Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Inspiracje kominkowe


pestka56

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja mam mieć belkę która liczy sobie nieco ponad 300 lat, może się już za bardzo nie rozeschnie ;)

 

O wykuwaniu wnęki na piecyk w kominie systemowym rozmawiałam z kominiarzem ( się nawinął) i on twierdzi że to wykonalne ale może być problem z czyszczeniem komina......? Że niby mógłby niechcący kulę czyszczącą na piecyk spuścić :rolleyes: I tak sobie myślę że skoro Pan ma problem z przygotowaniem liny odpowiedniej długości to jego opinia w kwestii kucia w kominie może być trochę niemarodajna

 

Podkuwać to sobie Pan Kominiarz może konia , takiego na czterech nogach nie mechanicznego , ale komin systemowy to raczej niech zostawi w spokoju...

Gdybyś jednak zdecydowała się na skorzystanie z usługi TEGO kominiarza to wielka prośba...... nagraj ten wyczyn i zamieść w sieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozwoliłam sobie skopiować odpowiedź Foresta-Natura:

Witam.

Mamik ... link jaki podałaś jest złym rozwiązaniem ... niestety.

Zostało w nim dobrze wykonane jedynie podparcie pustaków keramzytowych osłaniajacych ceramiczny przewód dymowy. Natomiast sama ceramika została nieprawidłowo oparta o kątowniki.

Teraz - po pierwsze nie można w takim wypadku w prawidłowy pod względem technicznym sposób podłączyć rur dymowych z kominka czy pieca, a po wtóre tempeartura spalin będzie się doskonale przenosić na stalową konstrukcję podtrzymującą same pustaki.

Niestety, ale jedynym rozsądnym wyjściem przy takich przeróbkach, jest:

- wywalenie całej ceramiki ze środka

- wykonanie posadowienia na stropie pustaków keamzytowych\

- włożenie do wnętrza wkładki stalowej

- prawidłowe (mufa wchodząca od dołu na nypel) podłączenie przewodu dymowego do również prawidłowo wykonanej wkładki stalowej

Generalnie wkład ceramiczny jest zbyt ciężki żeby go posadowić na wkładzie, a każda próba jego mocowania w jakikolwiek sposób prowadzi do jego pęknięcia. Musi on być wolnostojący i oddylatowany od reszty komina. A tak nie da się po prostu wykonać ... no ... powiedzmy że mozna by było, ale dużo prościej i taniej będzie zastosowanie w takich sytuacjach nowej, lekkiej wkładki stalowej w istniejącym szachcie z pustaków keramzytowych ceramicznego komina systemowego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z polskiego na nasze jedynym sposobem na wkucie tej kozy to totalna rozwałka.....? Jakoś mi tak zapał przeszedł :rolleyes:

Małydomekpodlodzią nie wiem jak jest u Ciebie ale u mnie komin wbudowany jest w ścianę nośną więc to co wystaje to 10 cm`. Po drugiej stronie ściany jest łazienka (ściana z lustrem) i obawiam się że akcja "domek dla kozy" mogłaby zakończyć się koniecznością remontu i w salonie i w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wani, o ile dobrze pamiętam, to chcesz jakąś zabudowę koło kozy. Ona się trochę schowa w tej zabudowie. Nie będzie źle. Belka nadal może być i wnęka też. Oczywiście nieco kosztem powierzchni pomieszczenia, ale czasem nie ma wyjścia.

 

Zawsze mówię, że o najdrobniejszych szczegółach w budowanym domu najlepiej pomyśleć zanim się wybuduje kolejną jego część. Jeszcze lepiej pomyśleć na etapie projektu. Doświadczyłam czym kończą się nie przewidziane w projekcie pomysły.

Szlag mnie trafia, że ludzie, którzy nam te domy projektują i ci, którzy je potem budują nie wykazują chęci podpowiadania rozwiązań. A my potem stajemy pod ścianą i pozostaje tylko pomarzyć o wyglądzie i funkcjonalności wnętrz.

 

Piecyk stoi na płaskiej ścianie i tylko gorą jest zrobiona zabudowa powyżej belki. Jest ładnie i bardzo delikatnie, elegancko

DGfires-Jannik Large.jpg

 

Tę fotkę przypominam z powodu podniesienia podłogi pod piecem/kozą. Dało to możliwość zrobienia wnęki na drewno. Piec znalazł się też poza zasięgiem dziecięcych rączek :)

Przeszklony-strop-nad-kominkiem.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z polskiego na nasze jedynym sposobem na wkucie tej kozy to totalna rozwałka.....? Jakoś mi tak zapał przeszedł :rolleyes:

Małydomekpodlodzią nie wiem jak jest u Ciebie ale u mnie komin wbudowany jest w ścianę nośną więc to co wystaje to 10 cm`. Po drugiej stronie ściany jest łazienka (ściana z lustrem) i obawiam się że akcja "domek dla kozy" mogłaby zakończyć się koniecznością remontu i w salonie i w łazience.

u nas komin jest wybudowany za ścianą - w spiżarni :]

czyli generalnie ten pomysł odpada i u Cieie i u mnie

 

gdybym na etapie zdejmowania humusu pod dom wiedziała, to co wiem dziś, duzo pieniędzy i czasu byśmy zaoszczędzili

a tak trzeba sobie radzić w tym momencie gdzie jesteśmy, już się z tym pogodziłam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, pacz Pani, a ja mam troszkę więcej stażu budowlanego (i mieszkaniowego w wybudowanym domu) od Ciebie :) i... niech szlag trafi fachowców nie fachowców, nie pogodziłam się. Nawet się nie przyzwyczaiłam do myśli, że jest jak jest :sick:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wani, Piecyk stoi na płaskiej ścianie

[ATTACH=CONFIG]345332[/ATTACH]

 

jakże by było pięknie jak by ten piecyk stal na ścianie, w której chociażby nawet wachlarzowo snuły się kanały akumulacyjne i ściana ta po zakończonym procesie spalanie emanowała by ciepełkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

... w dół ... a wlot do komina przy posadzce.

Chociaż przy takiej konstrukcji to wylot tylny z kozy a nie górny ...

DSC_0968 - Kopia.jpg DSC_0964 - Kopia.jpg DSC_0886 - Kopia.jpg

Jakość zdjęć marna, bo na szybko przy budowie.

Zapiecek grzeje jeszcze ponad 8 godzin po wygaszeniu kozy. Waży ok. 300 kg.

Koza z pełnym płaszczem wodnym ... zasypanym mielonym kruszywem andaluzytowym.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Opadowy też można wachlarzowo puścić.

Dłuższa droga się robi.

Takie rzeczy trzeba już przemierzyć po prostu. Na wlocie do komina 100/150 stopni musi być w zależności czy systemowy czy murowany.

Pozdrawiam.

Forest ja porady nie szukam tylko się z wami droczę;-) Wachlarz moim zdaniem wymaga więcej wyczystek nie działa tak samo jak opadowe ale może tak mi się zdaje bo sam zbudowałem te ostatnie;-) Co do 100/150 to mam systemowy z temp. do komina 100/130 max 150 jak widać można było dodać troszkę odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Droczenie swoją drogą, ale okazja jest po temu żeby wszem pokazać jak się to powinno robić ... :p

Dobry wachlarz można zrobić bez wyczystek ... taki "wieczny", tzn. na co najmniej 20-30 lat obliczony bez obsługi. Albo z wachlarzami skośnymi zamiast poziomymi - sadza się z nich obsypuje samoczynnie.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Droczenie swoją drogą, ale okazja jest po temu żeby wszem pokazać jak się to powinno robić ... :p

Dobry wachlarz można zrobić bez wyczystek ... taki "wieczny", tzn. na co najmniej 20-30 lat obliczony bez obsługi. Albo z wachlarzami skośnymi zamiast poziomymi - sadza się z nich obsypuje zamoczynnie.

Pozdrawiam.

Ok skoro jest okazja to proszę o argumenty za wachlarzem zamiast opadowych. Te skośne częściowo mnie przekonują, wykonawczo trudniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak napsiałem - kanały opadowe można wyposażyć w wachlarze, wydłużając tym samy drogę spalin na mniejszej powierzchni pieca (w jego kubaturze).

Wachlarze wznośne - może nie są doskonałe, ale w wielu przypadkach po prostu muszą być i są wtedy lepsze od prosto do komina prowadzonej rurki. Np. piece żeliwne, piece z wachlarzami "kręconymi" i ich współczesnymi konstrukcjami ewolującymi do nasad typu "śmigło" - jedno lub wielo-(dwu albo trzy)kanałowymi

I tyle ... żadnej większej filozofii nie należy tu się doszukiwać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...