Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pinus, dość enigmatycznie... :D

22 kwi 2009 Zasadziłem 200 tuji szmaragd, kopane z gruntu(raczej termin sadzenia iglaków kopanych z gruntu już dawno mamy za sobą), ziemia rodzima + torf (no może kwaśne podłoże do iglaków i bardzo dobrze wymiaszane z rodzimym gruntem to jeszcze może tak..), podlewane codziennie(zależy od gleby - ryzyko zalania!i jeśli podlewałeś tylko przez pierwsze 2 tyg zgodnie z zaleceniem to poprostu później prawdopodobnie uschły) przez pierwsze dwa tygodnie, po 3 tyg- zaczęły usychać od dołu i niektóre wierzchołki, brązowieją (po 3 tyg podsypałem nawozem)(NIGDY nie nawozimy świeżo posadzonych roślin, najlepiej jest to robić po roku, a minimum po jakiś 3-4m-cach) - co robić proszę o poradę.

Doprecyzowałem...

Wyjaśniłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pamiętacie ale rok temu pisałam o moich brabantach. Wtedy niestety nie wyglądały najlepiej, niektórzy radzili żeby je wyrzucić i dać sobie spokój, ale ja podlewałam, nawoziłam i przycinałam im boki. Postanowiłam wrzucić aktualne zdjęcie jednej z moich tuj żeby pokazać że z nich też może wyrosnąć coś ładnego. Nie są one może idealne bo na razie dbam o nie tylko rok, myślę że z czasem będą wyglądać jeszcze lepiej. Dziękuje za wszystkie dobre rady które wtedy dostałam :)

 

Zdjęcie z przed roku

http://images44.fotosik.pl/137/19ff7aea46c8315e.jpg

Zdjęcie robione na początku wiosny

http://images43.fotosik.pl/136/9a296bbd9d469db8.jpg

Nie patrzcie na chwasty :p już zostały wyplewione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba tylko pogratulować.

 

Moje tujki (Brabant) się przyjęły. Na 140 sztuk jedna jest całkowicie "ciemnożółta", trzy uschły w 80% i pozostawiły zielony "ratunek". Żółte obciąłem a zielone ladnie sterczy i może cos z tego będzie.

 

A powiedzcie mi, czy wysadzone końcem marca tuje o wys. ok 90cm

mam teraz przycinac czy jeszce poczekać? Kupiłem kopane z gruntu

i z tego co widze (rzadkie dość są) nie były przycinane w szkółce więc kształtownanie jest konieczne jeśli ma być z tego ładny żywopłot.

Więc pytanie: kiedy ciąć? teraz?, czekac do lipca/sierpnia?

No i jak ciąć? Szpice, boczne "wystrzały"?

 

Dzięki z góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze witam wszystkich, po drugie mam pytanie do specjalistów od ogrodów.

 

Mianowicie mamy szeregóweczkę oraz do niej nie wielki ogród o przybliżonych wymiarach 20x8m. Ponieważ z dwóch stron jest sąsiad a z trzeciej wolna działka, postanowiliśmy że się zasłonimy ładnym żywopłotem z tui, który będzie cięty i docelowo ma tworzyć zieloną ścianę, teraz kilka pytań co do tego co wziąć i jak zrobić.

 

1. Tuja Brabant czy może Smaragd ?

2. Tuje z doniczki czy wykopywane (chcę kupić takie do 0,8-1m wysokości)

3. Jaka odległość od płotu zacząć sadzenie (czy jest to odległość od środka dołu czy od skraju dołu

4. W ogródku będzie domek narzędziowy oraz kącik z rododendronami, czy tui sadzić dokładnie na całej szerokości płotu czy w powyższych miejscach sobie odpuścić.

5. Czy przygotować pod nie jakiś system podlewania (będzie takowy na pewno do trawnika).

6. Rozumiem że na tuje trzeba przeznaczyć pas jakiejś szerokości (głębokość w stronę płota), ma on być jak szeroki

 

Co jeszcze warto wiedzieć o sadzeniu takich drzewek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:evil:

od świtu na to czekałem :lol: :wink:

 

 

Adam wiele juz napisano, możesz do Bożego Ciała nie zdążyć przeczytać :wink:

 

napisano i przeczytałem chyba wszystko i wydaje mi się że nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania zwłaszcza o szerokości żywopłotu odległości dołków od płotu, itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za link (bo się powtarza). Ale napisane jest o odległości pomiędzy tujami, a pomiędzy tujami a płotem wydaje mi się inacze, po drugie pytanie czy liczy się o środka dziury czy może inaczej, pytanie było też o szerokość samego żywopłotu (jego głębokość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...