Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam wszystkich, bo ja nowa w temacie ogród ;)

 

ja chciałabym posadzić przy ogrodzeniu takie tuje jak na zdjęciu:

 

http://images50.fotosik.pl/267/9c353826709eaca1m.jpg

 

te ciemnozielone to pewnie szmaragdy, a te drugie to proszę o podpowiedź :-?

"Te drugie" to Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon' :

http://www.pinus.net.pl/foto/thuja_occidentalis_yellow_ribbon_mb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinus

Może coś z jałowców np. Jałowiec chiński 'Spartan' :

http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=1026

..

Też zastanawiałam się nad nim i nad kilkoma innymi jałowcami m. in. Obelisk oglądając Pańską stronę :) (bardzo, bardzo przydatna strona). A czy jałowce mają jakieś wady?

Prawdę mówiąc to nie znam roślin bez wad :) . Każda z nich ma jakieś zalety i wady. Wszystko zależy gdzie i w jakim celu chce się je zastosować oraz co komu bardziej się podoba.

Mnie podoba się w żywopłocie jałowiec chiński 'Spartan'. Komuś może podobać się np. j. ch. 'Obelisk' , ale rośnie szerzej i z wiekiem ma mniej regularny pokrój.

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pinus

ewamin napisał:

Pinus

Może coś z jałowców np. Jałowiec chiński 'Spartan' :

http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=1026

..

Też zastanawiałam się nad nim i nad kilkoma innymi jałowcami m. in. Obelisk oglądając Pańską stronę (bardzo, bardzo przydatna strona). A czy jałowce mają jakieś wady?

Prawdę mówiąc to nie znam roślin bez wad . Każda z nich ma jakieś zalety i wady. Wszystko zależy gdzie i w jakim celu chce się je zastosować oraz co komu bardziej się podoba.

Mnie podoba się w żywopłocie jałowiec chiński 'Spartan'. Komuś może podobać się np. j. ch. 'Obelisk' , ale rośnie szerzej i z wiekiem ma mniej regularny pokrój.

..

Zgadzam się, że upodobania są sprawą indywidualną. Co do wad zastanawiałam się raczej czy są podatne szczególnie na jakieś choroby czy dobrze znoszą zimę, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
I jeszcze jedno pytanko. W jakiej odleglosci od ogrodzenia i swierk od swierka trzeba posadzic, aby miec taki piekny zywoplot? Musze wybrac sie na dzialke z metrowka i wyliczyc ile sztuk mi trzeba.

 

http://www.pinus.net.pl/foto/picea_omorika_gi1.jpg

 

Przyszla wiosna wkrotce zakup & sadzenie swierkow a nikt mi na pytanie nie odpowiedzial. Tak co poltorej metra go posadzic czy blizej? moze jednak ktos juz sadzil i ma doswiadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiosna idzie czas więc na ogrody 8)

 

Jesienią zakupiłam 450 sztuk :lol: sadzonek w doniczkach thui smaragd, taki 30 cm, które to mają posłużyć jako żywopłot. Niestety do jesieni nie powstało ogrodzenie więc thujki wylądowały na działce u rodziców. Wg zaleceń sprzedawcy posadziliśmy je w donicah, gęsto obok siebie w rzędach, przykryliśmy igliwiem z lasu, podlaliśmy obficie i przezimowały szczęśliwie. Teraz czas by zaczęły rosnąć docelowo i by powstał z nich piękny stożkowy żywopłot.

 

Plan jest taki:

- wykopać rowek, w który zostanie nawieziona kwaśna ziemia,

- posadzić thuje co 60 cm i przykryć również czarnoziemem,

- obficie podlewać

- przykryć igliwiem i korą

 

Jak sądzicie czy tak będzie im dobrze, czy należy je podsypać nawozem, jeśli ta to jakim i kiedy? A i tak wogóle to chcemy sadzić około 10 kwietnia czy to odpowiednia pora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam nic takiego nie dawałem ,ziemia musi "oddychać" a że chwasty ... dla mnie to przyjemność pogrzebać w ziemi :wink:

 

Jak dużo małych roślinek i nie ma czasu na plewienie, a ogród dopiero w trakcie zakładania to na jakiś czas uważam, że agrowłóknina (nie żadna folia !) spełnia swoje zadanie. Trudno posadzić od razu gęsto, a zadarniajace też potrzebują czasu, żeby się rozrosnąć, szczególnie, gdy chwasty je głuszą.

U mnie póki roślinki były małe, a działka zachwaszczona bardzo pomogło i nie musiałam tyle plewić. Natomiast kilka pozostałych rabatek bez tej włókniny dało mi mocno w kość. Przysypaliśmy korą i w ciągu trzech lat, gdy roślinki się rozrosły włóknina w sumie przestała być potrzebna. Ja miałam taką włókninę matową czarną, niezbyt mocną i ona stopniowo zbutwiała, a ja ją sukcesywnie usuwałam w miarę rozrostu roślin.

Ale takie przykrywanie dużych powierzchni ogrodu czarnym plastikiem i gdzieniegdzie dziura i tujka - to jest ohydne i niemądre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie proszę łopatologicznie, jak posadzić tuje szmaragd o wys. 100 cm. Różnie piszą, więc nie chciałbym zawalić, a jestem nowicjuszem. Wiem że wykopać dołek, ale co wsypać na dół, jaki nawóz, czym wypełnić, i co dać na górę (tą czarną tkaninę?). Dzięki za pomoc.

 

przepis masz pare postów wyżej ;-)

 

przypomnę tylko czego nie robić: nie podsypywać kwasnym torfem lub "kwaśną ziemią"..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę swoje pytanie:)

Nie planuję tuj wokół całej działki, wole ogród bardziej naturalistyczny, zarośnięty. Ale mam ok.20m ogrodzenia za domem w mało używanym miejscu, gdzie jest pełen cień i trzeba się odgrodzić od silnego wiatru i bliskiego sąsiada. I tam właśnie chciałabym dać zwartą zasłonę z szybko rosnącyh iglaków, które przy okazji będą ładne.

Jakie tujki radzilibyście do cienia i na wiatr?

 

I jeszcze - kupiłam ziemię do iglaków, żeby ją wykorzystać przy sadzeniu. Ale po tym, co pisze Mymyk i Mirek sama już nie wiem - dawać ją? nie dawać?

Trochę mi jej szkoda, 3 olbrzymiaste worki przytargałam... Doradźcie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę swoje pytanie:)

Nie planuję tuj wokół całej działki, wole ogród bardziej naturalistyczny, zarośnięty. Ale mam ok.20m ogrodzenia za domem w mało używanym miejscu, gdzie jest pełen cień i trzeba się odgrodzić od silnego wiatru i bliskiego sąsiada. I tam właśnie chciałabym dać zwartą zasłonę z szybko rosnącyh iglaków, które przy okazji będą ładne.

Jakie tujki radzilibyście do cienia i na wiatr?

 

Do cienia to najlepsze byłyby cisy.. Tylko powoli rosną, a większe są po prostu strasznie drogie..

A tuje - 'Smaragd' wszystko wytrzyma ;-)

 

I jeszcze - kupiłam ziemię do iglaków, żeby ją wykorzystać przy sadzeniu. Ale po tym, co pisze Mymyk i Mirek sama już nie wiem - dawać ją? nie dawać?

Trochę mi jej szkoda, 3 olbrzymiaste worki przytargałam... Doradźcie proszę.

 

Jesli to jest "podłoże do iglaków" to OK, możesz użyć. My pisaliśmy o dawaniu kwaśnego torfu (pH 3,5-4, jak dla roślin wrzosowatych), który często wpychają klientom sprzedawcy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...