Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przebudowa mieszkania - proszę o pomoc


Abdul

Recommended Posts

Witam,

Bardzo proszę o pomoc w aranżacji/przebudowie mojego mieszkania. Mieszkanie dla małżeństwa (dzieci w planach). Zależy mi na sypialni, pokoju dla dziecka, garderobie, schowku/spiżarni. Wszystko to uwzględniłam w swoim 'projekcie', (to ten bez wymiarów) jestem z niego całkiem zadowolona, ale być może można lepiej to wszystko rozplanować, spojrzeć inaczej. Widziałam wiele pomysłów tu na forum i jestem pod wrażeniem, jak wiele rozwiązań można zastosować.

Problemem jest dla mnie mała i nieustawna kuchnia, bardzo chciałabym zmieścić w niej zmywarkę i pralkę, ale to chyba niemożliwe?

Ściany 385 i 410 są nośne, reszta działowa.

na forum.jpgmój szkic.jpg

mieszkanie obecnie.jpg

Edytowane przez Abdul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złym pomysłem jest przechodzenie przez pokój dzienny do dalszych pomieszczeń, w dodatku kuchnia jest bardzo daleko od wejścia.Łazienka malutka jak planujecie dzieci najlepsza byłaby wanna.Pralka nie musi być w kuchni można ją schować w szafie gdzie mieści się jeszcze odkurzacz,mop itp.

Moja propozycja

http://images62.fotosik.pl/1164/7042dbab848fa970.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zainteresowanie! Proszę o wyjaśnienie, dlaczego przechodzenie przez salon jest złym pomysłem? Widziałam takie rozwiązanie w wielu projektach, szczególnie w domkach. W USA przeważnie prosto z dworu wchodzi się do salonu, skąd właśnie przechodzi się do pozostałej części domu, są schody na górę itd. Myślałam, że to będzie oddzielenie strefy dziennej i tej prywatnej. No i chcieliśmy tym sposobem "pozbyć się" tego okropnego, długiego i ciemnego korytarza w "L". A odległość kuchni od wejścia ma jakieś znaczenie? Tak już jakiś szanowny pan architekt kiedyś to rozplanował ;) Co do łazienki to tylko wanna wchodzi w grę, fajnym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w tym właśnie miejscu, ale obawiam się że wanna 140 to trochę mała będzie. Obecnie mamy wannę ogromną na tej ścianie na wprost, po bokach umywalka i pralka i niestety słabo to wygląda. Nie wiem czy chcemy łączyć oba pomieszczenia, ale na pewno warto to jeszcze przemyśleć. Nie wiem czy nie stoi na przeszkodzie pion grzewczy, czyli 2 ogromne rury idące w łazience w kącie przy drzwiach z prawej strony, zapomniałam je dorysować. Co do pralki to bardzo chętnie zamknęłabym ją w szafie jak przeciągnąć odpływ z łazienki przez cały korytarz? Może byłyby jeszcze jakieś propozycje? Może da się zrobić coś zupełnie innego?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Edytowane przez Abdul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salon staje się pokojem przechodnim i to jest bardzo niewygodne rozwiązanie.

Wyobraź sobie sytuację za parę lat jak siedzisz sobie na kanapie w samych slipach a tu przechodzi kolega twojego dziecka żeby skorzystać z wc.

Kuchnia daleko od wejścia jest niewygodna,bo musisz nosić zakupy przez pół domu a w twoim przypadku masz po drodze hol/salon/drzwi przesuwne/korytarz/drzwi do kuchni.

Część salonu robi się częścią komunikacji także dla domowników co jest irytujące jak oglądasz tv a tu ciągle ci ktoś przechodzi obok.

Jeśli nie przeszkadząją ci te rzeczy to takie otwarcie salonu jest dobrym rozwiązaniem.

Szkoda jedynie że kuchnia nie jest w pomieszczeniu zaraz przy wejściu,ale już nic na to nie poradzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, bardzo obrazowo z tymi slipami, zadziałała wizualizacja ;) choć w slipach nie zdarza mi się chodzić, nawet w domowym zaciszu, ale kto wie co mi odbije na starość ;D Początkowo byłam przeciwna otwarciu salonu, ale mąż mnie przekonał do tego rozwiązania, teraz znów zasiałaś mi wątpliwości. Dziękuję Ci bardzo za pomoc, czy można coś jeszcze wykrzesać z tego mieszkania? Mieszkanie ma 64m2.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy w tej wnęce w przedpokoju, na prawo od wejścia, można zrobić małą garderobę/schowek, czy pozostaje jedynie szafa w zabudowie? Wnęka ma 120/110.

6.jpg7.jpg27344883_3.jpg

Edytowane przez Abdul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę, ze salony w amerykańskich domach sa wielkości całego twojego mieszkania, więc ich funkcja przechodnia tak nie drazni. Na dodatek mają dwa pokoje salonowe - living room dla gości i family room do ogladania TV i siedzenia z dziećmi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój rzut nie trzyma proporcji. Widć to zwłaszcza porównując łazienkę i przedpokój - szerokość przedpokoju(120cm) powinna wynosić 2/3 szerokości łazienki(180cm) a nie 1/2(żółte i zielone prostokąty). Dlatego nie ma większego sensu rysowanie na bazie tego rzutu wyposażenia całego mieszkania a szczególnie łazienki i kuchni, gdzie każdy centymetr się liczy i metoda "na oko" się nie sprawdzi. Można by oczywiście narysować rzut od nowa ale brakuje do tego dużo wymiarów, w tym grubości ścian.

Na razie wyskalowałam sobie ten rzut według wymiarów dużego pokoju(przedpokój wyszedł ok.100cm szerokości, a łazienka ok.200x145cm) żeby sprawdzić czy mój pomysł ma szansę wykonania ale i tak trzeba by było dokładnie wymierzyć. Proponuję podział jak na jednym z Twoich rzutów(załącznik podpisany "mieszkanie obecnie" ale fotki pokazują coś innego). Czyli salon pomniejszony o wnękę i między nim a sypialnią stworzony schowek oraz garderoba. Wejście do salonu poszerzone do ok.180cm i zamykane dwuskrzydłowymi suwanymi drzwiami - taki kompromis między salonem otwartym a zamkniętym. Jedno skrzydło drzwi chowa się w ścianie między salonem a schowkiem a drugie przesuwa po ścianie mniejszej sypialni(bo ściana tam podobno nośna i pewnie nie da się nic wykuć/przebudować). Ewentualnie dla tego skrzydła suwanego po ścianie można zrobić maskowanie - dobudować do ściany konstrukcję z k-g ze szczeliną na skrzydło - przedpokój trochę się zwęzi na niewielkim odcinku, jeśli nawet do 100-90cm to chyba nie szkodzi.

Ustawienie mebli w salonie przykładowe, można stół i tv zmienić miejscami. Garderoba ma szerokość ok.140cm - 60cm szafa z drążkiem na wieszaki i przejście 80cm. Schowek ma ok.100cm głebokości(250cm-140cm garderoby -ścianka między nimi).

salon.jpg

Kuchnię i łazienkę przydałoby się narysować osobno, ze wszystkimi wymiarami(każde załamanie/fragment ściany), z zaznaczonymi wszelkimi rurami, podaną wysokością okna nad podłogą itp... Dopuszczasz możliwość przesunięcia kawałka ściany między kuchnia a sypialnią w stronę okna w sypialni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...