Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Smaragd - Wzrost do około 3-3,5 m, stosunkowo wąskie zwarte stożki, nie wymaga cięcia (chociaż można też ciąć ale szkoda niszczyć tak pięknego kształtu), ładna żywa zieleń i w zasadzie nie brunatnieje na zimę.

Może mam "zwichniety" gust ale nie znam ładniejszego żywotnika na żwopłot niż Smaragd ( a znam trochę tych roślin). Jedyna wada Smaragda to taka, że podoba sie ona wielu osobom i jest coraz popularniejsza w ogrodach (ale czy to istotnie wada..) :D

 

Posadziłem Smaragdy co 65-70 cm, chce sie odciąć od sąsiadów, czy dobrze? Czu nie za żadko posadziłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...
Jaki stelaż?. Ja mam płot drewniany-deski położone poziomo tworzą taki jakby parkan. I chciałam w kilku miejscach rzucić na to pnącza: bluszcz, kokornak, może powojnki, róże pnące. Jeszcze nie mam dokładnie sprecyzowanych koncepcji. Chodzi mi o to, żeby miejscami była taka zielona ściana i też żeby był zakryty dół płotu, bo ten jest, niestety, zrobiony z płyty betonowej. Myślałam, że wystarczy dobrze zaimpregnować drewno i sadzić. A pnącza sobie pójdą po płocie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pnącza z reguły wspinają się owijając się wokół podpory wąsami, czy też całymi łodygami. Niewiele jest gatunków, które mają przylgi lub korzenie przybyszowe,lecz i one potrzebują chropowatej powierzchni np.bluszcz, winobluszcz trójklapowy, winobluszcz pięcioklapowy.

 

Pozdrawiam

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki stelaż?. Ja mam płot drewniany-deski położone poziomo tworzą taki jakby parkan. I chciałam w kilku miejscach rzucić na to pnącza: bluszcz, kokornak, może powojnki, róże pnące. Jeszcze nie mam dokładnie sprecyzowanych koncepcji. Chodzi mi o to, żeby miejscami była taka zielona ściana i też żeby był zakryty dół płotu, bo ten jest, niestety, zrobiony z płyty betonowej. Myślałam, że wystarczy dobrze zaimpregnować drewno i sadzić. A pnącza sobie pójdą po płocie.

 

przy takim płocie to pnącza sobie pójdą po ziemi, zwłaszcza powojniki:). Z wymienionych wspinac samodzielne będzie sieę tylko bluszcz. Kokornak i powojniki potrzebują stelaża, kratownicy itp. Róże trzeba podwiązywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...