Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom pasywny/NF15 a inne sposoby osiągnięcia zapotrzebowania 15 kWh/(m2*rok)


Recommended Posts

Nie chce mi się rysować, ani pół godziny opisywać. Na styku wieniec - murłata występuje coś, o czym nikt tu nie wspominał, bo i konstruktorzy tu nie piszą, tylko normalni ludzie.

Dowiesz się o co chodzi przy rozbieraniu uszkodzonego dachu i więźby :-)

 

PS

Projektowanie zostaw konstruktorom. Ja też nie jestem konstruktorem, domyśliłem się co było przyczyną uszkodzenia więźby w jednym konkretnym przypadku jaki widziałem (i na 99% wystąpi to u Ciebie nawet przy XPS-ie), natomiast ominięcie zauważonej przeze mnie przyczyny nie gwarantuje, że nie wyskoczy coś innego. Dlatego też nic już więcej nie napiszę na ten temat, konsultuj się z osobami kompetentnymi a nie z sympatycznym forum, które jednak nie ma o konstrukcjach zielonego pojęcia.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

...
Ciężar domu płyta rozkłada na całą swoją powierzchnię. Ciężar dachu będzie rozkładał się na powierzchnię murłaty. Drobna różnica. :) Do tego dach to konstrukcja która pracuje. Naprężenia są raz większe, raz mniejsze. Wiatr z jednej strony dach "wgniata" z drugiej podnosi. Nie kombinuj Kamil, bo narobisz sobie biedy. Chcesz, to niech ci konstruktor to przeliczy. Sam się przekonasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się rysować, ani pół godziny opisywać. Na styku wieniec - murłata występuje coś, o czym nikt tu nie wspominał, bo i konstruktorzy tu nie piszą, tylko normalni ludzie.

...

A cóż to? Parę dachów zrobiłem. Nie byłem konstruktorem tylko wykonawcą ale coś tam na ten temat wiem. Widocznie nie wszystko. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężar domu płyta rozkłada na całą swoją powierzchnię. Ciężar dachu będzie rozkładał się na powierzchnię murłaty. Drobna różnica. :) Do tego dach to konstrukcja która pracuje. Naprężenia są raz większe, raz mniejsze. Wiatr z jednej strony dach "wgniata" z drugiej podnosi. Nie kombinuj Kamil, bo narobisz sobie biedy. Chcesz, to niech ci konstruktor to przeliczy. Sam się przekonasz.

 

przedstawiłem tylko swój poglądowy pomysł. pomysł to jeszcze nie wykonawstwo. zgadza się że ciężar domu rozkłada się na całą płytę ale najbardziej idzie w miejscu ścian nośnych i tam jest największy nacisk. w wolnej chwili muszę pogadać z konstruktorem o tym i tyle. poruszam ten temat aby przy okazji zebrać wiele opinii i argumentów. przy normalnej więźbie i standardowemu osadzeniu murłaty do wieńca też działa wiele różnych sił ale dźwignia jest mniejsza ale też jest i zawsze będzie. może nikt jeszcze nie wpadł na to aby na XPSie położyć murłatę. takie rozwiązanie jest nieznane i temu może budzić niepokój bo jest inaczej. ale to konstruktor musi obliczyć i się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawiłem tylko swój poglądowy pomysł. pomysł to jeszcze nie wykonawstwo. zgadza się że ciężar domu rozkłada się na całą płytę ale najbardziej idzie w miejscu ścian nośnych i tam jest największy nacisk. w wolnej chwili muszę pogadać z konstruktorem o tym i tyle. poruszam ten temat aby przy okazji zebrać wiele opinii i argumentów. przy normalnej więźbie i standardowemu osadzeniu murłaty do wieńca też działa wiele różnych sił ale dźwignia jest mniejsza ale też jest i zawsze będzie. może nikt jeszcze nie wpadł na to aby na XPSie położyć murłatę. takie rozwiązanie jest nieznane i temu może budzić niepokój bo jest inaczej. ale to konstruktor musi obliczyć i się zobaczy.
Cofnij sie tu na forum parę lat. :) Nie jesteś pierwszy, kilka razy ktoś o tym pisał. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem szukać ale nie udało mi się. może gdzieś być głęboko zakopane. ale jak pamiętasz że było liczone to będę szukać w dalszych wątkach.
Życzę powodzenia ale forumowa wyszukiwarka jest daleka od doskonałości. Kiedyś pokazywano tu jak najefektywniej szukać ale niestety zapomniałem co się wpisywało w googlu. Generalnie wpisz w googlu "izolacja murłaty", powinny jakieś tematy z muratora wyskoczyć a i tak poczytasz trochę ciekawych rzeczy no i zdjęcia, również z budów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia ale forumowa wyszukiwarka jest daleka od doskonałości. Kiedyś pokazywano tu jak najefektywniej szukać ale niestety zapomniałem co się wpisywało w googlu. Generalnie wpisz w googlu "izolacja murłaty", powinny jakieś tematy z muratora wyskoczyć a i tak poczytasz trochę ciekawych rzeczy no i zdjęcia, również z budów.

 

tylko mnie nie interesuje takowa izolacja murłaty tylko stropu. jak w temacie nie pisze w stylu że jest styro pod murłatą to nie będę czytać po kolei jakieś kilka tys stron aby znaleźć kto pisał o tym co ja. ale trudno

może dam większy obrazek murłata na XPS.JPG murłata będzie mieć te 14cm szerokości ale 10cm wysokości powinno wystarczyć pod wiązar. więc jak murłata będzie przylegać do XPSa swoją powierzchnią i będzie dobrze dokręcona to nie powinna się robić dźwignia aby coś się miało nie trzymać. przecież nie pisze o EPSie tylko XPSie który jest co najmniej dwa razy mocniejszy. jeszcze szpilki o grubości 20mm co 1m jak się przykręci to nie ma bata aby to chociaż pierdło. mogłoby to być niestabilne jakby XPS miał szerokość murłaty ale nie wierzę że tak jak na rysunku i to nie wytrzyma. tu dla przykładu zdjęcie mojego starego domu budowanego w latach 30 1387886553775.jpg tu murłata nie leży na jakimś super wieńcu a dom stoi ponad 80lat i z dachem nic się nie dzieje. a ja chcę go solidniej przymocować i piszesz że nie da rady. kurde na urlop dopiero za jakieś 3tyg pójdę i wtedy dopiero będę mógł pojechać do konstruktora i zapytać o to co myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko mnie nie interesuje takowa izolacja murłaty tylko stropu. jak w temacie nie pisze w stylu że jest styro pod murłatą to nie będę czytać po kolei jakieś kilka tys stron aby znaleźć kto pisał o tym co ja. ale trudno

może dam większy obrazek [ATTACH=CONFIG]275609[/ATTACH] murłata będzie mieć te 14cm szerokości ale 10cm wysokości powinno wystarczyć pod wiązar. więc jak murłata będzie przylegać do XPSa swoją powierzchnią i będzie dobrze dokręcona to nie powinna się robić dźwignia aby coś się miało nie trzymać. przecież nie pisze o EPSie tylko XPSie który jest co najmniej dwa razy mocniejszy. jeszcze szpilki o grubości 20mm co 1m jak się przykręci to nie ma bata aby to chociaż pierdło. mogłoby to być niestabilne jakby XPS miał szerokość murłaty ale nie wierzę że tak jak na rysunku i to nie wytrzyma. tu dla przykładu zdjęcie mojego starego domu budowanego w latach 30 [ATTACH=CONFIG]275610[/ATTACH] tu murłata nie leży na jakimś super wieńcu a dom stoi ponad 80lat i z dachem nic się nie dzieje. a ja chcę go solidniej przymocować i piszesz że nie da rady. kurde na urlop dopiero za jakieś 3tyg pójdę i wtedy dopiero będę mógł pojechać do konstruktora i zapytać o to co myśli.

Sorry Kamil ale ja wymiękam. Jak wiesz lepiej to sobie zrób tak jak piszesz. Zapytaj, może jednak konstruktora? Czy to zbędny wysiłek? Przecież nic nie może się stać. Szpilki 20mm... nie ma bata... Będzie zabawnie, niewątpliwie. A najbardziej zabawnie będzie jak będziesz tę murłatę przykręcał. Będziesz kręcił, kręcił, tego XPSa będzie coraz mniej i mniej. Możesz też nie przykręcać a przykleić. Przy takiej powierzchni i dobrym kleju pewnie będzie trzymać. To, że nikt tak nie robi to nie argument.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Kamil ale ja wymiękam. Jak wiesz lepiej to sobie zrób tak jak piszesz. Zapytaj, może jednak konstruktora? Czy to zbędny wysiłek? Przecież nic nie może się stać. Szpilki 20mm... nie ma bata... Będzie zabawnie, niewątpliwie. A najbardziej zabawnie będzie jak będziesz tę murłatę przykręcał. Będziesz kręcił, kręcił, tego XPSa będzie coraz mniej i mniej. Możesz też nie przykręcać a przykleić. Przy takiej powierzchni i dobrym kleju pewnie będzie trzymać. To, że nikt tak nie robi to nie argument.

 

myślisz że przy dokręcaniu się po prostu nie dokręci? trzymałem XPSa w ręku i w życiu bym nie pomyślał że będzie taki mocny. poruszając ten temat liczyłem na wszelkie komentarze i dzięki. będę musiał sprawdzić sobie kiedyś tego XPSa dokładniej. liczyłem na to że przez powierzchnie murłaty o szerokości 14cm przy dokręcaniu nie będzie się wgniatać jakby. za jakieś 3tygodnie jak będę na urlopie zapytam konstruktora o to ale będę wiedział o co pytać. jak powie że tak nie można to zrezygnuje z tego pomysłu i tyle. to już nie wiem jak uniknąć mostka przy murłacie. trzeba tylko liczyć że nie będzie aż taki duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Specjalnie dla Was mamy cykl filmów z budowy domu pasywnego pod Warszawą. Inwestorzy, Marzena i Jarek starają się do dofinansowanie dla NF15. A my śledzimy ich zmagania z kamerą...

 

 

Zobaczcie wszystkie odcinki cyklu: Budowa domu pasywnego krok po kroku. Zapraszamy

 

Czekamy na Wasze pytania na temat NF15. Odpowiemy filmem z ekspertem. Warto je zadać TUTAJ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ale redakcja juz zaprosila "Experta" od domow pasywnych na to forum.... :o on na biezaco wszystko wyjasnia... w koncu juz w 1990r wybudowal pierwszy prawdziwie pasywny dom w Europie...

 

zapomniałeś dodać jeszcze o pierwszym reku z kartonów:lol2: i o tym że w tych latach zajmował się tylko takimi domami:lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...