Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szacht instalacyjny


Wichman

Recommended Posts

Szanowni Forumowicze!

W kilkupiętrowym domu przez wszystkie piętra jest poprowadzony szacht instalacyjny (przekrój ok. 2m x 0.4m) z instalacją CO, kanalizacją, wentylacją. Szacht nie ma stropów, co więcej jest wyprowadzony ponad dach i zakończony dużym otworem (ok. 1m x 1m) z kratką. Szacht nie jest ocieplony (rury CO i wentylacyjne tak, choć mocowania rur CO do ścian już nie są ocieplone). Czy ten szacht został wykonany prawidłowo? Czy ściany pomieszczeń do niego przylegających nie będą nadmiernie wychładzane zimą (przez tak duży otwór ciepłe powietrze będzie się wydostawać na zewnątrz i napływać na jego miejsce zimne)? W najgorszej sytuacji oczywiście jest użytkownik mieszkania z ostatniego piętra, który ma najbliżej do otworu wentylacyjnego szachtu. Jakie są zasady projektowania szachtu instalacyjnego? Proszę o podzielenie się doświadczeniem.

Edytowane przez Wichman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dziękuję bardzo za odpowiedź! Jak dotychczas zauważyłem, to taki system skutkuje tym, że gruz ze ścian szachtu (podczas wybijania otworu) spada przez całą wysokość budynku, o ile po drodze nie rozwali jakiejś instalacji. Zarobek dla ekip usuwających potem takie awarie. A brak otworów rewizyjnych nie ułatwia jakichkolwiek prac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...