub trzy zwisy na ścianie z umywalką. Od lustra nad umywalką będzie odbijać się światło na całe pomieszczenie, które nie jest duże.

 

http://images61.fotosik.pl/1149/06a76944ff1a95b6gen.jpg

 

http://www.zunetop.com/wp-content/uploads/2012/12/Modern-White-Bathroom-Design-with-Bathroom-Mirror-Lighting.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasia, ja też mam niewielki salon (razem z aneksem), u mnie będzie po plafonie nad częścią salonową i nad kuchenną, lampa wisząca nad stołem, kinkiety nad narożnikiem. W kuchni oświetlenie podszafkowe ledowe z czujnikiem ruchu.

 

W łazience 2 plafony (nad wanną i nad pozostałą częścią) i paski ledowe zintegrowane z szafką nad umywalką (szafka z Ikei ;))

 

Dziękuję Flawia za dołączenie do wątku i cenne uwagi :)

Zastanawiam się tylko czy oświetlenie ledowe sprawdza się w kuchni? Nie jest za słabe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w łazience wcale nie musisz mieć plafonu.

Możesz mieć jedną tubę LED nad prysznicem, dwie tuby nad wanną, oraz trzy kinkiety lub trzy zwisy na ścianie z umywalką. Od lustra nad umywalką będzie odbijać się światło na całe pomieszczenie, które nie jest duże.

 

Elfir bardzo dziękuję Ci bardzo za porady, jesteś moim forumowym guru :)

 

Dokładnie tak zrobię jak mi proponujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Flawia za dołączenie do wątku i cenne uwagi :)

Zastanawiam się tylko czy oświetlenie ledowe sprawdza się w kuchni? Nie jest za słabe?

 

Nie wiem, nie mam jeszcze ;), ale wydaje mi się, że odchodzi się od halogenów, a ledowe żarówki mają różną moc przecież. A jaka oszczędność prądu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Flawia za dołączenie do wątku i cenne uwagi :)

Zastanawiam się tylko czy oświetlenie ledowe sprawdza się w kuchni? Nie jest za słabe?

 

Mam dwa ledowe wpusty "oczka" w zabudowie z k-g nad blatem. Oświetlają tak mocno że główne oświetlenie jest prawie niepotrzebne.

 

Halogenów nie mocuję wogóle w domu - za bardzo grzeją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...