Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

domek pasywny własnymi siłami


Recommended Posts

witam wszystkich. od jakiegoś czasu mam zamiar zbudować domek. będzie to zwykły i prosty domek pasywny. mam zamiar budować go sam po pracy, w weekendy i na urlopie. w weekendy jak będzie taka potrzeba to rodzina będzie pomagać podgonić prace. na każdy etap budowy do pomocy będę miał braci którzy siedzą w budowlance, ojca od hydrauliki, kumpla od elektryki, szwagier robi dachy, sąsiad zajmuje się wykończeniówkami, więc jak gdzieś nie dam rady to będzie miał kto mi pomóc. ale większość mam zamiar zrobić sam choć to nie będzie łatwe. jednym z ułatwień będzie miejsce w którym będzie stać domek. na budowę będę miał parę metrów bo obok domu którego mieszkam z żoną u teściowej. działka jest dość duża więc przepisze nam kawałek na budowę. drobnym problemem jest to że na tym kawałku stoi stary dom z lat 30-tych który będę musiał rozebrać. zdjęcie działki z mapki z neta

działka1.JPG, na czerwono zaznaczyłem kawałek który chcę wydzielić. zdjęcie z domu w którym mieszkam na stary domek CAM00409.jpg. na chwile obecną między tym starym domem a tym w którym mieszkam jest 7m odległości. działkę mam zamiar wytyczyć przed zburzeniem domu tak by móc garaż pociągnąć od widocznego płotu koło domu za studnią czyli coś takiego dom.pasywny.z płotkiem i balkonikiem.7.jpg

fajnie jakby ten płot był granicą działki ale wtedy od płotu bym musiał zachować te 4m a to mi nie pasuje. wiem od jednego gościa który sprawdził działkę że jest cała przeznaczona do zabudowy. na pewno pierwszym etapem jaki będzie mnie czekać to wydzielenie działki. potem pomału będę mógł rozbierać domek. z niego będę chciał odzyskać to co się tylko uda. na pewno dachówki starannie odłożę, nie na dach przyszłego domu ale są betonowe więc się przydadzą jako podbudowa pod taras czy coś w tym stylu. drugim poważnym odzyskiem będzie drewno z więźby dachowej, na pewno na rusztowanie się przyda lub też na stemple, jeszcze się zobaczy. trzecim odzyskiem będą cegły. stare dobre cegły zawsze się przydadzą. zobaczy się ile tego się nazbiera i wtedy zdecyduje na co się przydadzą. reszta domu wraz z starym kamiennym fundamentem koparkowy zrówna z ziemią przy okazji kopania dziury pod płytę fundamentową. gruz z domu przyda się pod taras więc nic się nie zmarnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łatwo nie będzie ale tragedii też nie będzie. najchętniej już bym ruszył z robotą ale mam zamiar budować dom pasywny a przy nim pośpiech jest złym doradcą. po drugie formalności też są ważne. najpierw muszę mieć czarno na białym że działka jest moja i żony i wtedy można z grubej rury ruszyć. sam projekt jest nie lada wyzwaniem i znalezienie projektanta który go zrealizuje według mojej koncepcji. skoro dom pasywny to zarazem energooszczędny więc założenia podobne do wielu którzy budowali swój domek:

-prosta bryła na bazie prostokąta z dachem dwuspadowym

-dom skierowany na południe z dużą ilością okien ale bez przesady

-garaż od północy jako bufor ciepła a nad nim taras oczywiście na osobnej konstrukcji niezależnej od domu

-dom na płycie fundamentowe a garaż chciałbym na tradycyjnym fundamencie. garaż na dwa stanowiska z dwiema bramami aby nie otwierać całej dużej jak jedno auto będzie wyjeżdżać i tak mi się bardziej podoba. pod jednym stanowiskiem planuje zrobić kanał dlatego myślę o tradycyjnym fundamencie.

-przed wejściem do domu będę chciał zrobić sobie taką przeszkloną werandę do której będzie się wchodzić aby na zewnątrz nie czekać przy ulewach czy śnieżycy zanim się wejdzie do domu. przy okazji z werandy będzie można wejść do garażu więc teoretycznie suchą noga do garażu się dostanę.

-domek planuje z dwiema pełnymi kondygnacjami z poddaszem nieużytkowym ale z miejscem na strych.

-i całe zasady dla domów pasywnych mam zamiar zachować jeżeli chodzi o izolacje z każdej strony i wszystko co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie wspominałem ale mam zamiar budować z BK solbet tak jak wielu forumowiczów. cenowo i jakościowo najlepiej wychodzi spośród paru firm. ocieplenie przyjąłem o grubości 40cm wiec ściana nie licząc tynków będzie mieć 64cm. aby murowało się łatwiej, szybciej, przyjemniej i bez zbędnych docinek tam gdzie może brakować przykładowo 5cm bloczka wymierzyłem sobie długości ścian tak aby były wielokrotnością bloczka (1bloczek to 59cm długości) i z wykorzystaniem 1/2BK (to 29cm), 1/3BK (to 19cm) i 2/3BK (to 39cm). robiąc narożniki z bloczków nie da się tego tak fajnie wymurować wiec narożniki przyjąłem że to będą słupy żelbetowe. rozmawiałem z architektem który będzie mi robić projekt i mówił że jak chcę to mogę sobie takie słupy zrobić, nie ma przeciwwskazań. domek będzie miał dwie pełne kondygnacje i murować go będę na 11 bloczków plus strop. dzięki temu ze bloczek solbet ma wymiar 24cm na 24cm na 59cm to zostawiając otwór na okna tarasowe wychodzi że będzie miał idealna wysokość 2,4m. gość od okien mówił że na wysokość okna maksymalny wymiar to może być 240cm wiec będzie idealnie. tak więc tak będzie wyglądać parter domu nowy.dom.pasywny.parter.jpg a tak piętro nowy.dom.pasywny.piętro.jpg,

tak jak widać w narożniku parteru od ściany do otworu okiennego będzie 78cm więc to jest 1i1/3bloczka a przy tworze obok jest 98cm wiec 1i2/3bloczka czyli odcinając 1/3bloczka drugi kawałek wykorzystam do drugiego otworu okiennego. i tak wszędzie mi się udało to wykombinować. nawet jak będa jakieś różnice nieprzewidziane to robiąc słupy żelbetowe w narożnikach wszystko się w tym schowa jak przykładowo będzie wystawać o 2cm czy coś takiego. BK też łatwy jest w obróbce wiec nie powinno być z tym problemu. pod dom planuje płytę fundamentową a pod garaż tradycyjny fundament. płytę będę chciał zrobić mniej więcej tak przekrój.płyty.jpg wiec licząc ten bloczek z BK to murować będę z 12 bloczków na wysokość ale dojdzie styropian na płycie i wylewka wiec wysokość pomieszczeń będzie na poziomie 260cm w plusie aby zostawić jakiś 1cm lub 2cm na szczelinę między gk a sufitem. strop na piętrze mam zamiar tak samo ocieplić jak płytę ale piętro będę morować łącznie z 11bloczków ponieważ nie będę robić stropu nad pietrem tylko zastosuje wiązary dachowe i wiązar będzie wyglądać mniej więcej tak wiązar.1.jpg

Edytowane przez kamilb1987b
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc po wymurowaniu 11bloczków będę robić wieniec na jakieś 30cm wysokości lub więcej w zależności ile wyjdzie konstruktorowi. planuje budowę samemu z pomocą rodziny a z więźbą na takiej wysokości nie byłoby łatwo, a tak to zostanie mi przykrycie tylko dachu blacho-dachówką. nie chcę zwykłej dachówki bo łatwe by to nie było a szczególnie wnoszenie tego na dach na takiej wysokości i byłoby to bardzo czasochłonne a dach trzeba szybko przykryć a nie tygodniami. z pomocą szwagra i braci myślę że blacho-dachówkę w weekend położymy.

długo myślałem nad swoim projektem ale wydaje mi się że idealnie na dom pasywny się nada. szacuję że wyjdzie mi domek poniżej 10kWh/m2 i powinien wyjść w okolicach 5kWh/m2. najpoważniejszym kosztem będzie 40cm izolacji na ściany ale współczynnik U wyjdzie poniżej 0,07W/m2 więc dobry wynik.

barthezowi w jego parterówce przy 30cm izolacji w podłodze wyszedł współczynnik U=0,08 więc jak ja będę miał 36cm to powinien wyjść poniżej 0,07W/m2 a sufit na piętrze planuje ocieplić 70cm warstwą regranulatu styropianowego i licząc jakieś mostki cieplne współczynnik U wyjdzie w okolicach 0,06W/m2 i nie będzie to dużym kosztem bo regranulat jest ponad 3razy tańszy od najlepszego styropianu więc warto dać go trochę więcej aby mieć ciepły sufit. balkon południowy będzie też na osobnej konstrukcji drewnianej dostawiony do domu i będzie pełnić rolę okapu dla okien parteru w okna pietra będzie chronić dłuższy o te 1,5m dach. wiec w lato nie będzie się przegrzewać a w zimie jak słonko zejdzie niżej to będzie idealnie dogrzewać mi domek. wstępnie planuje jakieś rolety zewnętrzne ale to się zobaczy czy starczy na to kasy bo najważniejszy jest domek. mając okap południowy rolety nie są koniecznością a ich montaż nie przyniósłby znacznych oszczędności. więc jak starczy mi kasy to je zamontuje ale pewnie po paru latach aby mieć też porównanie ile zużyłem energii bez nich a potem z nimi i się zobaczy co pokaże wynik. według symulacji http://ziemianarozdrozu.pl/apps/HeatMaster/Heatmaster.html#HeatMaster rolety nie dają dużych oszczędności jeżeli chodzi o złotówki. tylko poprawia trochę zapotrzebowanie na ciepło. więc tak jak pisałem założę je jak będę miał na nie luźna gotówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna południowe będą jednakowe o wymiarze 2x2,4m i będą się składać z fixa 1,1m i drzwi 0,9m. liczę że przy 6 takich samych okien cena ich będzie niższa o parę groszy ze względu na powtarzalność a przez to szybsze wykonanie. z wniesieniem ich na piętro nie będzie problem bo ściągnie się drzwi i profil z fixem się wniesie i będzie lżej. po okna przykleję i zakołkuję 10cm XPSa i na nim oprę profil okienny i w ten sposób w tańszy sposób będę miał tani montaż w ociepleniu i nie będę musiał stosować drogich kotew montażowych tylko te zwykłe które będą do standardowego ocieplenia. one będą praktycznie trzymać okno aby wiatr je nie wywiał bo ciężar przejmie XPS i te zwykłe kotwy trochę też wzmocnią. z tego co rozmawiałem z gościem od okien to montaż okna może policzyć jako pomoc w osadzeniu ich na tym XPSie i wtedy cena tego montażu to będą sprawy groszowe a okna, kotwy i taśmy będę miał z %VATem więc warto tak to sobie załatwić. na pewno wyjdzie to taniej niż zakup okien z 23%VATem lub w tej cenie ale nie będę się musiał martwic kto mi pomoże zamontować te okna. drzwi wejściowe też mogę i niego zamówić do domu pasywnego i bramy garażowe też więc warto mieć wszystko z mniejszym VATem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okna zachodnie w salonie i pokoju parteru, wschodnie kuchni i północne w łazience i na klatkę schodową to będę montować same pakiety w ociepleniu i tez mogę je zamówić i tego samego gościa bo mówił że jest taka opcja. przy okazji też pomogę je zamontować w XPSie który to wcześniej przygotuje. wiec cenowo też nie będzie kosmicznie za okna. mimo nakładów na izolację to nie będę robić kominów, ciągnąć gazu do domu tak jak wielu to robi, nie będę robić jakiegoś dużego pomieszczenia na kotłownie tylko niewielki 3m2 starczy i jeszcze coś zostanie. cenowo przy dobrych kombinacjach może wyjść podobnie niż jak robiąc jakiś typowy projekt na ławach z kosztowną kotłownią. planuje w 300k-400k zmieścić się z budową i wykończeniem domu i może coś na meble zostanie. patrząc na swoje budowy samorobów oceniacie że to realne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kosmetycznych zmianach z balkonem co do jego wyglądu to tak mniej więcej będzie wyglądać czyli z drewna nowy.dom.pasywny.z barierką.południe.jpg

nad garażem też z tego zrobię bo bardziej mi się to podoba nowy.dom.pasywny.z barierką.północ.jpg i pozostałe elewacje nowy.dom.pasywny.z barierką.wschód.jpgnowy.dom.pasywny.z barierką.zachód.jpg co o tym myślicie? kto z was mimo budowy też sam projektował swój domek? ile czasu wam to zajęło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
po pisaniu i doradztwie forumowiczów zmienię trochę technologię budowy. zawsze myślałem że w domu będę robić strop z terivy bo łatwiej i taniej powinno być a na piętrze ścianki z gk zrobię bo przy terivie to chyba jedno z lepszych rozwiązań. największym problemem ścianek z kartonu jest prawie brak masy akumulacyjnej a w domu pasywnym ściany wewnętrzne, podłoga i strop powinny pełnić funkcję stabilizatora temperatury a ściany zewnętrzne być dobrym izolatorem. ciężko jest na terivie stawiać masywne ścianki działowe więc na to najlepiej nada się strop monolityczny ale jego wykonanie jest czasochłonne. aby było łatwiej wymyśliłem że murować będę na 10 bloczków solbetu i wtedy będę miał wysokość ok.241cm i na to zrobię wieniec z stropem o grubości 12cm (grubość do uzgodnienia z konstruktorem ale oglądając podobne projekty to pewnie tyle musi być). pod okna tarasowe i inne nie będę musiał dawać nadproży i murować 11 warstwy bloczków więc na tym się też oszczędzi parę groszy i czas. nad garażem zrobię podobnie tylko będę murować na 9bloczków i na to wieniec z stropem ale o grubości pewnie z 15cm bo garaż nie mały a nie chce podpórek na środku. płytę fundamentową jednak będzie trzeba robić na równo bez kombinacji więc pewnie o grubości 30cm. z grubsza tak to będzie wyglądać przekrój pasywny.jpg. mój architekt nie zna się na budownictwie energooszczędnym wiec samemu muszę kombinować jak zrobić aby było dobrze ale za to projekt indywidualny z załatwieniem wszystkich formalności i Pnb będę miał za max 6k plus jakieś 1,6k za projekt płyty wiec warto trochę się pomęczyć i oszczędzić drugie tyle jakbym wszystko chciał komuś zlecić. ceny za projekt u fachowców od energooszczędności to min15k trzeba liczyć więc nie małe pieniądze. nie wiem za co tyle kasują ale trudno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...