Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czerpnia powietrza z poddasza - wolno ?


Recommended Posts

Przy czym optymalnie dla śluzówki jest 50-60%.

 

Co i tak nie zmienia faktu, że podgrzanie powietrza wentylacyjnego (bytowego) nie doprowadzi do jego "znakomitego" przesuszenia.

 

Myjk, pochylasz się nad rzeczą nieistotną z punktu widzenia użytkownika.

Skup się na pomieszczeniu, a nie na powietrzu.

Powietrze wentylacyjne to tylko medium transportujące. (tlen, co2, woda itp)

 

ZIMA - sucho na zewnątrz jak pieprz:

Użytkownika interesuje pokój w którym żyje. I tam powinno być 50 - 60% wilgotności.

Suche powietrze wentylacyjne przepływające przez ten pokój absorbuje wilgoć.

I tutaj jest klucz problemu:

Im to powietrze jest cieplejsze tym więcej wody może się w nim rozpuścić.

Im cieplejszym powietrzem wentylujemy pomieszczenie, tym więcej wilgoci z niego wyprowadzimy.

 

Analogia:

Powietrze = woda, wilgoć = cukier

Im bardziej podgrzejesz wodę, tym więcej cukru w niej rozpuścisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

chciałem jeszcze zapytać czy wentylacja musi chodzić 24/h ?

Czy możliwe są parogodzinne przerwy co jakiś czas - szczególnie w nocy. NP. chodzi od 22:00 do 24:00 potem przerwa do 2:00 i znów np od 2:00 do 5:00 i nad ranem przerwa np od 5:00 do 7:00 itp ?

Czy istnieje szansa zawilgocenia kanałów z racji ,że podczas braku działania rekuperatora ciepłe powietrze grawitacyjni będzie "wbijać" się do kanałów nawiewnych ( z ciepła do zima ) ?

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem jeszcze zapytać czy wentylacja musi chodzić 24/h ?

Czy możliwe są parogodzinne przerwy co jakiś czas - szczególnie w nocy. NP. chodzi od 22:00 do 24:00 potem przerwa do 2:00 i znów np od 2:00 do 5:00 i nad ranem przerwa np od 5:00 do 7:00 itp ?

Czy istnieje szansa zawilgocenia kanałów z racji ,że podczas braku działania rekuperatora ciepłe powietrze grawitacyjni będzie "wbijać" się do kanałów nawiewnych ( z ciepła do zima ) ?

pozdrawiam !

Kanały nawiewne będą wilgotne ale i woda pojawi się w reku nie z tej strony gdzie jest odpływ. Poza tym, reku na 100m3/h bierze 15W - szkoda więc zachodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe są parogodzinne przerwy co jakiś czas - szczególnie w nocy. NP. chodzi od 22:00 do 24:00 potem przerwa do 2:00 i znów np od 2:00 do 5:00 i nad ranem przerwa np od 5:00 do 7:00 itp ?

 

W jakim celu chcesz wyłączyć wentylację?

W nocy ustawiasz tryb nocny, najniższy bieg wentylatorów. Silniki EC mają mały pobór prądu także przez 4h w ciągu dnia, przez miesiąc oszczędzisz naprawdę niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o pobór prądu - mam coś nie tak z reku lub instalacją.

Obecnie - na zew. +12 do 13 st - nawiew mam ok 16 - 17 st

Instalacja jest dość standardowa - na termoflex 100 , 3 x nawiew , 2 x wywiew.

Flexy leżą na stropie i są dodatkowo przykryte wełną 15 cm,

Centralka jest na nieocieplnym poddaszu - przykryta wełną także - ale 5 cm.

Boję się ,że jak spadnie temp. na zew. do ok 0st - zacznie mi "wiać" z nawiewów poniżej 10st

Mam nadzieję ,że się mylę - nie sprawdzałem tego jeszcze.

Ale obecnie - szczególnie w małym pokoju gdzie mam nawiew - "czuję" lekki chłodzik wieczorami mimo ,że anemostat jest znacznie przykręcony.

Stąd moje pytanie - boję się wychłodzenia znacznego domu.

Mam transformator regulowany ( 5 x bieg ) - obecnie non stop idzie mi na 1 biegu.

Nawiew jest bardzo delikatny ale szczególnie wieczorami - wyraźny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o pobór prądu - mam coś nie tak z reku lub instalacją.

Obecnie - na zew. +12 do 13 st - nawiew mam ok 16 - 17 st

Instalacja jest dość standardowa - na termoflex 100 , 3 x nawiew , 2 x wywiew.

Flexy leżą na stropie i są dodatkowo przykryte wełną 15 cm,

Centralka jest na nieocieplnym poddaszu - przykryta wełną także - ale 5 cm.

Boję się ,że jak spadnie temp. na zew. do ok 0st - zacznie mi "wiać" z nawiewów poniżej 10st

Mam nadzieję ,że się mylę - nie sprawdzałem tego jeszcze.

Ale obecnie - szczególnie w małym pokoju gdzie mam nawiew - "czuję" lekki chłodzik wieczorami mimo ,że anemostat jest znacznie przykręcony.

Stąd moje pytanie - boję się wychłodzenia znacznego domu.

Mam transformator regulowany ( 5 x bieg ) - obecnie non stop idzie mi na 1 biegu.

Nawiew jest bardzo delikatny ale szczególnie wieczorami - wyraźny.

To co to za wymiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem teraz na swojej Lunie, termometry domowe więc dokładność taka sobie:

- w łazience mniej niż 1m od anemostatu 21 stopni

- nawiew w sypialni 16 stopni

- na zewnątrz 1 stopień na minusie

- ustawiony środkowy 3 bieg na transformatorze

 

Wychodzi mi sprawność bliska 80%.

Centrala na ocieplonym i nieogrzewanym strychu.

Od skrzynek rozdzielczych idą kanały z PE.

Nawiew od centrali do skrzynki to około 5mb termoflexa, po podłodze strychu, przed skrzynką zawełnowany tłumik i kolanka spiro. Pewnie dodatkowo zasypię wełną ten kanał.

Wywiew od skrzynki do centrali to jakieś 2mb zaizolowanego spiro z tłumikiem, dałem chyba 10cm wełny i folię strecz.

W Lunie uszczelniałem tylko połączenia wyprowadzeń ze styropianem. Centralka bez dodatkowej izolacji, sama styropianowa obudowa.

 

Trochę się obawiałem zamarzania dziś rano przy -5 stopniach. Rurka ze skroplinami wyglądała ok, macałem wymiennik przez kanał od kolektora do centrali, też ok, ale miałem wrażenie, że jak potrząsałem centralą to coś się osypywało. Jakiś szron?

Wkrótce kupię kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps - leci Ci aż na 3 - biegu ? Ja mam ustawione na 1- wszym.

Muszę spróbować na wyższym - może tu jest ból ,że strumień jest zbyt wolny na 1 biegu i mam słabszy odzysk ?

 

nie czujesz w sypialni dyskomfortu jak nawiewa Ci nocą po 16st do pomieszczenia ? 3-bieg to chyba dość znaczny nawiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...