Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

taki dom traci tak mało ciepła że go wiele nie potrzebuje do utrzymania temperatury.
Właśnie dlatego, nie można robić nagrzewnicy ON/OFF. Powietrze ciepłe i zimne jest natychmiast odczuwalne. Termostat na ścianie, mierzy temperaturę ściany nie powietrza.

Dlatego w domach izolowanych - ustawia się temperaturę podłogi w każdym pomieszczeniu. A powietrze można sobie dogrzewać, ale inwerterem.

 

http://tv.muratordom.pl/budowa-i-remont/budowa-domu/ogrzewanie-domu-pasywnego-elektryczne-podlogowe,1153/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dlatego napisałem, by Szanowny Pan Kamil kupił sobie jedną i wentylatorek 100m3/h / 8 W przy oporach nagrzewnicy wyjdzie ponad 1.5m/sek (około 50m3/h i zobaczy jak szybko wyłączy bezpiecznik gdy nagrzewnica będzie w izolacji.

Poza tym, by nie było za sucho, to wentylacja zimą pracuje na 100-130m3/h - to jak Pan chce grzać pokoje wentylacją? Gdzie w tabelce jest 20-30m3/h? Może Pan wskazać?

 

Przecież to nie dla każdego pomieszczenia taka nagrzewnica, tylko ża rekuperatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nie dla każdego pomieszczenia taka nagrzewnica, tylko ża rekuperatorem.

Było do każdego pomieszczenia. Za rekuperatorem to w ogóle się nie da sterować. W każdym pokoju są inne potrzeby cieplne a taka sama wentylacja.

Ma Pan np. gości w salonie, pali się kominek, chce Pan więcej powietrza a mniej ciepła, a na górze dzieciaki śpią. Jak Pan to rozwiąże?

Poza tym powietrze z rekuperatora podawane jest przez anemostat pod sufitem, podgrzane nie "wymiesza" się z zimnym na dole i pójdzie pod sufitem do kuchni i łazienek ! Jaki to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a sterowanie impulsywne?

 

Triak... owszem, ale taniej wtedy wyjdą grzejniki konwekcyjne. Będzie mógł Pan Sobie ustawić bardzo dokładnie temperaturę (bo czujnik jest pod grzejnikiem, nie na ścianie) i dobrać komfortową wentylację.

Nie łączy się wentylacji z ogrzewaniem i chłodzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było do każdego pomieszczenia. Za rekuperatorem to w ogóle się nie da sterować. W każdym pokoju są inne potrzeby cieplne a taka sama wentylacja.

Ma Pan np. gości w salonie, pali się kominek, chce Pan więcej powietrza a mniej ciepła, a na górze dzieciaki śpią. Jak Pan to rozwiąże?

Poza tym powietrze z rekuperatora podawane jest przez anemostat pod sufitem, podgrzane nie "wymiesza" się z zimnym na dole i pójdzie pod sufitem do kuchni i łazienek ! Jaki to ma sens?

 

przykład z kominkiem jest nietrafiony bo kominków w domu pasywnym się nie daje. ale rozumiem o co Panu chodzi.

myślałem że cieplejsze powietrze z wentylacji się wymiesza ale jak nie to lepiej będzie jak to powietrze będzie tylko lekko podgrzane. to powietrze może mieć 1st mniej niż to co się chce mieć w pokoju. a resztę dobiją zyski bytowe. ale zamiast nagrzewnicy w każdym pokoju to jedną wtórną za rekuperatorem. w łazienkach , kuchni i przedpokojach elektryczne ogrzewanie a resztę nagrzewnicą wtórną i zyskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykład z kominkiem jest nietrafiony bo kominków w domu pasywnym się nie daje.
A to dlaczego?

W tym domu 100_0076.jpg 0.08W/m2 xK podłoga , ściana dach, jest ten kominek.100_0140.jpg

to powietrze może mieć 1st mniej niż to co się chce mieć w pokoju.
Tyle ma bez nagrzewnicy, dlatego nie wolno go dogrzewać.

a resztę dobiją zyski bytowe.
Zyski bytowe, bez precyzyjnej automatyki pokojowej to masakra. Wchodzi Pan do chłodnego pokoju, włącza tv, światło, zapala sobie świeczkę, by przyjemnie wypić lampkę wina z damą i co... pot się zaczyna lać? Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to dlaczego?

W tym domu [ATTACH=CONFIG]287999[/ATTACH] 0.08W/m2 xK podłoga , ściana dach, jest ten kominek.[ATTACH=CONFIG]288005[/ATTACH]

Tyle ma bez nagrzewnicy, dlatego nie wolno go dogrzewać.

Zyski bytowe, bez precyzyjnej automatyki pokojowej to masakra. Wchodzi Pan do chłodnego pokoju, włącza tv, światło, zapala sobie świeczkę, by przyjemnie wypić lampkę wina z damą i co... pot się zaczyna lać?

 

ten domek na zdjęciu nie jest domem pasywnym tylko ca najwyżej energooszczędnym więc jak dla mnie żaden to przykład. w domu typowo pasywnym nie daje się kominków i tyle. można dać tylko te bio czy coś takiego które nie potrzebują kominów a są tylko dla klimatu i w nich się nie spala drewna.

w tym rzecz że powietrze nawiewane przez reku ma od 15-18st a nie 21st a ja chcę mieć w domu 22st. wiec trzeba lekko podgrzać to powietrze do tych 21st i to powinno być wystarczające w domu jaki bym chciał zbudować. a na noc obniżyć temperaturę o 2st aby się lepiej spało.

czemu niby pot się ma lać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten domek na zdjęciu nie jest domem pasywnym tylko ca najwyżej energooszczędnym więc jak dla mnie żaden to przykład. w domu typowo pasywnym nie daje się kominków i tyle. można dać tylko te bio czy coś takiego które nie potrzebują kominów a są tylko dla klimatu i w nich się nie spala drewna.

w tym rzecz że powietrze nawiewane przez reku ma od 15-18st a nie 21st a ja chcę mieć w domu 22st. wiec trzeba lekko podgrzać to powietrze do tych 21st i to powinno być wystarczające w domu jaki bym chciał zbudować. a na noc obniżyć temperaturę o 2st aby się lepiej spało.

czemu niby pot się ma lać?

0.08W/m2 xK w podłodze ścianie dachu - energooszczędny?

Dom ma obliczeniowo 10kWh w praktyce mniej . Kominek ma mocno izolowaną górę, by nie grzał za dużo. Jest jako "urok" nie ogrzewanie. Podgrzanie 130m3/h powietrza o 3 st. wymaga nagrzewnic 30W nie 300. Poza tym, dlaczego ma Pan kupować tak zły rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0.08W/m2 xK w podłodze ścianie dachu - energooszczędny?

Dom ma obliczeniowo 10kWh w praktyce mniej . Kominek ma mocno izolowaną górę, by nie grzał za dużo. Jest jako "urok" nie ogrzewanie. Podgrzanie 130m3/h powietrza o 3 st. wymaga nagrzewnic 30W nie 300. Poza tym, dlaczego ma Pan kupować tak zły rekuperator.

 

ten dom ze zdjęcia nie ma takich parametrów co Pan podaje bo inwestor byłby głupi gdyby tak robił bo nie dałoby to takiego efektu jaki by chciał. lepszego niż 3l z tego się nie zrobi a w taki kable by nie miały sensu bo puściłyby z torbami gospodarza. dla mnie dowodem jest przestawienie wyników OZC a nie byle jakiego pisania. ale to jest nie istotne i nie będziemy się o to spierać.

 

nie ma nagrzewnic 30W. jakby były to byłby to dobry sposób. zastanawiałem się kiedyś jak aby to powietrze podgrzać pompą ciepła do cwu ale nikt mi nic w tej sprawie konkretnego nie podpowiedział więc sądzę że się tak nie da a byłoby to bardzo ciekawe rozwiązanie gdyby było możliwe.

czemu myśli Pan że kupię złu rekuperator? żaden chyba odzyskiem ciepła nie podgrzeje powietrza nawiewanego do 21st wiec nie rozumiem stwierdzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten dom ze zdjęcia nie ma takich parametrów co Pan podaje bo inwestor byłby głupi gdyby tak robił bo nie dałoby to takiego efektu jaki by chciał. lepszego niż 3l z tego się nie zrobi a w taki kable by nie miały sensu bo puściłyby z torbami gospodarza. dla mnie dowodem jest przestawienie wyników OZC a nie byle jakiego pisania. ale to jest nie istotne i nie będziemy się o to spierać.
Nie ma po co się spierać, to dom prefabrykowany, a wiec powtarzalny. Patent, projekt i nadzór inż J. Zajdler ( specjalizuje się w domach poniżej 20kWh/m2 od ćwierć wieku.)

 

nie ma nagrzewnic 30W. jakby były to byłby to dobry sposób. zastanawiałem się kiedyś jak aby to powietrze podgrzać pompą ciepła do cwu ale nikt mi nic w tej sprawie konkretnego nie podpowiedział więc sądzę że się tak nie da a byłoby to bardzo ciekawe rozwiązanie gdyby było możliwe.

czemu myśli Pan że kupię złu rekuperator? żaden chyba odzyskiem ciepła nie podgrzeje powietrza nawiewanego do 21st wiec nie rozumiem stwierdzenia?

Inwerter nie tylko dogrzewa powietrze ale i chłodzi, a pompa ciepła do cwu jest do cwu, Nie łączy się ogrzewania pomieszczeń i wody. Inne parametry i okres pracy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mówię o tym aby pompa do cwu ogrzewała dom tylko aby przy okazji grzania cwy podgrzała powietrze nawiewne. jakby się dało to by mogła zastąpić nagrzewnicę. mogłoby to jakoś grzejąc cwu grzać powietrze lub wspomagać podobnie tak jak to robi reku zabierając ciepło wywiewane i przekazując nawiewanemu. też by pompa mogła przekazać trochę ciepła do nawiewu. podobnie by mogła przekazać jakby chłód na lato tylko by musiał być na to jakiś sposób. umiałby Pan to jakoś połączyć? tylko niech Pan nie oburza się o sens tego bo nie o to pytam. znalazłby Pan na to jakiś sposób bazując na swoją wiedzę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu, chyba rozumiem o co chodzi z tą wentylacją i problemem z dogrzewaniem za jej pomocą. zauważam problem w tym że powietrze nawiewane będzie miało określona temperaturę a może się zdarzyć że przykładowo ciepłe powietrze będzie potrzebne w pokojach a salonie nie wiec jak się wyłączy nagrzewnice to w pokojach będzie brakować ciepła. wtedy będą w pokojach potrzebne grzejniki czyli dodatkowy koszt i miejsce na ścianie. jedynie nagrzewnice w każdym pokoju miałyby sens jeżeli by się nadawały. ale jak się nie nadaje to chyba faktycznie lepiej tego nie łączyć z wentylacją. więc kwestia ogrzewania w domu pasywnym dalej mam nie rozwiązaną.

kabli w posadzce obawiam się najbardziej że nie będą tanie w utrzymaniu jakby się chciało. to wszystko to jest ciężki temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Je Ciebie nie rozumiem... Chciałeś ogrzewać dom nagrzewnicą (z COP 1) i nie bałeś się kosztów, a kable (też COP=1) nie będą tanie w utrzymaniu ?

 

tylko kable zatopione w posadzce będą grzały posadzkę i ciężko tym będzie sterować. przykładowo nagrzana posadzka do 24st zanim ostygnie to z pomocą słońca przegrzeje dom i tego się obawiam. nagrzewnica mogłaby się wyłączyć i po problemie a kable zanim odczytają że są zyski to będą grzały posadzkę. no chyba że źle rozumiem ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko kable zatopione w posadzce będą grzały posadzkę i ciężko tym będzie sterować. przykładowo nagrzana posadzka do 24st zanim ostygnie to z pomocą słońca przegrzeje dom i tego się obawiam. nagrzewnica mogłaby się wyłączyć i po problemie a kable zanim odczytają że są zyski to będą grzały posadzkę. no chyba że źle rozumiem ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe.

a to kable w betonie czytają temperaturę czy sterownik...?

ogrzewam kablami swoją chałupę dziewiąty sezon i jeszcze nie udało mi się zaobserwować aby następowało jakieś nadmierne podbijanie temperatury z powodu zbyt długiego działania ogrzewania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to kable w betonie czytają temperaturę czy sterownik...?

ogrzewam kablami swoją chałupę dziewiąty sezon i jeszcze nie udało mi się zaobserwować aby następowało jakieś nadmierne podbijanie temperatury z powodu zbyt długiego działania ogrzewania...

 

czyli z czystym sumieniem możesz je polecić? jaki masz domek? prowadziłeś jakiś dziennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z czystym sumieniem możesz je polecić? jaki masz domek? prowadziłeś jakiś dziennik?

 

eee..., noooo..., z czystym sumieniem to nie polecę ci kabli bo zaraz naskoczy na mnie kilku pompiarzy ale od strony użytkowania ciężko jest znaleźć jakieś słabe strony...

oczywiście poza brakiem możliwości podłączenia czegokolwiek innego niż energia elektryczna...;)

domek 154m2, ocieplenie i okna raczej standardowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee..., noooo..., z czystym sumieniem to nie polecę ci kabli bo zaraz naskoczy na mnie kilku pompiarzy ale od strony użytkowania ciężko jest znaleźć jakieś słabe strony...

oczywiście poza brakiem możliwości podłączenia czegokolwiek innego niż energia elektryczna...;)

domek 154m2, ocieplenie i okna raczej standardowe...

 

ocieplenie standardowe i okna czyli 30cm styro i okna 0,8? jak gorsze to masz to rachunki za prąd nie są za duże? jak to wygląda? po tylu latach użytkowania pewnie masz wyrobione zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...