Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

wentylacja w domu pasywnym


Recommended Posts

Czyli, jak zwykle nic nie potrafisz Pan wykazać.

Puste hasła bez pokrycia

 

Do autora wątku: "porady" z TomikaBajek możesz odlożyć na polkę. Będziesz miał policzone OZC, to sobie porównasz, czy warto pojśc w kable, czy w wodną podłogówkę z inwentorowa pompą ciepła.

Z jednej strony masz mniejszy koszt inwestycji, większy eksploatacji, ale lepszą sterowalność, z drugiej strony wyższy koszt inwestycji, niższy ogrzewania, no i taniej zagrzejesz sobie CWU.

 

Co wykazać? Przecież podałem wyniki pomiarów! Może Pan też użyć symulacji ( Audytor ECO Sankomu) . Przecież Pan też nie jest na tyle nierozsądny, by założyć Sobie rurki w podłodze zasilane pompą ciepła, gdyby budował Pan dom izolowany!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co wykazać? Przecież podałem wyniki pomiarów! Może Pan też użyć symulacji ( Audytor ECO Sankomu) . Przecież Pan też nie jest na tyle nierozsądny, by założyć Sobie rurki w podłodze zasilane pompą ciepła, gdyby budował Pan dom izolowany!

 

Jakie pomiary ? Te 800kWh dla jakiegos anonimowego, wyimaginowanego domu ? Ha, ha, to ci pomiar.

Rzetelność na poziomie Basni z Tysiąca i Jednej Nocy ;)

 

Rzetelnosc handlarza kablami, twiedzacego, że pompa ogrzeje dom 2x drozej, niż kable.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pomiary ? Te 800kWh dla jakiegos anonimowego, wyimaginowanego domu ? Ha, ha, to ci pomiar.

Rzetelność na poziomie Basni z Tysiąca i Jednej Nocy ;)

 

Rzetelnosc handlarza kablami, twiedzacego, że pompa ogrzeje dom 2x drozej, niż kable.

:lol:

 

Normalne pomiary, licznikiem. Pompy ciepła też montujemy.

A Pana rzetelność? Jak Pan może pisać o rzetelności, skoro nie wie Pan, że przy inwertorach rurki umieszcza się na suficie. To podstawy termodynamiki i pomp odwracalnych (inwerterowych). Pan się zwróci po wiadomości do kogoś kto się na tym zna.

Pan się naczyta bezmyślnych ciepłowników co słyszeli o sprawności 110% czy uważają, że nazwa inwerterowa pompa pochodzi od tego że ma płynną regulację falownikiem ( inwerterem)!!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie, zużycie kWh się mierzy. Poza tym, żaden fachowiec nie założy Panu rurek w podłodze do inwertora. Jak Pan nie ma możliwości sprawdzić samemu, niech się Pan spyta fachowców, co się na tym znają .

Nie zbuduje Pan domu izolowanego bez kabli.

 

jeśli u maluxa na ogrzewanie poszło 500 kWh pompą ciepła, to ma dom izolowany czy nie? w dodatku w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozmawiamy o tym gdzie montuje sie rurki, tylko gdze ucieka z nich energia, bo wg tego, co Pan piszesz, jest to sposób pośredni ogrewania i pozera więcej energii.

O tym COP=0.5 dla pompy to już nawet nie chcę wspominać, bo to hit tego wątku :)

 

Gdzie się montuje rurki, jak spada COP pompy przy małym odbiorze, czy jest sprawność ponad 100 i więcej procent, to wiedzą fachowcy. Jak ktoś do pompy odwracalnej ( rewers inwersja inwerter...) daje rurki w podłodze, to skąd może wiedzieć o COP takiej pompy!!??

 

Jeżeli przewymiarowanie, nie ma wpływu na zużycie, to może Pan mi wyjaśnić, dlaczego tak jest:

http://www.toshibaheatpumps.com/uploads/pdf/residential/skvr/SKVR%20Brochure.pdf

Ja mam 2kW toshibę z EER 5,8

Widzi Pan jak EER spada wraz ze wzrostem mocy?

Cooling capacity kW 2.5 - 4.18 3.5 - 3.5 6.0 -3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja sobie nie wyobrazam grzania tylko w taniej taryfie, jak dla mnie bez sensu. Powinno sie grzac wtedy gdy sie chce miec cieplo ale co prawda to prawda ze wielu ttak robi i jakos zyje.

 

a ja już widzę, że w izolowanym i ciężkim domu to nie żaden dyskomfort, tylko zysk. szkoda tego nie wykorzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przewymiarowanie, nie ma wpływu na zużycie, to może Pan mi wyjaśnić, dlaczego tak jest:

http://www.toshibaheatpumps.com/uploads/pdf/residential/skvr/SKVR%20Brochure.pdf

Ja mam 2kW toshibę z EER 5,8

Widzi Pan jak EER spada wraz ze wzrostem mocy?

Cooling capacity kW 2.5 - 4.18 3.5 - 3.5 6.0 -3.0

 

Widzę jak COP spada, wraz ze wzrostem mocy,

 

2.5kW - 4.27

3.5kW - 3.89

6kW - 3.41

 

Czyli im mniejsze zapotrzebowanie, ty lepszy COP.

A TomikBajek podaje, że przy niskim zapotrzebowaniu, zuzycie energii przez pompe ciepła bedzie 2x wieksze, niż przy kablach.

Pan to powinienies kabaret prowadzić :)

 

Żart dnia, z TomikaBajek:

Kable zużyły w sezonie - 800kWh (dom 168m2) - pompa ciepłą zasilająca podłogówkę zużyje prawie dwa razy tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę jak COP spada, wraz ze wzrostem mocy,

 

2.5kW - 4.27

3.5kW - 3.89

6kW - 3.41

 

Czyli im mniejsze zapotrzebowanie, ty lepszy COP.

A TomikBajek podaje, że przy niskim zapotrzebowaniu, zuzycie energii przez pompe ciepła bedzie 2x wieksze, niż przy kablach.

Pan to powinienies kabaret prowadzić :)

 

Żart dnia, z TomikaBajek:

 

Nie zapotrzebowanie a moc pompy. Czyli jak da sobie radę 2kW pompa to montowanie 6 kW ( załóżmy po tej samej cenie) jest nieekonomiczne. Zgoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żart dnia, z TomikaBajek:
Przecież to normalne zużycie w domach w jakich robię instalacje! Szanowny Pan asolt dostał nawet dokumentację - tyle, że 110m2.

Izolacja od gruntu 40 cm styropianu a gwc zastępuję od 4 sezonów inwerterem (bo taniej i skutecznie) - powietrze więc zimą jest dogrzane do 22 st.

Kable + termostaty dbają o komfortową temperaturę podłogi i pomieszczenia.

Do 2010 stosowaliśmy gwc - wtedy kable zużywały w tych domach 2000-3000 kWh zależnie od zimy. W 1996 to nawet 4000kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja już widzę, że w izolowanym i ciężkim domu to nie żaden dyskomfort, tylko zysk. szkoda tego nie wykorzystać.

 

Ja sobie nie wyobrazam grzania w nocy skoro wtedy chce miec 1-2st mniej aby sie lepiej spalo. Co wtedy sie zakumuluje? Bedzie oddawac caly dzien a potrzeba najbardziej po poludniu jak sie wroci z pracy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie. Tylko, ze nie ma tańszych i slabszych pomp p-w, niż przytaczana wcześnij jula.
Dlatego przy zużyciu rocznym 800kWh pompa ciepła jest gorsza od kabli pod każdym względem

- zużycia kWh

-sterowania w poszczególnych pomieszczeniach

-inwestycji

-trwałości i serwis

 

Oczywiscie. Tylko, ze nie ma tańszych i slabszych pomp p-w, niż przytaczana wcześnij jula.
- Nie wiem czy Pan kiedyś używał profesjonalnie narzędzi z Juli czy innych tego typu sklepów. Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie nie wyobrazam grzania w nocy skoro wtedy chce miec 1-2st mniej aby sie lepiej spalo. Co wtedy sie zakumuluje? Bedzie oddawac caly dzien a potrzeba najbardziej po poludniu jak sie wroci z pracy,

 

Ma Pan 100% racji. II taryfa i akumulacja to kompletny brak wyobraźni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie nie wyobrazam grzania w nocy skoro wtedy chce miec 1-2st mniej aby sie lepiej spalo. Co wtedy sie zakumuluje? Bedzie oddawac caly dzien a potrzeba najbardziej po poludniu jak sie wroci z pracy,

 

a wiesz jaki jest czas reakcji takiego domu? szczególnie jak zainstalujesz źródło małej mocy. u mnie np. nie da się na noc obniżyć temperatury o 1-2*C. jedyne w miarę szybkie obniżenie następuje po otwarciu okien. po zamknięciu temperatura wraca do poprzedniego poziomu. to jest dla mnie komfort. do spania w sypialni można stale utrzymywać niższą temperaturę poprzez odpowiednią regulację na rotametrze czy sterowniku kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, bezwladnosc cieplna ogrzewanej podlogi jest dosyc dluga. Wtedy duze okna poludniowe sa przeklenstwem bo podloga oddaje cieplo i slonce grzeje. Wiec cala idea pasywnosci idzie w leb bo trzeba chlodzic. Temu myslalem o ogrzewaniu za pomoca wentylacji bo mozna byloby tym jakos sterowac ale jak sie nie da to trudno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, bezwladnosc cieplna ogrzewanej podlogi jest dosyc dluga. Wtedy duze okna poludniowe sa przeklenstwem bo podloga oddaje cieplo i slonce grzeje. Wiec cala idea pasywnosci idzie w leb bo trzeba chlodzic. Temu myslalem o ogrzewaniu za pomoca wentylacji bo mozna byloby tym jakos sterowac ale jak sie nie da to trudno.

 

chłodzić musiałbyś przy małej bezwładności. u mnie temperatura nie rosła więcej niż o 1*C przy bardzo słonecznej pogodzie w październiku, właśnie dzięki bezwładności. w ogóle wahanie dobowe nie przekroczyło 1*C do tej pory, pomimo tego że zdarzało się słońce i całkiem ciepło w dzień, a w nocy już chłodno, czasem nawet mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...