Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,5k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

O technice sadzenia przeczytałem:

Przed posadzeniem przygotujmy dla naszej sadzonki dół, o średnicy 0,5 metra i głębokości minimum 30 centymetrów. Wypełnijmy go mieszaniną kompostu, starego obornika, torfu, gliny oraz ziemi rodzimej i dobrze nawodnijmy. Teraz kolej na sadzonkę. Ziemię wokół dobrze wyściółkujmy

Na ziemię chcę dać agro-włókninę i przykryć to korą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ziemię masz gliniastą? Jeśli tak, to te wszystkie dodatki nie są potrzebne - najlepiej sadzić w to co jest na miejscu.

Ewentualnie kompostu podsypać.

Ważniejsze jest żeby kupić rośliny w dobrej kondycji i nie przesuszyć ich w czasie między zakupem, a posadzeniem. Podłoże w doniczce dobrze nawilżyć przed sadzeniem. Po posadzeniu ziemię wokół bryły korzeniowej odpowiednio zagęścić. Roślin nie podlewać z nadgorliwości za często.

 

Na ziemię chcę dać agro-włókninę i przykryć to korą

 

A to znaczy, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że za rok, może dwa, założysz temat pt: "co dolega moim tujom". No cóż, Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich swadziŁem 200 tui do kola dziaŁki

wykopaŁem rowek rozŁorzyŁem agrowŁuknine i nasypalem kory 5cm grubości

oraz obrzeża plastykowe. tuje w odstępach 75cm. jupilem je 2 lata temu po 1.5 zl w doniczkach potem przesadzilem w grunt po roku (teraz na wiosnę ) wsadzilem jak opisalem docelowo. Mam takie pytanie odnosnie tego cięcia musze je ciąć i poco sie tnie one teraz mają jakie 30-40 cm?

 

Obraz 024.jpg

 

zzzzz.jpg

Edytowane przez krzysiekewa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam , Mam problem z rosnącymi w bardzo szybkim tempie chwastami wokół tuji szmaragd . Mam ogrodzone około 200 m tujami ( wsadzone bezpośrednio do ziemi) Czy dobrym sposobem byłoby kupno folii czarnej metrowej albo agrowłókniny i rozłożenie wzdłóż rosnących tuji ??? Czy samą korą przysypać wzdłóż tuji ??? Czytałem że folia niszczy tuje bo nie dochodzi powietrze do korzenia a agrowłóknina po roku przepuszcza chwasty ??

Czekam na poradę

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cięcie iglastych możesz przeprowadać kiedy chcesz. Termin wiosenny jest o tyle lepszy, że szybko roślina zregeneruje i zamaskuje miejsca cięcia.

 

Nawóz jesienny - nie nawozi się świeżo posadzonych roślin. Nawóz jesienny nie służy polepszeniu wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witam,

Bardzo proszę o doradzenie, czy po osiągnięciu planowanej wysokosci żywopłotu, mozna go przycinać do np. 2m i nie pozwolic, by osiągnął wyższą wysokość. Planowalam żywopłot z thui szmaragd. W poradach nt. tej rośliny znalazłam informację, o ile nalezy przyciąć nowe przyrosty. Ale czy mozna przez lata całkowicie je ścinać? Moze jakaś inna zimozielona roślina nadaje się na taki żywopłot? Z góry dziękuję.

Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem w czym masz problem. Ideą zywopłotu jest regularne cięcie.

Miliony ludzi w Polsce i na świecie mają żywopłoty z żywotnika (Thuja occidentalis) "Smaragd" i jakoś nie mają problemu z utrzymaniem ich we właściwej wysokości.

 

Masz coś takiego napisane pod nickiem: WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi

Na forum są już tematy o formowanych żywopłotach, gdzie są wypisane polecane gatunki. Jest tez wątek poświęcony tylko żywopłotom z zywotnika. Starczy poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedz, chociazod od zlosliwosci proponuje na przyszlosc powstrzymywac sie. Mam prawo pytac, po to jest forum muratora a nie jakiejs prywatnej osoby narzucajacej swoje zasady. Z merytorycznej czesci odpowiedzi wnioskuje jednak, ze wspomniana thuje mozna ciac po uzyskaniu pewnej wysokosci i nie zaszkodzi jej, jesli nowe przyrosty bedzie sie scinac do zera.

Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam. B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisałam o poszukaniu odpowiedzi przed zadaniem pytania wynika bezpośrednio z regulaminu forum.

 

Tym uzytkownikom, którym się nie chce szukac odpowiedzi, mnie nie chce się odpowiadać.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Wydaje się że mój żywopłot z brabanta niestety będzie miał "wypady".

Przy posadzeniu zostały popełnione błędy,ale pomimo tego że dzisiaj mam ich świadomość,nie chcę już uzupełniać żywotnikiem( nawet dobrze posadzonym).

Najchętniej coś liściastego i tu pojawia się pytanie czy żywopłot z brabanta można uzupełniać szybko rosnącymi liściastymi?Czy konkurencja o pokarm nie będzie zbyt duża i czy w ogóle jest możliwe takie bliskie sąsiedztwo?

Edytowane przez marynata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że te wypady mogą być jeszcze szersze.

Sadzone miały 170 cm,teraz wybieram spod nich kliniec,bardzo delikatnie-ręcznie i nie natknęłam się jeszcze na korzenie.Mam najgorsze przypuszczenia że nie mają w ogóle możliwości odbudowy systemu korzeniowego.W ostatnim tygodniu praktycznie wszystkie obsypały się (zielonymi) szyszkami,a czytałam porady na specjalistycznych stronach i podobno jest to objaw tego,że drzewko "myśli"o swoim końcu?

Może przedwcześnie panikuję,ale u mnie żywopłot pełni funkcję ogrodzenia,nie mam już nic ponad to i muszę być przygotowana na każdą sytuację.

Dzisiaj już wiem że powinnam na taką funkcję ogrodzenia przeznaczyć silne zielsko,które można dowolnie dosadzać i zarośnie każdą dziurę,no ale już za pózno na lamenty.Podlewam,ściółkuję,staram się stworzyć jakąś warstwę próchnicy na tym wszystkim,ale nie jestem cudotwórcą,działam instynktownie :(

Czy są jakieś liściaste którym żywotnik powie stanowcze nie?

Tych drzewek mam trzydzieści kilka na odcinku ok 18 metrów i liczę że jednak część się uratuje.

Najwyżej zostawię to wszystko "rozwichrzone",będę się starała nie formować, tylko ograniczać wzrost do moich potrzeb.

Edytowane przez marynata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...