Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Nie jest to dobra pora na sadzenie z gruntu. Rośliny już ruszyły. Garść torfu nie zaszkodzi. Odkrywcze dla mnie jest sadzenie w papkę błotną, ale myślę że rośliny to przetrzymają. Sadzi się w ziemię, lekko poruszając rośliną w czasie zasypywania korzeni, aby ziemia wypełniła dołek i obsypała korzenie. Następnie lekko uciska (udeptuje) się ziemię wokół i obficie podlewa. Reszta zabiegów (podwójne nawożenie?!!!) w następnym roku.

Myślę czasami, że sadzenie tuj jest bardziej stresujące niż wychowanie dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam serdecznie,

Niedawno, bo od połowy kiewtnia zmagamy się z akcją OGRÓD. Udało nam sie do tej pory zasiać trawę na częsci ogrodu i posaddzić 120 tuj szmaragd jako żywopłot. Tuje są małe ok 50 cm, ale takie doradzono nam ze łatwo się przyjmuja i cena (nieukrywam) tez była zachęcająca.

 

Niestety ostatnio obserwuje brązowienie górnych części tuj (przewodników). Na niektorychpojawia się pajęczyna...

Nie wiem co robić, bo z jednej strony czytalam ze nie nawozić, pryskac tylko cezkac a z drugiej strony, chcialabym im pomóc.

Czy to moze byc aklimatyzacja? Czy to jakać choroba???

 

Proszę o pomoc!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przędziorki ? Wpisz w google i porównaj obajwy

 

może masz rację, poczytam dokładniej i poobserwuję jeszcze ...

Ale mam pytanie, czy te uschłe części rośliny przycinać? Jesli przytnę najwyższy przewodnik, co stanie sie z kształtem tujki?

 

Znalazlam juz cala gamę środków na przędziorka - od domowego ludwika do srodkow chemicznych.

Czy polecasz cos sprawdzonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malaza,

Prosiłaś mnie o radę na priv, lecz odpowiadam na forum, gdyż może to zainteresować także innych forumowiczow.

Zdjęcia są bardzo niewyraźne (brak zbliżenia) oraz brak przyzwoitych opisów uszkodzeń.

Pomimo to z całą pewnością mogę stwierdzić, że widoczne uszkodzenia nie są efektem działania przędziorków. Widoczne na zdjęciu (nr 3) pajęczyny nie mają

nic wspólnego z zaschniętymi pędami.

Przypuszczam, że mogą to być uszkodzenia spowodowane przez chorobę grzybową "Zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych".

W związku z tym proponuję wyciąć chore fragmenty roślin poniżej miejsca nekrozy (po zdrowym) a następnie opryskać np. Topsin M 500 SC (0,1%), Sarfun 500 SC (0,1%)

lub jeżeli posiadasz (wycofany z handlu), Sportak 450 EC albo Sportak Alpha 380 EC. Oprysk powtórz po około 14 dniach (dobrze aby zmienić środek).

Twoje bawy, że wycięcie nawet wierzchołowych pędów w tych sadzonkach na trwale zdeformują rośliny, są bezpodstawne. Raczej pozwoli to na lepsze uformowanie roślin.

 

Nie wykluczam też, że są to mechaniczne uszkodzenia np. podczas ekspedycji (noszenie, kopanie, transport itp), które po pwenym czasie się ujawniły.

Może to być też efekt zwykłego wyschnięcia lub uszkodzeń mrozowych (nie koniecznie po posadzeniu w ogrodzie).

Tak czy inaczej wymienione opryski nie zaszkodzą lecz we wszystkich wymienionych przypadkach będą pomocne.

 

Radzę nie "wychylać" się z nawożeniem tych żywotników.

..

Edytowane przez Pinus
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

dziekuje Wam ze szybką reakcję. Wczoraj mąż opryskał tujki i inne moje nieliczne jeszcze roślinki Talstarem (np na kalinach byly mszyce).

Jeśli nie pomoże to mam nadzieje ze nie zaszkodzi.

A co do zasychania pędów, to znalazlam jeszce taka informacje:

 

http://www.klinikaroslin.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=2%3Adrzewa-i-krzewy&id=34%3Aprzyczyny-zamierania-pdow-krzew-iglastych&Itemid=7

zastanawiam sie czy to nie ten licinek jałowcowiaczek...

 

Pinus,

czy moge prosic o adres email, to wyśle lepsze zdjęcia, niestety na forum zdjecia sa zmniejszane. Obiecuje ze nie bede nadużywac kontaktu ;-)

 

Jesli uszkodzenia sa tylko mechaniczne, po transporcie itp. To moze poczekac a pedy odbiją...???

Co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie czy to nie ten licinek jałowcowiaczek...

 

Licinek jałowcowiaczek to nie jest. Ewentualne objawy jego żerowania można by zobaczyć przynajmniej za miesiąc.

Przyczyny zamierania pędów na żywotnikach wyjaśniliśmy sobie na priv.

Myślę, że malaza "pochwali się" innym forumowiczom co zrobiła źle z tymi żywotnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licinek jałowcowiaczek to nie jest. Ewentualne objawy jego żerowania można by zobaczyć przynajmniej za miesiąc.

Przyczyny zamierania pędów na żywotnikach wyjaśniliśmy sobie na priv.

Myślę, że malaza "pochwali się" innym forumowiczom co zrobiła źle z tymi żywotnikami.

 

 

 

witam,

o tak !!! "Wyjasnilismy sobie " a raczej zebrałam mały OPR za moje ogrodnicze poczynania....

 

okazało się, że wina leży głęboko zakopana .... Podczas sadzenia do ziemi piaszczysto - gliniastej dodalismy ziemi do iglaków i siemi ogrodowej ( z obornikiem). Pinus twierdzi ze to za dużo na moje małe tujki. One poprostu mają za dużo nawozu.

I teraz mam dylemat.... czy je ratować, przycinac, pryskac....... czy we wrześniu posadzic nowe, większe, uformowane już tujki.

Zobaczymy jak będą się zachowywać po przycięciu...

Ach, przezywam mały falstart....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja posadzilam tuje zanim zamieszkalismy. Teraz maja juz 3 lata.Kupilam takie 80cm.Na jedna zwroc uwae- czy nie sa karlowate, tzn czy maja jeden szczyt i nie widac odchodzacych bocznych glownych galęzi.

Dlaczego powinny mieć jeden szczyt i brak odchodzących bocznych gałęzi? (jeżeli mają być na żywopłot)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

o tak !!! "Wyjasnilismy sobie " a raczej zebrałam mały OPR za moje ogrodnicze poczynania....

 

okazało się, że wina leży głęboko zakopana .... Podczas sadzenia do ziemi piaszczysto - gliniastej dodalismy ziemi do iglaków i siemi ogrodowej ( z obornikiem). Pinus twierdzi ze to za dużo na moje małe tujki. One poprostu mają za dużo nawozu.

I teraz mam dylemat.... czy je ratować, przycinac, pryskac....... czy we wrześniu posadzic nowe, większe, uformowane już tujki.

Zobaczymy jak będą się zachowywać po przycięciu...

Ach, przezywam mały falstart....

No i pewnie zapomniałaś dodać jeszcze, że te sadzonki były kopane z gruntu (z tzw. "gołym korzeniem") i były marne :( , co widać nawet na zdjęciach.

 

Przepraszam, jeżeli moje uwagi potraktowałaś jako OPR, ale nie znalazłem podstaw do pochwał i zachwytów.

Zresztą to są Twoje rośliny i ja naprawdę nie mam żadnego interesu abyś z nimi postępowała tak lub inaczej.

Tylko w dobrej intencji napisałem i zatelefonowałem do Ciebie na podany mi numer telefonu.

 

Pewnie dam sobie spokój z udzielaniem rad zarówno na forum jak i na priv.

 

Pozdrawiam

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jeżeli moje uwagi potraktowałaś jako OPR,

zapomniała wstawić ;)

 

Pewnie dam sobie spokój z udzielaniem rad zarówno na forum jak i na priv.

nawet tak nie myśl :cool:

Pozdrawiam

..

ja też wsadziłem w ziemię w której był przekopany obornik,

tuje były w donicach a w nich dość dużo wsypanego nawozu (jakby Osmocote)

po zimie się rozlazły, myślałem, że od nadmiaru śniegu, chociaż zrzucałem,

a to chyba przenawożone i nie zdrewniało za bardzo przed zimą,

powbijałem paliki, przywiązałem czubki na prosto,

ale teraz myślę, że one nie wrócą do normalnego pokroju :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos zlego dzieje sie z moimi smaragdami.Brazowieja mi same koncowki szczytow szmaradow (ostatnie 10-15 cm)Dzialka jest z lekkim spadem i w zwiazku z ostatnimi ulewami czesc wody splywa mi z drogi wlasnie na szpaler gdzie sa posadzone moje tuje.Brazowieja mi koncowki wlsnie od gory gdzie najwiecej teraz splywa wody.Jakies 3 tygodnie temu dosypalem im pod korzen po 60-70 g saletry azotowej.Tuje maja po 1.5-1.7 m wysokosci .czy to wina nawozenia czy jakis grzyb?sprawa jest rozwojowa bo wczesniej zasychalo od gory 5 sztuk a teraz nastepne jeszcze 4 juz brazowieja Przeszukalem cale forum ale o samym brazowieniu tylko koncowek szczytow nie znalazlem nic,.

DSC00203.JPG

DSC00205.JPG

DSC00223.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlem w necie ze to najprawdowpodobniej choroba grzybowa okreslana jako zamieranie pedow roslin iglastych.wywoluje go grzyb Phomopsis juniperovora.Rady sa takie zeby wyciac brazowe pedy i opryskac Topsinem 70 .Nie znalazlem nigdzie innego Topsinu niz Topsin 500 MC.Mam pytanie czy to jest ten sam Topsin tyle ze w wiekszym stezeniu?(w ulotce wyczytalem ze substancja aktywna jest taka sama)Nigdy wczesniej nie pryskalem przeciez grzybom i mam pytanie co jest lepiej -odczekac az pogoda sie poprawi ale daje to czas na rozprzestrzenianie sie tego grzyba czy pryskac mimo deszczowej pogody??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thuje lubią wilgotną glebę i powietrze. Chyba, że stoją w tej wodzie. 60-70g saletry to chyba nie był dobry pomysł. Nie wiesz co masz w glebie a czego nie gdy nie zlecisz odpowiednich badan do stacji rolniczej. Sypiąc taką ilość azotu pod roślinę mocno zachwiałeś stosunek azotu do innych pierwiastków co mogło uniemożliwić ich pobieranie przez roślinkę. Zbyt duże zasolenie może spowodować, że roślina nie będzie w stanie pobrać wody nawet gdy będzie dostępna. Teraz mało możesz zdziałać. Nie wykluczam grzyba ale może być to również przez zalanie korzeni co jest niej prawdopodobne. Poczekaj na rozwój sytuacji nie ma co truć środowiska antygrzybami. Jeśli to to co myślę to ulewne deszcze mogą tylko pomóc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...