Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki rozsądny cenowo rekuperator spełniający NF15 (dom z poddaszem 160 m2, 4 osoby)


Recommended Posts

Gość Arturo72
W tym wątku ludzi interesują niezależne wyniki, potwierdzające deklaracje producentów rekuperatorów oraz rekuperatory, które spełniają dodatkowo wymogi NF15 (i taki jest jego temat).

Nie ma czegoś takiego jak niezależne wyniki,deklaracjami wystawionymi przez producentów rekuperatorów można sobie podetrzeć...

Podobnie jest w wymogami NF,nimi także sobie można podetrzeć...

Dla użytkownika co jest ważne,deklaracje,wytyczne dot.NF czy faktyczna sprawność rekuperatora ? Papierek jest ważniejszy niż to co faktycznie będziemy mieli w domu ?

Co jest najważniejsze dla użytkownika w rekuperatorze ? Papierek czy faktyczny odzysk ciepła,który zależy w głównej mierze od wymiennika ciepła w środku reku ?

Czy ktoś zgodzi się na to,żeby robić kupę na środku salonu tylko dlatego,że będzie miał papierek,że tak jest ekologicznie i przez to będzie miał dofinansowanie do tego ?

To od inwestorów a nie od producentów czy też od nakazujących nam coś,dowiadujemy się czy i ile faktycznie % rekuperator odzyskuje.

 

Wiele racji ma TB pisząc o wentylacji,gdyż faktycznie wentylacją zajmuje się nie od dziś i sądzę,że z nie jednego rekuperatora pobierał powietrze :)

Napomnę,że jako jedyny z pierwszych ładnych kilka lat temu polecał PE jako kanały do WM,gdzie w PL królowały spiro i termofleksy a niektórzy chcieli go za to spalić na stosie za takie herezje a dzisiaj PE są na porządku dziennym ;)

 

P.S.

Przeszło mnie coś w oczach,że GWC też jest w wytycznych NF,jeśli tak faktycznie jest to jako użytkownik GWC uważam,że jest to bzdura umieszczanie tegoż w wytycznych bo posłuży nam to tylko jako "grzałka" wymiennika a do niczego innego nam GWC nie posłuży.

Takie oto mamy wytyczne ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie ma czegoś takiego jak niezależne wyniki,deklaracjami wystawionymi przez producentów rekuperatorów można sobie podetrzeć...

Przepraszam za offtopic, ale muszę dorzucić swoje 5 gr, żeby trochę ostudzić fascynację Orbitusa certyfikatami. Proponuję Ci, przejdź się do dowolnego szpitala albo swojego urzędu miasta lub gminy. Znajdziesz tam zapewne gablotkę z różnymi certyfikatami i laurkami, którymi został wyróżniony - im większe ego szefa, tym będzie ich więcej - certyfikaty ISO 9001:2008, ISO 27000, Fair Play, Szpital Akredytowany, Lider Edukacji, Rzetelny Samorząd, Nagroda Jakości i jeszcze 1000 innych .... Gwarantuję Ci, że za każdy z nich zapłaciłeś ze swoich podatków - łączny koszt dla jednej instytucji kilkadziesiąt - kilkaset tysięcy zł. Rozumiem, że będąc ich klientem, przyjmujesz to bezkrytycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dla dotacji liczy się PAPIER, a nasze forumowe opinie lub wyniki własnych pomiarów.

Mało który producent ma ochotę zainwestować w zdobycie niszowego certyfikatu, i stąd reku do NF15 jak na lekarstwo. A inwestorzy jeśli chcą sprzedawać takie reku muszą kupić drogi certyfikat, bez tego reku jest na śmietnik w domu NF15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan czegoś nie rozumie, choć jest to według mnie banalne - jeśli zamontuję klientowi najlepszy na świecie rekuperator, ale BEZ CERTYFIKATU NF15, to klient straci dotację w wysokości 30 lub 50 000zł. Teraz jaśniej?
Przecież to właśnie napisałem ! Może więc Pan nie rozumie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda jest taka że aby dostać te 50k dotacji to trzeba kupować produkty z certyfikatami a one już na starcie są dużo droższe i wyjdzie na to że dopłaci się ponad 50k aby dostać te 50k. ciekawi mnie czy na okna czy drzwi też musi być certyfikat czy nie bo jak nie to jaki ma sens reku z certyfikatem? albo wszystko ma papier albo nic bo to jest absurd, ale absurdem jest już NF15 bo na tym zarobią banki i producenci którzy kupią sobie certyfikat a klient tylko straci. ale jeżeli chodzi dokładnie o reku z certyfikatem do NF15 to takie przemyślenia w tym wątku nie mają najmniejszego sensu. albo konkret albo nic nie pisać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan czegoś nie rozumie, choć jest to według mnie banalne - jeśli zamontuję klientowi najlepszy na świecie rekuperator, ale BEZ CERTYFIKATU NF15, to klient straci dotację w wysokości 30 lub 50 000zł. Teraz jaśniej?

 

I to jest clou programu (choć niestety nie przybliża do finalnego wyboru niezbyt drogiego rekuperatora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Kamil: okna, drzwi, styropian, wszystko musi spełniać wymagania, co potwierdza odpowiedni dokument. Przy czym przy oknach i drzwiach nie jest to specjalny (bardzo drogi) certyfikat jak przy rekuperatorze, ale normalne zaświadczenie od producenta o osiąganych parametrach okien. Sam ten dokument niewiele kosztuje i producenci dają go za darmo, jednak okno spełniające wszystkie wymagania NF15 jest sporo droższe od normalnego, z minimalnie większymi stratami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Kamil: okna, drzwi, styropian, wszystko musi spełniać wymagania, co potwierdza odpowiedni dokument. Przy czym przy oknach i drzwiach nie jest to specjalny (bardzo drogi) certyfikat jak przy rekuperatorze, ale normalne zaświadczenie od producenta o osiąganych parametrach okien. Sam ten dokument niewiele kosztuje i producenci dają go za darmo, jednak okno spełniające wszystkie wymagania NF15 jest sporo droższe od normalnego, z minimalnie większymi stratami.

 

czyli o oknach i drzwiach wystarczy słowo producenta a o reku już nie? jak Ci producent powie ze użył w oknie szyby 0,6 i całe okno ma poniżej 0,8 to uwierzysz na słowo? ja znalazłem tylko jedną firmę która dawała certyfikat że nadaje się do domu pasywnego ale cena była 3razy większa niż za okna gdzie podają współczynnik obliczeniowy. z drzwiami podobnie, w okolicach 8k kosztują a takie co gość mówił że dają certyfikat to ceny od 14k się zaczynają i takie drzwi nie są jakieś super śliczne tylko odpowiednie a za ładne pewnie trzeba dużo dopłacać. więc czemu niby rekuperatory maja być z certyfikatem a okna czy drzwi nie? producent reku też da zaświadczenie o parametrach a jednak w NF15 to za mało. to jest bezsensu jak całe dofinansowanie NF15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 "Sprawność temperaturowa odzysku ciepła

Sprawność odzysku ciepła dla zrównoważonych strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego,

ustalona zgodnie z normą PN-EN 308:2001 „Wymienniki ciepła. Procedury badawcze wyznaczania

wydajności urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze i powietrze-gazy

spalinowe.”, powinna wynosić:

o ≥ 85% dla budynków jednorodzinnych NF40 strefa klimatyczna I, II i III

o ≥ 85% dla budynków jednorodzinnych NF40 strefa klimatyczna IV i V

o ≥ 70% dla budynków wielorodzinnych NF40 strefa klimatyczna I, II i III

o ≥ 80% dla budynków wielorodzinnych NF40 strefa klimatyczna IV i V

o ≥ 90% dla budynków jednorodzinnych NF15 strefa klimatyczna I, II i III

o ≥ 93% lub ≥ 90% centrala + ≥ 30% GWC dla budynków jednorodzinnych NF15 strefa

klimatyczna IV i V

o ≥ 80% dla budynków wielorodzinnych NF15 strefa klimatyczna I, II i III

o ≥ 90% dla budynków wielorodzinnych NF15 strefa klimatyczna IV i V

 

 Obliczanie wymaganej ilości powietrza wentylacyjnego

W przypadku budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych do obliczania strumienia powietrza

wentylacyjnego należy stosować normę PN B 03430:1983/Az3:2000 „Wentylacja w budynkach

mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania”. Dobrana centrala

wentylacyjna oraz instalacja powinna pozwalać na regulację wielkości strumienia w zakresie od 60%

do 150%. Nadmierne zwiększenie strumienia powietrza wentylacyjnego będzie prowadzić do wzrostu

strat ciepła na wentylację i zużycia energii elektrycznej oraz spadku wilgotności względnej powietrza

wewnętrznego w okresie zimy."

 

Z powyższego nie wynika że rekuperator ma mieć jakiś szczególny certyfikat, moim skromnym zdaniem producent powinien wykonać badania zgodnie z normą i zadeklarować na ich podstawie parametry w dokumencie dopuszczającym do obrotu

 

Dla bezpieczeństwa zadałbym takie pytanie weryfikatorom i to najlepiej droga mailową na początek temu który miałby weryfikować dokumentację przed kredytem i dla pewności do kolejnego który jako niezależny ma w kolejnej fazie weryfikować przyjęte założenia i ich zastosowanie przed wypłata dopłaty, podobnie się ma sprawa w przypadku kanałów sztywnych, bo kto powiedział że kanału typu PE-FLEX nie można zakwalifikować jako sztywny ;)

 

Takie to moje przemyślenia po zgłębieniu tematu :) w końcu to tylko jakiś zbiór wytycznych a nie sztywne zapisy normowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ja znalazłem tylko jedną firmę która dawała certyfikat że nadaje się do domu pasywnego ale cena była 3razy większa niż za okna gdzie podają współczynnik obliczeniowy. z drzwiami podobnie, w okolicach 8k kosztują a takie co gość mówił że dają certyfikat to ceny od 14k się zaczynają....

 

Czy może Pan podać jakie konkretnie drzwi i okna, spełniające wymogi NF15, Pan znalazł? Bardzo ułatwiłoby mi to poszukiwania.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ofertę dostałem od firmy INTERNORM. gość pisał że każde okno ma certyfikat niemiecki do domów pasywnych. przykładowo okno 2000x2350 kolor dwustronny, skrzydło 900 i fix 1100 kosztuje 2130EURO. z tego co pisał to są okna z Austrii więc pewnie temu taka cena ale za to to była jedyna firma co pisali że daja certyfikat na każde okno. ja osobiście wolę kupić 3razy tańsze okno bez certyfikatu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Rekuperator Pro-Vent MISTRAL PRO 400 EC posiada certyfikat Instytutu Technologii Eksploatacji Państwowego Instytutu Badawczego w Radomiu potwierdzający spełnienie wymagań w standardzie NF15 i NF40 dla układu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem).

 

Rekuperator spełnia wymogi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW w standardzie NF15 i NF40 i pozwala ubiegać się o dopłatę do kredytu na budowę domu energooszczędnego.

 

Link do certyfikatu: http://www.pro-vent.pl/pliki/rekuperator-mistral-pro-400-ec-certyfikat-NF15-NF40-NFOSIGW.pdf

 

Na dniach drugi rekuperator MISTRAL PRO 600 EC ma otrzymać certyfikat NF15 i NF40 oficjalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby to dostać, kilka miesięcy w/w instytut wykonywał badania. Rok temu procedowali się z certyfikatem do NF40, więc mieli już prościej. Ale w końcu mamy polski rekuperator spełniający NF15, nie musimy montować już zachodnich produktów (tym samym zabierając miejsca pracy w Polsce).

AirPack też jest polski, Frapol...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie dla Was mamy cykl filmów z budowy domu pasywnego pod Warszawą. Inwestorzy, Marzena i Jarek starają się do dofinansowanie dla NF15. A my śledzimy ich zmagania z kamerą...

 

 

Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu: Budowa domu pasywnego krok po kroku. Zapraszamy

 

Czekamy na Wasze pytania na temat NF15. Odpowiemy filmem z ekspertem. Warto je zadać TUTAJ.

Edytowane przez Redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Hej. Mój instalator było ostatnio na szkoleniu z Bartosza i proponował mi ich rozwiązanie. Wspominał , że ich rekuperatory spełniają kryteria do dofinansowania (wymienniki mają największą powierzchnię wymiany na rynku + energooszczędne wentylatory + brak konieczności stosowania nagrzewnicy wspomagającej bądź GWC). Na 99 % biorę ich jednostkę Vena4EC , ale w dofinansowanie ze względu na rozbudowaną biurokrację nie będę się bawił. No i jest to wyrób polski co ma znaczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Witam Szanownych Forumowiczów.

 

Potrzebuję porady, jaki rozsądny cenowo rekuperator spełniający wymogi NF15 można znaleźć na rynku (dobrze by od razu spełniał także wymogi PIBP/Darmstadt, choć NFOŚ na chwilę obecną ma priorytet).

...

 

Hej Orbitus,

Czy dokonałeś już wyboru?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Orbitus,

Czy dokonałeś już wyboru?

Pozdrawiam

Dokładnie jak w Twoim pytaniu, przeczytałem te 3 strony i widzę tylko przepychanki i popisywanie się wiedzą i doświadczeniem. Dalej nie wiem jaki rekuperator chciałbym zastosować aby być zadowolonym z wyboru.

Pozdrawiam walecznych jak i tych którzy zajrzeli tutaj aby się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...